Laserové tlačiarne

Laserová tlačiareň je ideálny pomocník pre všetkých, ktorí tlačia väčšie množstvo dokumentov prevažne v čiernobielej podobe. Laserové tlačiarne vynikajú predovšetkým v rýchlej a lacnej tlači. Vďaka svojim nízkym nákladom na tlač sú laserové tlačiarne veľmi často videné v kanceláriách alebo rôznych firemných prevádzkach. Laserovú tlačiareň môžete používať iba na tlač, ale kúpiť ju môžete aj ako multifunkčné zariadenie, teda doplnenú o kopírku a scanner.

Laserové tlačiarne pri tlači využívajú dokonale zaostrený laserový lúč. Ten potupne ožaruje body na obrazovom valci. Lúč usmerňuje sústava zrkadiel.

Pri výbere tlačiarne teda zvážte, na čo presne ju budete používať a či oceníte aj ďalšie funkcie, ktoré vám ponúka multifunkčná tlačiareň. Laserové tlačiarne tlačia predovšetkým čiernobielo, ale kúpiť môžete aj tlačiareň, ktorá zvládne farebnú tlač. Počítať však musíte s horšou kvalitou DPI. To znamená, že laserová tlačiareň nie je príliš vhodná na tlač obrázkov.

Porovnať ceny tlačiarní

Typy

Laserovú tlačiareň môžete zakúpiť v dvoch prevedeniach.

Laserová tlačiareň

Najväčšou výhodou laserovej tlačiarne je rýchla a menej nákladná tlač. Počas minúty dokáže tlačiareň vytlačiť desiatky dokumentov. Preto je vhodná najmä tam, kde sa tlačí skutočne vo veľkom množstve. Tlačiarne však majú aj svoje nevýhody. Predovšetkým sú vhodnejšie pre čiernobielu tlač. Ďalšou nevýhodou je pomerne nízke DPI.

Laserové tlačiarne pri tlači využívajú dokonale zaostrený laserový lúč. Ten potupne ožaruje body na obrazovom valci. Lúč usmerňuje sústava zrkadiel.

Multifunkčná tlačiareň

Multifunkčné tlačiarne sú najobľúbenejšou podobou domácich tlačiarní. Medzi najväčšie prednosťou multifunkčných tlačiarní patrí kombinácia tlače, skenera a kopírky. Vďaka tomu ušetríte za 3 rôzne zariadenia. Nevýhodou sú však väčšie náklady na servis tlačiarne. U týchto tlačiarní sa zamerajte predovšetkým na rozlíšenie skenera. Najmä u lacnejších prístrojov nájdete skener veľmi nízkej kvality. Súčasťou niektorých laserových tlačiarní môže byť dokonca aj fax.

Multifunkčnú tlačiareň je možné kúpiť ako atramentovú, LED alebo laserovú tlačiareň. Každá technológia je vhodná na trochu iné použitie. Preto pred nákupom dobre zvážte, na čo všetko budete tlačiareň používať. Výhodou multifunkčných tlačiarní sú aj ďalšie funkcie, žiadané je najmä Wi-Fi pripojenie.

Rozlíšenie

Maximálne tlačové rozlíšenie sa udáva jednotkou DPI. Ide o počet pixelov, ktoré dokáže tlačiareň vytlačiť na nastavenú plochu. Tu platí, čím vyššie DPI, tým je kvalita tlače lepšia. A práve slabinou laserových tlačiarní je nízke DPI. Laserové tlačiarne sú primárne určené na tlač textu a základné modely tak pracujú s rozlíšením 600 x 600 dpi. Najkvalitnejšie tlačiarne ponúkajú rozlíšenie 4 800 x 600 dpi. Atramentové tlačiarne majú štandardne rozlíšenie v hodnotách 4 800 x 1 200 dpi.

Rýchlosť tlače

Ďalšia vec, ktorá by vás mala zaujímať, je rýchlosť tlače. Rýchlosť sa udáva v počte stránok, ktoré tlačiareň dokáže vytlačiť za 1 minútu. Štandardná rýchlosť tlače je u laserových tlačiarní v rozmedzí 20 – 30 stránok/minútu. Kúpiť však môžete aj rýchlejšiu tlačiareň. Atramentová tlačiareň dokáže štandardne vytlačiť maximálne 20 strán/minútu.

Funkcia

Laserové tlačiarne ponúkajú aj niekoľko funkcií, ktoré sa vám môžu hodiť.

  • AirPrit – je funkcia, ktorá vám umožní tlačiareň pomocou WiFi alebo Bluetooth pripojiť k ďalšiemu zariadeniu. Vďaka tomu nemusíte neustále hľadať ten správny kábel.
  • Pripojenie – tlačiareň môžete pripojiť pomocou LAN portu alebo USB konektora.
    Tankový systém – umožní jednoducho doplniť tonerový zásobník bez toho, aby ste museli meniť celú kazetu.
  • Bezokrajová tlač – funkcia vám umožní využívať celú plochu papiera.
  • Obojstranná tlač – využiť ju môžete na obojstrannú tlač a znížite tak náklady na papier.
  • Pamäťová karta – tlačiareň s touto funkciou vám umožní dokumenty tlačiť priamo z pamäťovej karty.
  • Automatický podávač papiera – ďalšia funkcia, ktorá vám prácu s tlačiarňou uľahčí. Podávač vie papier tiež otáčať a využiť ho môžete aj pri obojstrannej tlači.
  • Displej – na jednoduchom displeji sa zobrazujú základné informácie o prebiehajúcej tlači.

Značka

K najobľúbenejším dlhodobo patria tlačiarne značky Canon, Epson, HP a Brother. Všetky značky ponúkajú veľký výber laserových, multifunkčných aj atramentových tlačiarní.

Cena

Obstarávacia cena laserovou tlačiarní je veľmi priaznivá. Základné modely je možné kúpiť už za cenu okolo 64 eur. Ak máte na tlačiareň väčšie požiadavky, oplatí sa vám investovať do pokročilejšieho zariadenia s viacerými funkciami. Tu cena začína na cca 86 eur. Tieto tlačiarne sú ideálne aj pre bežnú domácu prevádzku.

Laserové tlačiarne s možnosťou farebnej tlače stoja okolo 340 eur. Kvalitná laserová tlačiareň však môže stáť 853 a viac tisíc eur. Za túto cenu potom môžete kúpiť aj multifunkčnú tlačiareň. Cena multifunkčných tlačiarní začína na cca 171 eur.

Porovnať ceny tlačiarní

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi laserovou a LED tlačiarňou?

Oba typy tlačiarní sú vhodné na rýchlu a lacnú tlač. Laserová tlačiareň je schopná vytlačiť až 60 strán textu či iných dokumentov za minútu. LED tlačiarne majú v tlačovej hlave 1 alebo viac radov diód, ktoré môžu osvetliť naraz celý riadok.

LED tlačiarne sú vďaka tomu kompaktnejšie a tvoria ich menší počet častí, čo má vplyv na jej menšiu poruchovosť. LED tlačiarne navyše môžu meniť intenzitu vyžarovaného svetla, pri tlači tak môžete dosiahnuť rôzne odtiene farieb či jemnejšie prechody.

Na aký formát papiera môže laserová tlačiareň tlačiť?

Laserové tlačiarne môžu tlačiť najčastejšie na formát A4 a menej. Tento formát využívajú domácnosti aj firmy najčastejšie. Kúpiť však môžete tlačiareň, ktorá môže tlačiť aj na formát A3 a viac. Počítať však musíte s oveľa menším výberom.

V čom sa líši toner od cartridge?

Toner je súčasťou laserovej tlačiarne. V toneri je umiestnený prášok, ktorý zaistí tlač. Kvalita prášku sa s využívaním tlačiarne nijako nemení. Aj v prípade, keď nebudete tlačiareň dlhší čas používať, bude prášok stále v dobrom stave. Kapacita tonera je navyše veľmi vysoká as ohľadom na výrobcu môže vytlačiť až 5 000 strán. Štandardná kapacita je potom okolo 2 000 strán.

Cartridge je zásobník na atrament a nájdete ho v tlačiarňach atramentových. Nevýhodou tejto kazety je zasychanie atramentu pri menej častom používaní tlačiarne. Po zaschnutí farby je nutné kazetu vymeniť alebo atrament znovu doplniť. V porovnaní s tonerom je tento spôsob nákladnejší.

Záver

Najväčšou prednosťou laserových tlačiarní je rýchlosť a nízke náklady na tlač. Vďaka tomu sa tieto tlačiarne v minulosti používali skôr v kanceláriách. Prednosťou laserovej tlačiarne je však aj malý rozmer a nízka obstarávacia cena. Vďaka tomu sú tlačiarne s obľubou používané aj v mnohých domácnostiach.

Laserová tlačiareň je dobrou voľbou pre tých, ktorí sa zameriavajú skôr na tlač dokumentov. Naopak nevhodná je pre tlač obrázkov či fotografií. Väčšina laserových tlačiarní zvládne iba čiernobielu tlač.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.tlaciarne.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo