Tablety do umývačky

Umývačka riadu je neoceniteľný pomocník v každej domácnosti. Prednosti tohto spotrebiča ocenia predovšetkým ženy, ktorým vďaka umývačke odpadne nekonečný proces umývania riadu, ale umývačka im veľmi pomôže aj v udržaní poriadku na pracovnej ploche.

Nákupom umývačky však starosť o riad nekončí. Pravidelne budete musieť dopĺňať čistiace prostriedky, soľ aj leštidlo. Tieto prípravky sa často kupujú v zľavových akciách bez toho, aby mnohí spotrebitelia vedeli, niečo o zložení a tým aj účinnosti týchto umývacích prostriedkov. Čo je teda nutné vedieť o prípravku, ktorý na umývanie riadu používate?

Pri výbere umývacieho prostriedku nenarazíte iba na tablety, rovnako ako pri praní bielizne môžete používať gély a prášok. Pozornosť by ste mali venovať zloženiu jednotlivých prostriedkov, ekonomickému aj ekologickému hľadisku.

Porovnať ceny tabliet

Typy

Na umývanie riadu môžete použiť okrem tabliet a kapsúl aj gél alebo prášok. Každý z variantov má pochopiteľne svoje pre a proti. Pri výbere vhodného čističa sa nemusíte obmedzovať na používanie iba jedného typu, kombinovať môžete rôzne prípravky, najčastejšie sa kombinujú gélové kapsule s tabletami.

Pri kombinovaní týchto prostriedkov však vždy myslite na dopĺňanie leštidla a soli pri prostriedkoch, kde tieto zložky nie sú obsiahnuté.

Prášok

Patrí k tomu najlacnejšiemu, čo môžete na umývanie riadu použiť. Prášok na umývanie môžete nadávkovať v potrebnom množstve av jeho prospech hovorí aj väčšia šetrnosť k životnému prostrediu. Aby bol riad umytý naozaj kvalitne, je nutné umývací prášok kombinovať s leštidlom a zabudnúť nesmiete ani na pravidelné doplňovanie soli.

Gél

Tento prostriedok je v istom zmysle tekutá podoba prášku. Aj v tomto prípade môžete gél dávkovať podľa potreby. Oproti prášku sa gél lepšie a rýchlejšie rozpúšťa a to aj pri umývaní na nižšej teplote. S pomocou gélu odstránite aj zašlé škvrny na riade. Tiež gél je nutné používať v kombinácii s leštidlom a soľou. Počítať musíte aj s vyššou obstarávacou cenou.

Tablety

Sú k dostaniu v niekoľkých variantoch. Lacné tablety neobsahujú leštidlo a soľ, aj tu sa teda nezaobídete bez týchto pomocných prostriedkov. Tieto komponenty sú však súčasťou drahších tabliet.

Kvalitné tablety vašu umývačku spoľahlivo ochránia pred vznikom vodného kameňa. Táto skutočnosť sa pochopiteľne podpíše na dlhšej životnosti umývačky. Avšak ani tablety nie sú všemocné a predsa len majú nejaké negatíva. Pri zvolení krátkeho programu nemusí dôjsť k dokonalému rozpusteniu tablety.

Kapsule

Pravdepodobne najobľúbenejším variantom sú kapsule, ktoré obsahujú tekutý umývací gél v kombinácii s leštidlom a soľou. Kapsule sú balené v obale, ktorý sa pri kontakte s vodou rozpustí. Gélové kapsule sa dokonale rozpustia aj pri krátkom programe a nízkej teplote. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Typy tabliet

Tablet do umývačky je k dostaniu veľké množstvo. Na prvý pohľad sa líšia obstarávacou cenou, ale aj zložením.

Umývacie tablety

Pomocou tabliet zbavíte riad nečistôt, čo pochopiteľne pri tomto prípravku oceníte. Nevýhodou tabliet je však absencia leštidla, táto skutočnosť sa odrazí na stave umytých pohárov a príborov.

Po vybratí z umývačky na nich môžu byť viditeľné šmuhy. Aby bol váš riad umytý dokonale, je nutné pridávať pravidelne leštidlo. Umývacie tablety sú na prvý pohľad výhodná kúpa, ale práve nutnosť dopĺňať leštidlo cenu umývania navýši.

Multifunkčné tablety

Drahšie tablety obsahujú leštidlo alebo leštidlo a soľ. Kúpiť tak môžete lacnejšie tablety 2v1, ktoré vyžadujú doplňovanie soli alebo drahšie 3v1, ktoré podľa výrobcu obsahujú aj potrebnú soľ.

Ekologické tablety

Okrem bežných tabliet je možné kúpiť aj šetrné tablety, ktoré neobsahujú fosfáty. Tieto tablety patria k najdrahším, avšak ich umývacie schopnosti nie sú úplne ideálne. Niektoré tablety, ktoré sú označené ako ekologické, však obsahujú podľa výsledkov rôznych testov konzervačné látky, ktoré naopak k životnému prostrediu nie sú šetrné.

Pred nákupom ekologických tabliet sa teda dobre informujte, či je vami zvolený prostriedok skutočne ekologický. Ekologické tablety opäť vyžadujú doplňovanie leštidla a soli.

Pokiaľ nechcete do ekologických tabliet investovať a napriek tomu je vám tento variant najbližší, môžete si tablety vyrobiť doma pomocou rôznych návodov, ktoré nájdete na internete. Na ich výrobu budete potrebovať iba sódu na pranie, roztok kyseliny citrónovej a kuchynskú soľ.

Zloženie

Tablety do umývačky sa líšia zložením. To, aké látky tableta obsahuje, však výrobca uvádzať na balení nemusí. Niektoré zložky však môžu byť uvedené v %. Čo všetko teda môže tableta do umývačky obsahovať?

  • Fosfáty – tieto látky sa postarajú o zašlé škvrny a upravujú pH vody.
  • Enzýmy – rozkladajú škroby a bielkoviny, ktoré sú obsiahnuté v potravinách a ktoré teda zanechávajú stopy na riade. Enzýmy však patria medzi alergény.
  • Aktívne látky – tieto látky zbavia váš riad aj odolné mastnoty.
  • Bieliace látky – aj tieto látky zbavia váš biely riad škvŕn od zaschnutých potravín a nápojov.
  • Fosfonáty – stabilizujú bieliace látky, na vašom riade tak nebudú viditeľné škvrny.
  • Polykarboxyláty – doplnková zložka, stará sa o úpravu pH vody.
  • Arómy – vďaka nim bude riad voňať.
  • Soľ – je obsiahnutá v malom množstve iba v niektorých tabletách.

Značka

Tablety do umývačky kúpite od známych značiek, medzi ktoré patrí Jar, Finish, Somat, Cif, Q-Power, Sunlight a ďalšie.

Cena

Na cenu má z veľkej časti vplyv počet tabliet v balení. Vždy si teda dobre spočítajte, ktoré balenie je z ekonomického hľadiska skutočne výhodné. Balenie často obsahuje 45 tabliet, kúpiť však môžete aj naozaj veľké balenia, kde nájdete až 100 tabliet.

Malé balenie tabliet kúpite do 5 eur. Tieto lacné tablety neobsahujú leštidlo ani soľ, počítať teda musíte s ich pravidelným doplňovaním. Za túto cenu je možné kúpiť aj malé balenie gélových kapsúl.

Najviac množstvo rôznych kapsúl a tabliet ponúka cenové rozmedzie 5 – 13 eur. Táto kategória je najobľúbenejšia, zakúpiť môžete väčšie množstvo klasických a menších multifunkčných tabliet.

Cena tabliet môže šplhať aj k 22 eur. Ide o veľké balenie multifunkčných tabliet. Tu nájdete výhradne tablety známych a kvalitných výrobcov.

Porovnať ceny tabliet

Otázky a odpovede

Majú tablety nejaké nadštandardné funkcie?

Niektoré tablety majú funkciu ochrany striebra a nerezu. Neutralizovať môžu pachy, ktoré sú pri umývačke riadu časté. Niektoré tablety umožňujú umývanie pri nízkych teplotách a výrobcovia môžu zaručiť aj rýchle rozpustenie tablety. Niektoré tablety môžu mať aj dezinfekčné účinky.

Je nutné pridávať do umývačky soľ?

Niektoré tablety tieto prípravky obsahujú, avšak najmä množstvo soli nie je ideálne. Pokiaľ teda kúpite tablety so soľou a leštidlom, je odporúčané pridávať do umývačky ešte soľ. Naopak pridávať leštidlo je podľa odborníkov zbytočné. V prípade, že nie ste s kvalitou umytých pohárov spokojní, je možné doplniť aj leštidlo.

Aký program nastaviť pri používaní tabliet?

Teplota umývania by mala byť pri tabletách cca 55 °C. Moderné umývačky majú funkciu automatického programu. Vďaka nemu je umývačka schopná sama teplotu vodu upraviť a všetky zložky, ktoré tableta obsahuje, sú využité skutočne efektívne.

Naopak sa neodporúča používať krátky program, počas ktorého sa tableta úplne nerozpustí. Pri používaní tabliet nie je vhodné voliť ani možnosť polovičnej náplne, kedy nie je tableta opäť plne využitá. Umývačku sa naopak snažte naplniť čo najviac.

Z čoho sú vyrobené ekologické tablety?

Tieto tablety sú vyrobené z minerálnych a rastlinných látok. Obsahovať by naopak nemali fosfonáty, fosfáty, farbivá alebo parfumy.

Záver

Umývacie prostriedky do umývačky v akejkoľvek podobe sa postarajú o váš riad. Týchto prípravkov je dostať naozaj veľa a nie je možné označiť niektorý výrobok za ten úplne najlepší. V tomto prípade vám však nič nebráni v možnosti vyskúšať viacero rôznych značiek a rozhodnúť sa, ktorý typ vám bude vyhovovať najviac.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.drogeriavamax.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo