Toaletné stolíky

Toaletný stolík je pre mnohých nevyhnutným dámskym doplnkom. Tento typ nábytku nájdete najčastejšie v spálni a mnohokrát nechýba ani v dievčenských izbách.

Menší stolík je možné umiestniť aj do kúpeľne. Neoddeliteľnou súčasťou každého toaletného stolíka je pochopiteľne väčšie zrkadlo, chýbať nesmú ani úložné priestory na kozmetické prípravky či pomocníkov v starostlivosti o vzhľad. Súčasťou stolíka potom môže, ale nemusí byť stolička alebo sedátko.

Toaletné stolíky sa obvykle vyberajú podľa designu. Tento nábytok by mal ladiť s ostatným vybavením miestnosti. Na výber máte stolíky vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sa líšia vzhľadom, dekorom a pochopiteľne veľkosťou. Veľmi žiadané sú stolíky s osvetlením.

Porovnať ceny stolíkov

Typy

Pri výbere narazíte na niekoľko vlastností, ktorými sa stolíky odlišujú. Podľa toho sa jednotlivý nábytok delí na stolíky so zrkadlom, s osvetlením, s taburetkou, alebo so zásuvkami. Vyberať však môžete aj medzi stolíkmi, ktorým nechýba ani jedna táto vlastnosť. Súčasťou takéhoto toaletného stolíka je teda zrkadlo, taburetka, zásuvky aj osvetlenie. Svoje toaletné stolíky majú aj deti.

Zrkadlo

Keď sa povie toaletný stolík, predstaví si každý dizajnový kus nábytku so zrkadlom. Drvivé väčšine toaletných stolíkov zrkadlo naozaj nechýba. V minimálnom množstve však možno kúpiť aj stolík bez zrkadla. Jedná sa o jednoduchý stolík, ktorého súčasťou sú iba zásuvky. Tieto stolíky je možné postaviť pod nástenné zrkadlo alebo zrkadlo v prípade potreby dokúpite neskôr.

Osvetlenie

Táto prakticky jediná významnejšia funkcia je u stolíkov veľmi žiadaná. O osvetlenie sa stará rôzny počet LED žiaroviek. Tie môžu byť umiestnené okolo celého zrkadla. Veľmi vkusné sú stolíky, so svietiacim zrkadlovým rámom. A niektoré modely osvetlenia nemajú, avšak umožňujú jeho dodatočné dokúpenie.

Taburetka

V prípade, keď je súčasťou stolíka taburetka, máte hneď o starosť menej. Taburetka so stolíkom dokonale ladí a počas skrášľovacích procedúr je úplne dostačujúca. Neoddeliteľnou súčasťou tejto stoličky je aj pohodlné polstrovanie, zaobísť sa však musíte bez operadla. Taburetky spravidla nie je možné výškovo nastaviť, je teda vhodné posedenie pred stolíkom pred nákupom vyskúšať.

Zásuvky

Tiež zásuvky sú pri toaletných stolíkoch bežným doplnkom. Niektoré jednoduché stolíky majú iba jednu veľkú poprípade dve malé zásuvky. Ak využijete viac úložných priestorov, bude sa vám hodiť stolík, ktorého súčasťou je zásuvková alebo šuplíková skrinka.

Veľkosť

Na trhu sú k dostaniu stolíky mnohých tvarov a veľkostí. Kúpiť môžete stolík skôr vyššie a užšie, alebo naopak nižšie a širšie. Veľkosť sa odvíja nielen od priestoru, ktorý môžete stolíku v miestnosti obetovať.

Myslieť musíte aj na praktickú stránku veci, na stolík by sa malo vliezť pohodlne všetko, čo si budete priať. Jeden parameter je však viac-menej spoločný. Ide o výšku stolíkov, ktorá býva štandardne od 72 – 75 cm.

Materiál

Na výrobu toaletných stolíkov sa používajú rovnaké materiály, ako na výrobu iného nábytku. Najdrahšie sú stolíky vyrobené z masívu. Lacnejším materiálom je MDF alebo LTD. Detské stolíky sa vyrábajú z plastu.

  • Masív – nábytok vyrobený z masívu je veľmi pevný a stabilný. Žiadaný je aj pre svoju dlhú životnosť. Doska dreveného toaletného stolíka by mala mať vždy povrchovú úpravu. Tá zabráni poškodeniu dreva v prípade, keď sa dostane do kontaktu s agresívnymi kozmetickými prípravkami.
  • MDF – sú drevovláknité dosky, ktoré sa používajú na výrobu nábytku veľmi často. Prednosťou tohto materiálu je nižšia obstarávacia cena a značný výber rôznych dekorov alebo povrchových úprav. Výhodou je v tomto prípade aj jednoduchá údržba.
  • LTD – označenie pre laminátové drevotrieskové dosky, ktoré sa svojimi vlastnosťami príliš nelíšia od materiálu MDF. Tiež materiál LTD ponúka mnoho farieb aj povrchových úprav. Hrany nábytku bývajú polepené ABS alebo papierovou páskou. Táto úprava zaistí hranám vyššiu odolnosť voči vlhkosti i oderu. Kvalitný nábytok by mal mať šírku dosky cca 18 mm. Slabší materiál sa môže prehýbať.

Konštrukcia

Toaletný stolík môže byť samostatne stojaci alebo závesný.

Samostatne stojaci

V drvivej väčšine sú k dostaniu samostatne stojace stolíky, ktoré sa líšia počtom zásuviek a ďalších úložných priestorov. Tieto stolíky je možné kúpiť v mnohých veľkostiach, napriek tomu sa jedná o priestorovo náročnejšie riešenie, ktoré nemusí každému vyhovovať. Samostatne stojace stolíky sa umiestňujú do spální, detských i dievčenských izieb.

Závesné

V menšom množstve sú k dostaniu závesné stolíky. Tieto typy jednoducho zavesíte na stenu pod zrkadlo. Zrkadlo obvykle nebýva súčasťou stolíka a je teda nutné ho zaobstarať samostatne. Závesné stolíky majú oveľa menej úložných priestorov, väčšinou sú doplnené 1 – 2 šuplíky. Závesné stolíky sú oveľa menšie, zavesiť ich môžete v spálni, ale vhodné sú aj do kúpeľne.

Značka

Toaletné stolíky majú mnoho podôb, okrem moderného štýlu, môžete kúpiť stolík v retro, vidieckom, vintage či minimalistickom štýle. Zvoliť môžete obdĺžnikový, oválny, štvorcový a iné tvar. Vďaka širokému výberu je možné zaobstarať praktický stolík do veľkých i malých priestorov. O veľkú ponuku sa starajú obľúbení výrobcovia, medzi ktorými nechýba Kondela, Aga, Goleto, Signal, Bestent, VidaXL a mnoho ďalších.

Cena

Toaletné stolíky sú pomerne dostupné. Stolíky s jednoduchšou konštrukciou vyjdú na cca 80 eur. K dispozícii budete mať zrkadlo a menšie množstvo úložných priestorov. Kúpiť však môžete stolík s osvetlením aj taburetkou.

Väčšie stolíky s viacerými úložnými priestormi stoja od 80 – 160 eur. Zastúpené sú moderné aj retro stolíky, ktoré majú delené zrkadlá. Zrkadlá umiestnené po strach sa dajú často natáčať, čo je pre každú ženu veľmi praktické. Ak hľadáte stolík s netradičným vzhľadom, budete sa musieť poobzerať medzi drahšími stolíkmi, tie možno kúpiť do 320 eur.

Porovnať ceny stolíkov

Otázky a odpovede

V čom je toaletný stolík výnimočný?

Najväčšou prednosťou týchto stolíkov je pohodlie, ktoré vám pri každodennej úprave zovňajšku poskytnú. Vďaka úložným priestorom budete mať všetko, čo v starostlivosti o vzhľad potrebujete na jednom mieste. Do stolíka umiestnite nielen kozmetiku, ale aj šperky či ďalšie rôzne módne doplnky či prístroje, ktoré vám pomôžu pri čistení pleti, či v starostlivosti o vlasy.

Kam stolík umiestniť?

Nie každá žena má to šťastie, že môže toaletný stolík používať vždy pred odchodom do práce. Ak patríte k ženám, ktoré opúšťajú domov skôr ako manžel, nebudete pravdepodobne chcieť svoj náprotivok ráno budiť.

Preto pred nákupom stolíka dobre zvážte, kedy a ako budete chcieť stolík využívať. Práve podľa toho sa rozhodnite, kam svoj toaletný stolík umiestnite. Myslite aj na to, že pred stolíkom budete sedieť a potrebovať tak budete aj dostatok priestoru pre pohodlné sedenie.

Aký veľký úložný priestor budem potrebovať?

To, koľko úložného priestoru využijete, súvisí s množstvom vecí, ktoré pri starostlivosti o seba samého potrebujete. Do toaletného stolíka však môžete umiestniť aj šperky alebo ďalšie maličkosti. Niektorí úložné priestory využijú aj pri uskladnení školských pomôcok, kníh alebo oblečenia.

Záver

Toaletný stolík je nábytok, ktorý poteší každú ženu, slečnu aj malé dievčatko. Ponuka na trhu je veľká a nie je teda žiadny problém stolík zladiť s ostatným nábytkom v miestnosti. Veľmi obľúbené sú stolíky v minimalistickom štýle, ktoré zapadnú do každého interiéru a obľúbené sú aj pre svoju jednoduchú údržbu.

Kúpiť však môžete aj veľmi ozdobné stolíky, ktoré potrhnú vzhľad každej miestnosti. Pri výbere toaletného stolíka je však nutné myslieť aj na jeho praktickosť. Dobre teda voľte množstvo úložných priestorov a zvážte, či by sa vám nehodil stolík s LED osvetlením.


Zdroje: www.nabbi.sk, www.domtextilu.sk, www.alfemo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo