Stolové umývačky riadu

Stolová umývačka riadu je najmenšia a zároveň najkompaktnejšia umývačka vôbec. Hodí sa do malých domácností, ale poslúži aj na chate alebo v karavane. Na stolnú umývačku sa môžete spoľahnúť rovnako ako na umývačku klasickú. Umývačka si poradí s každým riadom. Na rozdiel od klasickej umývačky je tá stolná oveľa menšia, prirovnať ju možno k bežnej rúre na pečenie. Vďaka svojim malým rozmerom je však spornejšie.

Pri výbere stolnej umývačky je nutné postupovať rovnako, ako pri robení klasickej. Aj v tomto prípade je väčší počet parametrov, ktoré je potrebné zvážiť. Každého bude pravdepodobne najviac zaujímať veľkosť as ním spojená kapacita. Pri každom spotrebiči je nutné prihliadnuť na spotrebu. Rovnako ako bežná umývačka má aj stolný k dispozícii rôzne praktické funkcie a programy. Za kvalitu výrobku ručí výrobca, ktorý z časti určuje aj obstarávaciu cenu.

Porovnať ceny umývačiek

Rozmery

Zatiaľ čo klasická umývačka meria na výšku najčastejšie 82 – 85 cm, sú stolné umývačky vysoké maximálne 60 cm. Na trhu sú však zastúpené aj umývačky, ktorých výška je len 44 cm.

Hĺbka je v rozmedzí 50 – 55 cm.

Kapacita

S rozmerom súvisí aj kapacita umývačky, čo je veľmi podstatný parameter, ktorý zaujíma každého záujemcu. Kapacita býva klasicky uvedená v sadách riadu. V tomto prípade môžete do umývačky naskladať 6 – 8 sád riadu, pričom za sadu sa považujú plytké aj hlboké taniere, príbory a hrnčeky. Sada riadu naopak nepočíta s panvicami, hrncami, pekáčmi atď., čo sú nádoby, ktoré v umývačke zaberú najviac miesta. Niektoré väčšie hrnce, pekáče alebo zapekacie misy sa do umývačky nemusia vojsť vôbec.

Energetický štítok

Všetky zásadné informácie ohľadom spotreby musia byť uvedené na energetickom štítku. Tu nájdete všetko podstatné ohľadom elektriny, ale aj vody.

  • Energetická trieda – najdôležitejšie je vedieť, aká je umývačka sporná, čo sa týka spotreby elektriny. Stolové umývačky spadajú do kategórie F a G a nie sú tak príliš energeticky úsporné. Skôr výnimočne však narazíte na sporné spotrebiče patriace do energetickej triedy A+. Za ne si však budete musieť priplatiť.
  • Spotreba vody – zatiaľ čo spotreba energie je v tomto prípade vyššia, čo sa týka spotreby vody, sú pochopiteľne malé umývačky úspornejšie. Na jeden cyklus bude umývačka potrebovať cca 6 – 8 litrov vody. Klasická umývačka bude potrebovať aspoň 10 litrov vody.
  • Výkon sušenia – môže byť označený písmenami A-G. Stolové umývačky majú obvykle výkon sušenia A a B.

Ovládanie

Ovládanie stolnej umývačky nie je nijako zložité. Veľké množstvo spotrebičov disponuje prehľadným ovládacím panelom. V menšom počte máte k dispozícii umývačky s tlačidlovým ovládaním.

  • Kolieska/tlačidlá – najmä pre starších bude prehľadnejšie klasické tlačidlové ovládanie. Nastavenie programov umožňujú otočné kolieska. Výhodou tlačidlového ovládania je jednoduchšie spúšťanie, umývačku môžete spustiť aj s mokrými alebo ušpinenými rukami. Poradiť si potom budete musieť iba so zložitejšou údržbou.
  • Dotykový panel – moderným umývačkám naopak nechýba dotykové ovládanie, ktoré je doplnené o prehľadný displej. Umývačky s dotykovým ovládaním sú bežne o niečo drahšie.

Programy

Z užívateľského hľadiska je praktické široké programové vybavenie, ktoré stolné umývačky ponúkajú.
Počet programov udáva z veľkej časti obstarávacia cena, v závislosti od nej môžu umývačky disponovať 3 – 10 a viac programami.

  • ECO program – úsporný program je veľmi žiadaný a ponúka ho prakticky každá kvalitná umývačka. ECO umývanie je šetrné, čo sa vody aj elektriny týka, na druhú stranu je však úsporný program oveľa dlhší.
  • Rýchle umývanie – ak potrebujete umývať špinavý riad veľmi rýchlo opäť k dispozícii, budete potrebovať program rýchleho umývania. Tento program však už neponúka každá umývačka riadu a počítať musíte aj s vyššou spotrebou.
  • Intenzívne umývanie – program, ktorý si poradí aj s naozaj veľmi mastným a zašpineným nádobám.
  • Senzory umývania – múdre umývačky sú schopné vyhodnotiť svoj obsah a podľa neho spustí ten najviac vhodný program.
  • Polovičná náplň – aj malú umývačku nemusíte vždy úplne naplniť. V tomto prípade môžete využiť rýchly a šetrný úsporný program.
  • Odložený štart – riad môžete mať v čase, ktorý vám bude viac vyhovovať.
  • Automatické vypnutie – ak umývačku omylom zapnete, ale nespustíte, dôjde po nejakej dobe k jej vypnutiu.
  • Aquastop – ochranný program, ktorý zabráni prípadnému vytečeniu vody.
  • Detská poistka – po jej spustení dôjde k zablokovaniu ovládacích tlačidiel.

Hmotnosť

Hmotnosť umývačky býva obvykle v rozmedzí 20 – 25 kg. Hmotnosť je skôr okrajový parameter, ktorý bude viac zaujímať tých, čo budú umývačku častejšie prenášať alebo ju budú chcieť umiestniť do skrinky alebo na poličku. V tomto prípade je dôležitá aj nosnosť police, aby ste mali istotu, že nedôjde k nehode, je nutné k hmotnosti umývačky pripočítať aj hmotnosť riadu a vody.

Hlučnosť

Dôležitá je aj hlučnosť umývačky. V tomto prípade nie je možné počítať s tým, že vďaka menším rozmerom bude umývačka tichšia ako umývačka klasická. Hluk oboch spotrebičov je prakticky totožný a pohybuje sa okolo 50 dB.

Značka

Pri výbere stolnej umývačky sa oplatí siahnuť po overenom výrobcovi. Medzi obľúbené patria spotrebiče značky Bosch. Tento výrobca je skutočnou zárukou dlhej životnosti a kvality. Cenovo dostupnú umývačku kúpite od značky Candy a Beko. Aj tieto spotrebiče potešia kvalitou a praktickými funkciami. Medzi najdrahšie a zároveň najkvalitnejšie spotrebiče je možné považovať umývačky Klarstein. Obľúbenými výrobcami sú tiež Hyundai, Electrolux.

Cena

Obstarávacia cena stolných umývačiek príliš často nepresiahne 427 eur. Tie najlacnejšie umývačky možno kúpiť za cenu ľahko prevyšujúcu 214 eur. V akcii potom môžete za umývačku zaplatiť ešte menej. K najobľúbenejším však patria umývačky s cenou od 255 – 340 eur. Tu nájdete spotrebiče, ktoré ponúkajú všetky základné funkcie a sú tak vhodné pre tých, čo nemajú na umývačku žiadne veľké nároky. Ak naopak chcete spotrebič nabitý programami, ktorý sa nachádza v úspornejšej energetickej triede, príde vás umývačka na 382 – 462 eur.

Porovnať ceny umývačiek

Údržba

Stolová umývačka vyžaduje tú istú držbu ako klasická umývačka. Aj v tomto prípade je nutné pravidelne čistiť filter, na ktorom sa usadzujú nečistoty rôzneho druhu. Zvyšky jedla sú zodpovedné za zápach, ktorý je pre umývačky riadu typický. Na čistenie vnútorného priestoru potom budete môcť použiť jeden z mnohých voľne dostupných čističov. Na trhu sú k dispozícii čističe v tekutej aj pevnej forme. Niektoré je možné použiť súčasne počas umývania riadu, iné sa vkladajú do prázdnej umývačky. Tieto prípravky zbavia umývačku usadených nečistôt aj mastnoty. Toto intenzívne čistenie by sa malo vykonávať aspoň 2x ročne.

Otázky a odpovede

Komu sa oplatí zaobstarať stolnú umývačku?

Stolnú umývačku neocení bežná rodina, tento spotrebič je vhodný maximálne pre 2 osoby, pretože umývačka je schopná pojať iba 6 sád riadu. Svoje miesto tak nájde v garsónkach, na študentských internátoch, ale poslúžiť môže aj v karavane alebo na chalupe, čo sú miesta, kde pravdepodobne nebudete pripravovať žiadne zložité pokrmy.

Aký design môže stolná umývačka mať?

Stolová umývačka nepatrí do kategórie zabudovaných spotrebičov. Jej vzhľad tak nebudete môcť nijako ovplyvniť. Preto sú na trhu najčastejšie k dispozícii umývačky v neutrálnych farbách, ako je biela, čierna alebo strieborná – nerezová varianta.

Aké sú hlavné programy stolných umývačiek?

Výber programov je v tomto prípade menší, ale ani tu nechýbajú bežné programy ako úsporné umývanie, intenzívne a bežné umývanie alebo predumytie. Stolové umývačky ďalej ponúkajú rýchle umývanie alebo program polovičnej náplne. Posledný spomínaný program je však skôr raritou.

Záver

Stolová umývačka je spotrebič, ktorý nie je vhodný pre každého. Preto si pred jej výberom najskôr ujasnite, že umývačka bude schopná splniť všetky vaše nároky. Stolové umývačky sú malé a vyhovovať tak budú skôr jednotlivcom, maximálne dvom osobám. Čo sa týka kvality, sú tieto umývačky energeticky náročnejšie, ale programovo sa od tých veľkých zase toľko nelíšia. V tomto prípade nebudete mať problémy, ani čo sa vzhľadu týka. Na trhu nájdete umývačky prevažne v bielom a striebornom prevedení. Posledná možnosť potom predstavuje stolná umývačka v čiernej farbe.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.planeo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo