Soľ do umývačky

Soľ do umývačky je veľmi dôležitou súčasťou efektívneho a správneho umývania riadu. Úlohou soli je upraviť tvrdosť vody, čo je vlastnosť, ktorá umývačku ochráni pred vznikom vodného kameňa. Soľ do umývačky však taktiež ovplyvňuje kvalitu umývania. Bez soli sa na riade objavujú šmuhy a ďalšie stopy.

Umývačka riadu je schopná dávkovať soľ podľa potreby úplne sama, na nedostatok soli vás vždy upozorní. Soľ do umývačky treba pridávať aj vtedy, keď na umývanie používate špeciálne tablety 3v1, ktoré určité množstvo soli obsahujú.

Soľ do umývačky kúpite bežne v drogériách aj supermarketoch. Každý pri nákupe tohto prostriedku postupuje inak. Niekoho zaujíma predovšetkým obstarávacia cena, iný sa zameriava na výrobky obľúbeného výrobcu. Čo sa týka výrobcov, sú rozdiely v kvalite solí skutočne minimálne. Každý produkt zvláda svoj účel spoľahlivo a ich používanie je úplne bezpečné. Vyhnúť by ste sa však mali nákupu tých najlacnejších solí neznámych výrobcov.

Porovnať ceny solí

Typy

Soľ do umývačky sa predáva vo forme tabliet alebo väčších granúl. To, ktorému variantu dáte prednosť, je skôr otázkou dostupnosti a ceny.

  • Tablety – soľ vo forme tabliet je u nás k dostaniu skôr výnimočne. Tiež tablety sa veľmi dobre rozpúšťa a majú rovnakú účinnosť ako soľ vo forme granúl.
  • Granule – častejšie u nás kúpite soľ do umývačky vo forme granúl. Veľkosť granúl je dostatočná na to, aby nedošlo k upchatiu potrubia alebo zaneseniu ďalších častí umývačky.

Zloženie

Soľ do umývačky chráni umývačku riadu, pretože obsahuje zmäkčovadlá. Tá bráni usadzovaniu vodného kameňa vo vnútri prístroja. Tým, že budete soľ pravidelne dopĺňať, predĺžite svojej umývačke riadu životnosť. Okrem toho zabraňuje usadzovaniu vápenatých usadenín na riade. To bude vďaka soli dokonale čisté a bez šmúh.

Tablety 3v1

Hoci výrobcovia tabliet 3v1 garantujú, že pri používaní týchto tabliet nebudete musieť soľ do umývačky používať, nie je to tak. Je pravda, že v multifunkčných umývacích tabletách je nejaké množstvo soli obsiahnuté. Ide však iba o malé, štandardizované množstvo. Toto množstvo nebude stačiť domácnostiam, ktoré majú väčšiu tvrdosť vody. Preto je v prípade multifunkčných tabliet nutné regeneračnú soľ do umývačky pravidelne dopĺňať.

Dávkovanie

Umývačky riadu disponujú kontrolkou, ktorá vás na nedostatok soli upozorní dopredu. Akonáhle sa kontrolka rozsvieti, mali by ste potrebné množstvo soli dosypať. Zatiaľ čo niektoré umývačky si soľ dávkujú sami podľa potreby, iné vyžadujú pred prvým použitím nastaviť tvrdosť vody.

Podľa toho umývačka určí, koľko soli musí použiť, aby bolo umývanie efektívne. Vďaka tomu nebude spotrebovávať viac alebo menej soli, než je nutné. Soľ sa sype do špeciálnej priehradky, pričom na každej umývačke je uvedené, aké množstvo soli treba doplniť.

Veľkosť balenia

Pri výbere soli do umývačky vás bude zaujímať predovšetkým cena. Tá sa odvíja aj od veľkosti balenia. Soľ do umývačky sa predáva v rôznych veľkostiach. Kúpiť môžete 1 – 12 kg tohto výrobku. Všeobecne sa oplatí kúpiť skôr väčšie balenie, vždy je však lepšie zamerať sa na známejšiu značku.

Značka

Soli do umývačky kúpite od rôznych výrobcov. K najobľúbenejším patrí soľ značky Finish alebo Somat.

Finish je vo vývoji prostriedkov pre umývačky riadu priekopníkom. Na trhu je už od roku 1957. Na trhu je táto značka zastúpená pomerne širokým sortimentom. Všetky prípravky Finish vyhovujú všetkým typom umývačiek.

Somat je značka patriaca pod nemeckú firmu Henkel, ktorý svoju výrobu sústredí na umývacie prostriedky. Tablety Somat sú veľmi obľúbené v mnohých krajinách pre svoju vysokú účinnosť. Prípravky Somat si poradia aj s veľmi odolnými nečistotami a sú šetrné nielen k umývačke, ale aj k riadu.

Ďalšou značkou je Q-Power. Tento výrobca sa zameriava na výrobu rôznych ekologických produktov pre domácnosť.

Výber však nie je nijako veľký, prípravky so značkou také Xavax, G&G, Madel.

Cena

Obstarávacia cena sa mení v závislosti od balenia. Veľakrát môžete soľ kúpiť v zľavových akciách. Všeobecne sa cena pohybuje v rozmedzí 5 – 22 eur, pričom za 1 kg soli zaplatíte od 20 – 40 kg.

Porovnať ceny solí

Otázky a odpovede

Je možné používať kuchynskú soľ?

Kuchynskú soľ do umývačky sypať nemožno. Okrem chloridu sodného sú v soli obsiahnuté ďalšie látky ako železo alebo jód. Tieto látky môžu umývačku poškodiť viac ako samotný vodný kameň. Kuchynská soľ je navyše v podobe veľmi malých kryštálov, ktoré môžu zaniesť dôležité časti umývačky.

Prečo je soľ do umývačky označovaná ako regeneračná soľ?

Toto označenie sa používa pre špeciálne vyrobenú soľ. Tá sa od bežnej kuchynskej soli líši svojim zložením. Bežná soľ obsahuje vápnik, ktorý je v regeneračnej soli nahradený sodík. Sodík je látka, ktorá je pre kuchynský spotrebič úplne neškodná.

Prečo sa na riade bez soli tvoria rôzne škvrny?

Škvrny na riade spôsobuje tvrdá voda. Tá zabraňuje efektívnemu pôsobeniu umývacieho prostriedku. Pri umývaní sa na riade vytvárajú mydlové hrudky, ktoré škvrny a šmuhy spôsobujú. Soľ tvrdú vodu zmäkčí a riad bude dokonale čistý.

Záver

Regeneračná soľ je pre spoľahlivý chod umývačky úplne nevyhnutná. Soľ sa postará o zmäkčení vody. Vďaka soli sa na rôznych častiach stroja nebude tvoriť vodný kameň. Soľ odstráni z nádoby šmuhy, jej používaním predídete aj rôznym škvrnám, ktoré sa na riad môžu tvoriť.

Soľ je potrebné dopĺňať pravidelne, a to aj v prípade, keď budete používať umývacie tablety 3v1, ktoré soľ obsahujú. Regeneračná soľ je k dostaniu vo forme tabliet alebo granúl. V oboch prípadoch ju do umývačky ľahko doplníte pomocou špeciálneho lievika.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo