Ako odstrániť lepidlo?

Spôsob, ako najlepšie odstránite lepidlo závisí nielen od druhu lepidla, ale aj od materiálu, z ktorého ho chcete odstrániť. Zatiaľ čo obyčajné školské lepidlo v tube rozpustíte jednoducho vodou, na iné si budete musieť prizvať na pomoc iné prostriedky. Nech už sa však jedná o akékoľvek lepidlo, nepanikárte. Poradíme vám, ako sa ho bezpečne zbaviť.

Ako odstrániť sekundové lepidlo?

Sekundové, alebo aj sekundové lepidlo je pomocníkom v mnohých situáciách. Často však nakoniec skončí nielen tam, kde má, ale aj všade naokolo. Čo s ním, keď vám nechtiac odkvapne na nábytok či oblečenie?

Ako odstrániť sekundové lepidlo z textilu?

V prvom rade ho nechajte zaschnúť. Pokiaľ sa budete snažiť odstrániť lepidlo okamžite, akurát nechcenú škvrnu zväčšíte.

Pokiaľ to charakter látky dovoľuje, to znamená pokiaľ sa nejedná o extrémne jemnú látku, akou je napríklad hodváb, skúste čo najväčšiu možnú časť lepidla z textilu zoškrabať tupím predmetom. Buďte však opatrní, nech do neho neurobíte dieru alebo ho inak nepoškodíte. Ak sa vám podarí takto odstrániť aspoň časť lepidla, následné čistenie bude o to jednoduchšie.

Potom, čo mechanicky odstránite to, čo pôjde, vezmite si na pomoc acetón. Postačí aj obyčajný odlakovač na nechty, ktorý acetón obsahuje. Najprv ním vyskúšajte potrieť malý kúsok na mieste, ktoré nie je viditeľné. Pokiaľ je všetko v poriadku a s látkou sa nič nedeje, začnite acetónom jemne potierať škvrnu až do tej doby, kým nezmäkne. Následne na ňu naneste odstraňovač škvŕn alebo iný prací prostriedok a vyperte na najvyššiu možnú teplotu, ktorú vám daná látka dovolí. Vyvarujte sa následnému procesu sušenia v sušičke na bielizeň. Tým by ste mohli zvyšky lepidla v látke zafixovať a už by ste sa ich tak nemuseli zbaviť. Pokiaľ práve nemáte možnosť prať, môžete zvyšky lepidla po aplikácii acetónu vydrhnúť kefou.

Upozorňujeme, že metóda s acetónom je vhodná iba pre prírodné látky a pre tie, ktoré neobsahujú acetáty. V opačnom prípade by totiž acetón mohol textíliu narušiť. V prípade, že je daný kus odevu acetáty obsahuje, prenechajte čistenie radšej odborníkom a zaneste ho do čistiarne. Zloženie látky by ste sa vždy mali dočítať na štítku.

Siahnuť môžete aj po niektorom z odstraňovačov lepidla na textil, ktoré sú určené priamo na tento účel. Poslúži dobre aj pokiaľ potrebujete sekundové lepidlo vyčistiť napríklad z nábytku alebo aj z pokožky.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku?

Tu opäť záleží na materiáli, z ktorého je daný kus nábytku vyrobený. Pokiaľ sa jedná o sklo či kov, máte vyhrané. Lepidlo sa vám väčšinou podarí jednoducho zoškrabať. Na jeho prípadné zvyšky môžete použiť opäť acetón, alkohol alebo riedidlo.

V prípade dreva je najbezpečnejším spôsobom nechať lepidlo zaschnúť a pokúsiť sa ho zoškrabať, prípadne drevo zbrúsiť a prelakovať. Sekundové lepidlo nepreniká nijako hlboko, a tak by ani tento zásah nemal byť nijako veľký a určite ho zvládnete aj vy.

Ak sa jedná o plast, vyvarujte sa použitiu riedidiel. Materiál by ste nimi narušili. Namiesto toho si vezmite na pomoc lieh. Naneste ho na handričku a lepidlo ním vyčistite. Na záver môžete miesto dočistiť prostriedkom na umývanie riadu alebo iným saponátom. Pokiaľ nemáte po ruke lieh, mal by stačiť aj samotný prostriedok na riad a teplá voda. V takom prípade však buďte trpezlivý. Na postihnuté miesto priložte handričku namočenú vo vode a saponáte a nechajte pôsobiť pokojne aj niekoľko hodín. Lepidlo by sa tak malo rozpustiť.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože?

Kto z nás nepozná ten nepríjemný a protivný pocit, keď si sekundovým lepidlom zašpiníme prsty. Lepidlo sa síce z kože skôr alebo neskôr odrolí samo, ale prečo čakať, keď sa ho môžeme zbaviť okamžite.

Pokiaľ budeme naozaj rýchli a stihneme konať skôr, než lepidlo zaschne, pomôže nám obyčajné mydlo či saponát a teplá voda. Do takto pripraveného kúpeľa stačí na pár minút ponoriť ruky a lepidlo by malo povoliť. Zvyšok ľahko odrolíme. Vo väčšine prípadov však stihne skôr, než taký kúpeľ pripravíme, lepidlo zaschnúť. Potom sa môže hodiť buď acetón, ktorý lepidlo rozpustí, alebo olej, maslo alebo vazelína. Mastnota lepidlo uvoľní a to potom pôjde z pokožky jednoducho zlúpnuť.

Ako odstrániť lepidlo na drevo?

Patríte k domácim majstrom a práca s drevom je vaša radosť? Potom sa určite čas od času nevyhnete použitiu lepidla na drevo. Ako sa ale zbaviť prebytočného lepidla, ktoré tečie všade naokolo?

V prvom rade to s lepidlom nepreháňajte a naneste iba potrebné množstvo. Vyhnete sa tak tomu, aby lepidlo zbytočne vytekalo von. Tu, na rozdiel od situácií s sekundovým lepidlom, odporúčame mať po ruke vlhkú handričku, ktorou prebytočné lepidlo okamžite utrite. Snažte sa lepidlo naozaj zotrieť, nie ho rozmazať všade naokolo.

Pokiaľ si však problém nevšimnete hneď, lepidlo je možné nechať tiež ľahko zaschnúť a následne zoškrabnúť špachtľou. V tomto prípade však buďte opatrní, najmä pri dreve bez povrchovej úpravy, aby ste lepidlo nenechali na dreve príliš dlho a to sa tak do materiálu nevsiaklo. Mohlo by na dreve zanechať nevzhľadné škvrny.

A čo so zvyškom lepidla, ktoré sa vám nepodarilo zotrieť ani zoškrabnúť? Prvou možnosťou je drevo obrúsiť. To využijete najmä vo chvíľach, ak sa jedná o väčšie plochy. Pokiaľ sa jedná skôr o menšie plochy, vyskúšajte riedidlo, acetón alebo technický benzín. Rozpúšťadlo naneste na handričku a miesto vyčistite.

Pokiaľ žiadne také rozpúšťadlo nemáte, preukáže vám podobnú službu aj ocot, prípadne citrónová šťava. Ocot zmiešajte 1:1 s vodou, naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Následne jednoducho zotrite handričkou. Poslednou možnosťou je zvoliť niektorý z profesionálnych prípravkov.

Či už si na pomoc vezmete riedidlo, ocot alebo profesionálny prípravok, vždy odporúčame najskôr ho aplikovať na menej viditeľné miesto a presvedčiť sa, či vybraný prostriedok materiál nepoškodí.

Ako odstrániť zvyšky lepidla po etiketách a samolepkách?

Určite to tiež poznáte. Kúpite si krásnu novú sadu pohárov a namiesto radosti vám prinesie nervy, ako sa snažíte odstrániť zvyšky lepidla po samolepkách, ktoré z pohára nie a nie pustiť. Ako na zvyšky lepidla z etikiet alebo samolepiek? Inu na každé lepidlo platí trochu niečo iné. Možno tak budete musieť vyskúšať viac trikov, než sa vám podarí sa lepidla zbaviť. Nakoniec sa to ale určite podarí.

Pokiaľ budete mať šťastie a lepidlo nie je príliš silný držiak, bude vám stačiť saponát a horúca voda. Daný predmet v nej nechajte odmočiť a následne odstráňte zvyšky lepidla hubkou na riad, prípadne drôtenkou, pokiaľ nehrozí, že daný materiál poškriabete. Ak sa nevzdá lepidlo tak ľahko, vyrazte proti nemu s jemnou pastou z jedlej sódy a oleja. Jednoducho ju naneste na lepidlo, nechajte chvíľu pôsobiť a následne zotrite handričkou. Lepidlo stále drží? Potom ho definitívne zničíte acetónom či technickým liehom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.pattex.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo