Ako vyčistiť umývačku riadu?

Umývačka riadu je pomocníkom v mnohých domácnostiach. Pri pravidelnom používaní je bežné, že môže za nejaký čas zapáchať. To je dôvod, prečo je potrebná údržba. Nutné podotknúť, že umývačka, ktorú nebudeme udržiavať v dobrej kondícii, nemôže dobre umývať riad.

Výsledkom bude, že po skončení cyklu vyberieme riad, ktorý bude matný, často aj špinavý. Dokonca je normálne, že sa vo vnútri umývačky nachádzajú rôzne miesta, kde sa usadzujú nežiaduce nečistoty či zvyšky potravín. To vedie k tvorbe plesní a samozrejme nepríjemnému zápachu. Najhorším scenárom je zanesený odtok vody, jeho upchatie a potopa v kuchyni.

Vo chvíli, keď začneme riešiť ako vyčistiť umývačku riadu, siahneme väčšinou zo všetkého najskôr po špeciálnych čistiacich prípravkoch, ktoré sú bežne dostupné v drogérii. Samozrejme, že je to samá chémia, čo nie je práve najlepšie. Často tak hľadáme rôzne alternatívy na účinné čistenie bez chémie.

Prečo a ako často umývačku riadu čistiť?

Čo sa týka frekvencie čistenia, tam je to individuálne. Najmä filter umývačky a sitko je nutné čistiť častejšie. V prípade domácnosti, kde sa varí denne a je tak neustále množstvo riadu, je lepšie prečistiť filter so sitkom každé 3 dni. Pokiaľ je to rodina, kde sa umývačka používa napríklad len na poháre, hrnčeky a taniere, tak stačí pokojne po dvoch týždňoch.

Celkové čistenie umývačky riadu sa odvíja v prvom rade od odporúčaní či pokynov výrobcu. Ďalej záleží, ako už bolo spomenuté na tom, ako často sa umývačka používa, ale aj tvrdosť vody. Všeobecne platí, že čím je voda tvrdšia, tým je nutné umývačku prečistiť častejšie.

Interval sa pohybuje v rozmedzí 2 – 6 mesiacov. Umývačka sa nechá bežať prázdna bez náplne a použije sa špeciálny čistič pre umývačky. Kto nechce žiadnu chémiu, môže to skúsiť alternatívnym spôsobom čistenia.
Hlavným dôvodom, prečo vlastne umývačku čistiť sú jednoznačne baktérie. Tie majú totiž tendenciu udržovať sa najmä v prostredí tesnenia dverí, ale tiež sa usadzujú vo filtri.

Kto by potom chcel umývať riad v prístroji, ktorý je plný choroboplodných zárodkov baktérií? Špinavá umývačka znamená nevábny zápach a nevalne umyté kúsky riadu.

Ako čistiť octom?

Pre našu domácnosť je ocot nepostrádateľným pomocníkom. Využívame ho najmä pri upratovaní, pretože skvele rozpúšťa nečistoty a poradí si aj s vodným kameňom. V prípade umývačky riadu je to účinná, lacná a hlavne ekologická alternatíva.

Akonáhle sa rozhodneme použiť ocot, nalejeme do prázdnej umývačky bez riadu 2 hrnčeky bieleho octu a nastavíme ten najdlhší možný umývací cyklus s tou najvyššou teplotou a necháme celý prebehnúť až do konca.

Pri veľmi veľkom znečistení môžeme tento postup zopakovať podľa potreby ešte raz alebo dvakrát. Ocot je možné naliať rovno do umývačky, prípadne do priehradky na umývací gél.

Ako čistiť umývačku jedlou sódou?

Sódu máme doma snáď všetci. Ostatne niekto ju aplikuje pri upratovaní, ďalšiemu pomáha pri pečení. Má multifunkčné použitie a ako čistiaci prostriedok je veľmi cenená. Skvelým pomocníkom je aj na čistenie umývačky riadu.

Použitie je maximálne jednoduché. Stačí len posypať jedlou sódou celé dno umývačky a nechať pôsobiť cez noc. Ráno potom stačí nastaviť program na oplachovanie a nechať prebehnúť. To všetko samozrejme bez riadu.

Ako na čistenie umývačky riadu kyselinou citrónovou?

Čo sa týka kyseliny citrónovej, jej použitie je v podstate totožné ako pri jedlej sóde či octe. Do priehradky na umývací gél alebo na dno nasypeme zhruba 100 – 120 g kyseliny citrónovej a necháme prázdnu umývačku prebehnúť na najvyššiu teplotu tým najdlhším umývacím cyklom. Potom ešte pustíme oplachovací program a máme hotovo.

Čistíme umývačku tabletou do umývačky

Tablety na čistenie umývačky sú praktické a účinné. Použitie je ľahké a rýchle. Jednoducho z umývačky vyberieme všetok riad, vyberieme tabletu z obalu a vložíme na dno umývačky. Potom spustíme umývací cyklus s tou najvyššou možnou teplotou a necháme bežať až do konca.

Zloženie tabliet sa líši, preto je vždy zásadné, vopred si zistiť, či sú pre danú umývačku vôbec vhodné. Existujú aj tablety, pri ktorých stačí nastaviť aj nízku teplotu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo