Strešné krytiny

Strecha robí dom je nielen známym reklamným sloganom, ale aj známou pravdou, ktorú pozná každý majiteľa nehnuteľnosti. Nová strecha je pomerne veľkou finančnou investíciou a výber správnej strešnej krytiny je nesmierne dôležitý. Pri výbere krytiny by ste nemali hľadieť iba na cenu, ale aj na ďalšie aspekty, ktoré zaručia, že nová strecha vydrží desiatky rokov.

Každý, kto plánuje pokládku novej strešnej krytiny, bude vychádzať z typu strechy. Podľa nej bude vyberať vhodnú podobu strešnej krytiny. Na výber máte niekoľko možností, pričom vás pri výbere bude limitovať iba sklon strechy a tiež financie, ktoré môžete na nákup krytiny a pokládku strechy vynaložiť.

Strešnú krytinu vyberajte s ohľadom na kvalitného výrobcu, ktorý vám môže poskytnúť mnohoročnú záruku. Dôležitá je aj lokalita, v ktorej sa vaše obydlie nachádza. Až vo chvíli, keď budete poznať odpovede na základné otázky, môžete prejsť k výberu samotného tvaru, farby alebo designu krytiny.

Porovnať ceny krytín

Typy

Na trhu je zastúpených niekoľko rôznych druhov krytín. Kúpiť môžete krytinu pálenú, betónovú, plechovú, asfaltovú či vláknocementovú. Výber správneho typu ovplyvní členitosť a sklon strechy. Svoju rolu hrá aj hmotnosť krytiny, ktorá súvisí so zaťažením krovu.

Taška

Tašky patria medzi ťažké krytiny, jej nevýhodou je teda vyššia hmotnosť. Taška je napriek tomu stále najobľúbenejším typom strešnej krytiny, ktorý sa používa desaťročia. Tašky majú mnoho podôb a vyberať môžete aj podľa farebného prevedenia.

Pri výbere bude voliť medzi pálenou alebo betónovou taškou.

  • Betónová taška – vyznačuje sa dlhou životnosťou, dá sa jednoducho rozobrať. Betónová škridla je pochôdzna, čo vám uľahčí údržbu strechy alebo komína. Výhodou je tiež možnosť odvetrania. Betónové tašky však majú aj svoje nevýhody. Najväčšou nevýhodou je nutnosť pod tašku umiestniť druhý plášť, ktorý zabráni zafúkavaniu snehu alebo dažďa.
  • Pálená taška – má prakticky rovnaké výhody a nevýhody ako taška betónová. Jediný rozdiel je v krehkosti tašky. Vďaka nej je zle pochôdzna a má pri zaťažení má tendenciu praskať.

Šindeľ

Jedná sa o tradičnú strešnú krytinu, ktorá sa dá vidieť na starých ľudových stavbách. Aj v dnešnej dobe je však možné šindeľ zakúpiť. Rozhodovať sa môžete medzi niekoľkými rôznymi variantmi.

  • Asfaltová šindeľ – šindeľ je možné hermeticky uzavrieť a nebudete tak musieť riešiť umiestnenie druhého plášťa. Šindeľ vám umožní tvarovať rôzne oblúky či prechody, z tohto dôvodu sa používa na pokládku hrebeňa bez plechu alebo úžľabia. Pokládka je možná od 12° sklonu. Asfaltová šindeľ nie je vhodný typ krytiny do horských oblastí.
  • Plastová šindeľ – je veľmi ľahká, používa sa na vykrytie oblúkov či pokládke hrebeňa. Nevýhodou plastu je nižšia odolnosť voči poveternostným podmienkam.
  • Drevená šindeľ – aj táto šindeľ sa používa na vykrytie oblúkov. Na rozdiel od predchádzajúcich je šindeľ pochôdzny. Nevýhodou je jej vyššia hmotnosť. Čas od času bude nutné na šindeľ aplikovať ochranný náter.

Šablóny

Šablóna je bežne používaným typom vláknocementovej krytiny. Označovaná býva aj ako skladaná strešná krytina, ktorú môžete použiť pri sklone strechu od 18 °. Šablóny majú široké využitie, použiť ju môžete ako strešnú krytinu, obklad štítu alebo fasády.

Šablóny sa v súčasnosti vyrábajú v 8 základných typoch, vyberať môžete z niekoľkých rôznych farieb. Medzi prednosti skladanej krytiny patrí nízka hmotnosť, farebná stálosť, odolnosť voči tvorbe mechov a predovšetkým dlhá životnosť.

Na výrobu šablón sa používajú rôzne materiály:

  • Plast – jedná sa o pochôdznu strešnú krytinu, ktorá je však menej odolná voči poveternostným vplyvom. Napriek tomu má plastová šablóna pomerne dlhú životnosť. Plastová krytina môže vzhľadovo imitovať tašky, došky alebo bridlice.
  • Guma – aj táto krytina je pochôdzna, časom sa však môže začať krútiť.
  • Cementová – pochôdzna krytina, ktorá je náchylná na drobenie.

Plechová krytina

Plechová krytina je tzv. ľahkou strešnou krytinou. Plechové krytiny je možné používať pri akomkoľvek sklone strechu. Na výrobu sa používa pozinkovaná oceľ, zinok, hliník, meď a ďalšie materiály. Výhodou plechu je skutočnosť, že ho môžete ľubovoľne nastrihať a použiť aj v prípade atypických tvarov striech.

Plechovú krytinu môžete položiť plošne, ale je v predaji aj v podobe tašiek alebo šindľov. Výhodou je estetickejší vzhľad a oveľa nižšia hmotnosť. Niektoré plechové krytiny majú taktiež protihlukovú povrchovú úpravu.

  • Oceľ – používa sa na výrobu plechových krytín najčastejšie. Oceľ musí byť upravená tak, aby bola odolná voči korózii. Oceľová krytina je opatrená rôznou podobou povrchovej úpravy, vďaka ktorej sa o ňu nebude musieť dlhšiu dobu starať.
  • Hliník – je najľahším materiálom. Jeho ďalšou výhodou je tvárnosť. Hliníkom je možné pokrývať strechy s extrémne nízkym sklonom. Hliník je veľmi odolný a hodí sa do tých najnáročnejších klimatických podmienok. Výhodou je aj nulová údržba.
  • Meď/titánzinok – bezúdržbové materiály, ktoré patria k cenovo náročnejším.
  • Trapézový plech – tento typ plechovej krytiny sa používa najmä pri stavbe ľahkých prístreškov, napríklad drevníkov, terás, záhradných domčekov alebo prístreškov pre automobil. Plech má dlhú životnosť a vyznačuje sa extrémnou odolnosťou voči vplyvom počasia.

Bitúmenové krytiny

Bitúmenová krytina je na trhu pomernou novinkou, vďaka svojim špecifickým vlastnostiam si však získava stále viac priaznivcov. Bitúmenové dosky je možné použiť na najrôznejších typoch striech, hodia sa do každého prostredia.

Výroba tejto krytiny prebieha špecifickým patentovaným spôsobom, vlákna sú orientované do pozdĺžneho smeru. Vďaka orientácii vlákien je krytina veľmi odolná, pritom však ľahká. Výhodou je aj šetrnosť k životnému prostrediu. Dosky je možné použiť na strechu so sklonom 7 °.

Sklon strechy

Sklon strechy je veľmi dôležitý parameter, na ktorý je treba brať pri pokládke krytiny zreteľ. Nie každá strešná krytina je vhodná na strechy a nízkym sklonom. Pokiaľ je sklon strechy menší ako 10°, nie je vhodné používať skladanú strešnú krytinu. Od sklonu v rozmedzí 10 – 90 ° je však možné použiť prakticky akúkoľvek strešnú krytinu.

Podľa sklonu sa strechy delia na:

  • Ploché – sklon strechy je v rozmedzí 1 – 10°
  • Šikmé – sklon strechy je v rozmedzí 10 – 45°
  • Strmé – sklon strechy v rozmedzí 45 – 90°

Hmotnosť krytiny

Hmotnosť krytiny je parameter, ktorý budete musieť riešiť predovšetkým v prípade, keď plánujete rekonštrukciu strechy. Nové domy sú už projektované tak, aby vami vybranú krytinu bez problémov udržali. Pred rekonštrukciou sa tak odporúča nechať skontrolovať nosné murivo a väzbu.

Rozdiel medzi starou a novou krytinou môže byť, čo sa váhy týka, až 40% a pri nižšej nosnosti väzby môžete riešiť rôzne viac či menej závažné problémy. Najmenej závažným problémom môže byť vlniaci sa okraj strechy či nerovný hrebeň, ktorý môže spôsobovať zatekanie. Oveľa horšie je však rozbehnutie väzby alebo dokonca jej zrútenie.

Odvetrávanie strechy

Pri pokládke strešnej krytiny budete musieť riešiť aj odvetrávanie. Pod strešnou krytinou sa môže zrážať vlhkosť, ktorá sa bude meniť na kvapky vody, a preto je nutné postarať sa o dostatočné zateplenie.

Pod strešnú krytinu sa môže voda dostať 2 smermi.

  • Zvonku – v tomto prípade môže problémy spôsobiť sychravé počasie alebo hmla.
  • Zvnútra – riešiť môžete páru stúpajúcu z kúpeľne alebo kuchyne.
    Cieľom odvetrávania je postarať sa o odvod vlhkosti zo spodného plášťa. V ideálnom prípade by sa mal v spodnej časti strechy nachádzať nasávací otvor. Ten býva zabezpečený mriežkou, aby sa do priestoru strechy nedostali vtáky. Vzduch však bude môcť touto vetracou medzerou ľahko prúdiť.

Značka

Strešná krytina musí byť dostatočne odolná a pri jej výbere je veľmi dôležité zvoliť kvalitného výrobcu. Medzi najobľúbenejšie patrí dlhodobo strešná krytina Tondach alebo Bramac. Ďalšími obľúbenými výrobcami sú krytiny Gutta, Onduline, Blachotrapez, Dehtochema a mnoho ďalších.

Cena

Pri výbere strešnej krytiny hrá veľkú úlohu aj rozpočet. Cenové rozpätie strešných krytín je pomerne veľké. K najdrahším patrí pálená taška, ktorá môže vychádzať aj na 15 eur/meter2.

Betónová taška je o niečo lacnejšia, tu sa cena pohybuje okolo 10 eur/meter2. Prakticky totožná je cena plechovej či vláknocementovej krytiny. Ešte lacnejšie je možné zaobstarať bitúmenovú krytinu, tu sa cena pohybuje okolo 10 eur/meter2.

Porovnať ceny krytín

Otázky a odpovede

Aká je životnosť strešnej krytiny?

Každá strešná krytina má trochu inú životnosť. Životnosť by mala byť u každého typu uvedená priamo výrobcom. Pri výbere strešnej krytiny však myslite na to, že strechu netvorí iba samotná krytina, ale aj ďalšie doplnky, ktoré mávajú obvykle životnosť oveľa kratšiu.

Pri pokládke strešnej krytiny sa napríklad veľmi často používajú penové alebo molitanové kliny, pásy umiestnené pod hrebeňom, plastové komíny atď. Tieto prvky bude treba vymeniť skôr ako krytinu.

Aký je rozdiel medzi engobou a glazúrou?

Tašky s povrchovou úpravou engoba sú matné bez lesku. Krytina je vďaka tomu odolnejšia voči rôznym nečistotám. Naproti tomu glazúra je lesklá povrchová úprava. Tašky sú hladké a odolné voči rastu machu či lišajníkov. Veľmi dobre odolávajú rôznym nečistotám. Tašky s touto povrchovou úpravou však patria k najdrahším.

Aké sú typy krytín?

Pri pokládke strešnej krytiny budete potrebovať okrem klasických škridiel aj škridly polené, zakončovacie a hrebenáče. Špecifickým typom je taška tvarovka, zakončovacia či rohová taška. Hodiť sa vám môže tiež taška odvetrávacia, presvetľovacia alebo bleskozvodová.

Záver

Výber správnej strešnej krytiny nie je nijako jednoduchý. Pokiaľ si nie ste istí, ktorá strešná krytina je pre váš dom tým najlepším riešením, bude rozumné prenechať jej výber odborníkovi. S ním môžete prejsť všetky typy krytín a zistiť všetky informácie, ktoré sú pre vás podstatné. Informácie však môžete načerpať aj prostredníctvom stavebných veľtrhov, na ktorých nájdete všetko, čo dnešný trh ponúka.


Zdroj: www.krytina.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo