Hokejové puky

Hráte radi hokej alebo s ním ešte len začínate? Nech už je to akokoľvek, vybrať správny puk na hru je veľmi dôležité. Rozdeľujeme ich na niekoľko typov podľa ich účelu, líšia sa tiež podľa toho, na aký druh hokeja ich chcete používať. Vysvetlíme si, ako sa také puky vyrábajú a aké všetky parametre by ste mali pri ich výbere zohľadniť.

Porovnať ceny pukov

Ako sa vyrábajú hokejové puky?

Vo výrobe sa rozlišuje, na čo sa puk bude užívať. Ak pre hru, potom sa vyrába zo stlačených gumových trubičiek, ktoré sa rozkrájajú a vložia do tavnej formy. Ak má slúžiť iba ako suvenír, zmieša sa zrnitý kaučuk so spojovacím materiálom, ktorý sa vloží do formy a zlisuje sa. Pre NHL sa vyrábajú puky v ST. Jerome, alebo Sherbrooke v Quebecu. V Českej republike vyrába puky svetová značka GUFEX, ktorá sídli v Kataríniciach.

Typy

Hokejové puky môžeme deliť podľa kvality do I. a II. akosti, pričom druhá má na povrchu rôzne šmuhy a škrabance, čo ale v domácom prostredí alebo v prípade hokejových tréningov nevadí. Ďalej rozlišujeme farby, ktoré súvisia s hmotnosťou daného puku a jeho využitím.

Oranžový puk

Pretože je váhovo ťažšie (cca 275 gramov), hodí sa pre tréning tvrdej streľby či prácu s palicou. Výškou aj priemerom sa rovná klasickému puku. Pri tréningu s ťažším pukom vám to pri akcii na hracej ploche pôjde oveľa ľahšie, čo je presne účelom tohto typu.

Modrý puk

Vzhľadom na to, že je odľahčený, výborne sa hodí pre začiatočníkov a deti, aby sa s pukom naučili. Puk je vyrobený zo špeciálnej vulkanizovanej gumovej zmesi, ktorá garantuje vysokú životnosť, nízky stupeň mechanického obrusovania povrchu a výbornú elasticitu.

Biely puk

Biela farba na bielom povrchu hracej plochy funguje ako skvelá metóda na trénovanie postrehu a reakcií brankárov. Rozmerom a vlastnosťami zodpovedá klasickému puku.

Materiály

Štandardné puky na ľadový hokej sú vyrobené z vulkanizovanej gumy, ktorá umožňuje, aby bol puk dostatočne pevný, aby odolal extrémnej sile úderov, a pri tom mohol hladko kĺzať po ľade. Zakúpiť však môžete aj penové hokejové puky. Majú rovnakú veľkosť a tvar ako štandardné puky na ľadový hokej, ale sú vyrobené z ľahkej peny. Nie sú určené na hru na ľade, ale skôr na použitie v domácnosti alebo na nácvik streľby, keď nie ste na ľade.

Hmotnosť a veľkosť

Z väčšej časti majú rôzne typy hokejových pukov všetky rovnaké rozmery – 7,6 centimetrov v priemere a 2,5 centimetrov na hrúbku. To znamená, že môžete počítať s jednotnou veľkosťou hokejových pukov, aj keď sa hmotnosť rôzni.

Štandardný hokejový puk používaný vo všetkých NHL, kolegiálnych a iných hrách na vysokej úrovni (rovnako ako v hobby ligách nižšej úrovne) váži medzi 155 až 170 gramami.

Juniorské hokejové puky sú ľahšie, čo uľahčuje manipuláciu hráčom mládežníckych tímov, obvykle sa používajú v oficiálnych hrách pre deti do 8 rokov.

Oranžové puky sú o niečo ťažšie, pretože trénujú tvrdú streľbu a prácu s palicou. Využíval ich u nás napríklad slávny hokejista Jaromír Jágr.

Puky na ľadový hokej vs. puky na hokej na kolieskových korčuliach

Ak ste doteraz poznali iba ľadový hokej, teraz už viete, že existuje aj hokej na kolieskových korčuliach, ktorému sa skrátene hovorí inline hokej. Nehrá sa na ľade, teda si ho zahráte aj v iných ročných obdobiach, než len v zime. Puky na in-line hokej sú vybavené ložiskami, ktoré im pomáhajú hladko kĺzať po zemi. Sú konštruované tak, aby vydržali aj tie najtvrdšie strely.

Pozemný hokej vs. inline hokej

O niečo známejší je pozemný hokej, ktorý sa hrá s inými palicami aj pukom (musí byť guľatý, tvrdý, z akéhokoľvek materiálu), v štandardnej obuvi. Hrá sa v dvoch tímoch po 11 hráčoch v poli (10 hráčov + 1 gólman), hracia doba je 4 x 15 minút s pauzami 2-8-2 minúty. Tímy si menia strany o polčase s dĺžkou 10 minút a striedanie je možné kedykoľvek s výnimkou doby, kedy bol nariadený a je zahrávaný trestný roh.

Pravidlá inline hokeja sú podobné tým v ľadovom hokeji, ale hrá sa na inline korčuliach, s loptičkou alebo špeciálnym pukom, ktoré sa posúvajú hokejkou. Hra sa hrá na štyri štvrtiny po 12 minútach, každé družstvo má 4 hráčov a jedného brankára, ihrisko je rozdelené na dve zóny: útočnú a obrannú. Sú tu dva polčasy po 20 minútach, každé mužstvo má na ihrisku maximálne 5 hráčov, konkrétne 4 hráčov a 1 brankára. Rozdiel je aj v tom, že bránka má menšie rozmery ako v ľadovom hokeji, a to síce 170 × 105 cm.

Farba

Štandardné hokejové puky používané v oficiálnych hrách sú čierne. Vďaka ostrému kontrastu medzi čiernym pukom a bielym ľadom tak hráči a rozhodcovia ľahko vidia, čo sa na hracej ploche deje, aj keď sa pohybujú rýchlo. V 90. rokoch boli v NHL zavedené modré hokejové puky, pretože mali byť lepšie vidieť na menších televízoroch, ale potom, čo ich hráči zle videli, boli rýchlo odstránené.

Mládežnícke hokejové puky majú modrú farbu, ale to predovšetkým preto, aby sa dali na prvý pohľad ľahko odlíšiť od štandardných pukov. To je tiež pravdepodobne dôvod, prečo sú bežné tréningové puky červené alebo oranžové.

Môžete si tiež kúpiť brankárske tréningové puky, ktoré majú rovnakú veľkosť a váhu ako bežné hokejové puky, ale sú skôr biele ako čierne. Tieto biele puky sú oveľa horšie rozpoznateľné na ľade a vo vzduchu, čo pomáha zlepšiť reakčné časy brankárov – pokiaľ dokážu zastaviť strelu bielym pukom, je ľahšie zastaviť podobnú strelu vytvorenú štandardným čiernym pukom, čím hráči zlepšujú svoje schopnosti.

Funkcia

Hokejové puky slúžia k hre hokeja, či už sa jedná o ľadový, pozemný alebo inline variant. Ich správny výber je veľmi dôležitý, aby ste ich mohli využívať na také účely, na ktoré chcete. Je totiž rozdiel, či s hokejom začínate, ste pokročilí alebo chcete zlepšovať svoj postreh – mení sa tým vizuál puku, jeho hmotnosť aj ostatné vlastnosti.

Značka

Najznámejšie značky vyrábajúce hokejové puky sú Gufex, Inglasco, Fanatics, Green Biscuit, Winnwell či Vegum

Cena

Hokejové puky vám najlacnejšie vyjdú do 13 eur, pričom ich môžete zohnať dokonca aj do 5 eur. Také puky sú určené juniorom, na inline hokej alebo ako zberateľský predmet.

Od 13 eur do 22 eur už zoženiete kvalitnejšie prevedenie pre všetky typy hokeja. Nad 22 eur je možné zakúpiť originálne puky zo svetových súťaží, farebné prevedenia na klasickú hru aj inline hokej.

Porovnať ceny pukov

Otázky a odpovede

Aké druhy hokejových pukov existujú?

Hokejové puky sa delia podľa kvality do I. a II. akosti, pričom druhá má na povrchu rôzne šmuhy a škrabance, čo ale v domácom prostredí alebo v prípade hokejových tréningov nevadí.

Ďalej sa delí podľa farieb na oranžovú, modrú a bielu. Oranžový puk je váhovo ťažší, preto sa hodí pre tréning tvrdej streľby či prácu s palicou. Modrý sa hodí pre začiatočníkov a deti, pretože neváži toľko. Posledný, biely puk, je kvôli svojej farbe skvelý na trénovanie postrehu a reakcií brankárov.

Zmrazujú sa hokejové puky pred hrou?

V NHL, univerzitnom hokeji a ďalších hokejových ligách na vysokej úrovni sa puky pred zápasom vždy zmrazujú. Pretože sú puky na ľadový hokej vyrobené z vulkanizovanej gumy, majú tendenciu odskakovať – a čím teplejšie sú, tým viac odskakujú.

Zamrznutie hokejových pukov znižuje pravdepodobnosť ich prevrátenia, odrazenia a kotúľania. Rozmrazujú sa však rýchlo a každých pár minút ich treba vymeniť za nový zmrazený puk. U hier nižšej úrovne a pri bežnom hraní to býva často nepraktické, takže tu nie je nutné zmrazovať puky.

V čom sa líši puk na ľadový a inline hokej?

Puky na inline hokej sú vybavené ložiskami, ktoré im pomáhajú hladko kĺzať po zemi. Sú konštruované tak, aby vydržali aj tie najtvrdšie strely. Nie je možné ich zameniť, správne fungujú jedine na svojej určenej ploche.

Záver

Hokej dokáže byť zábava, nech už hráte akúkoľvek z jeho foriem. Správne zvolený puk vám v hre pomôže, aby manipulácia s ním bola jednoduchšia a celkovo sa vám lepšie hralo. Nemusí vás ani vyjsť nejako draho, záleží na tom, ako veľmi vážne to beriete. Vyberte kvalitné prevedenie a užite si športovanie s priateľmi.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo