Vertikutátory

Vertikutátory sú stroje určené na prevzdušnenie a prečistenie trávnika. Pri tomto prevzdušňovaní sa zbavíte nečistôt, machu a dôjde k narušeniu vrchnej vrstvy pôdy, vďaka tomu sa do nej lepšie dostáva vlaha aj živiny.

Tráva je po takomto ošetrení redšia, niekedy je tak vhodné trávu dosiať a dohnojiť. Správna vertikutácia sa vykonáva do kríža v pravidelných pásoch, tak aby bola pôda prevzdušnená v oboch smeroch. Po verikutácii nevyzerá trávnik nijako vábne, treba ho prihnojiť a na krásnu trávu si počkať cca 2 – 3 týždne.

Súčasťou vertikutátora je horizontálny valec, v ktorom sa nachádzajú nožíky. Tie trávnik prerezávajú. Chod stroja zaisťuje elektrický alebo benzínový motor. Pri výbere stroja sa zamerajte na jednoduché ovládanie, plynulé nastavenie hĺbky, dôležitá je aj veľkosť koša aj výkon.

Porovnať ceny vertikutátora

Typy

Vertikutátory môžete vyberať z dvoch typov, k dostaniu je v elektrickej, akumulátorovej a benzínovej podobe. Elektrické vertikutátory nedosiahnu taký výkon ako benzínové stroje.

Elektrický

Je vhodný na menšie a menej členiť pozemky. Medzi prednosti elektrických patrí menší rozmer, nižšia hmotnosť, najčastejšie do 10 kg a tichý chod. Elektrické typy nepotrebujú žiadnu údržbu. Nevýhodou je však prívodný kábel, ktorý vám bude pri práci prekážať.

Benzínový

Je robustnejší a využijete ho na ošetrenie väčších plôch. Elektrické stroje majú väčšie rozmery, sú robustnejšie a patria k hlučnejším. Vďaka svojej hmotnosti, ktorá môže byť až 40 kg a výkonu motora sú najvhodnejšie na ošetrenie tvrdých plôch. Vyžadujú údržbu v podobe dolievania benzínu a oleja.

Akumulátorový

Tieto typy sú vhodné do všetkých typov a veľkostí záhrad. Pri výbere zohľadnite predovšetkým čas, počas ktorého vydržia batérie. Pri väčších záhradách sa oplatí zaobstarať batériu náhradnú. Aj tieto stroje patria medzi bezúdržbové.

Ručné

Najlacnejší a najbežnejší spôsob predstavuje ručné prevzdušnenie. To je možné vykonávať klasicky hrabľami alebo za pomoci ručného vertikutátora. Aj tento typ je vybavený oceľovým valcom s nožmi. Jeho výhodou je nízka cena, nulová údržba, ľahké ovládanie a vďaka malým rozmerom aj skladnosť.

Výkon motora

Výkon motora je z daný typom vertikutátora. Ako sme už spomínali, elektrické stroje sa vyznačujú menším výkonom, ktorý je v rozmedzí 1 300 – 1 800W.

Pri výbere vhodného výkonu elektrického vertikutátora sa odporúča riadiť veľkosťou plochy trávnika, na plochu do 600 m2 je možné využiť stroje s výkonom do 1 500 W, plochu do 800 m² môžete prevzdušňovať so strojom s výkonom do 1 800 W.

Benzínové vertikutátory sa vyznačujú väčším výkonom, ktorý je najčastejšie v rozmedzí 1 600 – 4 000 W a sú doporučované tam, kde je plocha o veľkosti viac ako 800 m². Svoje uplatnenie však majú aj na menších priestoroch.

Šírka záberu

Šírka záberu je parameter, ktorý súvisí s veľkosťou stroja. Čím bude stroj väčší, tým väčšiu plochu budete môcť na jedno prejdenie prevzdušniť. V prípade elektrických strojov je šírka menšia, benzínové sa potom vyznačujú väčšou veľkosťou a teda aj väčšou šírkou záberu. Najčastejšie je rozmedzie od 30 do 45 cm.

Hĺbka záberu a nastavenia

Rovnako ako môžete regulovať výšku kosačky na trávu, môžete upravovať nastavenie výšky vertikutátora. Lacnejšie stroje umožňujú nastaviť výšku v niekoľkých stupňoch, tie kvalitnejšie disponujú plynulým nastavením.

Aby vertikutátor pracovať správne, treba ho najskôr dobre nastaviť. Správne nastavenie vychádza z najvyššej polohy, ktorú jednotlivé modely umožňujú. Akonáhle dosiahnete najvyššiu polohu, môžete vertikutátor naštartovať a výšku znižovať tak, aby nedochádzalo k jeho zarytiu do zeme. Správne nastavený vertikutátor musíte ľahko tlačiť, stroj nesmie byť tlačený valcom.

Valce

Vertikutátory môžu byť vybavené pevným a pohyblivým valcom. Pevný je vhodný pre trávniky, na ktorých sa nevyskytujú kamene ani žiadne pevné časti, ako napríklad zabudované závlahy. Pohyblivé alebo tiež flexi nože naopak na týchto miestach využijete bez toho, aby došlo k ich poškodeniu alebo poškodeniu iných zariadení.

Trávu môžete pomocou vertikutátora prevzdušňovať a prečesávať. Na tento účel sú niektoré stroje okrem klasického valca s nožmi doplnené o špeciálne valce s pružinkami. Používať ich môžete aj v priebehu roka. Tieto valce nenarúšajú pôdu a sú určené na priebežné vyhrabávanie trávy a trávnych zvyškov. Pružinky by nemali pri práci prichádzať do kontaktu s hlinou, pretože by to viedlo k ich zničeniu.

V prípade, že váš stroj disponuje iba valcom s pružinkami, nejedná sa o vertikutátor ale o prevzdušňovač. Ten využijete iba priebežnému vyhrabávaniu trávy. V ideálnom prípade je vhodné, pokiaľ stroj umožňuje výmenu valcov, vďaka tomu budete môcť využiť oba typy.

Počet nožov

Počet nožov je udávaný ako parameter, ktorý má vplyv na kvalitu prečesávanej trávy. Tento parameter však nebýva v mnohých prípadoch pri jednotlivých typoch uvádzaný. Stretnúť sa môžete s informáciou, že elektrické vertikutátory bývajú osadené 16 nožmi, v prípade benzínových však na počet nožov vo väčšine prípadov nenarazíte.

Informácie o počte nožov by tak nemali byť pri výbere nijako zásadné a skôr je vhodné, dodržiavať pre väčšiu kvalitu trávy, odporúčaný postup.

Zberný kôš

Vertikutátory sú doplnené o zberný kôš o veľkosti v rozmedzí 20 – 60 litrov. To ako veľký kôš využijete, záleží opäť predovšetkým na veľkosti záhrady a kvalite trávnikov.

Značka

Medzi obľúbené značky patrí Fieldmann, VeGa, Hecht, Stiga, Einhell, Ferrida alebo Powerplus.

Cena

K najlacnejším patria obyčajné záhradnícke hrable, ktoré kúpite do 20 eur. V prípade, že si chcete prácu uľahčiť, môžete vyberať medzi lacnejšími a menšími elektrickými strojmi, ktoré kúpite v rozmedzí 80 – 200 eur. Majitelia väčších pozemkov uprednostnia skôr benzínové stroje. Tu sa cena pohybuje najčastejšie v rozmedzí 200 – 470 eur.

Porovnať ceny vertikutátora

Otázky a odpovede

Aká je správna hĺbka vertikutácie?

Hĺbka sa udáva v rozmedzí 1 – 4 milimetrov. V tomto ohľade sa jednotliví výrobcovia rozchádzajú. Zatiaľ čo jedni udávajú, že správna hĺbka má byť v rozmedzí 1 – 2 mm a spoznáte ju podľa toho, že pri práci budete vertikutátor tlačiť.

Iní zase udávajú hĺbku v rozmedzí 2 – 4 mm, s tým že stroj sa pohybuje pomocou valca a vašou úlohou je vertikutátor skôr pridržiavať. Zhodná je tak iba informácia o skutočnosti, že pri vertikutácii má dôjsť k narušeniu hornej vrstvy pôdy.

Kedy sa vertikutácia vykonáva?

Ideálna doba pre takéto ošetrenie trávnika je skorá jar a obdobie pred nástupom jesene. Vertikutáciu je vhodné robiť na mierne vlhkom trávniku. V prípade, že bude vykonávaná za sucha, môže dôjsť k zničeniu trávnika aj stroja. Naopak v prípade mokrej trávy môže dôjsť k jej vytrhávaniu aj s koreňmi.

Aký je rozdiel medzi vertikutátorom a vertikulátorom?

Žiadny, vertikulátor je nesprávny, ale veľmi zaužívaný názov pre vertikutátor. Vertikulátor je teda názov pre zariadenie, ktoré neexistuje.

Záver

Ak chcete, aby bola vaša tráva, hustá a krásne zelená, treba ju venovať potrebnú starostlivosť. S tou vám pomôže akýkoľvek typ vertikutátora. Predtým sa na tento účel využívali hrable, dnes vám prácu uľahčia stroje.

Ideálny stroj by vám mal umožniť ľahké nastavenie výšky a jednoduché ovládanie. Ak využijete aj možnosť občasného prečesávania, vyberajte medzi typmi, ktoré umožňujú výmenu valca.


Zdroj: www.hornbach.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo