Zámky na bicykel

Nezabezpečený bicykel priamo nabáda k odcudzeniu. Obstaranie bicykla nie je v dnešnej dobe nijako lacnou investíciou. Či už zaobstaráte lacnejšie alebo to najdrahšie elektrobicykel, vždy by vás mrzelo, o tento stále obľúbenejší dopravný prostriedok prísť.

Pritom nie je nič ľahšie svoj bicykel pred nenechavcami uzamknúť. V súčasnej dobe nie ste odkázaní na jeden typ zámku, ktorý nie je nijako zložité demontovať. Zaobstarať môžete aj veľmi kvalitný zámok, s ktorým si neporadí ani elektrická píla. Okrem mechanických zámkov sú k dostaniu aj alarmy a svoj bicykel môžete mať pod dohľadom aj vďaka GPS lokátoru.

Ani ten najlepší zámok vám neposlúži dobre, pokiaľ nebude použitý správne. K videniu sú až úsmevné spôsoby uzamknutia bicykla. Správne použitie zámku vyžadujú zamknutie bicykla pri stĺpe, strome alebo inom predmete, s ktorým nie je možné nijako manipulovať.

Vhodné je zámok umiestniť tak, aby medzi neho a bicykel nebolo možné vložiť žiadny veľký nástroj, ktorým by bolo možné zámok porušiť. V prípade, že bicykel necháte na málo bezpečnom mieste, na ktorom už ku krádeži došlo, oplatí sa vám kombinácia dvoch rôznych typov zámkov.

Porovnať ceny zámkov

Typy

Kúpiť môžete niekoľko podôb zámkov, ktoré sa líšia nielen podobou, ale aj stupňom zabezpečenia a cenou. Lacné zámky váš bicykel neochránia na dlhú dobu, tie najdrahšie však nie je možné poškodiť prakticky vôbec.

Lankový zámok

Lankový zámok bol populárny už pred desiatkami rokov a stále patrí k jednému z najobľúbenejších. Lankový zámok je možné využiť aj na zabezpečenie iných vecí, jeho výhodou je jednoduché používanie a nízka obstarávacia cena.

Lankový zámok je vyrobený z oceľového lanka rôznej hrúbky, to kryje plastový obal, ktorý je v predaji v mnohých farebných prevedeniach. Bicykel zabezpečený lankovým zámkom však nie je nijako zvlášť chránený. Tento typ je vhodný skôr v prípade, že nenechávate bicykel bez dozoru dlhšiu dobu, poprípade ho máte stále tak trochu na očiach.

U zámok

Omnoho lepšieho zabezpečenia dosiahnete so zámkom v tvare písmena U. Tento zámok je prakticky nezničiteľný, pretože zámok je vyrobený z kvalitnej ocele. Tá môže mať podobu hranola alebo guľatiny. Nevýhodou tohto zámku je vyššia obstarávacia cena aj väčšia hmotnosť.

Tieto zámky sú vhodné pre všetkých, ktorí svoj bicykel nechávajú bez dozoru na dlhšiu dobu, alebo parkujú na miestach, ktoré sú prístupné všetkým osobám.

Reťazový zámok

Obľúbený je aj reťazový zámok, ktorý tiež nie je nijako ľahké poškodiť. Tento zámok nemá podobu klasickej reťaze, je potiahnutý textíliou, ktorá je veľmi odolná a chráni nielen bicykel pred poškriabaním, ale aj samotný zámok pred vplyvom počasia.

Zámok je možné uzamykať pomocou kódu alebo kľúča. Obe varianty majú svoje úskalia, pri kódovom zámku je nutné zapamätať si číselný kód, v prípade druhého typu budete musieť opatrovať kľúč.

Skladací zámok na bicykel

Skladacie zámky majú podobu skladacieho metra, čo uľahčuje ich prevážanie. Aj tento zámok je vyrobený z ocele, čo z neho robí ďalší bezpečnejší typ. Nevýhodou skladacieho zámku je však pomerne vysoká hmotnosť.

Rámový zámok

Rámový zámok je označovaný aj ako podkova. Tento typ je nutné používať v kombinácii s niektorým ďalším typom. Rámový zámok totiž uzamkne pevne jedno koleso, čím znemožní prípadnému nenechavcovi na bicykli odísť.

Nič mu však nezabráni odniesť celý bicykel, tomu má práve zabrániť ďalší typ zámku, používaný v kombinácii s podkovou. Toto riešenie tak nie je nijako ideálne a viac sa vám oplatí zakúpiť iný drahší, ale kvalitnejší zámok, ktorý je možné používať samostatne.

Alarm

Alarm sa kombinuje s ďalším typom zabezpečenia a ukrýva sa na menej viditeľné miesto. Niekedy je alarm súčasťou zámkov a často sú zabudované do zadného svetla.

Ak s vaším bicyklom začne niekto s bicyklom akokoľvek pohybovať, spustí sa poplach, ktorý nenechavcov od krádeže odradí. Hlasitosť alarmu je približne 100 dB, čo je hlasitosť, ktorá priláka pozornosť aj ďalších osôb.

GPS lokátor

Bicykel je možné zabezpečiť aj pomocou lokátora. Aj táto pomôcka funguje podobne ako alarm a je nutné ho kombinovať s nejakým typom zámku na bicykel. Lokátor je potrebné umiestniť na bezpečné, ale hlavne skryté miesto. Niektoré lokátory môžu tiež na zlodeja upozorniť sirénou, iné vás budú o krádeži informovať priamo na mobilný telefón.

Pokiaľ zlodej na lokátor nenarazí a z bicykla ho neodstráni, môžete polohu svojho bicykla vystopovať pomocou mobilného telefónu. Potom len treba zalarmovať políciu, ktorá sa o dolapenie páchateľa postará sama. Pátranie na vlastnú päsť sa nemusí vyplatiť.

Zdroj energie

Elektronické zámky a alarmy sú napájané pomocou batérií alebo ich môžete dobíjať pomocou USB kábla. Batérie nájdete skôr u lacnejších prístrojov, dobíjacie sú spravidla drahšie. V oboch prípadoch sa oplatí mať stav batérií pod kontrolou.

Zamykanie zámku

Jednotlivé zámky sa zamykajú najčastejšie dvoma rôznymi spôsobmi, na výber máte zabezpečenie pomocou kódu alebo kľúča.

  • Kľúč – obľúbený variant, zámok kúpite najčastejšie s dvoma kľúčmi.
  • Kód – v tomto prípade je nutné zámok odomykať až po nastavení správneho číselného kódu. Vyberať môžete medzi trojčíselným, štvorčíselným alebo aj viac číselným kódom. Pokiaľ však správne poradie čísel zabudnete, nepodarí sa koleso odomknúť ani vám.

Zabezpečenie

Stupeň zabezpečenia určuje, za akú dobu môže zlodej zámok prekonať, pretože o žiadnom zámku nie je možné povedať, že dokáže váš bicykel 100% ochrániť. Všetko závisí od nástrojov, ktorými je zlodej vybavený a množstvo času, ktoré na odstránenie zámku má.

Najlacnejšie zámky je možné pomerne ľahko rozrezať alebo rozlomiť, kvalitnejšie zámky môžu poškodiť napríklad údery kladivom, tie najkvalitnejšie zámky môžu nejaký čas odolávať aj kotúčové píle.

Označenie stupňa zabezpečenia sa líši v závislosti od výrobcu. Nie je teda možné presne stanoviť stupeň zabezpečenia jedného typu zámku podľa rôznych výrobcov. Vychádzať však môžete podľa nasledovného odporúčania:

  • Najmenej bezpečné sú lankové zámky.
  • K bezpečnejším patria reťazové zámky.
  • Ešte väčší stupeň zabezpečenia vykazujú zámky do rámu, ktoré je však nutné použiť v kombinácii s ďalším typom zámku.
  • Pri zámku patrí k druhým najviac bezpečných a ich výhodou je aj nižšia hmotnosť.
  • Najbezpečnejšie sú skladacie zámky, ktoré však patria k jedným z najťažších.

Hmotnosť

Tiež hmotnosť nie je možné nijako podceniť. Hmotnosť by vás mala zaujímať predovšetkým vtedy, keď budete zámok často prevážať. Najľahšie sú lankové zámky, v tomto prípade je hmotnosť do 200 g a sú vhodné predovšetkým pre deti, ktoré môžu s jeho pomocou bicykel uzamknúť napríklad v budove školy.

Ak budete nechávať bicykel bez dozoru dlhšiu dobu na nechránenom mieste, budete však musieť voliť radšej medzi robustnejšími zámkami. V tomto prípade môže hmotnosť presiahnuť aj 2 kg. Medzi takto ťažké patria predovšetkým reťazové aj skladacie zámky. U zámky majú hmotnosť okolo 1 kg, podľa hrúbky materiálu je možné kúpiť zámky ťažšie aj ľahšie.

Značka

Kvalitné zámky na bicykel ponúka Force, Abus, Kellys, Author, Magnum alebo napríklad MasterLock. Samostatné alarmy a taktiež alarm v kombinácii so zámkom je možné kúpiť od značky M-Wave, Oxford alebo Abus.

Cena

Najlacnejšie sú lankové zámky, ich cena začína na necelých 5 eur. Do 9.1 eur je možné kúpiť aj menej robustný reťazový zámok. Od13 eur sú k dostaniu kvalitnejšie reťazové zámky, prvé U zámky a prvé samostatné alarmy. Od 22 eur kúpite prvé skladacie zámky a mnoho kvalitnejších reťazových i lankových zámkov.

Cena kvalitného zámku však presiahne aj 43 eur. Drahšie alarmy a GPS lokátory vám môžu stáť od 43 – 129 eur. Táto investícia sa vám v prípade drahého bicyklu vždy vyplatí.

Porovnať ceny zámkov

Otázky a odpovede

Kam je možné umiestniť alarm?

Alarm je možné kúpiť samostatne alebo v kombinácii s niektorým typom zámku. Ak je alarm umiestnený priamo v tele zámku, začne poplach vo chvíli, keď dôjde k poškodeniu zámku alebo pokiaľ dôjde k šklbaniu so zámkom, čo sa stane pri pokuse o preštiepenie reťazového alebo aj lankového zámku. Bežne je alarm súčasťou skladacieho, reťazového a lankového zámku.

Samostatný alarm potom môžete umiestniť napríklad na kotúčovú brzdu. Najobľúbenejšie je umiestnenie na zadnej blikačku alebo pod sedátko.

Je možné použiť zámok na bicykel aj na kolobežku?

Zámok na bicykel je možné použiť na bicykel, kolobežku alebo na iný podobný dopravný prostriedok. Ponuka zámkov je široká a vyberie si určite každý. Kvalitné dlhšie reťazové zámky je možné využiť aj v prípade, že budete chcieť zabezpečiť motorku.

Je možné poistiť koleso proti krádeži?

Bicykel je možné poistiť samostatne alebo v rámci domácnosti, je to dané poisťovňou, ktorú si vyberiete. Pokiaľ budete uvažovať o poistení bicykla, oplatí sa vám ho poistiť samostatne, v prípade poistenia v rámci domácnosti nie sú podmienky nijako výhodné a plnenie býva spravidla nízke. Pri poistení v rámci domácnosti je váš bicykel poistený len vtedy, ak dôjde ku krádeži v mieste bydliska.

Záver

Medzi najbezpečnejšie zámky patrí skladacia a U zámky. Skladacie zámky sú ťažšie, ale lepšie sa prevážajú práve vďaka možnosti ich zloženia. Tiež reťazové zámky patria ku kvalitnejším as dlhým reťazovým zámkom je možné bezpečne uzamknúť niekoľko kolies alebo napríklad motorku.

Najmenej kvalitné sú lankové zámky, ktoré sú veľmi ľahké, a zámok je možné demontovať behom chvíle pomocou klieští. Pokiaľ budete chcieť uprednostniť lankový zámok, voľte ho v kombinácii s alarmom, ktorý môže zlodeja odradiť hlasným zvukom.

Alarm môžete kúpiť samostatne alebo aj v kombinácii s ďalšími typmi zámkov. Vôbec najmodernejší spôsob ochrany predstavuje GPS lokátor, ktorý je možné prepojiť s aplikáciou a pomocou Bluetooth budete presne vedieť, kde sa váš bicykel nachádza.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mojekolo.sk, www.mihalko.eu

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo