Ako zvlhčiť vzduch?

Prevažne cez vykurovaciu sezónu nás môže doma trápiť suchý vzduch. Ten okrem toho, že dokáže nenávratne poškodiť nábytok a podlahu v miestnosti, vám môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Medzi ne patria napríklad kožné problémy, bolesti hlavy, respiračné problémy, bolesti v krku a tiež sa môže výrazne podpísať na kvalite vášho spánku. Ako zvlhčiť suchý vzduch?

10 tipov, ako zvlhčiť vzduch v domácnosti

Ideálna vlhkosť v miestnosti by sa všeobecne mala pohybovať medzi 30 – 50 %. Percentuálnu hodnotu vlhkosti v miestnosti môžete zmerať vlhkomerom, alebo si môžete tieto údaje bežne všimnúť na domácich meteostaniciach. Vlhkosť je nutné udržovať v zdravom rozmedzí, prinášame vám desať tipov, ako na to.

1. Nádoby s vodou

Bude sa vám hodiť akákoľvek voľná nádoba, ktorú nájdete doma (napríklad staré hrnce, misky). Nádoby naplňte vodou a rozmiestnite po miestnosti. Voda sa bude postupne odparovať a zvlhčí vzduch.

2. Nechajte otvorené dvere do kúpeľa

Akonáhle vyjdete zo sprchy, nechajte dvere otvorené. Horúca para sa roznesie po celom dome.

3. Izbové kvety

Trochu zelene sa odporúča mať v každej domácnosti. Pokiaľ teda nevlastníte ešte ani jednu rastlinu, skúste to napraviť. Nielenže vám vzduch okysličí a zvlhčí, ale niektoré druhy majú aj ozdravné a detoxikačné účinky.

4. Sušte bielizeň v miestnosti

Veľká časť ľudí suší bielizeň na balkóne alebo vonku, pravda je ale taká, že sa ochudobňujú o jednoduchý spôsob, ako zvýšiť vlhkosť vzduchu. Pokiaľ patríte medzi ne, vyskúšajte nabudúce sušiť bielizeň v miestnosti a uvidíte, že sa vám bude lepšie dýchať.

5. Vyhnite sa nadmernému kúreniu

Prehnané kúrenie je hlavnou príčinou suchého vzduchu. Znížením teploty ušetríte za energie a zlepšíte ovzdušie v priestore.

6. Zvlhčovač vzduchu

Bežným spôsobom je zakúpenie zvlhčovača vzduchu, ktorý pomocou elektrickej energie premieňa vodu na paru. Na trhu existujú rôzne druhy, najčastejšie je parný, ultrazvukový a zvlhčovač so studeným odparom. Líšia sa od seba výkonom, objemom nádrže alebo hlučnosťou. Najlacnejšie býva parný zvlhčovač, ktorého cena sa pohybuje od 1.000-3.000 korún. Výhodou je, že sa dajú využiť aj ako dekoráciu do miestnosti.

7. Voňaví pomocníci

Aróma difuzéry a aróma lampy vám tiež dokážu skrášliť miestnosť, ale aj ju pekne prevonia pomocou esenciálnych olejov. Fungujú na báze odparovania, takže vám pomôžu vzduch prevlhčiť. Nevýhodou je, že efekt nie je taký veľký ako u predošlých tipov. Preukážu sa hlavne v menších priestoroch.

8. Čistička vzduchu so zvlhčovačom

Čističky vzduchu odstraňujú zo vzduchu vírusy, baktérie, prach, peľ a ďalšie nečistoty. Existujú ale verzie, ktoré navyše obsahujú aj filter, ktorý funguje ako zvlhčovač.

9. Rozprašovač

Ako lacné a rýchle riešenie sa ponúka fľaša s rozprašovačom. Fľašu naplňte teplou vodou a počas dňa niekoľkokrát prestriekajte vzduch. Rozprašované kvapôčky by mali byť čo najjemnejšie, aby ste dosiahli najväčší účinok.

10. Akvárium

Z akvária sa neustále vyparuje veľké množstvo vody a navyše spríjemní atmosféru v miestnosti. Ak nie ste nadšeným chovateľom rybičiek, môžete si do akvária zaobstarať riasokoule, alebo ho len ozdobiť akváriovými dekoráciami.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.nasdomov.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Podľa tohto návodu som sa riadila a fakt to funguje a je to poznať. Zaobstarala som si čističku vzduchu so zvlčovačom a je to božie.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo