Parfumy

Vôňa je to prvé, čo si na vás ostatné osoby všimnú. Podľa toho, ako voniate, vyvoláte prvý pozitívny alebo naopak negatívny dojem. Osobitá vôňa vám môže pomôcť nadväzovať nové známosti a môže rozhodnúť o tom, či vás prijmú na vysnívanú pracovnú pozíciu. Hoci sa to nemusí zdať tak zásadné, vôňa toho o človeku vypovie naozaj veľa.

Správne zvolený parfum dokáže zvýšiť vaše sebavedomie a naladiť vás na tú správnu nôtu. A v neposlednom rade podčiarkne váš štýl. Preto by ste nemali podceniť ani správny výber parfumu a postupovať podľa určitých pravidiel. Ani tu nie je vhodné vyberať podľa designu flakónu alebo lákavej obstarávacej cene.

Porovnať ceny parfumov

Výber podľa určenia

Parfumy sú dostupné pre mužov, ženy aj deti.

Pre mužov

Parfumy pre mužov sú zastúpené celou radou vôňí. Pre menej náročných mužov sú to parfumy s vôňou medu alebo kvetín. Tieto parfumy sú jednoduché a nie sú nijako výrazné. Bohémovia môžu siahnuť po netradičných korenistých, drevitých alebo orientálnych vôňach.

Romantikom sú určené vône kávy, čaju alebo ruží a biznismeni očaria výraznými a odvážnymi vôňami kože, tabaku, korenia alebo vanilky.

Pre ženy

Tiež dámske parfumy sú zastúpené vo veľkom množstve. Ženy, ktoré dávajú prednosť prírodným vôňam, môžu vyberať medzi vôňou ananásu, figovým alebo cédrovým drevom, melónom alebo niektorými kvetinovými vôňami.

Športové typy ocenia sviežu vôňu broskýň, mäty, jablone či orchidey. Romanticky založené dámy môžu vyberať rôzne zmesi drevín, magnólie či medu.

Detské

Pri výbere detského parfumu by ste sa mali viac zaujímať o zloženie. Vzhľadom k citlivejšej detskej pleti je potrebné vyberať dermatologicky testované výrobky, ktoré nesmú obsahovať alkohol. Na týchto parfumoch by malo byť priamo uvedené, že sú určené deťom.

Pri výbere dajte pozor na výrobcu. Nekvalitný výrobca láka nízkou cenou a atraktívnym vzhľadom, ale nekvalitný výrobok môže deťom spôsobiť alergické reakcie. Detské parfumy voňajú väčšinou po citrusoch alebo kvetoch, často sa pri výbere detskej vône stretnete s názvom nedefinovaná. Tu sa potom fantázii medze nekladú.

Pre každého

Unisex parfumy sú určené pre každého, často ich kupujú zamilované páry, ale používať ich môže prakticky ktokoľvek. Tieto parfumy obsahujú obľúbené vône mužov i žien, najčastejšie to sú citrusové alebo kvetinové vône.

Typ

Parfumy je označenie pre vône s najväčším množstvom vonných olejov. Okrem klasických parfumov sú zastúpené ešte parfumované, kolínske a toaletné vody.

Parfum

Parfumy obsahujú 15 – 40% vonných olejov a jedná sa tak o vône, s najväčším obsahom týchto olejov. Najčastejšie sú na trhu dostať parfumy s 20 – 30% vonných olejov. Parfum spoznáte aj podľa hustejšej konzistencie a výrobok tak väčšinou neobsahuje rozprašovač.

Parfumy sa nanášajú v malom množstve, vôňa kvalitného parfumu však vydrží aj 8 hodín, niekedy aj celý deň. V parfumoch je obsiahnuté iba minimálne množstvo alkoholu a sú tak vhodnejšie pre osoby s citlivou pokožkou.

Parfumovaná voda

Patrí k najobľúbenejším vôňam na trhu a to predovšetkým vďaka výrazne nižšej obstarávacej cene. Napriek tomu sa môže pýšiť pomerne dlhou výdržou vďaka obsahu 15 – 20% vonných olejov. Aj tu sú však najviac zastúpené výrobky s 8 – 15% vonných olejov.

Parfumovaná voda sa nanáša pomocou rozprašovača a vydrží cca 5 a viac hodín. Parfumované vody bývajú označované rôznymi názvami, stretnúť sa môžete s označením Eau de Parfum, Parfum de Parfum, Edp alebo PdT.

Toaletná voda

Toaletná voda má ešte menší podiel vonných olejov, v prípade týchto výrobkov majú tie najkvalitnejšie 10%, ale častejšie narazíte na toaletné vody s obsahom 4 – 8% vonných olejov.

Parfumovaná voda vydrží na koži cca 3 hodiny a vôňu tak budete musieť počas dňa opakovane nanášať. Toaletné vody nesú označenie Eau de Toilette alebo EdT. Toaletné vody sú vhodné pre bežné používanie a vďaka nízkej nákupnej cene si ich môže dovoliť každý.

Kolínska voda

Najmenej vonných olejov obsahuje kolínska voda, zastúpených je najčastejšie 3 – 5% ale naopak obsahujú najväčší podiel alkoholu.

Udávaná výdrž sa pohybuje okolo 2 hodín a nevyhnete sa tak pravidelnému nanášaniu. Kolínske vody nie sú čisto len mužskou záležitosťou, kúpiť môžete výrobky určené ženám a dostupné sú aj v unisex verzii.

Kolínsku vodu si veľa užívateľov pletie s vodou po holení. Tá však okrem vonných olejov obsahuje tiež látky starajúce sa o podráždenú pokožku. Kolínska voda je k dostaniu pod označením Eau de Cologne, EdC.

Zloženie

Parfumy môžu obsahovať desiatky rôznych vonných zložiek, ktoré sa uvoľňujú postupne v 3 fázach. Vďaka tomu vzniklo označenie hlava, srdce a základ alebo tiež horná, stredná a dolná vrstva. Táto pyramída vám dáva základnú informáciu o zložkách parfumu, ale aj o množstve vonných látok a ich usporiadanie.

Hlava tvorí vrchné tóny, ktoré ucítite ihneď po otvorení parfumu a z veľkej miery tak rozhodne o tom, či vám parfum vonia alebo nie. Výrobcovia sa tak snažia, aby bola horná vrstva pre užívateľov čo najpríjemnejšia. Táto vrstva sa rýchlo vyparí, udávaná výdrž je 15 minút.

Srdce je tvorené strednými tónmi. Túto vôňu ucítite po 15 minútach, teda až potom, čo vyprchá prvá vôňa. Túto vôňu ucítite cca 3 hodiny a najčastejšie je zastúpená korenistou, bylinnou, ovocnou alebo kvetinovou vôňou.

Základ tvoria nízke tóny, túto vôňu ucítite najdlhšie až po dobu niekoľkých hodín. V tomto prípade je vôňa najčastejšie živicová, cítiť môžete špeciálne korenia alebo drevité vône.

Vonné zložky

Parfum je zložený z niekoľkých desiatok vonných zložiek, okrem nich je v ňom obsiahnutá aj voda a alkohol. Celkom majú výrobcovia k dispozícii až 3 000 týchto zložiek a rozoberať všetky by nemalo úplne zmysel. Môžeme si však predstaviť aspoň niektoré najobľúbenejšie:

  • Kvetinové – k najobľúbenejším patria bezpochyby kvetinové vône. Parfumy s kvetinovou vôňou obsahujú viac zložiek, okrem kvetín napríklad plody ovocia, citrusy alebo dreviny.
  • Citrusové a ovocné – tiež citrusové zložky patria k najčastejším vôňam, ktoré sú v parfumoch obsiahnuté. Najčastejšie je zastúpený citrón a pomaranč. Z ďalšieho ovocia sú to napríklad jahody, maliny, černice, ale tiež kokos.
  • Drevité – sú určené mužom i ženám, najčastejšie je zastúpený céder, ambra, santalové alebo agarové drevo.
  • Orientálna – vyznačuje sa výraznou sladkou vôňou vanilky, škorice a ďalšieho korenia.
  • Pačuli – intenzívna a zemitá vôňa, ktorá podľa výrobcov zmierňuje depresie aj pocity úzkosti.
  • Levanduľa – uvoľňuje telo i myseľ.
  • Santalové drevo – má opojnú a prenikavú vôňu. Je obľúbené pre svoje relaxačné účinky, zmierňuje stres a pripisované sú jej aj afrodiziakálne účinky.
  • Vanilka – veľmi obľúbená vôňa, ktorá má vplyv na dobrú náladu.

Značka

Parfumy sú zastúpené renomovanými značkami, medzi ktoré patrí bezpochyby Hugo Boss, Nina Ricci, Calvin Klein, Christian Dior, Lacoste, Giorgio Armani, Prada, Acqua di Parma a mnoho ďalších.

Cena

Cenu parfumov určuje typ výrobku. Najlacnejšie kúpite kolínsku vodu, najviac si priplatíte za klasický parfum. Medzi cenovo dostupné patria parfumy do 20 EUR. Za túto cenu kúpite toaletnú aj parfumovú vodu slávnych značiek.

Za rovnaké objemové množstvo toho najkvalitnejšieho parfumu môžete minúť aj 80 EUR. Za túto cenu dostanete skutočnú kvalitu, tieto parfumy sú na prvý pohľad drahé, vďaka malému množstvu, v ktorom sa aplikujú, vám však vydržia výrazne dlhšiu dobu.

Porovnať ceny parfumov

Otázky a odpovede

Ako sa vyberá parfum podľa farieb?

Stretnúť sa môžete s radom odporúčaní a rád, ako vybrať vhodný parfum. Jedno z nich odporúča vyberať podľa obľúbenej farby, tá totiž vypovedá mnohé aj o vašom charaktere.

Milovníkom červenej sú určené drevité, kvetinové aj orientálne vône. Tí, ktorí majú v obľube modrú, by mali uprednostniť ovocné vône jabĺk alebo citróna a ďalej potom kvetinové, ktorým dominuje jazmín, magnólia alebo konvalinka.

Zelená je farbou kvetinových vôní, medzi ktoré patria lotos, fialka, kvety pomarančovníka alebo jazmín. Biela farba je farbou sviežich kvetinových aj ovocných vôní, ktorým dominujú citrusy, ľalie alebo ruže. A pre tých, ktorí majú v obľube čiernu, sú určené orientálne, drevité alebo korenisté vône.

Ako vyberať vôňu podľa znamenia horoskopu?

Ak budete chcieť vyberať parfém podľa horoskopu, držte sa nasledujúceho: Ohnivím znameniam, ku ktorým patrí Baran, Strelec a Lev sú určené parfumy s výraznou vôňou.

Ak patríte medzi zemské znamenia, čo je Panna, Býk a Kozorožec, vyberajte drevité vône. Medzi vodné znamenia sa radia Ryby, Škorpióni a Raci, ktorí by sa mali spoliehať na kvetinové vône. A nakoniec vzdušné znamenia Váhy, Blíženci a Vodnári milujú exotické a špeciálne vône.

Ako parfum použiť?

Aby parfum pôsobil tak, ako má, musí sa aplikovať na tie správne miesta. Tie by mali vyžarovať teplo a sú označované ako pulzné body. Patrí sem krk, spánky, zápästie, dekolt, oblasť za ušami, lakťové a podkolenné jamky alebo členky.

Na niektoré tieto miesta je možné nanášať maximálne jednu kvapku parfumu. Ak použijete parfum s rozprašovačom, mal by byť aplikovaný cca 30 cm od tela.

Záver

Výber parfumu by sa nemal uponáhľať. Odporúča sa vyberať maximálne 2 vône, ktoré aplikujete na zápästie. Takto treba vôňu nechať pôsobiť po celú dobu, teda po niekoľkých hodinách, aby ste zistili, ako voňajú jednotlivé vrstvy pyramídy.

Ak vám bude vôňa príjemná, môžete ísť parfum nasledujúci deň zakúpiť, v opačnom prípade je potrebné postup zopakovať. Keď budete mať jasnú predstavu o tom, ktorý parfum nakoniec vyberiete, môže byť často výhodnejšie kúpiť ho na internetových obchodom, kde často narazíte na výrazne nižšiu cenu. Pozor však dajte na veľkosť balenia a značku výrobku.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.parfemy-elnino.sk, www.notino.skwww.pilulka.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo