Ako odstrániť sekundové lepidlo?

Sekundové lepidlo je skvelý pomocník do domácnosti. Niekto ho využíva len keď sa niečo rozbije, niektorí majstri ho využívajú pravidelne. Rýchlo stvrdne, zaschne, pevne drží – to sa hodí, keď potrebujeme niečo rýchlo zlepiť. Ale čo ak nám sekundové lepidlo odkvapne na oblečenie alebo na nábytok? Nezúfajte, v tomto článku uvedieme tipy na to, ako sa škvŕn od lepidla zbaviť.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z textilu

Budeme potrebovať: odličovací tampón alebo handričku, odlakovač na nechty, kefka

Pokiaľ sa vám dostane lepidlo na váš obľúbený kus oblečenia, nesnažte sa ho čo najrýchlejšie utrieť, ale nechajte ho zaschnúť. So zaschnutou škvrnou sa vám bude pracovať lepšie.

Namočíme odličovací tampón alebo handričku do odlakovača s acetónom a škvrnu párkrát pretrieme. Dávame si pozor, aby sa odlakovač veľmi nenasiakol do látky – textil by sa mohol poškodiť. Akonáhle je lepidlo rozpustené, stačí škvrnu vydrhnúť kefkou. Potom stačí na škvrnu naniesť ľubovoľný čistiaci prostriedok a oblečenie či inú látku nechať vyprať – ale pozor, je dôležité nechať oblečenie vyprať v studenej vode. Po vypraní by látka nemala niesť žiadne viditeľné známky po lepidle.

Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla, kovu alebo dreva

Budeme potrebovať: handričku, odlakovač alebo odstraňovač sekundového lepidla

V tomto prípade je postup podobný ako pri textile. Acetón, ktorý je obsiahnutý vo väčšine odlakovačov na nechty, ľahko rozpúšťa zaschnuté sekundové lepidlo. Avšak môžeme použiť aj špeciálny odstraňovač sekundových lepidiel. Nami vybraný prípravok nanesieme na vrstvu lepidla, necháme lepidlo rozpustiť a zotrieme. Zvyšné suché kúsky lepidla ometieme a pri skle či kove následne celý povrch umyjeme čistou vodou.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z plastu

Budeme potrebovať: handričku alebo papierová utierka, čistiaci prostriedok na riad

Odlakovač na nechty môže plast poškodiť, tento spôsob teda nemôžeme pri plaste použiť. Použijeme preto napríklad Jar alebo Savo na riad. Pár kvapiek rozpustíme v teplej vode a necháme nasiaknuť do kusu látky alebo papierovej utierky. Prikryjeme lepidlo a necháme niekoľko hodín pôsobiť, musíme byť trpezliví. Po niekoľkých hodinách by lepidlo malo byť rozmočené a môžeme ho ľahko zotrieť, pokiaľ nie, musíme znovu navlhčiť utierku a čakať.

Zlepená koža

Ak ste si zlepili prsty k sebe, mala by pomôcť teplá voda. Zvyšky lepidla dočistíme odlakovačom na nechty. Odlakovač ale vysušuje kožu na rukách, preto použijeme iba naozaj pár kvapiek.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.myaustria.sk, www.dodomacnosti.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo