Vône do auta

V aute trávime veľa času, preto by bolo vhodné si tento čas nejako spríjemniť. Čo môžete urobiť, aby ste sa cítili lepšie? Čo napríklad vôňa do auta? Na výber máte z niekoľkých druhov vôní, prevedení aj možností umiestnenia. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať tú správnu vôňu do auta pre vás.

Porovnať ceny vôní

Typy

Ako prvé si popíšeme jednotlivé typy, ktoré sú na trhu v predaji. Budete sa podľa nich rozhodovať, preto je dôležité ich pri výbere zvážiť. Každému vyhovuje niečo iné, každý parameter ide navyše ruka v ruke s ostatnými.

Podľa prevedenia

Klasikou je závesný stromček z čerpacej stanice, ten už ale dávno nie je jediným prevedením vône do auta. Existujú oveľa praktickejšie a účinnejšie varianty. Ktoré?

Závesný stromček

Najlacnejšou možnosťou je závesný stromček, ktorého vône nie sú príliš intenzívne a koľkokrát ani príjemné. Pokiaľ vám na vôni v aute záleží, radšej sa poobzerajte po iných variantoch alebo zakúpte aspoň overenú značku, napríklad Yankee Candle.

Závesné vonné vrecúško

Aróma vrecúška sa využívajú okrem auta aj v domácnostiach, pretože sú veľmi praktické a pekne vonia. Ide o gélové guličky obsiahnuté vo vrecúšku, cez ktoré ich vôňa preniká von. Sú dlhotrvajúce a ich cena je nízka.

Sprej alebo rozprašovač

Pre rýchlu pomoc sa vám bude hodiť sprej alebo rozprašovač, ktorý jednoducho nastriekate v prípade, že vôňa auta nebude taká, akú si predstavujete. Nebude pôsobiť tak dlho, ale hodí sa ako taká posledná záchrana. Pokiaľ ale žiadate prevoňanie automobilu aj po dobu, kedy v ňom nie ste, radšej sa poobzerajte po inom variante.

Vôňa do ventilácie

Medzi veľmi obľúbenú variantu patrí vôňa do ventilácie, ktorá je dlhotrvajúca a vonia intenzívne. Niektoré z nich je možné iba dopĺňať novými náplňami, čo vám ušetrí dosť peňazí. Samotný difuzér s vôňou vás totiž vyjde na viac ako 200, niekedy až 300 Sk.

Panáčikovia

Ďalším spôsobom, ako prevoňať auto umiestnením vône do ventilácie, sú panáčikovia. Tí sú napustení vonnou látkou, ktorá pôsobí až 8 týždňov. Ich cena sa pohybuje okolo 100 až 200 Sk.

Vôňa v plechovke

Vôňa je v tomto prípade umiestnená vo vnútri, vy iba odkryjete mriežky, aby mohla byť uvoľnená von. Dajte však pozor na umiestnenie, aby sa vám obsah nerozsypal, mohol by totiž poškodiť interiér auta. Dlho vydrží a cena je navyše nižšia ako sto korún.

Gélová vôňa

Gélová vôňa je skvelá svojou výdržou (2 – 4 mesiace), vyrába sa v mnohých prevedeniach, ktoré môžete umiestniť buď do ventilácie alebo na spätné zrkadlo. Je tiež zo všetkých variantov najdrahšia.

Podľa umiestnenia

Teraz si rozoberieme typy vôní podľa toho, kam ich budete umiestňovať. Už sme spomenuli, že určité druhy sa umiestňujú do ventilácie, iné sa zavesujú a niektoré pokladáte.

  • Závesné vône – tento typ vôní zavesíte napríklad na strop auta, kde vám nebudú prekážať, ale obvykle ani dlho voňať.
    Vôňa do ventilácie – dlhšia výdrž, vyššia cena, dá sa vymieňať iba vôňa v niektorých prípadoch, vďaka čomu ušetríte. Intenzitu je možné regulovať.
  • Vôňa na zem – vôňu umiestňujete na zem, aby sa nedostala do kontaktu s interiérom, napríklad na rohožku alebo do priehradky pri dverách. Lacný variant, dlho vonia a je možné odkryť iba časť mriežky, vďaka čomu bude intenzita nastavená podľa vás.
  • Ostatné vône – gélové vône, rozprašovače a spreje.

Podľa arómu

Jednu z najdôležitejších rolí bude hrať vôňa, ktorá vám musí byť príjemná, pretože ju budete mať v aute niekoľko týždňov.

  • Vôňa dreva – cédrové, borovicové drevo, ihličie,
  • Ovocná vôňa – čerešňa, jablká, jahody,
  • Vôňa citrusov – grapefruit, mandarínka, pomaranč, limetka,
  • Kvetinová vôňa – levanduľa, rozmarín, ruža, ľalia,
  • Špeciálna vôňa – dážď, nové auto, oceán, vyprané prádlo.

Funkcia

Vôňa do auta sa hodí na spríjemnenie chvíľok strávených na cestách, ale aj ako všeobecná prevencia voči pachom z vonkajšieho prostredia. Keď bude vôňa pôsobiť aj v čase, keď nebudete za volantom, pri každom vstupe do auta sa budete cítiť lepšie, spojíte si riadenie s pozitívnou emóciou a vyhnete sa nadmernej agresii či nesústredenosti, čo je veľmi dôležité pre vašu bezpečnosť aj bezpečnosť okolia. Interiér bude navyše pôsobiť čisto a spolujazdci s vami tak budú radi cestovať.

Výdrž vône

Tie najlepšie vône by mali vydržať až 4 mesiace, podľa toho, čo uvádzajú výrobcovia. Slušná výdrž je tiež 8 týždňov – keď si to prepočítame, sú to 2 mesiace, čo sa na úkor vyššej ceny rozhodne oplatí.

Pri kúpe vône do auta sa pozrite, či výrobca výdrž uvádza, a ak nie, radšej produkt nechajte v obchode. V ideálnom prípade by teda vôňa mala vydržať čo najdlhšie, jej aróma by vám mala vyhovovať a umiestnenie by malo byť praktické.

Značka

Predstavíme vám značky, ktoré sa v ohľade vôní do auta naozaj oplatia. Každá z nich sa zaoberá iným prevedením, ale všetky stoja za to. Záleží len na tom, koľko chcete za vôňu minúť a ktorá vám bude najviac voňať.

Areon

Vôňa do auta v rôznych podobách ponúka značka Areon, ktorá sa okrem interiéru zaoberá aj interiérom vašich domovov. Sľubuje intenzitu vône a nízku cenu.

California Scents

Vôňu v plechovke vyrába California Scents, ktorej zložky sú založené na báze organických olejov, preto je ich použitie úplne bezpečné. Majú na výber množstvo vôní, z ktorých si určite vyberie každý. Cena je viac ako priaznivá.

Mr&Mrs Fragrance

Ak sú vám sympatickí voňaví panáčikovia, potom si značku Mr&Mrs Fragrance zamilujete. Umiestňujú sa do ventilácie a sľubujú výdrž a intenzitu vône. Ich cena sa pohybuje okolo 100 až 200 korún, čo je veľmi prijateľné a vôňou na výber je nespočetné množstvo, vrátane tých neobvyklých ako napríklad pepper mint alebo škorica a drevo.

Rituals

Značka kozmetiky Rituals sa vydala aj cestou vôní do áut, konkrétne určených do ventilácie. Ich prevedenie je nielen praktické a účinné, ale aj elegantné. Pokiaľ si potrpíte na luxus, určite to pre vás bude skvelá voľba.

Yankee Candle

Výrobcovia sviečok nechýbajú v portfóliu ani vône do auta, z ktorých si môžete vybrať. Vyrába vonné difuzéry, papierové visačky aj vône do ventilácie. Môžete sa dočkať vašich obľúbených vôní, ktoré kupujete pri sviečkach, ako je napríklad višňa, letný večer alebo mäkká deka. Ako už sme u Yankee Candle zvyknutí, cena je o niečo vyššia, ale nie nejako znateľne.

Cena

Zásadná bude aj cena. Kúpiť vône môžete celkom lacno, hoci to môže znamenať, že nevydržia tak dlho alebo nebudú príliš intenzívne. U vôní do auta sa oplatí skôr investovať viac ako menej, pretože za opakované nákupy lacných vôní zaplatíte celkovo viac. Poďme sa pozrieť na to, čo pri každej cenovej kategórii môžete očakávať.

Do 5 eur

Do stovky zakúpite väčšinou závesné vône, ktoré nevonia veľmi dlho. Určite môžete naraziť na výnimky, ale nečakajte výdrž po dobu 2 mesiacov.

Od 5 eur do 10 eur

V tejto cenovej kategórii bude najskôr nakupovať najviac zákazníkov, pretože je to zlatá stredná cesta. Produkty takejto ceny sú už kvalitnejšie a vydržia vám oveľa dlhšie. Na výber budete mať niekoľko vôní aj možností prevedenia.

Nad 10 eur

Najdrahšie produkty nemusia nutne znamenať najvyššiu kvalitu, ale určite by vám mali ponúknuť dlhotrvajúci účinok a intenzívnu príjemnú vôňu. Zakúpiť môžete aj sety. Patria sem značky ako Mr&Mrs Fragrance.

Porovnať ceny vôní

Otázky a odpovede

Ktorý typ vône do auta vybrať?

Vôňa by vám určite mala voňať, vydržať, ale v rámci prevedenia sa rozhodnite na základe toho, čo očakávate. Pokiaľ vám nevadí, že vôňa nebude taká intenzívna a rovnomerná, bude vám stačiť najlacnejší variant, a to závesná vôňa. Pre silnejšiu vôňu voľte skôr vôňu do ventilácie alebo v plechovke. Gélové vône sú potom pre tie najnáročnejšie, vydržia totiž najdlhšie.

Ako dlho mi vôňa do auta vydrží?

Pri lacných variantoch nepočítajte s príliš dlhou výdržou, pri vôni do ventilácie sa dočkáte výdrže až 2 mesiace, pri gélových potom dokonca 4 mesiace. Počítajte ale s tým, že čím dlhšia výdrž, tým vyššia cena.

Za koľko sa oplatí vôňu do auta zaobstarať?

Pozerajte sa skôr po produktoch okolo 100 až 300 Sk, tie už stoja za to. Vyššie kategórie sú pre tých, ktorí si skutočne potrpia na kvalitu a trávia v aute veľa času. Nepozerajte sa až tak na cenu, ale hľadajte kombináciu, ktorá bude najviac vyhovovať vašim potrebám.

Záver

Aby ste sa vo svojom vozidle cítili pohodlne, mali by ste sa oň starať. Vôňa do auta vám nielen spríjemní jazdu, pomôže vám sa lepšie sústrediť a byť v pokoji, ale aj bude vaše auto vďaka nej pôsobiť upratané. Vzhľadom na to, že v dnešnej dobe existuje mnoho druhov arómy, vyberie si určite každý. Nemusíte siahať po vanilke, trh ponúka oveľa viac. Vďaka tomu si svoje vozidlo prispôsobujú muži aj ženy. Aká bude vaša voľba?

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo