Suspenzory

Suspenzor je ochranná pomôcka, ktorá je známa najmä vďaka ľadovému hokeju. Suspenzory sú neoddeliteľnou súčasťou hokejovej výstroje a na ľad by bez neho nemali vyjsť malí ani veľkí hráči. Suspenzory sa však nepoužívajú iba pri hokejových zápasoch, túto pomôcku je vhodné obliecť pri akomkoľvek kontaktnom športe. Suspenzory majú svoje opodstatnenie u hráčov baseballu, florbalu, boxerských disciplínach, ale používajú sa aj počas tréningu kráv maga.

Správne zvolený suspenzor by mal ochrániť intímne partie pred nízkymi kopmi i údermi. Túto ochrannú pomôcku môžu zaobstarať muži, ale aj ženy a deti. Nosiť ho môžete na spodnom prádle, niektoré suspenzory je možné však nosiť aj namiesto bielizne.

Pri výbere je nutné zvoliť správne určenie suspenzora. Suspenzory sú prispôsobené anatómii tela mužov aj žien. Na výber máte suspenzory vyrobené z niekoľkých rôznych materiálov a vybrať pochopiteľne musíte aj správnu veľkosť. Pri výbere je vhodné zohľadniť aj to, akým spôsobom sa treba o suspenzor správne starať, aby slúžil správne čo možno najdlhšiu dobu.

Porovnať ceny suspenzorov

Typy

Suspenzory sú zložené z dvoch hlavných častí. Prvú časť tvorí odolná škrupina, ktorá sa vyrába z tvrdých materiálov. Druhú časť má niekoľko podôb a je vyrobená z textilných materiálov.

Každý suspenzor, či už pre ženy alebo pre mužov, musí plniť iba jedinú funkciu. Tou je ochrana genitálií pred možným úrazom. Na trhu nájdete suspenzory, ktoré sa líšia svojou podobou. To, aký vzhľad zvolíte, je skôr individuálnou záležitosťou a čiastočne sa odvíja aj od typu športu.

 • Jednoduchý suspenzor – najlacnejšie suspenzory tvorí tvrdá škrupina uchytená pomocou gumového pásu. Suspenzory neposkytujú príliš pohodlie a obliekať ich budete na spodnú bielizeň.
 • Trenkový suspenzor – má podobu trenírok s vreckom, do ktorého sa vkladá suspenzor. Trenkové suspenzory sa vyrábajú z elastických alebo voľných materiálov. Elastické trenkové suspenzory dokonale kopírujú tvar tela. Obliecť ich tak môžete na holé telo. Súčasťou týchto suspenzorov môžu byť aj suché zipsy. K nim môžete na pevno prichytiť štulpne. Voľné trenkové suspenzory budú vyhovovať viacerým tým, ktorí si neželajú byť obmedzovaní v pohybe. Funkčnosť oboch podôb je však porovnateľná.
 • Suspenzor s nohavicami – kompresné nohavice so suspenzorom ochránia rizikové partie a navyše podporia cirkuláciu krvi v nohách. Ich používanie je pohodlné a sú preto veľmi obľúbené.
 • Suspenzor s brušným pásom – niektoré športy vyžadujú kompletnejšiu ochranu. Tú vám poskytne suspenzor, ktorého súčasťou je polstrovaný brušný pás. Tento model ochráni nielen intímne partie, ale aj podbruško, obličky a pečeň.

Určenie

Na trhu sú suspenzory rozdelené podľa určenia. Modely sa viditeľne odlišujú tvarom a veľkosťou. Samotná ochrana však nemá na pohlavie žiadny vplyv.

 • Suspenzory pre mužov – tieto výrobky sú najznámejšie. Na prvý pohľad ich poznáte podľa objemnej vystuženej škrupiny.
 • Suspenzory pre ženy – tieto suspenzory sa podobajú dámskym nohavičkám. Ich súčasťou je však špeciálny chránič. Ženy môžu kúpiť aj suspenzor s vyvýšenou prednou časťou, ktorá poskytne ochranu podbrušku.
 • Suspenzory pre deti – malé detské suspenzory sú k dostaniu v niekoľkých farebných variantoch. Obvykle mávajú nastaviteľnú dĺžku, ktorá sa detskému telu dokonale prispôsobí.

Materiál

Samotné suspenzory sa vyrábajú z rôznych materiálov. Bežné sú suspenzory z plastov. Drahšie modely môžu byť vyrobené z kože alebo kovu. Každý z nich vám poskytne vysokú ochranu a voľba materiálov tak opäť súvisí skôr s osobnou preferenciou, ale výber môže pochopiteľne ovplyvniť aj obstarávacia cena.

 • PVC – používa sa na výrobu najlacnejších materiálov. Vášmu telu poskytne strednú ochranu.
 • Kov – z kovu sú vyrobené najodolnejšie suspenzory. Za kovovú škrupinu si budete musieť priplatiť a počítať musíte aj s jej vyššou hmotnosťou.
 • Karbón – jedná sa o veľmi kvalitný materiál, ktorý je porovnateľný s kovom. Jeho výhodou je však nízka hmotnosť.
 • Streč – výhodou strečového materiálu je, že vás nijako nebude obmedzovať v pohybe. Strečový suspenzor umožní odvetrávanie a je schopný odvádzať vlhkosť.

Druhú časť suspenzora tvorí vystužené vrecko. Aj v jej prípade máte na výber niekoľko materiálov.

 • SoftCup – tieto vložky ponúknu nižší stupeň ochrany, sú však veľmi pohodlné a mäkké.
 • Bioflex – jedná sa o antibakteriálny materiál, ktorý poskytne vysokú priedušnosť. Aj tento materiál je príjemne mäkký a nebude vás nikde tlačiť.
 • UltraCarbon Flex Cup – vložka ponúka veľký stupeň ochrany a dobré rozloženie úderu. Je však stále pohodlná a pružná.
 • HardCup – používa sa na výrobu suspenzorov vhodných na tvrdé športy. Svojím tvarom vložka pripomína tvrdú škrupinu a poskytne vám najvyššiu ochranu.

Veľkosť

S výberom správnej veľkosti vám pomôžu veľkostné tabuľky, ktoré sú uvedené u každého výrobcu. Výrobou suspenzorov sa však zaoberá viac výrobcov a jednotlivé údaje v tabuľkách sa tak budú pravdepodobne nepatrne líšiť. Pri voľbe správnej veľkosti obvykle postačí poznať obvod pása. Pre mužov sú dostupné suspenzory s veľkosťou S – XL. Ženy môžu vyberať aj z veľkosti XXS alebo XS.

Pred kúpou je vhodné suspenzor radšej vyskúšať. Pri skúške môžete skontrolovať, či sú intímne partie úplne zakryté. Samotný suspenzor by vám nemal nijako brániť v pohybe alebo vás dokonca tlačiť.

Značka

Suspenzor je nutné kupovať v špecializovaných predajniach so zameraním na šport. Tu nájdete veľmi kvalitné a spoľahlivé modely, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu. Vyberať môžete medzi značkami Venum, CCM, Bauer, Tempish, Bushido, Shock Doctor a mnohými ďalšími.

Cena

Cenu suspenzora ovplyvňuje predovšetkým jeho prevedenie. Najlacnejšie sú suspenzory, ktoré tvoria škrupina a gumový pás. Kúpiť ich môžete už za menej ako 10 eur. Od 22 eur je možné kúpiť prvé hokejové suspenzory s podväzkami a kvalitnejšie páskové suspenzory.

Od 26 eur sú k dostaniu aj prvé trenírkové suspenzory. Najviac zaplatíte za kompresné šortky alebo nohavice so suspenzorom. Tu cena začína na 43 eur a vyšplhať môže ku 129 eur.

Porovnať ceny suspenzorov

Údržba

O suspenzor sa treba správne starať. Vďaka pravidelnej údržbe nebude zapáchať a navyše predĺžite aj jeho životnosť. Kovovú alebo plastovú škrupinu by malo byť možné vybrať a umyť pod tečúcou vodou pomocou mydla.

Zvyšok suspenzora môžete prať v práčke na šetrný prací program. Tí, čo zvolia suspenzor kožený, budú mať starostlivosť o niečo náročnejšie. Koža by nemala prísť do kontaktu s vodou a kožený suspenzor tak môžete iba umyť handričkou navlhčenou v mydlovom roztoku.

Otázky a odpovede

Je nutné pri poškodení kupovať nový suspenzor?

Ak dôjde k poškodeniu tvrdej časti suspenzora, mal by vám výrobca umožniť kúpiť škrupinu novú. Samostatné vložky vyjdú lacnejšie ako celý nový set. Nie každý výrobca však môže túto možnosť ponúknuť. Preto sa na možnú výmenu škrupiny zamerajte už pri výbere suspenzora.

Pri akom športe je vhodné nosiť suspenzor?

Suspenzor sa odporúča používať pri akomkoľvek kontaktnom športe, kde môže dôjsť ich stredu hráčov. Suspenzory sú najčastejšie spájané s hokejom, menej často s boxom. Suspenzory nosia aj zápasníci MMA alebo vyznávači bojového umenia kráv maga. Používať ho však môžu aj futbalisti, florbalisti alebo iní hráči kolektívnych športov.

Čo je zdravotný suspenzor?

Suspenzor je možné zaobstarať aj v lekárni. V tomto prípade sa jedná o pomôcku, ktorá má zabrániť bolestivému pohybu miešku. Predpísať vám ho lekár môže pri zápaloch alebo po operáciách. Jeho používanie sa odporúča po úrazoch alebo pri prietrži.

Záver

Suspenzory sa pri športe používajú pomerne dlhú dobu. Súčasťou hokejovej výstroje sú od roku 1874. Hokejovú helmu začali hráči hokeja používať oveľa neskôr roku 1974. Z toho je zrejmé, ktorá časť tela má pre hokejistov väčší význam.

V súčasnosti sa suspenzory používajú aj pri iných športoch, najčastejšie sa jedná o box alebo inú podobu bojových športov. V ponuke sú v niekoľkých podobách, väčšiu možnosť výberu majú v tomto prípade muži. Či už zvolíte akúkoľvek podobu suspenzora, môžete si byť istí, že vaše intímne partie ochránia naozaj spoľahlivo.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo