Tonery

Toner môžete kúpiť do laserovej aj LED tlačiarne alebo kopírky. Toner má podobu farebného alebo čierneho prášku. Tento prášok je počas tlače elektrostaticky nanášaný na médium tlačiarne, následne sa v zapekacej jednotke zapečie pomocou tlaku a teploty v rozmedzí 120 -180 °C. Práve preto je papier, ktorý sa práve vytlačí teplý. Toner patrí medzi spotrebný tovar, je nutné ho do tlačiarne pravidelne dokupovať. Toto príslušenstvo môžete kúpiť v podobe kazety, v ktorej je tonerový prášok uzavretý.

Pri výbere nového tonera je nutné zohľadniť model tlačiarne. Ak napríklad vlastníte HP tlačiareň, budete potrebovať aj originálny HP toner. Okrem originálnych tonerov je však možné použiť aj kompatibilný alebo alternatívny typ tonera, ktorého obstaranie je lacnejšie. Nižšia cena je pre mnoho užívateľov pochopiteľne lákavejšia. Napríklad laserový kompatibilný toner vám môže ušetriť až 75% obstarávacej ceny, pričom kvalita tlače nie je oveľa horšia, než keby ste použili originálny toner.

Porovnať ceny tonerov

Typy

Kazeta obsahuje okrem tonerového prášku stierku, ktorá dávkuje množstvo prášku. Ďalej je to pečať, ktorá sa stará o nechcené vysypanie prášku vo chvíli, keď budete s tonerom manipulovať. Toner s tlačiarňou komunikuje vďaka čipu.

Do laserovej alebo LED tlačiarne môžete kúpiť 3 rôzne typy tonerov.

Originálny toner

Za originálny toner sa považuje toner rovnakej značky, aká je značka tlačiarne, ktorú vlastníte. Originálne tonery patria k najdrahším, ponúkajú však vysokú kvalitu tlače a máte vždy istotu, že toner bude s vašou tlačiarňou funkčný. V súvislosti s originálnymi tonermi sa uvádza veľmi nízka poruchovosť. Vysoká obstarávacia cena však od nákupu originálnych tonerov odradí predovšetkým tých, ktorí sa uspokoja s nižšou kvalitou tlače.

Renovovaný toner

Renovovaný alebo aj repasovaný toner je oveľa lacnejší. Repasovaný toner získate dosypaním nového prášku do prázdneho obalu. Nevýhodou renovovaného tonera je nízka kvalita tlače, táto možnosť je tak vhodná skôr pre nenáročných užívateľov.

Renovované tonery preverených výrobcov, ktoré sú vyrábané s najväčšou starostlivosťou, vám ponúknu kvalitnú tlač. Týchto výrobcov by ste mali uprednostniť pred podozrivo lacnými amatérsky plnenými kazetami.

Alternatívny toner

Za najlepšiu možnosť cena/výkon je považovaný alternatívny toner. Alternatívny toner je však nutné vyberať naozaj starostlivo, kúpiť môžete toner, ktorý nebude kompatibilný s vašou tlačiarňou. Vždy tak vyberajte iba tonery overených výrobcov, ktoré vám zaručia potrebnú funkčnosť.

Cartridge

Do atramentovej tlačiarne je možné kúpiť zásobník známy ako cartridge. Cartridge obsahuje vždy samostatnú čiernu náplň alebo čiernu a niekoľko farebných náplní. Aj v tomto prípade sa o komunikáciu medzi počítačom a tlačiarňou stará čip.

Čip sa navyše stará o hlásenie možných chýb či nedostatku atramentu v cartridge. Pokiaľ atrament v zásobníku dôjde, je nutné kúpiť náplň novú. Ak je vaša tlačiareň doplnená o tankový systém, je možné atrament do zásobníka iba doplniť.

Parametre

Výťažnosť

Toner je vhodné vyberať podľa výťažnosti, teda toho, koľko stránok bude môcť toner vytlačiť. Údaj o výťažnosti tonera by mal byť uvedený v parametroch jednotlivých typov. Výťažnosť ukazuje, aké množstvo stánok toner vytlačí pri 5% pokrytí. Hodnota 5% je rovnaká pre všetky typy tlačiarní.

Expirované náplne

Predstavujú ďalší lacnejší variant tlačenia. Jedná sa o originálne tonery, ktoré majú prešlú záručnú dobu. Tieto náplne môžete kúpiť až s 90% zľavou.

Značka

Tonery by ste mali vždy nakupovať od kvalitných výrobcov. Pokiaľ dôjde k poruche tlačiarne a počas servisnej prehliadky sa zistí, že na vine je použitie nekvalitného tonera, nebude pravdepodobne braná do úvahy prípadná záruka. Medzi spoľahlivé značky patrí HP, Brother, Canon, Samsung, Epson, Xerox alebo Lexmark.

Medzi ďalšie značky patrí Oki, Konica Minolta alebo Toshiba.

Cena

Cena lacných originálnych tonerov sa pohybuje v závislosti na výrobcovi okolo 43 eur. Najdrahšie tonery môžete kúpiť od cca 107 – 214 eur. Na cenu má vplyv skutočnosť, či sa jedná o jednofarebnú alebo viacfarebnú náplň.

Cena alternatívnych tonerov začína na cca 13 eur. Najlacnejšie sú jednofarebné náplne. Kvalitnejšie tonery kúpite v rozmedzí 22 – 43 eur. Pri alternatívnych toneroch si dobre skontrolujte kompatibilitu s tlačiarňou. Renovované tonery sú k dostaniu od cca 15- 43 eur.

Porovnať ceny tonerov

Otázky a odpovede

Akým spôsobom je možné toner likvidovať?

Výrobcovia odporúčajú ekologickú likvidáciu prázdnych kaziet. Z tohto dôvodu je možné využiť možnosť spätného výkupu. Za prázdnu kazetu môžete dostať okolo 100 Sk a máte navyše istotu, že bude s prázdnou kazetou naložené ekologicky.

Aká negatíva prináša používanie alternatívnych tonerov?

Výrobcovia tlačiarní majú predajom originálnych tonerov pomerne veľké zisky. Z tohto dôvodu výrobcovia nevidia radi, keď sa používajú kompatibilné alebo renovované tonery. Pokiaľ dôjde k poškodeniu tlačiarne vplyvom použitia neoriginálneho tonera, nebude možné na tento výrobok uplatniť reklamáciu. Pokiaľ chcete možnému problému s tlačiarňou predísť, vyberajte alternatívne tonery naozaj starostlivo.

Ako sa postupuje pri výrobe renovovaného tonera?

Renovovaný toner je vlastne opakovane naplnená prázdna kazeta novým práškom. Aj tieto tonery sa však opakovane vyrábajú starostlivo. Prázdny obal je pred opätovným naplnením najskôr dôkladne vyčistený. Pokiaľ obal obsahuje nekvalitné časti, sú tieto nekvalitné časti vymenené.

Väčšinou sa jedná o stierky a vojne. Po naplnení valca sa kontroluje kvalita tlače. Pokiaľ renovovaný toner týmto testom prejde, môže byť daný do predaja. Použitím renovovaného tonera budete šetriť životné prostredie.

Záver

Pri výbere správneho tonera vždy vychádzajte z typu vašej tlačiarne. Presný typ by mal byť uvedený priamo na zariadení. Jednotlivé tonery sú rozdelené práve podľa typu tlačiareň. Toto rozdelenie je bežné u kvalitných internetových predajcov.

Pokiaľ budete toner kupovať v kamennej predajni a nebudete si výberom istí, poradí vám kvalifikovaný pracovník. Najkvalitnejšiu tlač budete mať s použitím originálneho tonera, z hľadiska ekológie je najlepšie používať renovované tonery.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.originalnetonery.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo