Leštidlá do umývačky

Umývačka je rovnako ako chladnička alebo práčka neoddeliteľnou súčasťou mnohých domácností. Nie v každej domácnosti je umývačke riadu venovaná dostatočná pozornosť. Aby umývačka fungovala tak ako má, je nutné pravidelne dopĺňať soľ. Soľ je pre prevádzku umývačky absolútne nevyhnutná a to aj v prípade, keď na umývanie používate špeciálne tablety 3v1.

Leštidla do umývačky je však prípravok, ktorý používať môžete, ale tiež nemusíte. Leštidlo je prípravok, ktorý zbaví riadu zvyškov jedla. Princíp umývačky je jednoduchý, ostrekovacie ramená riadu zmyjú, leštidlo sa uvoľňuje až na konci umývania. Úlohou leštidla je na riade vytvoriť povlak, po ktorom bude špinavá voda ľahko stekať. Po umytí bude riad dokonale čistý a bez šmúh.

Leštidlo je prostriedok, ktorý je bežne k dostaniu v drogériách, supermarketoch i menších obchodoch. Pri jeho nákupe väčšinu zaujíma obstarávacia cena. Špecializovať sa tiež môžete na prípravky obľúbenej značky.

Porovnať ceny leštidiel

Zloženie

Pri výbere leštidla môžete venovať pozornosť jeho zloženiu. K dostaniu sú chemické aj ekologické leštidlá. Zloženie ovplyvňuje obstarávaciu cenu, všeobecne drahšie sú ekologické prípravky.

Leštidlo obsahuje alkohol, vodu, kyselinu citrónovú a ďalšie aktívne látky.

  • Chemické zloženie – chemické leštidlá obsahujú tenzidy, ktoré sa dobre rozpúšťajú vo vode. K dostaniu sú leštidlá s neiónovými tenzidmi, ktoré netvoria nijako bohatú penu. Väčšie množstvo peny tvoria leštidlá s aniónovými tenzidmi.
  • Biologické zloženie – tieto leštidlá nie sú toxické a pre životné prostredie oveľa šetrnejšie.

Zloženie leštidiel sa v závislosti na výrobkoch nijako zvlášť nelíši. Jediný rozdiel je v množstve jednotlivých látok. Tie určitým spôsobom ovplyvňujú kvalitu umývania. Za nekvalitné prípravky sa považujú leštidlá obsahujúce fosfáty alebo chlór.

Kyselina citrónová je zložka, ktorá má neutralizovať zásadité zlúčeniny z rozpustených tukov. Pokiaľ by nebola kyselina citrónová v leštidle obsiahnutá, môže sa na riade tvoriť nevzhľadný povlak. Mnohé leštidlá obsahujú aj arómy.

Tablety 3v1

Umývať riad môžete pomocou moderných all in one tabliet, ktoré obsahujú soľ aj leštidlo. Zatiaľ čo soľ je nutné pridávať aj pokiaľ tablety 3v1 používate, leštidlo nie je nutné pridávať. Stretnúť sa však môžete aj s názorom, že je nutné leštidlo pridávať vždy.

  • Soľ – soľ do umývačky je prostriedok, ktorý ovplyvňuje nielen kvalitu umývania, ale zároveň zabraňuje tvoreniu vápenatých usadenín na rôznych čiastkach umývačky. Vďaka soli zaistíte správny chod umývačky a predĺžite aj jej životnosť. Pravidelné doplňovanie soli je teda vždy nevyhnutné.
  • Leštidlo – leštidlo ovplyvňuje iba kvalitu umytého riadu. Na chod umývačky nemá však žiadny vplyv. To, či je potrebné používať leštidlo aj pri používaní tabliet 3v1, spoznáte práve na kvalite umytého riadu. Nie každé tablety fungujú spoľahlivo, ak však ste s kvalitou umývania spokojní, nemusíte leštidlo do umývačky pridávať. Pokiaľ však z umývačky vyťahujete nekvalitne umytý riad, môžete leštidlo prinajmenšom vyskúšať.

Značka

Leštidlo kúpite od niekoľkých rôznych výrobcov. Medzi najobľúbenejšie v súčasnosti patria leštidlá značky Finish a Somat.

Finish je priekopníkom vo vývoji prostriedkov pre umývačky. Tento výrobca je na trhu už od roku 1957. Táto značka je zastúpená pomerne širokým sortimentom. Všetky prípravky Finish vyhovujú všetkým typom umývačiek.

Somat je značka, ktorá spadá pod nemeckú firmu Henkel, čo je výrobca, ktorý svoju výrobu sústredí na umývacie prostriedky. Leštidlá Somat sú veľmi obľúbené v mnohých krajinách pre svoju vysokú účinnosť. Leštidlá Somat si poradia aj s veľmi odolnými nečistotami.

Výber leštidiel je však oveľa väčší. Ďalšie prostriedky sú k dostaniu od značky Cif, Jar, Q-Power, Calgonit, Madel, Milit.

Cena

Leštidlo do umývačky je pomerne lacný prostriedok. Do umývačky ho navyše budete liať v pomerne malom množstve. Jedno balenie vám tak vydrží dlhšiu dobu. Cenu ovplyvňuje nielen veľkosť balenia, ale aj značka výrobku. V závislosti na veľkosti balenia môžete leštidlo kúpiť za cca 3 – 26 eur.

Porovnať ceny leštidiel

Otázky a odpovede

Ako sa leštidlo používa?

Každá umývačka má špeciálny priestor, do ktorého je možné leštidlo naliať. Dávkovač je väčšinou umiestnený na dvierkach umývačky. To, koľko leštidla je možné do umývačky naliať, určuje samotný výrobca. Každá umývačka má navyše indikátor, ktorý vás na nedostatok leštidla upozorní. Zatiaľ čo v prípade soli je nutné prostriedok doplniť čo najskôr, leštidlo doplniť môžete, ale nemusíte. Na správnu funkciu umývačky nemá prítomnosť leštidla žiadny vplyv.

Je možné namiesto leštidla používať niečo iné?

Ak nechcete investovať do bežne dostupného leštidla, môžete si tento prípravok vyrobiť sami doma. Na výrobu domáceho leštidla budete potrebovať iba určité množstvo vody, alkoholu a kyseliny citrónovej. Vodu a alkohol v odporúčanom pomere nalejete do fľaše a nasypete potrebné množstvo kyseliny. Potom stačí všetko pretrepať a počkať, kým sa soľ úplne rozpustí. Recepty na domácu výrobu leštidla nájdete na internete.

Je možné leštidlo do umývačky využiť aj inde?

Možnosť používať leštidlo do umývačky rôznymi spôsobmi je často diskutovanou otázkou. Leštidlo je primárne určené na leštenie skla. Niektorí tak tento prostriedok používajú v kúpeľni. Iní skúša leštidlom umývať okná.

Záver

Leštidlo do umývačky je prípravok, ktorý sa postará o dokonalú čistotu riadu. Bežné balenie obsahuje 500 – 1000 ml prípravku. Vďaka tomu, že sa počas umývacieho cyklu spotrebuje iba veľmi malé množstvo, vydrží vám leštidlo pomerne dlhú dobu.

Leštidlo je prostriedok, ktorý umývačka dávkuje až v samotnom závere umývacieho cyklu. Po jeho použití nebudú na riade a najmä pohároch alebo príboroch nevzhľadné škvrny alebo zaschnuté zvyšky jedla. Leštidlo do umývačky pridávajte vo chvíli, keď vás umývačka upozorní rozsvietenou kontrolkou. Dávkovanie si určuje samotný spotrebič.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo