Ako vyčistiť vosk?

Ste milovníkom večerov pri sviečkach? Potom sa iste stretávate so situáciami, kedy sa sviečka prevrhne a horúci vosk sa rozleje na váš obľúbený nábytok, obrus či koberec. Rovnako ste sa určite stretli s tým, že pri manipulácii so sviečkou skončil rozohriaty vosk na vašom oblečení. Že už vás rozliaty vosk a mastné škvrny, ktoré po ňom zostávajú nebavia? Nezúfajte! V niektorých prípadoch síce budete potrebovať na boj s voskom nutnú dávku trpezlivosti, ale uvidíte, že s našimi radami nad ním nakoniec zvíťazíte.

Ako vyčistiť vosk z nábytku?

Odpoveď závisí v prvom rade od materiálu, z ktorého je daný kus nábytku vyrobený. Každý materiál totiž vyžaduje iné zaobchádzanie a to, čo pri jednom materiáli pomôže, môže pri druhom môže narobiť ešte väčšiu škodu. Obzvlášť potom lakovaný nábytok je náchylný k rôznym zásahom a mali by ste preto byť pri jeho čistení opatrní. Všeobecne sa dá povedať, že než sa pustíte do zložitého odstraňovania, je lepšie nechať vosk zatuhnúť a to, čo sa dá mechanicky odstrániť. Ideálne tupým predmetom, aby ste povrh nepoškriabali.

Na odstránenie zvyškov vosku z nábytku vám postačí savý papier a žehlička. Jednoducho na vosk priložte savý papier na a opatrne prechádzajte žehličkou nastavenou na nižšiu teplotu. Rovnakú službu ako žehlička vám preukáže aj fén. Horúci vzduch z fénu je navyše šetrnejší. Stačí ním vosk rozohriať a opäť pomocou savého papiera povysávať, prípadne zotrieť.

A ako sa zbaviť mastnej škvrny, ktorá po vosku zostala? Skúste najskôr miesto umyť obyčajnou mydlovou vodou alebo octom. Pokiaľ je mastnota iba na povrchu, a nie je takzvane zažratá, bude mydlová voda alebo prípadný ocot stačiť. Ako mydlovú vodu, tak ocot nenanášajte priamo na nábytok, ale vždy na handru, ktorou následne dané miesto jemne vyčistíte.

Ak sa vám nepodarí škvrnu vyčistiť mydlovou vodou, prizvite si na pomoc lieh, prípadne technický benzín. Aplikujte ho opäť na handru, nie priamo na povrch, a škvrnu jemne vyčistite. Táto metóda však nie je vhodná na lakovaný alebo farebný nábytok. Lak aj farbu by ste benzínom, liehom či iných čistidlom na báze alkoholu poškodili.

Ak potrebujete vosk odstrániť zo sklenenej dosky stola alebo inej sklenenej plochy, máte vyhrané. Vosk stačí jednoducho zoškrabať. Na zoškrabanie použite najlepšie tupý predmet a dávajte pozor, aby ste sklo nepoškriabali. Pokiaľ budete obzvlášť opatrní, môžete namiesto tupého predmetu použiť aj klasickú žiletku. Prípadné zvyšky ľahko dočistíte pomocou obyčajného čističa na okná.

Ako odstrániť vosk z textilu?

V prvom rade vosk za žiadnu cenu neskúšajte vyčistiť, kým je horúci. Narobili by ste tým viac škody, než úžitku. Rovnako, ako v prípade nábytku, ho nechajte najskôr zaschnúť. Vďaka tomu sa budete môcť jeho väčšej časti zbaviť obyčajným zoškrabaním, čím si vo výsledku ušetríte veľký kus práce.

Navyše by ste pri pokuse vyčistiť horúci vosk vzniknutú škvrnu akurát rozšírili. Pri zoškrabávaní sa vyhnite ostrým predmetom a buďte opatrní, nech textíliu nepoškodíte. Na tento účel skvele poslúži príborový nôž či plastová karta. Vosk pôjde zoškrabať ľahšie, ak dáte látku najskôr na pár minút do mrazničky.

A čo s tým zvyškom? Aj tu vám pomôže žehlička alebo fén. Stačí na škvrnu priložiť savý papier, v prípade fénu pokojne obyčajné vreckovky, papierové utierky či toaletný papier, a miesto jemne prechádzať žehličkou, prípadne ho zahriať horúcim vzduchom z fénu. Pri použití žehličky buďte opatrní a nastavte teplotu tak, aby ste látku nepoškodili. Ošetrované miesto odporúčame tiež podložiť napríklad kusom novín, aby sa vosk nevsiakol do materiálu pod ním.

Mastný fľak stále nie a nie zmiznúť? Potom prichádza na rad stará dobrá pomocníčka jedlá sóda. Pridajte jedlú sódu do vody, priveďte do varu a znečistenú látku nechajte v tomto kúpeli niekoľko minút odmočiť. Na záver ju môžete hodiť do práčky a použiť niektorý z prípravkov na odstránenie mastných škvŕn.

Ak žiadny takýto prípravok nemáte po ruke, postačí aj obyčajný ocot. Teplotu nastavte na najvyššiu možnú teplotu, akú daná látka dovoľuje. A ešte jeden tip. Dajte prednosť prirodzenému sušeniu pred sušičkou. Tá by totiž mohla prípadné zvyšky škvŕn zakonzervovať a vy by ste sa ich už nemuseli zbaviť.

Ak sa potrebujete zbaviť škvrny na koberci či čalúnenom nábytku, máčať v hrnci ho asi nebudete. V takom prípade miesto opäť za pomoci fénu nahrejte, aby sa vosk rozohrial, a jedlou sódou škvrnu posypte. Jedlá sóda má totiž dobré adsorbčné vlastnosti a mastnotu do seba vtiahne. Nechajte ju pár minút pôsobiť a následne jednoducho vysajte. Rovnakú službu preukážu aj kupované prostriedky na suché čistenie kobercov a čalúneného nábytku. Týmto spôsobom môžete vyčistiť vosk aj z neopracovaného dreva.

Ako odstrániť vosk zo steny?

Pokiaľ sa vám zadarilo a vosk nechtiac skončil aj na stene, môžete využiť rovnakú metódu, ako pri textile. Teda nechajte vosk zaschnúť, čo pôjde zoškrabte a zvyšok nahrejte horúcim vzduchom z fénu a vysajte savým papierom alebo iným savým materiálom.

Ako rýchlo vyčisti voskom zašpinené svietniky?

A čo sa voskom zašpinenými svietnikmi? Úplne postačí ponoriť svietnik na pár minút do horúceho kúpeľa a následne vyleštiť jemnou handrou alebo utierkou. Pri leštení si môžete pomôcť octom.


Zdroje: www.sashe.sk, www.myaustria.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo