Tejpy

Tejpovacia páska je rôznofarebná páska, ktorú používajú športovci aj bežní ľudia na lepšiu stabilitu kĺbov, šliach a svalov. Účelom pásky je tiež podporiť ľahšie hojenie, tok lymfy a pomôcť pri bolesti.

Štruktúra týchto pások je veľmi podobná pokožke, po priložení pásky na postihnuté miesto sa pokožka mierne nadvihne a zlepší sa jej prekrvenie. Po zlepšení krvného obehu sa zmierni bolesť a urýchli sa regenerácia svalov alebo stabilizácia kĺbov.

Tejpovanie sa dá použiť pri mnohých problémoch. Konkrétne môžeme spomenúť zlepšenie funkcie svalov a kĺbov. Tejpovanie môže znížiť opuch zlepšením lymfatického obehu.

Zmierňujú bolesti chrbta, blokády stavcov a preťaženie ramien a krku spôsobené sedavým zamestnaním. Môžete ich použiť na boľavé ramenné, lakťové alebo kolenné kĺby, sú vhodné na zlomeniny rebier, podvrtnutia a pomliaždeniny.

Porovnanie cien pások

Typy

Existuje niekoľko typov pások:

Pevné pásky

Pevné pásky používajú skôr športovci a slúžia ako ortéza alebo sa používajú krátkodobo ako prevencia. Používajú sa preto len na spevnenie potrebnej časti tela. Bežní ľudia ich používajú najmä pri podvrtnutí členka, ale lekár ich môže odporučiť aj pri iných zraneniach.

Pevné pásky, rovnako ako flexibilné pásky, sú okrem tradičnej bielej farby dostupné aj v iných farbách, čo môže byť veľmi mätúce.

Pevná páska nepriľne dobre k pokožke, a preto musí byť na koncoch ukotvená. Nevýhodou pevnej pásky je, že obmedzuje krvný obeh, takže páska by mala byť len krátkodobou záležitosťou a v ideálnom prípade by sa mala používať len počas náročnej činnosti. Okrem toho sa táto páska nedokáže prispôsobiť plynulému pohybu.

Elastické pásky

Elastické pásky sa bežne označujú ako kinezio pásky a môžu ich používať aj osoby, ktoré nepatria do žiadnej rizikovej skupiny. Flexibilné pásky môžu pomôcť vyriešiť mnohé problémy s bolesťou v rôznych častiach tela. Kinezio pásky sú vyrobené z elastickej pásky, ktorá sa naťahuje rovnako ako koža.

Na spodnú časť sa aplikuje lepidlo, aby pokožka mohla cez pásku voľne dýchať. Páska sa aplikuje na oholenú, odmastenú a osušenú pokožku. Páska neobmedzuje váš pohyb a môžete si ju ponechať 3 až 5 dní. Elastické pásky sú vodotesné a možno ich nosiť v bazéne alebo v sprche.

Krížové pásky

Spoznáte ich podľa špeciálneho tvaru mriežky. V tomto prípade nejde o dlhú pásku, ale o rôzne veľké štvorce, ktoré sa prikladajú priamo na bolestivé miesto, často na jazvy a modriny. Najbežnejšie veľkosti sú 27 x 22 mm, 36 x 28 mm a 52 x 44 mm.

Nepoužívajte sieťovú pásku na čerstvú ranu a nesmie sa aplikovať na zápal. Ak sa po aplikácii objaví bolesť alebo podráždenie, pásku treba okamžite odstrániť. Tieto pásky tiež nie sú pružné.

Dynamické pásky

Možno sa stretnete aj s pojmom 3D pásky, ktorých účelom je fixovať kĺb bez obmedzenia jeho pohyblivosti. V porovnaní s kinezio páskami sa rozširujú do všetkých smerov. Sú vhodné aj na obnovenie funkcie zranených alebo inak oslabených svalov. Nevýhodou dynamických pások je silnejšia vrstva lepidla, preto sa neodporúčajú ľuďom s citlivou pokožkou.

Kedy je vhodné pásku aplikovať?

Pásky sa bežne používajú po úrazoch alebo rôznych poraneniach. Kinezio páska takmer okamžite odstraňuje bolesť a môže pomôcť pri hojení jaziev. Používa sa aj na zníženie opuchu alebo natiahnutých svalov. Správny tejping nie je zložitý, ale pred prvým použitím je vhodnejšie nechať si postup vysvetliť fyzioterapeutom.

Kineziologické pásky držia vo väčšine prípadov veľmi dobre, ale pre ešte lepšiu stabilitu sa odporúča zaobliť rohy. Zabránite tak treniu a odlupovaniu. Páska dokonale priľne k telu približne po 20 minútach, preto by sa mala začať aplikovať niekoľko desiatok minút pred akoukoľvek fyzickou aktivitou. Správne aplikovaná páska by sa mala po nalepení zvlniť.

Kedy pásku nepoužívať?

Tejpovanie má mnoho nesporných výhod, ale neodporúča sa používať ho pri akýchkoľvek problémoch. Ak používate pásky a váš stav sa nezlepšuje alebo zhoršuje, mali by ste ukončiť liečbu a vyhľadať lekársku pomoc.

Úplne by sa im mali vyhýbať ľudia, ktorí trpia rakovinou, atopickým ekzémom, bradavicami a žilovými problémami, ako sú kŕčové žily.

Nie sú vhodné pre ľudí s akútnou trombózou alebo pre ľudí, ktorí majú problémy so štítnou žľazou. Vo všeobecnosti by sa tiež nemali aplikovať pri horúčkovitých stavoch. Tehotné ženy by sa mali pri používaní pások najprv poradiť s lekárom.

Lepidlo na spodnej strane neobsahuje latex a nemalo by spôsobovať žiadne alergické reakcie. Napriek tomu sa u niektorých citlivých osôb môže vyskytnúť nežiaduca reakcia. V takom prípade by ste mali pásku okamžite odstrániť a vyhľadať lekára.

Materiál

Najbežnejším materiálom, z ktorého sa páska vyrába, je kvalitná prírodná bavlna. Medzi ďalšie materiály patrí nylon, hodváb alebo umelé vlákno. Pevné pásky sú vyrobené zo syntetických materiálov.

Lepidlo je na spodnej strane v sínusoide. Vďaka tomu je páska priedušná a zabezpečuje ideálnu cirkuláciu vzduchu. Jednotlivé pásky sa líšia množstvom lepidla, a tým aj priľnavosťou. Pevné pásky sa neodlepia ani vo vode, pásky s menšou vrstvou lepidla sú určené najmä pre deti.

Ostatné parametre

  • Šírka a dĺžka – šírka sa pohybuje od cca 2,5 do 10 cm. Najväčší výber vám poskytne rozsah 5 – 7 cm. Pásky je možné zakúpiť v rôznych dĺžkach od približne 4,5 do 66 metrov.
  • Rozťažnosť – pohybuje sa v rozmedzí od 140 – 170 %, kvalitná páska by sa nemala pozdĺžne lámať. Kinezio pásky sa dajú natiahnuť len do dĺžky, dynamické pásky umožňujú natiahnutie aj do šírky.
  • Farba – pásky sú k dispozícii v mnohých rôznych farbách. To, akú farbu si pri kúpe vyberiete, je čisto vecou vkusu. Výrobky jednej značky sa technicky nelíšia v závislosti od farby.
  • Odstránenie – Odstránenie pásky bude bezbolestné pomocou vhodného odstraňovača. Ten je možné zakúpiť vo forme spreja, po nastriekaní na lepiacu pásku sa lepidlo deaktivuje a pásku je možné rýchlo a bezbolestne odstrániť.

Značka

Medzi výrobcov tejpov patria Nasara, Erawan, Rea Tape, Temtex, Meridius, Mediplast, BB tape, K-active, Rocktape, Acra, Elyth S, KT tape, Kinesio, Kira.

Cena

Cena pások začína na menej ako 5 EUR a môže byť vyššia ako 40 EUR. Závisí to najmä od ich šírky a dĺžky. Svoju úlohu však zohráva aj výrobca. Za niekoľko tisíc korún si môžete kúpiť aj celé sady, ktoré sú vhodné najmä pre tých, ktorí už majú s tapingom skúsenosti.

Porovnanie cien pások

Otázky a odpovede

Ako dlho môže byť páska na tele?

Ako dlho môže byť páska nalepená, závisí od typu a miesta aplikácie. Pevné pásky by sa nemali nechávať dlhší čas nasadené. Ich používanie počas odpočinku je nevhodné z dôvodu obmedzenia prietoku krvi a v žiadnom prípade by sa nemali nechávať na tele cez noc.

Roztiahnuteľné pásky zvyčajne vydržia 3 až 7 dní. Hoci sú niektoré pásky vodotesné, vplyv vody nemusí ovplyvniť ich trvanlivosť. Všetky pásky by sa mali odstrániť vo chvíli, keď spôsobujú akúkoľvek reakciu alebo bolesť.

Je možné použiť pásku bez konzultácie s lekárom?

Tejpovanie je činnosť, ktorú by ste v ideálnom prípade nemali vykonávať bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom alebo absolvovania kurzu tejpovania. Dozviete sa tu všetko, čo potrebujete vedieť o tejpingu, aby ste sa vyhli zhoršeniu svojich problémov. Následne budete môcť vykonávať tejping sami alebo s pomocou inej osoby.

Môžu pásky používať deti?

V prípade detí by ste nikdy nemali pristupovať k aplikácii bez predchádzajúcej konzultácie s pediatrom alebo fyzioterapeutom.

Detská pokožka je oveľa citlivejšia a aplikáciou pásky by ste mohli spôsobiť možné alergické reakcie. Neexistuje však dôvod, prečo by deti nemohli používať určité pásky po konzultácii s odborníkmi. Deťom je zvyčajne potrebné kúpiť kvalitnú pásku s menším množstvom lepidla.

Záver

Pri začatí aplikácie pásky sa poraďte s odborníkmi, potom môžete pásku aplikovať z pohodlia domova. Voľne dostupné videá vám pomôžu s lepením rôznych častí tela. Môžete sa tiež zúčastniť rôznych online kurzov, kde sa dozviete veľa zaujímavých a dôležitých informácií o tejto praxi.

K páskam si môžete dokúpiť ďalšie príslušenstvo. Odporúča sa zakúpiť si špeciálne nožnice, ktoré zabránia rozstrapkaniu koncov pri strihaní. Na ľahšie odstránenie môžete použiť vhodný odstraňovač a podkladová páska zabráni podráždeniu pokožky. Tým sa zabráni kontaktu pokožky s lepidlom.


Zdroje: www.alza.sk, www.skolatejpovania.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

1 Comment
  1. Pekný súhrnný článok. Pomohlo mi to.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo