Zváračky

Zváračky využijete pri spájaní rôznych materiálov. Ich obstarávacia cena nie je nijako vysoká a uplatnenie môžu nájsť v každej domácej dielni. S pomocou zváračky vyrobíte bránu aj bránku, postavíte plot alebo iné záhradné konštrukcie. Hoci pravdepodobne nejde o bežne využívané zariadenie, z času na čas ju môže využiť v podstate každý.

V závislosti od frekvencie používania, miesta a hrúbky materiálu budete vyberať vhodný model. Domácim domácim majstrom sú určené univerzálne zváračky, ktoré využijú na zváranie rôznych oceľových materiálov. Vyberať môžete z dvoch typov, najdôležitejším parametrom potom bude zaťažovateľ.

Ten určuje, akú dobu môže byť zváračka v prevádzke. Okrem neho by ste mali prihliadnuť na využívanú technológiu, veľkosť príkonu alebo možné funkcie.

Porovnať ceny zváračiek

Typy

Na trhu je niekoľko tipov zváračiek, ktoré sa od seba líšia technológiou zvárania aj určením. Pred výberom je teda vhodné sa so všetkými typmi najskôr zoznámiť.

Trafozváračka

Pre tieto zváračky je typická vysoká hmotnosť cca 20 aj viac kg. Z tohto dôvodu sa jedná o zariadenie, ktoré budete môcť využívať skôr v dielni.

Trafozváračku pre svoj chod potrebuje elektrickú energiu, postačí ju iba zapojiť do zásuvky na 230 alebo 400 V. Na to, aby počas chodu zváračky nedochádzalo k vyhadzovaniu poistiek, mala by byť istená 16 V ističom. A pri práci budete pracovať s elektródami.

Súčasťou zváračky je ventilátor, ktorý počas chodu zariadenia ochladzuje. Podľa jeho kvality potom môžu zváračky pracovať najčastejšie v rozmedzí 4 – 6 minút počas jedného desaťminútového cyklu. Výkon je udávaný v % a riadiť sa môžete nasledovným: bežne využívaná zváračka by mala mať výkon aspoň 40%, vysoko kvalitné potom 60%.

Pre bezpečný chod by mala byť každá zváračka vybavená tepelnou poistkou, ktorá sa postará o vypnutie prehrievajúceho sa zariadenia.

Invertorová zváračka

Zatiaľ čo trafozváračka predstavuje základ, invertorová je už pokročilejšia. Jej výhouhou je nižšia hmotnosť, ktorá vám umožní používať zváračku na rôznych miestach. Vnútri zariadenia sa nachádza spínavý zdroj, ktorého úlohou je premeniť striedavé napätie 220 V na vysokofrekvenčné žiarenie.

Zváračky sú doplnené o niekoľko funkcií. Medzi ne patrí ľahšie nahodenie oblúka, eliminácia privarenia elektródy a ďalšie. Jednotlivým funkciám sa budeme venovať neskôr. Nevýhodou tohto typu je kratší chod a vyššia obstarávacia cena.

Polyfúzna zváračka

Plastové materiály spojíte pomocou polyfúznej zváračky. Sú tak určené predovšetkým inštalatérom alebo kúrenárom. V bežnej domácnosti pre nich pravdepodobne nenájdete využitie. Tieto zváračky zahrejú konce rúrky, ktoré potom priložíte k sebe. Nie je však možné použiť na žiadny iný materiál.

Technológia zvárania

Zváračky umožňujú niekoľko odlišných technológií zvárania. Podľa toho, čo budete najčastejšie zvárať, budete vyberať aj technológiu. Na bežné použitie budete vyberať zváračky označené skratkami MMA, MIG-MAG a TIG.

MMA

Jedná sa o zváranie elektrickým oblúkom, pri práci budete využívať zváracie obalované elektrody. Túto technológiu umožňujú trafozváračky aj inventory. Výsledný zvar nie je nijako estetický a počítať budete musieť aj s nutnosťou očistiť trosku, ktorá na mieste zvaru zostáva. Technológia je určená na zváranie ocelových materiálov.

MIG-MAX

Zváranie v ochrannej atmosfére, určené na spájanie tenkých jeklov alebo plechov, ale aj opravu karosérií. Zvary sú estetické, prídavný materiál je dodávaný plynule a je tavený pomocou elektrického oblúka.
Pri zváraní sa používa plyn a nezaobídete sa tak bez plynovej bomby.

TIG

Pomocou technológie TIG vytvoríte veľmi estetické zvary. Zváračka je tak určená na čisté zváranie niklu, ocele, zliatin, medi i titánu. Pri zváraní sa využívajú volfrámové elektródy, ktoré nevytvárajú trosku a neoxidujú.

FLUX

Metóda FLUX využíva pri zváraní rovnako ako MIG-MAG plyn. V tomto prípade je však plyn súčasťou dutej elektródy, zaobídete sa tak bez plynovej bomby a zvárať môžete aj vo vonkajšom prostredí.

Príkon

Príkon sa u hobby zváračiek pohybuje v rozmedzí 2 – 5 000 W, v prípade profesionálnych zariadení potom môže šplhať až k 10 000 W. Výkon v tomto prípade určuje rýchlosť nahriatia na prevádzkovú teplotu. Na kvalitu zvarov však nemá žiadny vplyv. Čím vyšší výkon bude, tým rýchlejšie budete môcť pracovať, ale porastie aj obstarávacia cena.

Zvárací prúd

Maximálny zvárací prúd budete vyberať s ohľadom na hrúbku zváraných materiálov. Najmenší zvárací prúd dosahuje hodnoty 160 A a tieto zváračky sú dostačujúce pre bežné domáce používanie. V prípade profesionálnych zváračiek sa potom hodnota maximálneho zváracieho prúdu pohybuje okolo 250 A.

Zaťažovateľ

Pod týmto pojmom sa ukrýva parameter určujúci výkonovú využiteľnosť. Ide o vôbec najdôležitejší parameter, ktorý určuje ako dlho, akým prúdom a pri akej okolitej teplote môže zváračka pracovať, než dôjde k zopnutiu tepelnej poistky.

Vo väčšine prípadov sa zaťažovateľ meria pri teplote 40 °C, nie je to však vždy pravidlo. Pracovné cykly sú potom 10 minútové a zaťažovateľ je udávaný v %. Zváračka s označením 140 A pri 20 % môže byť v prevádzke iba 2 minúty, zvyšných 8 minút by potom mala chladnúť.

Zaťažovateľ 110 A pri 60 % označuje, že pod prúdom 110 A môžete zvárať až 6 minút a 4 minúty bude treba nechať zváračku chladnúť, atď.

Funkcia

Zváračky sa môžu javiť ako jednoduché zariadenia, ponúkajú však veľké množstvo funkcií, ku ktorým je vhodné pri výbere prihliadnuť. Nie všetky pravdepodobne využijete, niektoré sa vám však hodiť môžu. S počtom funkcií rastie pochopiteľne aj cena zariadenia.

  • Ventilátor – jedná sa o integrovaný ventilátor, ktorý zabraňuje prehrievaniu prístroja. Podstatne skráti aj potrebnú dobu chladnutia.
  • Regulácia teploty vzduchu a výkonu – na túto funkciu narazíte pri zváračkách určených na zváranie plastových materiálov
  • Displej – aj zváračky sú vybavené displejom, vďaka ktorému máte prehľad o všetkom potrebnom
  • Spínač v rukoväti – bezpečnostný prvok, ktorý zváračku po nejakej dobe nečinnosti vypne
  • Arc Force – jedná sa o funkciu, ktorá je schopná regulovať prúd podľa vzdialenosti od zváraného materiálu. Vďaka tomu vytvoríte rovnomerné zvary, aj keď sa neradíte medzi skúsených zváračov
  • Anti Stick – táto funkcia zabráni možnému prilepeniu elektródy počas zvárania
  • Hot Start – jednoduchšie a rýchlejšie zapálenie oblúka aj nahriatie materiálu
  • Soft Start – pomalší nábeh oblúka a obmedzenie nárazového prúdu. Táto funkcia zabráni možnému vypadávaniu ističov pri používaní väčších transformátorov
  • SLOPE DOWN – vďaka tejto funkcii môžete postupne znižovať zvárací prúd a ukončiť zvar rovnomerne.
  • SHORT ARC – funkcia umožňuje za pomoci menšieho prenosu tepla zvárať pod rôznymi uhlami
  • SPRAY ARC – drôt sa taví pod vyšším prúdom, čo prácu urýchli
  • Synergy – vám umožní využívať niekoľko funkcií zároveň
  • BIO – LEVEL – zvárací prúd je možné prepínať v dvoch úrovniach.

Značka

V tomto prípade je výber kvalitného výrobcu veľmi dôležité. Pri zváraní pracujete s elektrinou, pri zváraní odlietavajú iskry a voľba nekvalitného výrobcu tak môže ohroziť vaše bezpečie.

Z tohto dôvodu preferujte zváračky známych značiek, medzi ktoré môžeme zaradiť Tuson, Proteco, Güde, Kowax, Omicron, Alfa in, Telwin alebo napríklad Kühtreiber.

Cena

Najlacnejšie zváračky sú k dostaniu do 120 eur. K dostaniu sú aj výrobky preverených výrobcov, ktorí vám zaručia bezproblémový chod. Sú vhodnejšie skôr na občasné využitie a aj ich súčasťou je bezpečnostná poistka. Vo väčšine prípadov umožňujú využívať MMA – TIG technológiu a poradia si s rôznymi materiálmi.

Kvalitnejšie zváračky kúpite za cenu od 200 – 400 eur. Aj tieto modely sú vhodné na bežné používanie. K dostaniu sú oba typy zváračiek a k dispozícii už máte niektoré funkcie. Profesionáli potom môžu kúpiť zváračku od 400 – cca 1 180 a viac eur.

Porovnať ceny zváračiek

Údržba

Zváračka vyžaduje pravidelnú údržbu, ktorú však budete musieť prenechať odborníkom. To, ako často by mala byť servisná prehliadka vykonávaná, býva uvedené v manuáli výrobku. Pravidelné kontroly nie je vhodné podceňovať, zlý stav zváračky môže zničiť celý prístroj alebo spôsobiť nehodu či úraz.

Vašou úlohou tak bude iba zabrániť vniknutiu vody, zváračka by nemala zmoknúť, skladovať ju budete na suchom mieste.

Otázky a odpovede

Ako vybrať zváračku v závislosti od materiálu?

Zváračky sú určené na zváranie rôznych materiálov. Väčšina hobby zváračiek je univerzálna a poradí si s rôznymi materiálmi. Pri zváraní nerezových materiálov využijete zváračky, ktoré pracujú so striedavým prúdom, liatinu a hliník zvarte pomocou invertorovej zvážačky. Pokiaľ budete zvárať oceľ, vyberajte zváračku s technológiou MMA, MIG-MAG alebo TIG.

Pri zváraní rôzne silných materiálov sa vám budú hodiť funkcie SHORT ARC, Be-Level, SLOPE DOWN alebo SPRAY ARC POP. Rôzne materiály zvaríte so zváračkou s funkciou SYNERGY, PULSE alebo SLOPE DOWN.

Aké príslušenstvo je možné kúpiť?

Pri zváraní sa nezaobídete bez ochranných pomôcok. Pred svetlom, ktoré počas zvárania vzniká, vás ochráni zváracia kukla. Dnešný trh ponúka veľké množstvo samostmievacích, ktoré sa zatmavia až pri samotnom zváraní.

K najkvalitnejším patrí kukla s filtrom, ktorá okrem zraku chráni aj pľúca. Potrebovať budete aj vhodné zváračské rukavice. Okrem toho sa bežne predávajú predlžovacie káble, už spomínané prídavné chladenie atď.

Aké elektródy používať?

Pri zváraní budete využívať rôzne priemery elektród. Tie sa navyše líšia uchytením. Šírka sa pohybuje v rozmedzí 2 – 5 mm. Najtenšie elektródy sú určené na zváranie tenkých plechov a sú určené skôr odborníkom. Doma využijete elektródy priemeru 3 – 4 mm.

Záver

Zváračku je treba vyberať s ohľadom na početnosť a materiál, ktorý budete zvárať. Hoci pri výbere na internete sú jednotlivé parameter podrobne popísané a vysvetlené, je vhodnejšie toto zariadenie vyberať v kamenných obchodoch, kde vám všetko vysvetlí a poradí aj s nákupom príslušenstva alebo elektród.


Zdroje: www.solik.skwww.mall.sk, www.zvarmetal.sk, www.rednod.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo