Teplovzdušné ventilátory

Teplovzdušné ventilátory sú zariadenia rôznych veľkostí, ktorých úlohou je ohrievať vzduch všade tam, kde je to potrebné. Vďaka svojej veľkosti ich využijete v každej domácnosti. Svoje uplatnenie nájdu aj v kanceláriách, dielňach, chatách alebo chalupách.

V prípade, že budete tráviť chladnejšie leto niekde v kempe, poslúži vám aj na dovolenke. S ich pomocou môžete rýchlo vyhriať priestory chatky alebo karavanu.

Prevádzka teplovzdušného ventilátora závisí od dostupnosti elektrickej energie, ktorú tieto ohrievače na svoj chod potrebujú. Vo chvíli, keď ich pripojíte do zásuvky, stačí iba stlačiť gombík a ventilátor okamžite ohrieva vzduch.

Pri výbere tohto zariadenia je dôležité zohľadniť predovšetkým veľkosť priestoru, ktorý bude ohrievač najčastejšie vyhrievať. Potom už môžete zvážiť využitie niekoľkých funkcií, ktorými disponuje a vybrať finálnu podobu spotrebiča. Zaujímať vás bude samozrejme cena a pri výbere by ste mali preferovať spoľahlivého výrobcu.

Porovnať ceny ventilátorov

Typy

Teplovzdušné ventilátory je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa veľkosti a výkonu.
K najmenším patria priamotopy, ktoré sa umiestňujú do zásuvky. Tieto ohrievače majú výkon v rozmedzí 350 – 1 000 W.

Hodí sa teda skôr do menších miestností. Ich výhodou je ich ľahké prenášanie a malá hmotnosť. Napriek tomu, že sa jedná o malé zariadenia, nechýbajú ani niektoré funkcie ako termostat, automatické vypnutie, LED displej a ďalšie.

Menej často narazíte na bezvrtuľový teplovzdušný ventilátor. Tieto typy sú bežne k dostaniu ako prístroje, ktoré majú vzduch predovšetkým ochladzovať a využijete ich teda najmä v letných mesiacoch. Dajú sa však zohnať aj v podobe priamotopov. Ich výhodou je najmä tichý chod, pri ktorom nedochádza k víreniu prachu. Sú teda vhodnejšie pre alergikov.

K najviac rozšíreným patria stojacie teplovzdušné ventilátory. Sú k dostaniu v mnohých podobách a veľkostiach, vďaka tomu je možné ich využitie v malých aj veľkých miestnostiach.

Príkon

To, akú veľkú plochu dokáže ohrievač vykúriť, závisí predovšetkým od hodnoty príkonu. Príkon sa u týchto výrobkov pohybuje v rozmedzí 350 – 2 000 W. Malé zariadenia menších výkonov dokážu ohriať vzduch vo vašej blízkosti, veľké ohrievače potom môžu adekvátne vykúriť aj väčšiu miestnosť.

Nevýhodou týchto zariadení je neschopnosť teplo akumulovať. Pokiaľ ich teda vypnete, bude sa okolitý vzduch opäť rýchlo ochladzovať. Väčšina teplovzdušných ventilátorov umožňuje nastaviť intenzitu ohrevu vzduchu.

Pokiaľ je teda miestnosť vykúrená na príjemnú teplotu, môžete výkon upraviť tak, aby priamotop ďalej vzduch v malom množstve ohrieval a nedošlo tak k jeho opätovnému ochladeniu. Vďaka tejto možnosti bude teplota v miestnosti optimálna a spotreba elektrickej energie nízka.

Spotreba

Elektrické priamotopy sa všeobecne vyznačujú väčšou spotrebou elektrickej energie. Vďaka tomu nie sú tieto ohrievače určené na časté a dlhodobé vykurovanie. Slúžia iba ako pomocníci vo chvíľach, keď je to nevyhnutné.

O spotrebe vás informuje energetický štítok. Na jeho základe vyberajte prístroje, ktoré spadajú do energetickej triedy A+ alebo A++.

Vykurovacie teleso

Na to, aký šetrný priamotop bude, má vplyv vykurovacie teleso. Vyberať môžete medzi prístrojmi vybavenými vykurovacou špirálou a keramickým telesom.

Vykurovacia špirála býva súčasťou lacnejších prístrojov. Spotreba elektrickej energie je u týchto prístrojov až o cca 30% väčšia. Nevýhodou vykurovacej špirály je tiež možný zápach, ktorý z prístroja môže vychádzať. Ten vzniká predovšetkým spaľovaním prachu.

Keramické teleso nájdete pri drahších teplovzdušných ventilátoroch. Jeho výhodou je vyššia účinnosť a nižšia spotreba. Medzi ďalšie klady patrí tichší chod a menšie vírenie prachu. Tieto priamotopy tiež tak nevysušujú vzduch a sú teda vhodnejšie pre alergikov a ocenia ich aj rodiny s malými deťmi.

Hlučnosť

Hlučnosť je parameter, ktorý je uvedený pri každom modeli. V ideálnom prípade by mala byť hlučnosť čo najnižšia, čo vám umožní ohrievač používať kdekoľvek a kdekoľvek.

Hlučnosť je v tomto prípade v rozmedzí 20 – 80 dB. Teplovzdušné ventilátory s najväčšou hlučnosťou nie sú príliš vhodné, hluk je v tomto prípade možné porovnať s hlučnosťou niektorých lacnejších vysávačov.

Oproti tomu hluk 20 dB je možné prirovnať k padajúcemu lístiu alebo bezvetrie. Tichší chod vám poskytnú aj výrobky, ktorých hlučnosť sa pohybuje v rozmedzí 40 – 50 dB. Toto rozmedzie je možné prirovnať k miernemu dažďu.

Ovládanie

Ovládanie je u lacnejších výrobkov riešené gombíkmi a otočnými kolieskami. Drahšie prístroje je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača a tie najdrahšie môžu fungovať pomocou Wi-Fi aj v kombinácii so smartfónom.

Okrem zapínania a vypínania prístroja je možné nastaviť teplotu. Pre prehľadnosť sú priamotopy často doplnené o prehľadný a podsvietený LCD displej, ktorý vás informuje o teplote a ďalších funkciách prístroja.

Funkcia

Lacnejšie modely vám toho okrem ohrevu vzduchu v miestnosti príliš neponúknu. Pokiaľ ich budete využívať iba k občasnému, krátkodobému vykurovaniu napríklad kúpeľne alebo inej miestnosti, nebude ani žiadne špeciálne funkcie potrebovať.

Drahšie výrobky však môžu disponovať niekoľkými funkciami, tie sa môžu hodiť najmä v prípade častejšieho používania v obytných miestnostiach.

K najzákladnejšiemu vybaveniu, ktorým disponujú snáď všetky ohrievače, patrí termostat. Vďaka nemu môžete zvoliť teplotu. Osoby trpiace alergiami a astmatici ocenia možnosť filtrácie. Vďaka nej nebudú ohrievače toľko víriť prach.

Niektoré teplovodné ventilátory majú možnosť oscilácie, čiže otáčania tela ohrievača na obe strany. Vďaka tomu sa bude teplo rovnomerne šíriť do celej miestnosti.

Studený chod využijete najmä v letných mesiacoch. Vďaka tejto funkcii sa teplovzdušný ventilátor premení na bežný ventilátor, ktorý bude iba víriť vzduch v miestnosti.

Z bezpečnostného hľadiska je vhodné vyberať teplovzdušné ventilátory vybavené časovačom. S jeho pomocou nastavíte dobu, počas ktorej má ventilátor miestnosť vykurovať. Po jej uplynutí sa prístroj sám vypne.

K ďalším bezpečnostným prvkom patrí ochrana proti prehriatiu. Vďaka nej sa prístroj v prípade prehriatia sám vypne. Často sa u týchto výrobkov stretnete aj s ochranou proti prevrhnutiu.

Značka

Na trhu je k dostaniu veľké množstvo rôznych typov priamotopov. Pri výbere tohto výrobku nepodceňujte ani kvalitného výrobcu. Ten vám dodá prístroj, na ktorý sa môžete spoľahnúť, a ktorý bude bezpečný pre vás aj vašich blízkych.

K obľúbeným značkám patria výrobky ECG, Silvercrest, Concept, Rohnson, Sencor, Tristar. K ďalším kvalitným výrobcom patrí aj Eta, Rowenta, Orava, alebo Ardes. Bezvrtuľový teplovzdušný ventilátor je výrobkom značky Dyson.

Cena

Cena týchto výrobkov nie je nijako vysoká. Najlacnejšie prístroje je možné zaobstarať od cca 15 eur. Väčšie možnosti vám ponúkne cenové rozpätie 20 – 40 eur. Tu už môžete vyberať z veľkého množstva malých zásuvkových a väčších stojanových modelov.

Cena najdrahších typov sa pohybuje do 80 eur. Ak využijete možnosť ovládania ohrievača pomocou Wi-Fi, zaplatíte za prístroj cca 100 eur.

Porovnať ceny ventilátorov

Otázky a odpovede

Je používanie teplovzdušného ventilátora bezpečné?

Pri správnom používaní sa jedná o úplne bezpečné výrobky. Bezpečnosť vám zaručí aj kvalitný výrobca. Tento prístroj nie je možné používať ako radiátor. Aby nedošlo k jeho prehriatiu alebo požiaru, nesmie byť priamotop zakrytý žiadnou látkou.

V jeho blízkosti by tiež nemali byť umiestnené predmety, ktoré by sa mohli vplyvom tepla poškodiť alebo spáliť. Priamotop nesmie prísť do styku s vodou a pozor dávajte na deti aj domácich miláčikov. V prípade, že nebudete priamotop používať, odpojte ho z elektrickej zásuvky.

Aký typ je vhodný pre alergikov alebo astmatikov?

Všeobecne kvalitnejšie sú typy, ktoré disponujú keramickým telesom. Tieto prístroje toľko nevýri prach ani nevysušujú vzduch. Pokiaľ ale máte vy alebo niekto blízky v rodine alergiu na prach alebo astmu, zvážte skôr kúpu olejového radiátora. Výhodou týchto výrobkov je práve nulové vírenie prachu a vysušovanie vzduchu.

Záver

Teplovzdušné ventilátory vám poslúžia ako prístroje, ktoré môžu okamžite ohriať vzduch v miestnosti. Majte však na pamäti ich väčšiu spotrebu elektrickej energie, vďaka nej nie sú vhodné na časté a dlhodobé používanie.

Slúži skôr ako záložný zdroj tepla. Pri ich výbere sa zamerajte na výkon, spotrebu a hlučnosť. Praktické môžu byť aj niektoré funkcie, bezpečnosť výrobku vám zaručí okrem správneho používania aj kvalitná značka.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo