Vstavané umývačky riadu

Vstavané umývačky vám umožnia zjednotiť podobu kuchynskej linky. V súčasnosti sa jedná o najobľúbenejší typ umývačky vôbec. Okrem vstavaných možno zaobstarať aj samostatne stojacu alebo malú stolnú umývačku.

Umývačky riadu pracujú v štyroch fázach. Pri prvej fáze dochádza k oplachu riadu. Počas neho sú odstránené hrubé nečistoty. Pri druhej fáze sa ohrieva voda, ktorá v kombinácii s umývacím prostriedkom riadu odmastí. Pri tretej fáze je riad niekoľkokrát opláchnutý a zároveň aj leštený. Vo štvrtej poslednej fáze potom dochádza k sušeniu.

Kúpiť kvalitnú a šetrnú umývačku nie je úplne jednoduché. Vstavané umývačky majú mnoho podôb. Najprv sa zamyslite nad tým, akú veľkú umývačku budete potrebovať. Či už zvolíte úzku alebo štandardnú verziu nájdete ju na trhu v dvojakom prevedení. Rozhodovať sa budete medzi plne integrovanou alebo umývačkou so vstavaným panelom. Potom je nutné prihliadnuť k základným parametrom. Medzi ne patrí kapacita a šetrnosť spotrebiča. Dôležité je vyberať medzi tichými spotrebičmi, ktoré ponúkajú minimálne tie najzákladnejšie umývacie programy. O vybavenosti jednotlivých modelov rozhoduje obstarávacia cena. Tí, čo si môžu dovoliť priplatiť, budú mať k dispozícii aj množstvo praktických umývacích programov.

Porovnať ceny umývačiek

Typy

Vstavané umývačky riadu sa rozdeľujú do 2 skupín. Prvú skupinu tvoria umývačky polointegrované, druhú potom plne integrované umývačky. Oba typy umývačiek sú rovnako kvalitné, líšia sa iba svojim vzhľadom. Vyberať ten správny spotrebič budete podľa svojho vkusu.

 • Polointegrovaná vstavaná umývačka – tieto umývačky majú viditeľný ovládací panel, ktorý je umiestnený v hornej časti umývačky.
 • Plne integrovaná vstavaná umývačka – tieto umývačky majú ovládací panel ukrytý na svojej hornej hrane.

Rozmery a kapacita

Umývačky riadu je možné do niekoľkých skupín rozdeliť aj podľa šírky. S veľkosťou priamo súvisí aj kapacita umývačky. Tento parameter sa štandardne udáva počtom sád riadu, ktorý môžete do umývačky umiestniť. Sadu tvorí hlboký, plytký a dezertný tanier, ďalej potom poháre či hrnček a príbor.

 • Do 45 cm – najužšie modely majú šírku okolo 45 cm. Do úzkej umývačky môžete umiestniť až 10 sád riadu.
 • Do 60 cm – štandardné umývačky majú šírku 60 cm. Do širšej umývačky možno umiestniť 10 – 16 súprav riadu

Vnútorné usporiadanie

Vstavané umývačky môžu mať rôznu podobu vnútorného usporiadania. Bežne sú súčasťou umývačky 2 koše, do ktorých sa riad skladá. Niektoré umývačky potom majú aj horný užší kôš, ktorý je určený na príbory alebo iné drobné predmety. Tento kôš je možné čiastočne alebo úplne vybrať. Umývačky s 3 košmi by mali tiež disponovať hornou umývacou tryskou.

Veľkou výhodou je, ak majú koše sklopné tŕne. Vďaka tomu budete môcť do umývačky veľmi jednoducho vkladať rozmernejšie nádoby rôznych tvarov. Opierky na ukladanie pohárov môžu byť pogumované.

Hlučnosť

Dôležitým parametrom, ktorý nie je dobré prehliadať, je hlučnosť umývačky. Ešte viac sa to týka domácností, v ktorých je kuchyňa súčasťou obývacej izby.

 • 39 dB – za mimoriadne tiché sa považujú umývačky s hlučnosťou do 39 dB.
 • 48 dB – medzi komfortné spadajú umývačky s hlučnosťou do 48 dB.
 • 50 dB – hlučnejšie umývačky sú ešte hlučnejšie. Hranica hluku by však v prípade umývačky nemala presiahnuť 50 dB.

Spotreba

Pri umývačke riadu si tiež všímajte spotrebu. Ide o spotrebu vody aj elektrickej energie. Spotrebu vody a energie z veľkej časti ovplyvňuje výber umývacieho programu aj typ umývacieho prostriedku.

Spotreba vody

Šetrnejšie umývačky dokážu riad umyť pri necelých 10 litroch vody. Tie najmenej šetrné počas umývania spotrebujú až 20 litrov vody. Aj tieto umývačky však možno považovať za šetrné, pretože pri ručnom umývaní riadu bude spotreba mnohonásobne vyššia.

Energetická náročnosť

Všetky informácie, čo sa týkajú spotreby energie, vyčítate z energetického štítku. Tým je povinne vybavený každý spotrebič. Na energetickom štítku nájdete okrem iného údaj o ročnej spotrebe vody aj elektriny. Medzi ďalšie uvedené údaje patrí kapacita umývačky, účinnosť sušenia a hlučnosť. Tým najdôležitejším je však zaradenie do energetickej triedy. Tie najšetrnejšie umývačky sú zaradené do energetickej triedy A, najmenej úsporné spadajú do energetickej triedy G.

Umývacie programy

To najdôležitejšie, čo vás bude pri výbere vstavanej umývačky riadu zaujímať, sú pravdepodobne umývacie programy a funkcie. Základom každej umývačky by malo byť 5 základných programov. Tieto programy sú však označované rôznymi názvami.

 • Štandardný program – tento program je určený umožňuje umývanie pri teplote 50 – 70 ° C a využijete ho pri umývaní bežne špinavého riadu.
 • Intenzívny program – teplota umývania je okolo 75 °C a program využijete pri umývaní silne znečisteného riadu.
 • Úsporný ECO program – umýva pri teplote okolo 45 ° C a jeho okolo je ušetriť vodu aj elektrickú energiu. Program využíva predĺženú dobu umývania.
 • Polovičnú náplň – využiť ju môžete, ak budete potrebovať umyť riad umiestnený iba v hornom či spodnom koši.
 • Rýchle umývanie – umyje riad rýchlo za cenu vyššej spotreby energie a vody.
  Okrem týchto základných ponúka drahšie umývačky rad špeciálnych programov. Jednotlivých programov je celý rad, preto sa zameriame iba na tie najužitočnejšie.
 • Parný program – je určený na umývanie veľmi silne zašpineného riadu. Program je schopný odstrániť zaschnuté zvyšky jedla.
 • Tlakové umývanie – je program, ktorý umyje veľmi silne zašpinený riad. To by malo byť umiestnené v zadnej časti dolného koša.
 • Technológia DirectSpray – program na priame umývanie vnútrajškov dojčenských fliaš alebo iných vysokých pohárov.
 • Odložený štart – známa funkcia, ktorú ponúka veľké množstvo spotrebičov.
 • Aktívne sušenie – funkcia, vďaka ktorej bude riad dokonale suchý.

Značka

Umývačky riadu sú na trhu zastúpené veľkým počtom výrobcov. Medzi jedny z najobľúbenejších patria umývačky Electrolux. Menej náročným urobí radosť umývačka značky Mora alebo Beko. Naopak náročnejšie môžu vyberať umývačku značky Bosch, AEG alebo Whirlpool.

Porovnať ceny umývačiek

Cena

Obstarávacia cena vstavaných umývačiek začína na cca 255 eur. Za túto cenu kúpite úzku umývačku v základnom prevedení. Umývačka so šírkou 60 cm vyjde na cca 340 eur. Za kvalitné umývačky. Čo sa pomeru cena/výkon týka, možno považovať modely s cenou 340 – 510 eur. Šetrnejšie a vybavenejšie umývačky vyjde na 510 – 853 eur. Pre tých najnáročnejších sú k dostaniu aj drahšie modely.

Údržba

Aby umývačka fungovala správne a dlho vám vydržala, je nutné nezanedbať jej pravidelnú údržbu. Tá nie je nijako zložitá, dôležité je pravidelne čistiť filter. Na ňom sa usadzujú zvyšky jedla aj mastnoty. Celú umývačku potom vyčistíte pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkoch. Tie sa odporúča používať po cca 50 umývacích cykloch.

Otázky a odpovede

Čo je dobré pri výbere umývačky vedieť?

Niektoré umývačky riadu je možné napojiť na prívod teplej vody. Vďaka tomu môžete významne skrátiť umývací cyklus. V domácnostiach, ktoré na ohrev využívajú tepelné čerpadlo alebo solárne panely, dôjde aj k zníženiu výdavkov za energie.

Ako spoznať kvalitnú umývačku?

Za kvalitné sú považované tiché umývačky. Ich súčasťou býva invertorový motor. Tieto umývačky sú síce drahšie, avšak výrobcovia na ne poskytujú predĺženú záruku.

Prečo je dobré na umývačke nastaviť tvrdosť vody?

Vďaka tomu, že na umývačke nastavíte tvrdosť vody, ktorú v domácnosti používate, bude umývať šetrne, spoľahlivo a predĺžite aj jej životnosť. Tvrdosť vody zistíte jednoducho pomocou lakmusového papierika na meranie pH. Výslednú nameranú hodnotu nastavíte na displeji. Podľa toho bude umývačka dávkovať potrebné množstvo soli. Soľ je nutné do umývačky pravidelne dopĺňať.

Záver

Umývačka riadu má v mnohých domácnostiach svoje plnohodnotné miesto. Kúpiť umývačku síce niečo stojí, ale jej používanie prináša množstvo výhod v porovnaní s ručným umývaním riadu. Tým najdôležitejším je úspora vody a aj času. Vďaka umývačke bude vaša kuchynská linka stále uprataná. Vďaka šikovným programom nemusíte riad odmáčať ani zložito drhnúť. To ušetrí aj vaše ruky. Na trhu sú umývačky riadu zastúpené veľkým počtom spotrebičov. Pokiaľ budete pri jej výbere dodržiavať základné pravidlá, kúpite zaiste umývačku, ktorá splní všetky vaše očakávania.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo