Vchodové striešky

Vchodová strieška vás bezpečne ukryje pred dažďom, snehom i vetrom vo chvíli, keď stojíte pred vchodovými dverami a márne hľadáte svoje kľúče. Vchodová strieška by však mala nielen dobre slúžiť, ale aj vyzerať. Pri plánovaní nového domu, nie je príliš zložité vybrať tú správnu striešku. V prípade, keď o nej uvažujete dodatočne je však nutné zvážiť mnoho rôznych kritérií.

Pred výberom vchodovej striešky si najskôr uvedomte všetky jej technické aspekty. Vedieť presne musíte aj čo presne od striešky očakávate. Dôležité je vedieť, akým spôsobom by sa malo riešiť ukotvenie striešky.

Ďalej by ste mali vedieť, aké zaťaženie musí strieška uniesť v prípade, keď na ňu bude padať sneh. Vyriešiť musíte aj odtok vody. Z praktických prvkov sa bude hodiť napríklad integrované osvetlenie. K niektorým strieškam budete môcť prikúpiť aj bočnú stenu. Až keď vyriešite všetko podstatné, môžete sa zamerať na jej vzhľad a cenu.

Porovnať ceny vchodových striešok

Tvar

Vchodová strieška by mala svojím vzhľadom korešpondovať s architektúrou domu, ale aj s jeho priestorovými možnosťami. Veľkosť striešky by ste už mali mať vyriešenú, na rade je teda jej vzhľad a tvar. Stále veľmi žiadané sú typické oblúkové striešky, avšak mnoho zákazníkov už dáva prednosť strieške s plochým alebo rovným zastrešením.

  • Vchodová strieška pultová – strieška má tvar obdĺžnika, vybrať môžete medzi oblou alebo plochou strieškou. Nevýhodou plochých striešok je nežiaduce hromadenie snehu, ktorý je nutné pravidelne odmetať. Na oboch stranách striešky by v tomto prípade nemala chýbať odkvapnica.
  • Vchodová strieška oblúková – oblúkové striešky majú menšie alebo väčšie zakrivenie. Oblúkový tvar čiastočne zabraňuje hromadeniu snehu a strieška vďaka tomu nevyžaduje takú údržbu.

Veľkosť

Prvé, čo budete musieť vyriešiť je správny rozmer vchodovej striešky. Dôležitými parametrami sú výška, šírka aj hĺbka. Najmenšie vchodové striešky môžu byť dlhé iba okolo 1 metra, kúpiť však môžete aj striešku dlhú viac ako 2 metre. Pod dlhšiu striešku môžete schovať aj kvetináče alebo rôzne dekorácie.

Materiál

O mnohých podstatných parametroch rozhodnú materiály, z ktorých sú striešky vyrobené. V súčasnej dobe je konštrukcia vyrobená najčastejšie z kovov, hliníka či nerezu. V súčasnej dobe je najväčší výber vchodových striešok s hliníkovým rámom. Výhodou hliníka je nízka hmotnosť a prakticky nulová držba.

Zastrešenie býva najčastejšie riešené polykarbonátom alebo akrylátovým sklom. Na zastrenie sa však používa aj sklo alebo plexisklo.

  • Polykarbonát – je obľúbenou modernou krytinou, ktorá je žiadaná nielen vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu, ale aj vysokej odolnosti. Polykarbonát ponúkne dobrý pomer priepustnosti svetla/tienenia. Vybrať môžete nielen farebné prevedenie, ale kúpiť je možné aj vchodovú striešku s UV filtrom. Za kvalitné možno považovať polykarbonát s hrúbkou 4 – 6 mm.
  • Plexisklo – je lacnejšou alternatívou k polykarbonátu. Tiež hrúbka plexiskla by mala byť v rozmedzí 4 – 6 mm. Na rozdiel od polykarbonátu však nie je plexisklo tak odolné a je náchylné na poškriabanie. Pokiaľ bude plexisklo vystavené dlhodobému slnečnému žiareniu, dôjde k jeho zmatneniu. Z tohto dôvodu sa odporúča zakúpiť rovno nejaký tmavší variant.
  • Sklo – moderné a tiež drahšie striešky sú vyrobené z tvrdeného minerálneho skla. Výhodou skla je nielen netradičný moderný vzhľad, ale aj dlhá životnosť. Nevýhodou skla je však vyššia hmotnosť, vďaka ktorej musí byť sklo kombinované s veľmi odolnou často nerezovou konštrukciou.

Ukotvenie

Pri výbere vchodovej striešky je potrebné vyriešiť aj spôsob ukotvenia. Najprv si ujasnite, že vás nijako neobmedzujú odkvapové žľaby, okná alebo napríklad rímsy. Dnešné moderné vchodové striešky nie sú, čo sa týka ukotvenia, nijako náročné.

Mnohé sa navyše predávajú v podobe stavebnice. Ich ukotvenie zvládne väčšinou každý sám. Potrebovať bude iba vŕtačku, meter, ceruzku a štafle. Tým najdôležitejším je správne zamerať montážne otvory. Samotnú konštrukciu potom ukotvíte do hmoždiniek. Súčasťou balenia každej vchodovej striešky je pochopiteľne podrobný návod, ktorý vás bude montážou prevádzať krok po kroku.

Možnosti

Úlohou vchodovej striešky je ochrániť vás pred nepriaznivým počasím. Vchodová strieška by však mala byť aj praktická. Z tohto dôvodu majú moderné striešky zabudované LED osvetlenie. Vďaka nemu nebudete musieť riešiť nákup vchodového svetla. Výhodou LED osvetlenia je najmä vysoká úspora.

Značka

Vchodové striešky ponúka množstvo známych a spoľahlivých výrobcov. Veľký výber ponúka napríklad Gutta. Jedným z najväčších dodávateľov striešok je aj Lanit Plast. Vysoko kvalitné sú aj vchodové striešky Europrofi. Ich prednosťou je vysoká odolnosť a jednoduchá montáž. Ak od vchodovej striešky vyžaduje aj nadčasový design, budú vám vyhovovať výrobky značky Blumfeldt.

Cena

Vďaka pomerne priaznivej obstarávacej cene sú vchodové striešky dostupné pre veľkú skupinu osôb. Tie najlacnejšie a vzhľadovo jednouché striešky sú k dostaniu za menej ako 80 eur. Od 120 – 200 eur už kúpite väčšie striešky, ktoré ponúkajú tí najkvalitnejší výrobcovia. Od 200 – 400 eur možno kúpiť moderné a štýlové striešky, ktoré splnia očakávania aj náročných užívateľov. Ešte drahšie sú potom striešky, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú záhradnú pergolu.

Porovnať ceny vchodových striešok

Otázky a odpovede

Aké sú výhody akrylátového skla?

Akrylátové sklo sa používa na zastretie veľkého množstva vchodových striešok. Toto sklo sa vzhľadovo príliš nelíši od klasického skla. Jeho výhodou je aj pomerne nízka hmotnosť, ale spoľahnúť sa môžete na jeho vysokú výdrž. Akrylátové sklo je totiž prakticky nerozbitné.

Aké príslušenstvo je možné k vchodovej strieške zakúpiť?

Praktické je, ak vám vchodová strieška umožní zakúpiť aj postranné bočnice. Tá vás ešte viac ochráni pred nepriaznivým počasím a poskytne vám aj dobré súkromie, pred zvedavými zrakmi susedov. Bočnica je veľmi praktická v zime, vďaka nej zabránite zafúkavaniu snehu pred vchodové dvere.

Aké vchodové striešky sú tými najžiadanejšími?

Vchodová strieška musí mať predovšetkým odolnú konštrukciu. Za najspoľahlivejšie a najkvalitnejšie sú považované striešky s hliníkovou, nerezovou alebo pozinkovanou konštrukciou. Tieto materiály sú nenáročné na držbu, odolajú nepriaznivému počasiu a nie sú náchylné na praskanie.

Drevostavbu však môžete doplniť o drevenú striešku, ktorú však budete pravidelne ošetrovať ochrannými nátermi. Lacné striešky môžu mať plastovú konštrukciu, v tomto prípade však nie je možné počítať s nijako dlhou životnosťou.

Záver

Vchodové striešky sú na trhu zastúpené nepreberným množstvom rôznych výrobkov. Zvoliť môžete oblúkovú, plochú aj sedlovú striešku. Vyberať môžete vhodný materiál konštrukcie aj zastrešenia. K dispozícii je aj niekoľko farebných prevedení. Vďaka veľkému výberu nie je problém zvoliť správnu striešku nad vchodové dvere rodinných aj bytových domov. Vchodová strieška je často praktickou ozdobou vchodu do reštaurácie, firemných budov, menších predajní alebo škôl.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo