Stolné hokeje

Zahrať si hokej je sen každého chlapca aj muža. Nie každý má to šťastie, že sa môže preháňať s partiou kamarátov po ľade a musí pristúpiť k inej alternatíve. Tou môžu byť moderné počítačové hry alebo práve stolný hokej.

Stolný hokej je stála obľúbená hra, ktorá rozhodne nepatrí do starého železa, hoci prvý stolný hokej uzrel svetlo sveta už v roku 1932. Nebolo to nikde inde ako v Toronte, kde sa o jeho výrobu postaral istý pán Munro.

Neskôr si hry úplnou náhodou všimol vplyvný obchodný zástupca, ktorého podoba stolného hokeja zaujala natoľko, že neváhal spoločne s objaviteľom stolného hokeja založiť firmu Munro Games. Odtiaľ sa potom stolný hokej rozšíril do ďalšej časti sveta a stal sa veľmi populárnym.

Dnešná podoba stolného hokeja sa od svojich starších predchodcov zase toľko nelíši. Stále sa jedná o plastovú verziu s kovovými tiahlami, na ktorých sú pripevnené figúry hokejových hráčov. Hoci sa pre niektorých môže zdať táto verzia primitívna, je stolný hokej veľmi obľúbený a dokonca sa organizujú rôzne verejné súťaže a turnaje, ktorých sa zúčastňujú hráči rôzneho veku. Okrem bežných domácich hokejov tak môžete zaobstarať aj vysoko kvalitnú súťažnú verziu stolného hokeja.

Porovnať ceny stolných hokejov

Typy

Pri výbere stolného hokeja zvážte, či si budete chcieť zahrať hokej skôr príležitostne, alebo patríte k nadšencom, ktorí sa nezaobídu bez súťažnej verzie. Rozdiel medzi jednotlivými typmi je nielen v prevedení, ale predovšetkým v obstarávacej cene. Samostatnou kapitolou je potom tzv. vzdušný hokej.

Stolný hokej

Stolný hokej má podobu menšej hernej plochy, kedy proti sebe bojujú 2 hráči. V závislosti na prevedení a cene ho možno rozdeliť do niekoľkých kategórií.

  • Klasický stolný hokej – domov môžete kúpiť akúkoľvek podobu stolného hokeja, ktorá vás zaujme svojim vzhľadom. Stolný hokej je vyrobený z rôzne kvalitného plastu alebo dreva. K dostaniu je v niekoľkých rôznych veľkostiach.
  • Súťažná verzia – tento tip sa od predchádzajúceho na prvý pohľad nijako zvlášť nelíši. Hokej, ktorý má slúžiť aj pri súťažných klaniach má svoje presne dané ovládanie aj rozmer. Tí, ktorí sa rôznych turnajov zúčastňujú, by mali dať tejto drahšej a kvalitnejšej verzii prednosť, pretože si môžu všetko dokonale natrénovať. Na výrobu sa používajú kvalitnejšie materiály a máte taktiež možnosť prikúpiť ďalšie vybavenie.
  • Komerčná verzia – na stolný hokej môžete naraziť aj v zábavných centrách alebo rekreačných strediskách. V tomto prípade je hokej zabudovaný do robustného stola. Vydrží tak náročné používanie a zároveň je chránený pred zlodejmi.

Vzdušný hokej

Vzdušný alebo aj Air hockey alebo je ďalšia podoba stolného hokeja. Hra je určená pre 2 hráčov, ktorých úlohou je dostať kotúč pomocou plastovej rakety do brány. Súčasťou vzdušného hokeja tak nie sú hráči ani kovové tiahla. Konštrukcia je opatrená niekoľkými dierami, ktorými prudí vzduch rozháňaný ventilátorom. Rozdiel je aj vo výrobnom materiáli. Zatiaľ čo stolný ľadový hokej je vyrobený z plastu, na výrobu tohto variantu sa používa drevo alebo kov.

Aj pri tomto variante máte na výber z niekoľkých možností prevedenia. Vyberať môžete medzi hokejom, ktorý je nutné umiestniť na vyvýšené miesto, alebo verziou, ktorej súčasťou sú aj nohy.

Konštrukcia

Stolný ľadový hokej býva vyrobený z rôzne odolného plastu. Na výrobu tiahla sa bežne používa kov, ale lacnejšie varianty môžu mať tiahla plastové. Väčšiu výdrž majú drahšie varianty, kde sú z kovu vyrobené aj drážky na tiahla či hokejky hráčov. Hracia plocha je potom vyrobená z vysoko odolného plastu.

Vzdušný hokej máva drevenú alebo kovovú konštrukciu. Hracia plocha je vyrobená z nerezu alebo tvrdeného skla a je teda dokonale hladká. Nevýhodou týchto materiálov je oveľa vyššia obstarávacia cena.

Náhradné diely

Pri výbere hokeja je dobré premýšľať dopredu a zvoliť variant, ktorý umožňuje dokúpiť náhradné diely. Hokej je adrenalínový šport av zápale hry sa môžu niektoré časti poškodiť. K dostaniu sú predovšetkým náhradné figúrky. Meniť tak môžete poškodené figúry hráčov, alebo si môžete zostaviť vlastný tím snov. Ďalším bežným príslušenstvom sú puky, ktoré ich veľmi ľahko stratia. Kúpiť môžete aj náhradné počítadlo alebo tiahla. Na ľahké prenášanie je určená špeciálna taška.

Možnosti

Jednotlivé varianty ponúkajú aj niekoľko možností či funkcií, vďaka ktorým bude hra komfortnejšia. Na dodatočnú výbavu je bohatšia vzdušná verzia hokeja. Tu môžete využívať mechanické aj elektronické počítadlo, moderné stoly majú štýlové LED osvetlenie či výškovo nastaviteľné nohy. Ľadová verzia obvykle ponúka počítadlo.

Značka

Stolné hokeje nie sú na trhu zastúpené v nijakom veľkom množstve, napriek tomu je z čoho vyberať. Deťom môžete zaobstarať lacný hokej značky Neo-Sport alebo Small-Foot . Kvalitnejšie verzie, ktoré splnia nároky aj náročnejších užívateľov ponúka Buffalo, Neo-Sport, Spartan alebo Game center. Tie najlepšie verzie stolných ľadových hokejov kúpite od švédskej značky STIGA.

Cena

Cenové rozpätie je v tomto prípade veľké. Všeobecne lacnejší je ľadový hokej, ten môžete deťom kúpiť za menej ako 9.1 eur. Kvalitnejší variant potom bude stáť od 39 – 107 eur. Drahšie je air hokej, tu aj za detskú verziu zaplatíte viac ako 86 eur. Cena vzdušného hokeja však býva bežne v rozmedzí 214 – 637 eur. Súčasťou týchto stolov sú aj nohy.

Porovnať ceny stolných hokejov

Otázky a odpovede

Ako vyzerá turnaj ľadového hokeja?

Prvý oficiálny zápas stolného ľadového hokeja bol v Česku v roku 2001, a turnaj sa organizoval v Plzni. Celý zápas je odohraný za 5 minút, časomiera sa nezastaví ani v prípade, keď bude puk umiestnený mimo hracej plochy. K prerušeniu dôjde iba vo chvíli, keď bude posunutá bránka alebo dôjde k deformácii tiahla.

Čo je šprtec?

Šprtec je menej známy variant ľadového hokeja. Hrať budete na stole vyrobenom z dreva. V tomto prípade nebudete hrať pomocou tiahel, ktoré ovládajú jednotlivé figúry. K dispozícii máte iba malú hokejku, ktorou sa budete striedavo so súperom triafať do malého dreveného puku.

Záver

Stolný hokej je rovnako ako stolný futbal obľúbená hra, ktorú si s chuťou zahrajú deti aj dospelí. Variantov stolného hokeja je hneď niekoľko, niekto dá prednosť klasickej podobe, kedy treba ovládať hráča pomocou tiahla. Iní môžu uprednostniť novší variant, ktorou je obľúbený vzdušný hokej. Kúpiť môžete aj hokej šprtec, ktorý je však zastúpený iba minimálnym množstvom výrobkov.

Podobný článek, ktoré by vás mohl zaujímať


Zdroj: www.sportino.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo