Závesy

Závesy sú doplnok, bez ktorého si bývanie nevedeli predstaviť naše babičky. V tom čase sa závesy používali na zatemňovanie okien. Dnes obľuba závesov klesla, na zatemňovanie sa oveľa častejšie používajú okenné rolety alebo žalúzie. Závesy tak slúžia ako dizajnový doplnok, vďaka nim sú miestnosti oveľa útulnejšie. Závesy väčšinou nájdete v obývacej izbe alebo spálni, zavesiť ich však môžete prakticky k akémukoľvek oknu.

Závesy by ste mali vyberať práve s ohľadom na miesto, kde budú umiestnené. V každej miestnosti sa vám bude hodiť trochu iný vzhľad. Potom, čo vyberiete správny typ závesu, vás bude zaujímať iba rozmer každého kusu. Aj tu máte na výber s pomerne veľkého množstva rozmerov. Čo sa týka materiálu, treba ho vyberať podľa spôsobu používania závesu. Na zatemňovanie sa používajú najmä závesy blackout, pri dekoratívnych závesoch máte väčšie možnosti výberu.

Porovnať ceny závesov

Typy

Závesy na okná sú k dostaniu v mnohých rôznych podobách. Niektorí si vystačia s jedným typom, iní môžu viac experimentovať a zaobstarať závesy do každej miestnosti inej.

Klasické závesy

Voliť môžete medzi dekoratívnymi aj zatemňovacími. Tieto závesy sú na trhu zastúpené v najväčšom počte a líšia sa najmä gramážou látky a tým aj hmotnosťou. Hmotnosť závesov by ste mali zohľadniť najmä pri spôsobe zavesenia. Zatemňovacie závesy sú označené ako blackout a sú najťažšie. Menšia priesvitnosť a nižšia hmotnosť majú dimout závesy. Tieto závesy sú vhodné do všetkých izieb.

Panelové závesy

Sú označované aj ako japonské závesy. U tohto typu oceníte najmä flexibilitu, inštalovať ich môžete na okno, ale môžu byť inštalované aj na dvere. To oceníte najmä aj v izbách, do ktorých môže prenikať svetlo z chodby. Na japonské závesy je možné umiestniť aj magnety, ktoré zabránia vletu hmyzu do miestnosti.

Šnúrkové závesy

Veľmi moderné sú povrázkové závesy, ktoré plnia iba dekoratívnu funkciu. Závesy je možné zavesiť do dverí i okien a často sa používajú aj ako deliaca priečka.

Materiál

Na výrobu závesov sa používajú jemné aj hrubé látky. Pri voľbe materiálu narazíte na označenie ako Malaga, Blackout, Oxford, Sanitel a iné. Jednotlivé látky sa líšia gramážou. Závesy sú väčšinou vyrobené z bavlny alebo polyesteru.

Závesy vyrobené zo syntetických materiálov nevyžadujú žiadnu zložitú údržbu, prať ich môžete v práčke a po vypraní ihneď zavesiť na okná. Závesy vyrobené z prírodných materiálov, budete musieť najprv usušiť, potom vyžehliť a nakoniec zavesiť. Na druhú stranu je prednosťou prírodných materiálov dlhá životnosť a stálosť. Okrem už spomínanej bavlny, môžete kúpiť aj závesy vyrobené z hodvábu alebo môžete kúpiť závesy ľanové.

  • Blackout – závesy vyrobené z blackout látky sú ideálne na zatemňovanie, gramáž látky je až 250 g/m2. Táto trojvrstvová látka tak takmer neprepustí svetlo, látka je mäkká a zároveň pevná.
  • Ofxord – svojím vzhľadom sa podobá režnej látke, gramáž je 190 g/m2. Materiál je veľmi pevný, ale aj mäkký a na dotyk príjemný. Látka je tiež nekrčivá a závesy sa hodia aj na zatemňovanie, počítať však musíte s čiastočnou priepustnosťou svetla. Prakticky rovnaké parametre majú závesy označené ako Dimout.
  • Saniteľ – skôr jemná dekoračná látka s gramážou 170 g/m2. Saniteľ je lesklý, hladký a jemný.

Rozmer

Pri výbere závesov vás bude pochopiteľne zaujímať rozmer. Ten by mal byť uvedený pri každom výrobku.

Dĺžka

Závesy sú dostupné v niekoľkých dĺžkach. Krátke závesy dosahujúce k kúreniu alebo parapetu mávajú okolo 100 – 200 cm. Ak chcete záves od podlahy k stopu, bude vás zaujímať dĺžka 200 – 300 cm.

Šírka

Pri šírke hrá dôležitú úlohu miesto, kde bude záves zavesený. Najmä v kuchyni sa používajú závesy so šírkou menšou ako 100 cm. Tieto závesy môžu slúžiť aj ako zaťahovacie a nie je pre nich typické dizajnové riasenie. Závesy so šírkou od 100 – 300 cm riasenie napospol umožňujú. Pri výbere šírky hrá opäť dôležitú úlohu to, či budete záves používať na zatemnenie, alebo bude iba dizajnovým prvkom.

Aby ste vybrali záves v správnej šírke, odporúča sa šírku okna zdvojnásobiť až strojnásobiť, záleží na tom, ako veľmi chcete mať závesy nariasené. Čím širší záves zaobstaráte, tým lepšie budete môcť vyriešiť riasenie závesov.

Kusové/metrážové

Kusové závesy

Môžete hneď po zakúpení zavesiť na okná, pokiaľ zvolíte správny rozmer, nie je nutné záves nijak ďalej upravovať. Toto riešenie je praktické, ale vyberať môžete iba z dostupných veľkostí.

Metrážové závesy

Budete môcť doladiť presne podľa vašich potrieb. Pri výbere metrážového závesu zohráva dôležitú úlohu najmä dĺžka. Tú budete v prípade závesov, ktoré sa inštalujú na závesové tyče poprípade pomocou oceľového lanka merať od horného okraja. Ak budete záves zavesovať pomocou koľajníc, budete dĺžku merať od stropu. Metrážové závesy budete doma musieť došiť alebo túto prácu zveriť krajčírke, čo sa odrazí na vyššej obstarávacej cene.

Uchytenie

Závesy môžete uchytiť klasicky pomocou žabiek, k dostaniu sú závesy s koľajnicami alebo také, ktoré uchytíte pomocou lankového systému.

Garniža

Na klasické uchytenie závesov budete potrebovať garnižovú tyč. Tyče sa vyrábajú z dreva, plastu alebo kovu. Okrem klasických tyčí, ktoré je nutné navŕtať do steny, sú k dostaniu aj tyče rozperné. Na karnýžovú tyč môžete záves prichytiť pomocou žabiek, modernejší spôsob umožnuje záves tyčí prevliecť.

Materiál garniže voľte podľa hmotnosti závesu. Najstabilnejšie sú kovové tyče, ktoré by ste mali preferovať predovšetkým pri zatemňovacích závesoch. Celková dĺžka tyče by mala mať presah aspoň 15 – 25 cm. Ak vám nebude vyhovovať žiadny z rozmerov, kúpte dlhšiu tyč, ktorú budete môcť podľa potreby skrátiť. Garniža by mala byť ideálne umiestnená cca 20 cm nad okenným rámom.

Koľajnice

Nie sú príliš viditeľné, a teda netvoria dizajnový prvok. Ich veľkou výhodou je najmä praktickosť a funkčnosť. Koľajnice sú ideálne pre všetkých, ktorí budú chcieť závesy zavesiť až do rohov.

Tiež koľajnice sú vyrobené z rôzne kvalitných materiálov a je tak nutné opäť zohľadniť hmotnosť závesov, ktoré na ne budete chcieť zavesiť. Samotná montáž koľajníc však nie je nijako obtiažna, súčasťou balenia by malo byť aj všetko príslušenstvo, ktoré budete pri inštalácii potrebovať.

Lanko

Oceľové lanko je určené na zavesenie ľahkých závesov. Lanko jednoducho pripevníte na stenu alebo strop.

Značka

Závesy budete môcť vyberať z pohodlia domova vďaka veľkému množstvu internetových obchodov. Tu nájdete okrem iného závesy značky Mariall, Forbyt,  Neutex, Schmidt, Stoeckel, Bellatex, Hagemann a mnohých ďalších.

Cena

Záves môžete kúpiť za 9.1 – 43 eur. Najlacnejšie sú jednoduché klasické závesy, medzi najdrahšie patria luxusné japonské závesy. Zlatou strednou cestou sú závesy s cenou od 13 – 35 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete klasické aj moderné závesy, ktoré splnia nároky väčšiny zákazníkov.

Porovnať ceny závesov

Otázky a odpovede

Čo sú digitálne závesy?

Tieto závesy vás okúzlia svojimi vzhľadom, na ich výrobu sa používa digitálna tlač. Na látke vďaka tomu môžete obdivovať žiarivé farby aj precízne detaily. Tieto závesy sú väčšinou vyrobené zo 100% bavlny, ktorá je doplnená o zamatovú povrchovú úpravu. Tieto závesy sú vhodné aj na zatienenie, avšak gramáž nie je taká ako v prípade materiálu blackout.

Čo sú japonské závesy?

Tieto panelové posuvné závesy sú predovšetkým veľmi dekoratívne aj flexibilné. Sú zložené z niekoľkých úzkych panelov, ktoré sa navzájom z časti prekrývajú. Každý panel však môžete podľa potrieb posúvať. Japonské závesy sú ideálne najmä do modernejších domácností, používajú sa aj čiastočnému zatemneniu, kedy nimi preniká iba menšie množstvo slnečného svitu.

Čo sú rímske rolety?

Rímske rolety sú akousi kombináciou závesov a roliet. Tieto rolety slúžia na zatemňovanie okien, rovnako ako napríklad žalúzie ich môžete upevniť v každej výške okna. Rímske rolety môžu byť jednoduché alebo naopak ozdobné.

Ozdobné rolety majú všité stuhy alebo rôzne pásiky, ktoré vám pomôžu roletu nariasiť. Rímske rolety môžete pripevniť na malé aj francúzske okná. Inštalujú sa pomocou vŕtania do okna alebo do steny, namontovať ich môžete aj pred žalúziou. Zvoliť môžete aj zavesenie bez vŕtania.

Záver

Vzhľad závesov budete vyberať podľa svojho vkusu, odporúča sa ich však zladiť s farbami a štýlom danej miestnosti. Najčastejšie sa volia vo farbe koberca, pohovky, v spálni potom môžu ladiť s obliečkami. V ponuke sú hotové závesy, ktoré sú určené na okamžité zavesenie.

Závesy v metrážovej podobe budete môcť podľa potrieb upraviť. Túto úpravu ponúkajú aj mnohí dodávatelia. Závesy sú najmä krásnou dekoráciou, ktorá doladí vzhľad miestnosti. Okrem možnosti použiť závesy na zatemnenie ich môžete využívať aj ako tepelnú izoláciu. Tu vám dobre poslúžia husté viacvrstvové závesy. Alergikom sú potom k dispozícii hypoalergénne závesy, ktoré sa ľahko čistia a nezadržujú prach.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.westwing.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo