Stolové píly

Stolové píly sú jednými z najväčších píl, ktorými môžete vykonávať estetické a čisté rezy. Vďaka tomu nájdete stolnú pílu v dielňach stolárov, ale obľúbená je v domácich dielňach. Pomocou veľkej stolnej píly môžete spracovávať drevo na vykurovanie.

Pomocou stolnej píly môžete rezať rôzne materiály, najčastejšie je to drevo, ale so správnym kotúčom je možné rezať aj dlažbu, betón alebo napríklad obrubníky. Tieto materiály môžete rezať aj pomocou uhlovej brúsky, stolná píla však všetko zvládne rýchlejšie, oceníte u nej väčší prierez aj vyššiu kvalitu rezu alebo menšiu prašnosť.

Súčasťou stolnej píly je aj priestranný pracovný stôl, na ktorý môžete rezaný materiál položiť, práca je tak jednoduchšia. O plynulý posun sa navyše postarajú koľajnice s vodítkami. Nevýhodou tejto veľmi robustnej konštrukcie je tak iba vysoká hmotnosť a pomerne veľký nárok na priestor.

Kúpiť môžete rôzne veľké píly, preto treba dobre zvážiť, aké presné využitie pre tento nástroj budete mať. Stolové píly sú známe v niekoľkých podobách, ale líšia sa aj priemerom pílového kotúča, hĺbkou rezu, počtom otáčok, hmotnosťou aj výkonom.

Porovnať ceny píl

Typy

Medzi stolné píly sa radia klasické kotúčové píly, známe ako cirkulárky a menšie okružné píly, ktorých súčasťou je aj menší pracovný stôl. Pomocou stolnej píly môžete rezať drevo, kov aj dlažbu.

Kotúčové píly

Sú známe ako cirkulárky, jedná sa o veľké píly, ktoré umožňujú rezať pomocou veľkých pílových kotúčov. Pod pojmom cirkulárka si môžu mnohí predstaviť podomácky vyrobené píly, ktoré slúžia najmä na rezanie palivového dreva. Značkové stolové píly sú určené aj profesionálom, ktorí ich využívajú v mnohých profesiách na vykonávanie presných a rýchlych rezov.

Cirkulárky sa líšia aj typom motora. Voliť môžete pílu s motorom na 230 a 400 V.

  • Píla na 230 V – túto pílu môžete zapojiť do bežnej zásuvky, pre bezproblémový rozjazd však budete potrebovať silný istič. Táto píla potrebuje istenie 16 A.
  • Píla na 400 V – píly vybavené trojfázovým motorom patria k výkonnejším. Pílu je nutné pripojiť k sieti 400 V/50 Hz, nutná je ochrana proti prepätiu, podpätiu a, nadprúdu a potrebovať budete prúdový chránič. Prívodný kábel musí byť vybavený 5 vodičmi.

Ponorné píly

Jedná sa dokonalejšiu podobu ručnej kotúčovej píly, ktorá je známa aj ako mafl. Ponorná píla nedisponuje spodným kyvným krytom, ktorý môže pri práci prekážať. Vysúvanie rezného kotúča sa rieši tzv. zanorením, práve vďaka tomu dostala ponorná píla svoje pomenovanie.

Okružné píly

Obľúbená malá píla, ktorú môžete pri práci držať v ruke, alebo ju je možné pripevniť na pracovný stôl. K niektorým okružným pílam môžete dokúpiť aj menší stabilný pracovný stôl.

Priemer kotúča

Hlavným parametrom, podľa ktorého budete stolnú pílu vyberať, je veľkosť alebo priemer rezného kotúča. Tu platí jednoduché pravidlo, čím väčší je kotúč, tým hlbšie rezy budete môcť pomocou píly prevádzať. Maximálna hĺbka rezu je uvádzaná pri 90° rezaní, materiál je na stole teda položený vodorovne.

Pri stolných pílach je najbežnejšia veľkosť kotúča od 250 – 500 mm. Je však možné zakúpiť aj špeciálne veľkosti kotúčov, napríklad priemer až 1 000 mm. Tieto veľké kotúče vám umožnia rezať do hĺbky až 420 mm. Pri týchto veľkých kotúčoch však musíte počítať s menšou presnosťou rezu.

  • Kotúč s priemerom 350 vám umožní rezať do cca 110 mm.
  • Kotúč s priemerom 500 mm vám umožní rezať do hĺbky asi 195 mm.

Okrem maximálneho priemeru kotúča sa odporúča sledovať aj priemer hriadeľa alebo vŕtanie. Pílový kotúč je nutné nasadiť na hriadeľ. Najbežnejšia veľkosť kotúča je pri stolných pílach priemer 300 mm, táto veľkosť sa nasadzuje na hriadeľ s priemerom 25,4 mm.

Otáčky

Rýchlosť otáčok závisí od veľkosti rezného kotúča. Pílový kotúč s priemerom 250 mm, môže pracovať rýchlosťou až 5 000 ot/min. Pri kotúči s priemerom 500 mm sa bude kotúč točiť rýchlosťou cca 2 500 ot/min.

Výkon

Ide o veľmi dôležitý parameter, ktorý nie je vhodné podceniť. Pokiaľ budete motor menej výkonnej píly preťažovať, môžete výrazne skrátiť jeho životnosť. Vyberať môžete pílu s jednofázovým alebo trojfázovým motorom. Výkon jednofázových motorov je do 2 200 W, trojfázové motory majú výkon až 2 700 W.

Menšie stolné píly majú výkon najčastejšie okolo 600 W. Za kvalitnú je však považovaná stolná píla, ktorej výkon je aspoň 1 000 W. Pre častejšie domáce použitie budete potrebovať pílu, ktorej výkon je aspoň 2 000 W. Väčšie stolové píly majú výkon v rozmedzí 4 – 5 000 W. Tieto píly sú vhodné na občasné nenáročné používanie. Najvýkonnejšie píly môžu mať výkon až 6 000 a viac W.

Rezný kotúč

Pomocou správne zvoleného rezného kotúča môžete rezať rôzne materiály. Samotné kotúče sa vyrábajú z niekoľkých materiálov. Výrobný materiál určuje, čo všetko budete môcť kotúčom narezať.

Materiál zubov

Bežne sú zuby vyrobené zo spekaného karbidu SK. Tento materiál sa postará o dlhú životnosť britu aj vysokú kvalitu rezu. Výhodou je aj priaznivá obstarávacia cena. Kvalitnejšie kotúče majú zuby vyrobené z karbidu a kúpiť môžete aj kotúče so zubami vyrobenými z rýchloreznej ocele HSS.

Hrúbka

Hrúbka pílového kotúča ovplyvňuje rýchlosť aj kvalitu. Tu platí pravidlo, čím je kotúč tenší, tým rýchlejší a kvalitnejší je samotný rez. Príliš tenký kotúč má však väčší sklon vibrovať, vlniť sa a rýchlejšie sa zahrieva. Hrúbka pílových kotúčov sa najčastejšie pohybuje od 1,5 – 3,5 mm. Tenké kotúče sa často používajú pri akumulátorovom pohone píly.

Počet zubov

Tiež tu platí, čím viac má kotúč zubov, tým je rez kvalitnejší, avšak rýchlosť menšia. Menší počet zubov ocenia tí, ktorí uprednostňujú rýchlejší rez na úkor nižšej kvality.

  • Pozdĺžne rezanie masívu – kotúč by mal mať menej zubov z dôvodu lepšieho odvodu pilín
  • Priečne rezanie masívu – kotúč s vyšším počtom zubov
  • Doskový materiál DTD, lamino – čistého rezu bez otrepov docielite s kotúčom s vysokým počtom zubov

Tvar

Pílové kotúče sa líšia aj tvarom zubov:

  • Striedavé zuby – presný a rýchly rez dreveného materiálu
  • Dutinkový tvar – presný a rýchly rez lamina a DTD
  • Trapézový tvar – rezanie plastov a kompozitného materiálu

Sklon

Rozlišuje 2 rôzne sklony zubov:

  • Pozitívne – rezanie masívu
  • Negatívne – rezanie lamina a neželezných kovov

Možnosti

Pojazd

Kvalitu rezu určuje aj spôsob pojazdu, nekvalitný pojazd sa rýchlo opotrebuje, čo sa odráža na presnosti rezu. Za najkvalitnejšie sú považované samosvorné kolesá vyrobené z vysoko odolnej gumy. V ich prípade môžete počítať s vysokou životnosťou a presným pojazdom

Spôsob výmeny kotúča

Tí, ktorí chcú pomocou stolovej píly rezať rôzne materiály a budú tak potrebovať častejšie meniť pílové kotúče. Každý výrobca môže mať trochu iný spôsob, akým je možné kotúč uvoľniť a každému môže vyhovovať niečo iné. Z tohto dôvodu nie je možné určiť jeden spôsob za ten najlepší, ktorý bude vyhovovať každému. Každý výrobca by vám však mal umožniť kotúč bezpečne uzamknúť.

Chladenie

V prípade, keď budete používať diamantový kotúč, bude potrebné pílu neustále chladiť. Preto je nutné skontrolovať, akým spôsobom je riešený chladiaci systém. Za dobré riešenie je považované čerpadlo, ktoré sa nachádza hneď pod pracovnou doskou. Tento spôsob umiestnenia sa stará o neustále chladenie, vďaka čomu píla reže rýchlo bez zbytočnej prašnosti.

Transportné kolieska

Stolové píly sú veľmi ťažké, ľahšiu manipuláciu vám umožnia transportné kolieska.

Laserové pravítko

Niektoré píly sú vybavené aj laserovým pravítkom, ktoré vám umožnia vykonávať vysoko precízne rezy.

Osvetlenie

Pri práci v horších podmienkach môžete využiť aj LED osvetlenie.

Príslušenstvo

Stolnú pílu je vhodné vyberať aj podľa toho, aké príslušenstvo bude možné k píle prikúpiť. Medzi základné príslušenstvo patrí bočné a uhlové pravítko. Mnoho píl umožňuje pripojenie na odsávanie. Súčasťou niektorých píl je podávač, ktorý je možné kúpiť aj samostatne.

O bezpečnosť sa postará kryt na pílu, ktorý by mal byť súčasťou každej píly. O ľahšie premiestnenie sa postarajú madlá. Medzi ďalšie príslušenstvo patrí aj redukčný krúžok alebo prípravok určený na rezanie malých dielikov.

Značka

Pokiaľ chcete vlastniť kvalitnú pílu, môžete sa spoľahnúť na výrobky značky DeWalt, Makita, Scheppach. Metabo, Einhell, Norton, Holzmann, Parkside a ďalších.

Cena

Cena stolných píl sa pohybuje od 160 – 3665 a viac tisíc eur. Najlacnejšie píly sú vhodné na občasné domáce používanie. Za kvalitnejšie sú považované píly s cenou okolo 400 eur. Píly vynikajú dostatočným výkonom a sú určené pre častejšie používanie.

Profesionáli môžu zakúpiť oveľa kvalitnejšie a robustnejšie píly, ktorých cena je mnohonásobne vyššia.

Porovnať ceny píl

Otázky a odpovede

Čo sa dá využiť pri stolnej píle?

Kvalitná stolná píla by vám mala umožniť rezať pod uhlom. Toto je možné v prípade, keď je možné naklopiť reznú hlavu s pílovým kotúčom a následne ju v tomto uhle zaaretovať. Takto je možné rezať pod uhlom 45 °. Pri naklonení stola však nedosiahnete maximálnu hĺbku rezu. Drahšie píly sú navyše vybavené pravítkom.

Ako sa o pílu starať?

Pri píle je nutné venovať pozornosť obehovému čerpadlo, ktoré sa stará o potrebné chladenie v prípade, keď budete rezať pomocou diamantového kotúča. Ten sa bežne používa pri rezaní dlažby a ďalších betónových výrobkov.

Aby bola životnosť čerpadla čo najdlhšia, je nutné počas rezania pravidelne dopĺňať vodu. Po skončení práce je nutné vaňu pravidelne čistiť od jemného prachu, ktorý môže upchávať mriežku čerpadla. Jemného prachu by ste mali pravidelne zbavovať celú pílu.

Pod akým uhlom je možné rezať?

Každá píla vám umožní materiál rezať pod uhlom 90°. Pri veľkom množstve píl môžete rezať aj pod uhlom 45°. Najmä pri profesionálnych pílach môžete rezať aj pod uhlom 60 a 75°.

Záver

Stolové píly sú najčastejšie poháňané pomocou elektrickej energie. Niektoré menšie a menej výkonné píly majú akumulátorový pohon, pri veľkých pílach môžete mať k dispozícii aj benzínový motor. Najznámejšou stolnou pílou je klasická cirkulárka, ktorá môže byť doplnená o kolísku. Tá vám umožní pracovať vo vzpriamenej polohe.


Zdroj: www.supa.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo