Ako odstrániť smolu?

Ľudovo smola, odborne živica – postrach všetkých mamičiek detí, ktoré sa rady chodia hrať do lesa. So smolou sa samozrejme môže stretnúť aj dospelý. Stačí si vyjsť na prechádzku, sadnúť si na nejaký peň a hneď máte na oblečení škvrnu, ktorá veľmi lepí a zle sa odstraňuje. V tomto článku vám predstavíme tipy, ktoré vám pomôžu jednoducho odstrániť živicové škvrny na oblečení.

Čo je to smola?

Smola alebo živica je tekutina, ktorú produkujú okrem iného ihličnaté stromy. Svojou typickou vôňou vám môže spríjemniť prechádzku po lese, svojou lepivosťou naopak znepríjemniť. Používa sa na výrobu lakov, lepidiel, kadidiel a parfumov. Kedysi bolo zvykom oblečenie zašpinené od smoly ihneď vyhodiť, dnes už poznáme spôsoby, ako sa lepivých škvŕn zbaviť.

Čistenie odlakovačom na nechty

Odlakovač na nechty je osvedčený spôsob, ako zatočiť sa škvrnou od smoly. Stačí odlakovačom škvrnu len poliať, nechať vsiaknuť a živica sa neskôr rozpustí. Ak máte od smoly aj ruky, môžete si ich namočiť v odlakovači a následne opláchnuť vodou s mydlom, smola by mala pustiť.

Lieh

Ak doma nenájdete odlakovač na nechty, nezúfajte. Postačia vám niektoré z organických rozpúšťadiel alebo čokoľvek s liehom. Pomôcť vám môže alkohol, technický benzín, terpentín alebo trichlóretylén. Postup je rovnaký ako pri čistení odlakovačom.

Mastnota

Nanesenie tuku na smolu je ďalší zo zaručených tipov, ako sa zbaviť škvŕn. Budete potrebovať čokoľvek mastné, napríklad maslo, olej alebo masť. Na škvrnu nanesieme nami vybraný tuk a premiešame. Potom ešte použijeme žlčové mydlo, aby vám na bielizni nezostala mastná škvrna.

Odstránenie škvrny žehlením

K tomuto spôsobu čistenia budete potrebovať žehličku a obrúsok alebo savý papier. Na škvrnu položíme savú vrstvu a uistíme sa, že vrstva je hrubá, živica by inak mohla poničiť žehličku. Následne toto miesto prežehlíme. Smola sa rozpustí a vsaje sa do savej látky.

Živica na aute

Pokiaľ niekedy zaparkujete pod ihličnatým stromom, môže sa stať, že vám na kapotu dopadnú kvapky smoly z vetiev. Aj na pevnom povrchu sa tieto škvrny dajú vyčistiť. Môžeme použiť technický benzín, ktorý nanesieme na jemnú handričku.

Škvrnu handričkou jemne vydrhneme. V žiadnom prípade nepoužívajte odlakovač na nechty alebo lieh, pretože by to mohlo poškodiť lak na aute. V prípade, že nezoženiete technický benzín, lepšie bude použiť univerzálne mazivo v spreji, ktoré sa dá jednoducho zohnať.

Podlaha

Preferujete na Vianoce živý ihličnatý stromček? Potom sa môže stať, že po Vianociach zistíte, že vám zanechal škvrny na podlahe. Pokiaľ máte smolou znečistený koberec, môžete použiť akýkoľvek z už spomínaných tipov. Pri linii či inej podlahe platí to isté, ale musíte si dávať veľký pozor, aby vám nejaká látka nepoškodila podlahu.


Zdroje: www.dobrytextil.sk, www.brumla.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo