Sudy na vodu

Dažďová voda je v posledných nedostatkovom tovare a sú miesta, kde má dažďovka doslova cenu zlata. Bez vody sa nezaobíde žiadna domácnosť, a práve dažďová voda je v mnohých smeroch využiteľná. Používanie úžitkovej vody je zadarmo, a čím väčšie množstvo sa vám podarí nazhromaždiť, tým väčšia bude aj finančná úspora.

Dažďovú vodu je možné používať na zalievanie, splachovanie záchodu, pranie bielizne a tí, ktorí s dažďovou vodou počítali už pred stavbou rodinného domu, môžu mať vodu rozvedenú aj v kúpeľni a využívať ju tak aj pri kúpaní alebo bežnom umývaní.

V tomto prípade je finančná úspora skutočne viditeľná. Dažďovú vodu je možné zachytávať do rôznych nádob. Tie sa líšia umiestnením, veľkosťou aj výrobným materiálom.

Porovnať ceny sudov

Typ

V prvom rade je potrebné rozhodnúť, či budete preferovať podzemnú alebo nadzemnú nádrž. Nadzemné nádrže sú menších rozmerov a je možné ich zakúpiť prakticky kedykoľvek. Najčastejšie sa využívajú na zalievanie. Podzemné nádrže sú oveľa väčšie, náročnejšie na inštaláciu aj financie. Niektoré nádrže sú potom multifunkčné a možno ich použiť ako podzemné aj nadzemné.

Nadzemné

Nadzemné nádrže majú mnoho podôb, môžu byť skôr lacné a praktické alebo praktické a dekoratívne. Za pekný vzhľad si budete musieť priplatiť, ale taká nádrž nebude v záhrade alebo kdekoľvek inde pôsobiť rušivo. Nadzemné nádrže by malo byť možné napojiť na odkvapový zvod, nie všetky to však umožnujú.

Väčšie nádrže sú potom často vybavené šróbením, ktoré je určené na napojenie vtoku aj odtoku. Tie potom môžete využívať aj v domácnosti.

Nevýhodou nadzemných nádrží je krátka doba skladovania vody, ktorá začne po nejakom čase zelenať. Preto tieto nádrže využijete iba sezónne. Na zimu je tak nutné nádrž či sud vypustiť a vyčistiť. V závislosti od výrobných materiálov sa potom musia niektoré sudy uskladniť.

Výhodou je jednoduchá inštalácia, ktorá sa väčšinou zaobíde bez nutných stavebných úprav. Vodu v sude ochránite pomocou veka alebo aspoň sieťky, ktorá zabráni padaniu nečistôt alebo hmyzu. A častou výbavou je aj praktický výpustný ventil alebo hadica. Materiál by mal byť odolný voči UV žiareniu a odolať by mal aj rôznym poveternostným podmienkam.

Podzemné

Podzemné nádrže je vhodné zahrnúť už do plánovania novostavby. Možno ich pochopiteľne vybudovať aj neskôr, nevyhnete sa však často náročným stavebným úpravám, ktoré vás môžu od ich obstarania odradiť. Pokiaľ však vaša domácnosť podzemnú nádrž vlastní, môže sa vám vynaložené úsilie pomerne skoro vrátiť. Vodu je možné pomocou rozvodov využívať všade, kde si budete priať.

Podzemná nádrž nie je vystavená slnečnému svitu a nie je tak vystavená veľkým teplotám, voda sa teda nekazí a používať ju môžete celoročne. Teplota vody by nemala presiahnuť 16 ° C, v opačnom prípade sa v nej budú tvoriť baktérie a voda sa začne kaziť.

Pri umiestňovaní nádrže je potrebné zohľadniť kvalitu vašej zeminy. V niektorých prípadoch je potrebné nádrž usadiť na pevnú betónovú dosku a zaobstarať budete musieť dvojplášťovú nádrž. V prípade, že sa na vašom pozemku nevyskytuje spodná voda a pôda nie je ílovitá, postačí inštalovať iba vlastnú nádrž, ktorú je nutné inštalovať na pevný podklad a obsypať štrkom alebo zeminou.

Podzemná nádrž sa nezaobíde ani bez filtrácie. Jeden z filtrov sa umiestňuje priamo na zvod, druhý je umiestnený pred nádržou a posledný je pred kompresorom.

Veľkosť

Veľkosť nádrže závisí od spôsobu, akým budete vodu využívať. Čo sa týka veľkosti, patrí k flexibilnejším. Tieto nádrže sú k dostaniu v mnohých rôznych veľkostiach, a pokiaľ kúpite nádrž, ktorá vám nebude stačiť, je možné ďalšiu nádrž pripojiť.

Podzemné nádrže je však nutné vyberať oveľa starostlivejšie, pretože pripojenie ďalšej nádrže sa nezaobíde bez stavebných prác. V tomto prípade vám môže pri voľbe veľkosti pomôcť mesačný výpis za spotrebovanú vodu, alebo sa neváhajte poradiť s odborníkmi.

Najčastejšia veľkosť nadzemných nádrží určených predovšetkým na zalievanie záhrady je v rozmedzí 200 – 1000 litrov. Ďalej je možné kúpiť nádrže do veľkosti 4 000 litrov, z nich mnohé je možné využiť ako nadzemné a podzemné. Veľkosť podzemných nádrží je v rozmedzí 4 – 10 000 litrov, pričom je možné naraziť aj na väčšie objemy.

Pri výbere vhodnej veľkosti je potrebné zvážiť niekoľko parametrov. Tým prvým je veľkosť strechy. V tomto ohľade môžeme využiť orientačný prehľad výrobcov nádrží:

  • Pri veľkosti strechy 50 m2 využijete nádrž s objemom 3 m3
  • Pri veľkosti strechy 120 m2 využijete nádrž s objemom 5 m
  • Strecha s plochou 150 m2 potom potrebuje nádrž 6 m3 atď.

Okrem veľkosti strechy hrá svoju rolu aj množstvo zrážok, veľkosť záhrady a to, na čo všetko je voda určená.

Materiál

Výrobným materiálom je najčastejšie polyetylén alebo nejaká podoba odolného plastu. U tohto materiálu sľubujú výrobcovia extrémnu životnosť, potravinársku nezávadnosť a chemickú odolnosť. V prípade nadzemných sudov je však, čo sa týka materiálov, výber o niečo väčší, čo súvisí predovšetkým so vzhľadom suda.

Plast

Plast je vôbec najčastejším materiálom. Možno ich nájsť v mnohých rôznych podobách a farebných prevedeniach.

Drevo

Z dreva sú vyrobené niektoré nadzemné sudy. Pred poškodením je drevo ošetrené vypálením. Drevené sudy majú väčšiu hmotnosť a sú drahšie. Pokiaľ preferujete podobu prírodného materiálu, môžete aj v tomto prípade voliť praktický plastový sud v imitácii dreva.

Betón

Retenčná nádrž môže byť vyrobená aj z betónu. Tieto nádrže majú menšiu veľkosť, je však možné prepojenie viacerých nádrží. Využívajú sa aj ako požiarne nádrže a najčastejšie sa budujú na rôznych verejných priestranstvách. Bežne sú umiestnené pod supermarketmi alebo parkovisku.

Kov

Pokiaľ vám príliš nezáleží na vzhľade suda, môžete použiť aj kovový sud, ktorý sa používa aj na uchovávanie chemikálií.

Príslušenstvo

K záhradným sudom je možné dokúpiť ďalšie príslušenstvo. Najčastejšie sa jedná o rôzne filtre alebo hadice. Niektoré sudy môžete doplniť o výpustný kohút a ľahší prístup vám umožní praktický stojan. Pokiaľ kúpite vyšší stojan, môžete pod neho umiestniť aj kanvy na zalievanie. S rozvodom vody po záhrade môže pomôcť aj praktické čerpadlo. To, čo všetko môžete pri kúpe nadzemnej nádrže využiť, záleží iba na vás.

Pokiaľ však budujete podzemnú nádrž, bude mnohé príslušenstvo nutnosťou, bez ktorej by inak nebolo možné nádrž plnohodnotne využívať. Tu treba dokúpiť čerpadlo, filtre, sacie potrubie, rozvodové rúrky a mnoho ďalšieho.

Všetko, čo budete potrebovať na sprevádzkovanie nádrže, vám už dopredu oznámi výrobca, ktorý bude vašu nádrž dodávať, ale mnohokrát aj realizovať. Vďaka tomuto poradenstvu sa nemusíte báť, že by bola nádrž nefunkčná a už dopredu budete poznať aj sumu, na ktorú vás podzemná nádrž vyjde.

Značka

Nadzemné sudy môžete zakúpiť v rôznych prevedeniach, a to od značiek ako Prosperplast, ICS, M.A.T. alebo napríklad Nohel Garden. Podzemné nádrže nie sú bežne k dostaniu, v tomto prípade je nutné kontaktovať priamo výrobcu, ktorý vám poradí s výberom a odporučí nádrž podľa vašich požiadaviek.

Cena

To, koľko budete do nádrže investovať, je možné odhadnúť iba v prípade klasických nadzemných sudov a nádrží. Tieto výrobky je možné bežne kúpiť a ani cena ďalšieho príslušenstva nie je nijako horibilná. Prvé sudy do objemu 500 litrov vyjdú v závislosti na dizajne do 80 eur. Za túto cenu je však možné kúpiť aj menej vzhľadné, ale väčšie plastové nádoby s objemom až 1 000 litrov.

V závislosti na veľkosti a dizajne kúpite sudy do 200 eur. Väčšie nadzemné zásobníky, ktoré je možné využiť aj ako podzemné stoja od 400 – 790 eur. Tu môžete využiť objem až 4000 litrov.

Cena podzemných nádrží môže byť v rozmedzí 1960 – 2750 a viac tisíc. V tomto prípade však nie je cena konečná, nutné je pripočítať ďalšie príslušenstvo, náklady na odbornú inštaláciu a samozrejme aj výkopové práce. Tí, ktorí sa rozhodnú pre podzemnú nádrž však môžu využiť možnosť požiadať o štátnu dotáciu.

Porovnať ceny sudov

Otázky a odpovede

Prečo je dažďová voda vhodnejšia na zalievanie?

Používanie dažďovej vody má mnohé výhody, ak pominieme ekonomické hľadisko, nie je možné prehliadnuť to ekologické. V tomto ohľade je nerozumné av období sucha aj trestné zalievať pitnou vodou. Čo sa týka samotných rastlín, je pre nich dažďová voda vhodnejšia najmä pre to, že je mäkšia a neobsahuje chlór.

Pri zalievaní dažďovkou sa rastliny hnoja dusíkom, dusík obsiahnutý vo vzduchu sa v kvapkách vody rozpúšťa a rastliny tak dostávajú potrebné hnojivo v prirodzenejšej podobe.

Akú zvoliť podzemnú nádrž s ohľadom na kvalitu pôdy?

Pri výbere správnej podzemnej nádrže hrá zloženie pôdy aj samotné umiestnenie nádrže v teréne podstatnú rolu. Pokiaľ bude nádrž v nestabilnom podloží, ktoré obsahuje ílovitú a piesočnatú pôdu, bude nutné použiť dvojplášťovú nádrž. Tá sa volí aj tam, kde sa nachádza spodná voda.

Nádrže, ktoré budú umiestnené do skalnatého podložia alebo do miest s vyšším statickým zaťažením treba obetónovať. Šťastní majitelia stabilnej pôdy klasického zloženia potom môžu použiť samostatnú nádrž.

Ako je to s dotáciami na nádrže?

Aby si nádrže na dažďovú vodu zaobstaralo čo možno najviac domácností, poskytuje na ne štát dotácie, ktoré majú pomôcť riešiť problémy so suchom. Suma a podmienky dotácií sa môžu meniť, v súčasnej dobe je však možné využiť až 20 000 Sk v prípade, že bude dažďová voda určená na zalievanie.

30 000 Sk sú dotácie pre domácnosti, ktoré budú vodou aj splachovať WC. Pre to, aby ste na dotácie dosiahli, je potrebné splniť určité požiadavky a výška dotácie sa môže líšiť aj v rôznych krajoch. Preto berte predošlé informácie skôr s nadhľadom a na možnosť dotácií sa informujte priamo u výrobcov alebo na patričnom úrade.

Záver

Dažďová voda je veľmi cenná a každý by sa mal snažiť využiť vodu do poslednej kvapky. Sudy na dažďovku sú tak tým pravým riešením. Mnohé výrobky je možné pripojiť na zvod vody, vďaka veľkému výberu si vyberie každý sud alebo nádrž podľa svojho vkusu.

Dažďová voda nájde svoje využitie v domácnosti, s výberom tej správnej nádrže vám pomôže samotný výrobca. Ten vám pomôže zvoliť vhodnú veľkosť, poradí s príslušenstvom a samozrejme pomôže s realizáciou. Potom si už budete užívať výhody, ktoré vám vlastnenie podzemnej nádrže bezpochyby prinesie.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo