Ako vyčistiť mosadz?

Mosadz je zliatina dvoch kovov, medi a zinku, ktorú dnes už bežne doma nenájdeme. Napriek tomu sa však môže stať, že takýto predmet vlastníte, a všimnete si, že už nevyzerá ako predtým. Mosadz totiž potrebuje vyčistiť. V dnešnom návode vám ukážeme, ako na to.

Ako poznáme mosadz?

Mosadz má pôvodne zlatistú farbu. Predstavte si napríklad našu českú dvadsaťkorunu, mažiar od babičky alebo starodávny vodný kohútik. Rovnako ako ostatné kovy reaguje na vonkajšie podmienky a vplyvom času chátra. Začne mať sivý až načernalý odtieň, ktorý už nepôsobí esteticky dobrým dojmom. Také predmety však môžete vyčistiť, buď s pomocou odborníka, alebo s naším návodom sami a doma.

Dôležitá je kontrola pred čistením. Musíte sa uistiť, že sa jedná naozaj o mosadzný predmet, inak by ste ho mohli čistením zničiť. Zaujímavým faktom je, že mosadz nie je priťahovaná magnetom. Môžete použiť napríklad magnetiek z chladničky. Pokiaľ magnetiek nebude na predmete držať, môžete sa smelo pustiť do čistenia.

Čistenie mosadze

Nemusíte chodiť ďaleko, väčšinu prípravkov na čistenie mosadze našťastie nájdete v chladničke alebo v špajze. Spôsoby sú rôzne, tu sú niektoré z nich:

Čistenie citrónom

Budeme potrebovať: citrón, soľ

Rozkrojíme citrón napoly a položíme ho do misky so soľou. Zrnká soli sa na citrón nalepia a vznikne nám akási kefa, ktorou môžeme začať mosadz rovno jemne drhnúť. Potom stačí iba opláchnuť a máme hotovo.

Čistenie octom

Budeme potrebovať: ocot, soľ

Do pol pohára octu pridáme lyžičku soli a zamiešame. Vzniknutú zmes môžeme na mosadz nanášať alebo v nej môžeme nechať predmet vylúhovať. Necháme pôsobiť asi 10 minút, opláchneme a osušíme.

Čistenie kečupom

Neznie to najlepšie, ale keďže kečup obvykle obsahuje značné množstvo octu, bude mať aj rovnaký účinok ako už spomínaný ocot.
Kečup jednoducho nanesieme na mosadzný predmet, necháme chvíľu pôsobiť, opláchneme a osušíme.

Špeciálne čistidlo

Môže sa stať, že citrón, ocot ani kečup nezaberie. V takom prípade siahneme po špeciálnych prípravkoch ako je Sidol alebo Aurex. Nájdeme ich v najbližšej drogérii a cena sa väčšinou pohybuje do 100 Sk. Čistidlo len stačí naniesť na kúsok handričky a mosadz vyleštiť.

Pokiaľ nezaberie ani jedna zo spomínaných metód, pravdepodobne je mosadz už veľmi zoxidovaná a bude vyžadovať väčšiu starostlivosť. Bude lepšie, keď sa obrátite na profesionála, ktorý vám predmet vyčistí.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo