Žalúzie

Trendom dnešnej doby je veľké množstvo presklených plôch. Viac okien vám vpustí do bytu viac svetla, slnka aj tepla. Veľké okná majú okrem výhod aj svoje nevýhody. Vďaka veľkým oknám sa môže v letných mesiacoch interiér prehrievať, v zime môže oknami unikať teplo.

Skrze veľké okná nebudete chránení pred zlodejmi a obťažujúce sú aj pohľady zvonku. Z týchto dôvodov je vhodné sklenené plochy nejakým spôsobom zatieniť alebo úplne uzavrieť. Na tento účel slúži viac rôznych prostriedkov, okrem klasických závesov sú to vonkajšie alebo vnútorné rolety či žalúzie.

Žalúzie do okien sú stále veľmi obľúbený spôsob, ako okná zatieniť alebo uzavrieť. Ich prednosťou je najmä nižšia obstarávacia cena a to v porovnaní s roletami. Žalúzie môžete umiestniť do interiéru alebo exteriéru, každý typ má svoje výhody a nevýhody. Okrem umiestnenia vás bude pravdepodobne zaujímať vzhľad a spôsob manipulácie. V oboch prípadoch musíte vybrať správnu veľkosť, v prípade vnútorných žalúzií sa môžete zamyslieť aj nad výrobným materiálom lamiel.

Porovnať ceny žalúzií

Typy

V prvom rade je nutné žalúzie rozdeliť na 2 hlavné typy podľa miesta umiestnenia. Obľúbené sú najmä vnútorné žalúzie, ktoré sú k dostaniu v mnohých podobách. Svoje klady aj zápory majú aj vonkajšie žalúzie.

Vnútorné

Do interiéru môžete umiestniť žalúzie v niekoľkých podobách, na výber máte aj niekoľko výrobných materiálov. Vnútorné žalúzie je možné umiestniť na okná všetkých tvarov a veľkostí, ich montáž je pomerne jednoduchá a mnohí si s ňou poradia úplne sami. Niektorí výrobcovia však poskytujú pri väčšej objednávke montáž úplne zadarmo.

  • Horizontálne žalúzie – tieto žalúzie sú tradičné a najviac používané. Horizontálne žalúzie vám umožňujú veľmi jednoducho regulovať množstvo svetla v miestnosti. Ovládajú sa spravidla pomocou retiazkového ovládania. Výrobným materiálom sú hliníkové lamely a plastový rám.

Horizontálne žalúzie sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach, od najobľúbenejších klasických cez žalúzie ovládané tyčkou alebo motorovým ovládaním. K dostaniu sú aj žalúzie, ktoré môžete posúvať dvoma smermi.

  • Vertikálne žalúzie – sú žalúzie so silnejšou látkovou lamelou, ale aj plastovou alebo hliníkovou lamelou. Súčasťou žalúzie je vodiaca lišta, ktorá je doplnená o mechanizmus, ktorý poháňa jazdca. Tí potom otáčajú jednotlivými lamelami.

Tieto žalúzie je možné použiť aj na atypické tvary okien. S jej pomocou zatienite aj šikmé, okrúhle, polguľaté alebo trojuholníkové okná. Žalúzie je možné ovládať pomocou retiazky, ovládacej tyčky alebo elektromotora.

  • Plisé žalúzie – látkové žalúzie, ktoré je možné umiestniť aj do okien atypických tvarov. Zatieniť budete môcť strešné okná, okná okrúhle, trojuholníkové alebo malé svetlíky. Tieto žalúzie sa tiež často používajú na zatienenie zimných záhrad.

Plisé žalúzie je možné čistiť aj pomocou vody tzv. mokrou cestou. Vybrať môžete kvalitu aj farbu látku, obľúbené sú najmä žalúzie deň/noc, ktoré disponujú 2 typmi látky. Využívať ich tak môžete na zatienenie aj zatemnenie. Aj v tomto prípade je možné žalúzie ovládať ručne alebo motorovo.

Vonkajší

Vonkajšie žalúzie sú pre mnohých obdobou vonkajších roliet. Rozdielov medzi oboma výrobkami je však mnoho a z hľadiska funkčnosti jednoznačne lepšie vychádzajú drahšie rolety. Vonkajšie žalúzie sú zložené z jednotlivých lamiel, rovnako ako vnútorné žalúzie ich môžete podľa potreby naklápať.

Vonkajšie žalúzie sú zložené z hliníkovej schránky, do ktorej sa žalúzie bezpečne schovajú. Ďalšiu časť tvoria samotné lamely, vybrať si môžete ich tvar aj veľkosť. Lamely môžu mať tvar písmena C, S alebo Z. Obľúbené sú lamely tvaru písmena C, skôr náhodne narazíte na tvar písmena S, a najobľúbenejšia je lamela s tvarom písmena Z. Tieto lamely sú najpevnejšie a vďaka gumičke, ktorá je umiestnená na spodnej strane, sú žalúzie tvaru Z najtichšie vo vetre.

Trochu odlišnú podobu má koncová lamela, ktorá plní funkciu akéhosi závažia a stiahnutú žalúziu napína. Vďaka nej sú žalúzie schopné odolať menšiemu vetru. Pohybu žalúzie zabraňujú aj vodiace lišty.

Materiál

Okrem vzhľadu môžete vyberať aj výrobný materiál lamiel. V najväčšom zastúpení sú hliníkové lamely, typické najmä pre horizontálne žalúzie. V prípade vertikálnych sa používajú najviac široké látkové lamely. Ich gramáž a farby si môžete vybrať podľa vašich predstáv. Okrem nich však môžete mať aj:

Záclonové žalúzie

K dostaniu sú vo vertikálnej aj horizontálnej podobe, jednotlivé lamely sú vyrobené zo záclonovej látky. K dostaniu sú v rôznych farbách a kúpiť môžete aj žalúzie s volánmi. Záclonové žalúzie môžete vyťahovať aj naklápať rovnako ako klasické žalúzie.

Drevené žalúzie

Štýlové sú aj drevené žalúzie, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Drevené bývajú horizontálne žalúzie, montáž je možná priamo na okná, strop alebo stenu. Drevené lamely sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a vybrať môžete aj typ dreva. Na výrobu sa používajú aj exotické dreviny, veľmi obľúbená je Americká lipa. Ovládanie je retiazkové aj motorové.

Bambusové žalúzie

Bambus je tráva, ktorá sa používa na výrobu rôzneho nábytku, ale aj roliet alebo žalúzií. Bambusové žalúzie sú veľmi pevné a pružné, vďaka špeciálnej povrchovej úprave je zaručená ich stálofarebnosť. Jednotlivé lamely sú tenké, bambusové žalúzie sú odolné voči vlhkosti, používať ich môžete v zimných záhradách aj kúpeľniach. Ovládanie je možné pomocou retiazky alebo ovládacej tyčky.

Montáž

Vonkajšie žalúzie je možné inštalovať pod omietku alebo ich môžete inštalovať dodatočne na stenu. Podobne ako schránku môžete alebo nemusíte uschovať vodiace lišty.

  • Dodatočná montáž – viditeľná je schránka, do ktorej sa žalúzie schováva.
  • Pod omietku – so žalúziou treba počítať dopredu a nechať priestor na uschovanie schránky.

Ovládanie

Vonkajšie žalúzie môžete ovládať ručne alebo motorovo.

  • Ručné – toto ovládanie je v dnešnej dobe skôr raritou, žalúziu môžete zaťahovať pomocou kľučky. Tento spôsob je veľmi nekomfortný a vyžaduje veľké úsilie.
  • Motorové – štandardný spôsob ovládania.

Značka

Výrobcov žalúzií je veľké množstvo, veľký výber máte najmä v prípade interiérových typov. V ich prípade nie je kvalitný výrobca taký dôležitý ako v prípade vonkajších žalúzií. Vonkajšie žalúzie si budete musieť nechať namontovať a častejšie budete pravdepodobne riešiť aj rôzne opravy alebo výmenu žalúzií.

Preto svojho dodávateľa vyberajte naozaj starostlivo a prihliadnite aj na užívateľské recenzie. Žalúzie kúpite od Rolmajster, OBI, Cocoon.

Cena

Najlacnejšie sú klasické hliníkové horizontálne žalúzie. Tie môžete kúpiť od cca 13 – 43 eur. Samozrejme záleží na veľkosti okna, vzhľade aj spôsobe ovládania. Vertikálne žalúzie sa bežne kupujú na veľké okná, čomu zodpovedá aj obstarávacia cena. Aj tu hrá hlavnú rolu veľkosť a materiál. Cena spravidla začína na cca 30 eur. Najdrahšie sú žalúzie vonkajšie, ich cena sa pohybuje v tisícoch, presné vyčíslenie aj s montážou vám určí dodávateľ.

Porovnať ceny žalúzií

Údržba

Vonkajšie aj vnútorné žalúzie vyžadujú pravidelnú údržbu. V oboch prípadoch by ste mali k údržbe pristupovať s čo najväčšou opatrnosťou, aby ste lamely nijako nepoškodili. Na čistenie sa neodporúča používať žiadne agresívne čističe, dostupné sú rôzne špeciálne kefy alebo pomôcky určené práve na údržbu žalúzií.

Spôsob čistenia sa odvíja aj od výrobného materiálu lamiel, a postupovať by ste mali podľa odporúčania výrobcu. Špeciálnu údržbu vyžadujú najmä lamely z prírodných materiálov. Tie sa čistia skôr suchou cestou pomocou vysávača alebo prachovky. Vodou môžete omývať lamely vyrobené z bambusu.

Vonkajšie žalúzie môžu vplyvom nízkych teplôt namŕzať. Ak sa námraza objaví, nemali by ste ich používať až do chvíle, keď opätovne rozmrznú. Na silu vyťahovanej žalúzie sa môžu rýchlo poškodiť. Na čistenie vonkajších žalúziách je možné použiť bežný prostriedok na umývanie riadu.

Otázky a odpovede

Akú farbu pri výbere vnútorných žalúzií uprednostniť?

Žalúzie sú k dostaniu v mnohých farbách, zladiť ich môžete s farbou okien, podlahy alebo nábytku. Obľúbené sú strieborné alebo metalické žalúzie, ale kúpiť ich môžete vo svetlých aj tmavých farbách. Všeobecne sa odporúča preferovať skôr svetlejšie farby. Svetlé žalúzie nebudú v takej miere uberať svetlo v miestnosti. Tmavé žalúzie vo väčšej miere priťahujú slnečné lúče, čo nie je ideálne najmä počas leta.

Aký je rozdiel medzi žalúziou a roletou?

Veľmi rozdielne sú vonkajšie žalúzie a rolety. Rozdiel je najmä v ochrane, ktorú vám tieto výrobky poskytujú. V oboch prípadoch sa jedná o príslušenstvo, ktoré zatieni a uzavrú sklenené plochy, totožná je ich schopnosť znížiť teplotu v miestnosti počas letných horúčav.

V oboch prípadoch môžu žalúzie a rolety znížiť teplotu o 10 °C. Potom však už prevyšujú benefity drahších roliet. Rolety okna lepšie utesnia, zatiahnuté môžu byť v akomkoľvek počasí. Vonkajšie žalúzie by nemali zostať zatiahnuté pri silnejšom daždi alebo vetre. Toto počasie ich môže poškodiť. Rolety sú oveľa odolnejšie pred vlámaním alebo poškodením.

Aké nevýhody majú vonkajšie žalúzie?

Nevýhod je hneď niekoľko. Žalúzie nie sú vhodné do miest s veterným počasím. Vďaka tomu, že sú zložené z lamiel umiestnených na retiazke, budú vo vetre viac viať a môžu sa pomerne rýchlo poškodiť.

Počas veterných dní ale napríklad za búrky nie je možné stiahnuť žalúzie. Ďalšou pomerne veľkou nevýhodou je ich menšia ochrana pred pohľadmi zvonku. Stiahnuté žalúzie sa dajú čiastočne roztvoriť a nežiadaný hosť tak môže nazerať do vášho súkromia.

Záver

Žalúzie plnia mnoho funkcií, poskytnú vám ochranu pred slnkom a ochránia vás úplne alebo čiastočne pred pohľadmi zvonku. Vonkajšie rolety netesnia tak dobre ako vonkajšie rolety, napriek tomu vám však poskytnú aspoň čiastočnú úsporu energie.

Vonkajšie aj vnútorné žalúzie potom v horúcich dňoch znížia o niekoľko stupňov teplotu v miestnosti. Vďaka možnosti lamely naklopiť môžete ovplyvňovať množstvo svetla v miestnosti. Práve táto regulácia svetla je považovaná za najväčšiu prednosť žalúzií.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.lamelland.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo