Úložné boxy

Potrebujete niekam uložiť sezónne oblečenie, hračky, časopisy alebo sa budete sťahovať? Všetky tieto problémy vyriešia úložné boxy. Stačí len vybrať správnu veľkosť a zohľadniť niekoľko ďalších parametrov podľa vašich potrieb. V súčasnej dobe je možné kúpiť úložné boxy v mnohých podobách. Nejedná sa iba o krabice, obľúbené sú koše, závesné organizéry, praktické knižnice či lavice s úložným priestorom.

Úložné boxy majú mnoho podôb, veľkostí a líšia sa aj výrobným materiálom. Umiestniť ich môžete na rôznych miestach v domácnosti, ale aj vonku. Pri výbere tak hrá zásadné rozhodnutie to, čo budete chcieť do boxu umiestňovať. Druhým kritériom je veľkosť boxu, vzhľad alebo rôzne možnosti, ktoré úložné boxy ponúkajú. Ako teda vybrať úložný box.

Porovnať ceny boxov

Typy

Ako sme už spomínali, úložný box má mnoho rôznych podôb, rozdeliť ich tak môžeme do rôznych skupín podľa toho, kde bude box uložený a kto ho bude používať.

Pre deti

Úložné boxy na hračky, knižky alebo oblečenie pre deti majú spravidla podobu krabice. Väčšina boxov je doplnená o veko. Obľúbené sú plastové boxy, ktoré sú veľmi ľahké, avšak box môže plniť aj funkciu sedátka.

Do kuchyne

V kuchyni oceníte prehľadné boxy, ktoré využijete na uskladnenie potravín. V tomto prípade sa ako praktické javia rôzne debničky, organizéry ale aj boxy s vekom, ktoré vaše potraviny ochránia pred potravinovými mólami, mravcami a inou háveďou.

Do kúpeľne

Kúpeľňu môžete vybaviť boxmi, ktoré sú odolné voči vlhkosti. V kúpeľni môžete použiť závesné boxy, tie sú väčšinou vyrobené z mäkkého plastu a majú podobu rôzne veľkých tašiek. Praktické sú organizéry na uskladnenie kozmetiky, do väčších boxov umiestnite uteráky a pod.

Do spálne

Spálňu či detskú izbu môžete doplniť veľkým množstvom rôznych boxov. Do spálne sú veľmi praktické veľké úložné priestory, ktoré sa jednoducho zasúvajú pod posteľ.

Zvoliť môžete podľa toho, čo vám vaša posteľ umožňuje, alebo môžete nechať vašu posteľ pre potreby úložného priestoru upraviť. Pri výbere úložného priestoru máte k dispozícii rôzne farebné varianty, vďaka čomu nenarušíte ráz spálne. Zvoliť môžete veľkosť aj spôsob vysúvania.

Na záhradu

Majitelia čalúneného nábytku určite uvítajú praktický box, ktorý im umožní jeho uskladnenie. Tieto boxy majú podobu truhlice či väčšie debny, vyrobené sú z odolných materiálov a prepravu uľahčujú malé kolieska. Na záhradu je možné zaobstarať aj záhradnú lavicu s úložným priestorom.

Materiál

Materiál má okrem iného vplyv na celkový vzhľad boxu. Samotný dizajn zohráva pri výbere tiež veľmi podstatnú úlohu. V najväčšom zastúpení sú boxy vyrobené z plastu. Obľúbené a krásne sú látkové boxy, ktoré je možné použiť aj v obývacej izbe. Ťažšie predmety môžete uložiť do drevených boxov.

  • Kartón – najlacnejšie sú pravdepodobne kartónové boxy, do ktorých je možné umiestniť najmä kancelárske potreby alebo rôzne dokumenty.
  • Plast – plastové boxy sú veľmi obľúbené a použiť ich môžete na rôznych miestach. Do plastového boxu môžete umiestniť hračky, potraviny, kozmetiku a boxy vyrobené z odolných plastov nájdu svoje uplatnenie aj v záhrade, na terase alebo dielni. Plastový box ľahko zladíte s ostatným vybavením domácnosti vďaka širokému spektru farebných kombinácií. Plastové boxy často umožňujú stohovanie a väčšie boxy sú pre lepšiu manipuláciu vybavené prepravnými kolieskami.
  • Textil – tieto boxy sú dizajnovo veľmi pekné, slúžia však iba na uskladnenie ľahších vecí. Nevýhodou je ich zložitejšia údržba a pomerná krehkosť. Pre ľahšiu manipuláciu môžu byť doplnené o praktické úchyty.
  • Drevo – drevené úložné boxy vyniknú v každom interiéri. K dostaniu sú malé boxy, ktoré umiestnite bežne na poličku, obľúbené sú aj boxy, ktoré majú podobu klasického úložného priestoru a zasúvajú sa pod posteľ.
  • Kov – kovové boxy majú svoje uplatnenie v garáži, dielni a vhodné sú aj na vonkajšie používanie. Kovové boxy v menšej podobe využijete aj v kúpeľni.

Veľkosť

Úložné boxy sú k dostaniu snáď vo všetkých veľkostiach od malých škatuliek, po naozaj veľké boxy, ktoré môžu mať podobu lavice, truhlice alebo pojazdného šuplíka. Vďaka tomu nie je žiadny problém nájsť veľkosť, ktorá vám bude vyhovovať.

Pred tým, než nejakú podobu tohto výrobku zakúpite, zistite veľkosť priestoru, v ktorom bude box umiestnený. Vďaka tomu predídete možným komplikáciám a nikde nebude nič prekážať. Niekedy je veľkosť udávaná v litroch, objem však nehrá až takú rolu, najmä v prípade, keď budete do boxu ukladať rôzne výrobky. Pravdepodobne sa vám nikdy nepodarí vyplniť priestor úložného boxu vždy dokonale.

Možnosti

Veľké množstvo úložných boxov disponujú madlami, ktoré využijete na prenášanie, obľúbená je možnosť stohovania av prípade veľkých boxov sa budú hodiť prepravné kolieska. Najbežnejším príslušenstvom je nejaká podoba veka. Boxy s vekom je možné umiestňovať na seba, na uskladnené veci sa nebude prášiť.

  • Skladací box – okrem tohto vcelku bežného vybavenia je možné kúpiť skladacie boxy. Tie jednoducho rozložíte vo chvíli, keď ich budete potrebovať. Sú ideálne na ukladanie sezónneho oblečenia alebo obuvi.
  • Možnosť uzamknutia – niektoré vonkajšie alebo dielenské boxy môžete bezpečne uzamknúť. Vďaka tejto možnosti môžete do boxu umiestniť aj hodnotnejšie veci.
  • Priehľadný box – v niektorých prípadoch môže byť vhodnejšie zvoliť pre lepšiu prehľadnosť priehľadný box. Okrem klasickej bielej farby môžete voliť aj rôzne farebné boxy.

Značka

Pri výbere úložných boxov nehrá značka zase takú veľkú rolu. Iste sa oplatí kúpiť boxy v špecializovaných predajniach, kde máte istotu, že vám výrobok nejakú dobu vydrží, avšak v tomto prípade nehrá ani miesto obstarania zase takú veľkú úlohu.

V tomto prípade zistíte kvalitu výrobku už jednoduchým pohľadom. Tí, ktorí chcú vybaviť svoju domácnosť dizajnovými boxmi, však môžu zvoliť výrobky značky Hübsch, DrevoBox, Leitz, Lorena Canals.

Cena

Cena jednotlivých úložných boxov je veľmi rozdielna. Väčšinu malých boxov je možné kúpiť od 5 – 20 eur. Jedná sa o jednoduché boxy, ktoré však môžu plniť aj dekoratívnu funkciu.

Pokiaľ chcete, aby bol box vyrobený z netradičných materiálov, budete musieť o niečo priplatiť. Ešte viac zaplatíte za veľké boxy, ktoré sú vyrobené z odolnejších materiálov. Tu sa cena pohybuje od 35 – 200 eur.

Porovnať ceny boxov

Otázky a odpovede

Aký box kúpiť do detskej izby?

Pri výbere detského boxu hrá veľkú rolu aj vek dieťaťa. Malé deti uvítajú boxy s veselými motívmi zvierat alebo rozprávkových postáv. Na výber máte boxy v podobe krabíc, taburetov, závesných košov či organizérov, hodiť sa bude odolná debna na hračky. Netradičnú podobu potom majú boxy na knihy. Tie môžu byť veľmi praktické najmä pre malých školákov.

Aké sú netradičné materiály úložných boxov?

Najčastejšie sú boxy vyrobené z plastu, avšak obľúbené sú bambusové alebo prútené boxy, ktoré využijete aj ako dekoráciu. V menšom zastúpení je možné kúpiť boxy vyrobené z banánovníka, vlákien abaka, morskej trávy, prírodných vlákien, mikrovlákna alebo napríklad skla. Svojpomocne potom vyrobíte box z papierových ruličiek alebo pedigu.

Aký tvar majú úložné boxy?

Najbežnejší je tvar kvádra alebo kocky, ale kúpiť môžete aj mnoho ďalších podôb. Obľúbené sú boxy valcové alebo závesné.

Záver

Úložné boxy sú praktické, čo oceníte v kuchyni, kúpeľni aj detskej izbe. Do obývačky alebo spálne je možné zaobstarať dekoratívne boxy s praktickými vekami, ktoré je možné tiež stohovať. Odolné boxy majú svoje využitie v garáži alebo na záhrade.

Svoju úlohu pri výbere môže hrať aj spôsob zatvárania. Bežné sú boxy s nasúvacím, pántovým či nacvakávacím vekom. Ťažké veká sa môžu otvárať pomocou pneumatického otvárania. Pri väčších boxoch budú praktické prepravné kolieska, ľahší presun umožní aj obyčajné úchyty. Vonkajšie boxy môžu byť aj uzamykateľné.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo