Viazače

Viazacie stroje sú schopné predierovať rôzne množstvo papiera. Takto upravené listy potom opatria hrebeňovou väzbou. Viazače sa bežne používajú v kanceláriách, na úradoch i školách. Svoje využitie však majú aj v domácnostiach, kde pomôžu so školskými aj študentskými projektmi a využiť ich môžete aj počas home office.

Pri výbere narazíte na manuálne a elektrické viazacie stroje, ktoré vám umožnia vyrobiť pevnú alebo krúžkovú väzbu. U krúžkových viazačov potom môžete voliť medzi plastovými alebo drôtenými chrbtami.

Porovnať ceny viazačov

Typy

Používanie viazača dokumentov je veľmi jednoduché. Stačí iba vložiť požadované množstvo dokumentov na pracovnú časť a pomocou páky alebo tlačidla papiere prederaviť. Potom veľmi jednoducho nasadíte plastový alebo kovový krúžok. Podľa toho, aký spôsob ovládania zvolíte, budete vyberať medzi manuálnym poprípade elektrickým viazačom.

  • Mechanické viazače – tieto jednoduché viazače sú vhodné pre menší počet viazaných listov. Prístroje nájdu svoje uplatnenie aj v domácnostiach.
  • Elektrické viazače – obľúbený typ do kancelárií a miest, kde je nutné častejšie zviazať aj väčšie množstvo dokumentov.

Väzba

Zvoliť môžete aj typ väzby, väzba môže byť pevná alebo krúžková.

Pevná

Aby ste vyrobili pevnú väzbu, budete potrebovať termoviazač. Tento stroj spojí jednotlivé listy pomocou roztaveného lepidla. Tento spôsob väzby nie je v súčasnosti príliš obľúbený, o čom vypovedá aj veľmi malý počet dostupných prístrojov.

Krúžková

Jednoduchšie a flexibilnejšie je použitie krúžkového viazača. Krúžková väzba je veľmi obľúbená, vďaka možnosti väzbu rozobrať môžete podľa potreby pridávať či meniť dokumenty. Aby bolo možné krúžkovú väzbu vykonať, budete potrebovať plastový alebo drôtený krúžok. Z ďalších doplnkov sa používa predná a zadná doska, alebo sa predná strana opatruje priehľadnou fóliou.

Plastové chrbty

Viazače, ktoré umožňujú použitie plastových chrbtov, sú obľúbenejším typom. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena. Tieto viazače perforujú 21 dier, ktorých rozmer je 3 x 8 mm. Rozteč je 9/16“.

Plastové chrbty môžete vyrobiť manuálnymi aj elektrickými viazačmi. Manuálne viazače môžu zviazať cca 80 – 90 listov a ovládajú sa pomocou páky. Tá v prvom kroku najprv papiere predieruje av druhom kroku zviaže. Kvalitnejšie profesionálne stroje sú schopné dokumenty prederavať a zviazať v jednom kroku. Tie najdrahšie stroje sú elektrické a ovládajú sa pomocou tlačidiel alebo pedálu.

Kovové chrbty

Viazače, ktoré vyrobia kovový chrbát, sa používajú najmä v kanceláriách alebo tam, kde treba vyrobiť profesionálnejší vzhľad dokumentov. Viazače vyrobia 34 dier, rozmer jednotlivých dier je 4 x 4 mm. Kovovú väzbu je oveľa zložitejšie rozobrať a životnosť dokumentov je oveľa vyššia. Kovové chrbty vám umožnia dokumenty otáčať o 360 °.

Viazače s kovovými chrbtami patria k tým drahším, a umožnia vám zviazať až 140 listov. To, akú veľkú šírku môže kovový viazač mať, určuje obstarávacia cena prístroja.

Materiál

Viazače sú vyrobené z plastu, pracovné alebo viac namáhané časti sú vyrobené z kovu. Čím je viazací stroj drahší, tým kvalitnejší je plast, z ktorého je vyrobený a tým viac častí je kovových. Ani pri občasnom použití sa však neoplatí kupovať príliš lacný stroj, ktorý sa môže poškodiť už pri prvom použití. Preto sa radšej zamerajte na viazače známych výrobcov. U týchto prístrojov máte istotu, že v prípade potreby zoženiete náhradné diely alebo rôzne príslušenstvo.

Spotrebný materiál

K viazacím strojom budete môcť pravidelne dokupovať spotrebný materiál alebo rôzne príslušenstvo, ktoré vám s výrobou dokumentov pomôžu.

  • Plastové chrbty – plastové chrbty sú k dostaniu vo veľkom počte, vyberať môžete z mnohých farebných kombinácií.
  • Drôtené chrbty – využívajú sa skôr pri komerčných výrobkoch ako sú rôzne brožúry alebo kalendáre. Drôtené chrbty pôsobia reprezentatívnejšie, čo sa cení aj v mnohých kanceláriách.
  • Kartón – používa sa ako zadná doska dokumentov. Tieto kartónové kryty majú mnoho podôb, od jednoduchých jednofarebných môžete kúpiť kartón v imitácii kože. V jednom balení býva niekoľko desiatok kusov.
  • Krycia doska – predné dosky bývajú vyrobené v PVC. Priehľadný plast dokumenty ochráni a zároveň je všetko dobre prehľadné a čitateľné. Zvoliť môžete kryciu dosku farebnú, dymovú aj číru.

Možnosti

Viazače ponúkajú aj niektoré praktické funkcie, ktoré vám používanie viazačov ešte viac uľahčia.

  • Zásobník – súčasťou veľkého množstva viazačov je zásobník, do ktorého môžete vložiť väčšie množstvo plastových alebo kovových chrbtov.
  • Ergonomická páka – pri manuálnych prístrojoch oceníte ergonomickú viazaciu a dierovaciu páku
  • Laminátor – kúpiť môžete aj viazač, ktorého súčasťou je laminátor. Ten je súčasťou iba termoviazačov. Tieto viazače možno zaobstarať za pomerne priaznivú cenu a svoje využitie tak majú aj v domácnostiach.
  • Priezor – je umiestnený na čelnej strane viazača. Vďaka priezoru budete mať kontrolu nad množstvom odpadu v odpadovom priestore.

Z ďalších praktických funkcií, ktoré ponúka väčšina viazačov, môžeme menovať nastaviteľnú hĺbku okraja alebo možnosť dierovať väčšie množstvo dokumentov naraz.

Značka

Viazacie stroje majú mnoho podôb a ich výrobou sa venuje pomerne veľké množstvo výrobcov. K vysoko hodnoteným patria viazače značky GBC, Fellowes, Renz, AT, Wallner, Peach alebo Leitz.

Cena

Viazače pre občasné použitie stoja od 35 – 64 eur. Okolo 86 eur je možné kúpiť aj elektrické viazače, ktoré obstoja aj v náročnejších prevádzkach. Drahšie a kvalitnejšie viazače možno kúpiť od 129 – 427 eur. Súčasťou týchto viazačov sú aj mnohé ďalšie funkcie.

Porovnať ceny viazačov

Otázky a odpovede

Čo je rýchloviazač?

Jedná sa iba o plastové alebo kartónové dosky. Dokumenty, ktoré chcete vložiť do rýchloviazača, je nutné najprv predierovať dierovačom. Potom ich vložíte do dosiek a pripevníte pomocou kovovej spony, ktorú nakoniec ohnete a tým zabránite vypadnutiu dokumentov.

Kedy sa hodí tepelná väzba?

Teplenú väzbu môžete poznať vďaka knižným brožúram, diárom a ďalším výrobkom. Tepelnú väzbu nemožno rozobrať a využíva sa skôr pri menej namáhaných dokumentoch. Jednotlivé stránky sú spojené roztaveným lepidlom.

Ako je možné ešte dokumenty triediť?

Dokumenty môžete zakladať do zakladačov pomocou závesných prúžkov. Tie môžete používať aj z kovových aj plastových väzieb. Závesné prúžky je možné kúpiť v sadách. V jednej sade môže byť až 100 kusov.

Záver

Viazače sú jednoduché prístroje, ktoré vám umožnia zviazať rôzne dokumenty alebo ďalšie výrobky. Viazače sa využívajú v polygrafických prevádzkach, kanceláriách, školách i domácnostiach. Vďaka viazaču budú všetky dokumenty chránené pred poškodením a viazač im vdýchne aj elegantný, reprezentatívny vzhľad.

U viazača sa zamerajte na kapacitu väzby, tá udáva množstvo listov, ktoré je schopný viazač zviazať. Viazať môžete dokumenty s formátom A4, tieto viazače sú vôbec najrozšírenejšie. Spracovávať však môžete aj dokumenty vo formátoch A3 a A2. Rozobrať budete môcť plastové chrbty. Kovové chrbty a termo väzba je naopak nerozoberateľná. Výhodou kovových chrbtov je možnosť listy otáčať o 360 °.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo