Čističky vzduchu

Čističku vzduchu využijú najmä alergici, astmatici a tiež všetci, ktorí chcú doma dýchať čistý vzduch. Pomocou čističky vzduchu môžete vyčistiť vzduch od škodlivín a prachu, plesní a peľu. Vďaka nemu sa zbavíte nepríjemných pachov, ako aj alergénov a chlpov, ktoré po sebe zanechávajú vaši domáci miláčikovia. Vďaka rôznym filtrom a technológiám sa počas vykurovacej sezóny zbavíte cigaretového zápachu a dymu.

Čistička vzduchu má vplyv aj na celkovú prašnosť miestnosti. Dokáže viditeľne znížiť množstvo prachu, čo si zaručene všimnete pri bežnom čistení. Pri výbere čističky vzduchu sa zamerajte na typ filtrácie, ďalšie možné technológie a filtre.

Vyberte si aj podľa údržby, niektoré čističky vzduchu sú úplne bezúdržbové, iné umožňujú umývanie filtrov a sú aj také, ktoré vyžadujú občasnú výmenu filtrov. Pri čističkách sa zamerajte aj na kapacitu vzduchu, ktorá udáva, ako veľkú miestnosť dokáže čistička vyčistiť.

Porovnanie cien čističiek

Typ filtrácie

Každá čistička vzduchu je vybavená hlavným typom filtra a niekoľkými podpornými filtrami. Hlavné filtre možno rozdeliť do štyroch skupín. Líšia sa najmä tým, čo dokážu čistiť, ich mechanikou a spôsobom údržby.

Hepa filter

Hepa filter je jedným z najzákladnejších a najpoužívanejších typov filtrácie. Tieto filtre dokážu zachytiť lietajúce častice, baktérie, plesne, vírusy a alergény. Hepa filter dosahuje takmer 100 % účinnosť. Tieto filtre sa skladajú z niekoľkých vrstiev špeciálnej tkaniny. Filter vyvinula NASA, ktorá ho potom použila na štúdium mikróbov na raketoplánoch.

Hepa filtre sa vyznačujú bezporuchovou prevádzkou, ktorú často garantujú priamo výrobcovia čističiek. Často sa používajú v kombinácii s uhlíkovým filtrom, ktorý dokáže zachytiť rôzne pachy.

Elektrostatické filtre

Podobne ako hepa filtre, tieto filtre zachytávajú častice lietania a iné nežiaduce zložky vzduchu. Elektrostatické odlučovače nabíjajú častice vzduchu elektrickou energiou a potom ich priťahujú k opačne nabitému zbernému povrchu. Elektrostatické odlučovače však nedokážu zachytiť zápach.

Účinnosť zachytávania prachu je až 99 %. Výhodou elektrostatických odlučovačov je ich tichá prevádzka a možnosť umývania. Vďaka tomu nemusíte kupovať žiadne nové filtre a čistička vzduchu si nevyžaduje žiadne ďalšie investície. Počas čistenia sa však môžu nežiaduce častice uvoľniť späť do ovzdušia.

Systém TSS

TSS je skratka pre termodynamickú sterilizáciu. Ide o špeciálnu metódu, ktorá dokáže ohriať nasávaný vzduch až na teplotu 200 °C. Tým sa spália všetky mikroorganizmy.

Vzduch sa potom opäť ochladí a vypustí späť do miestnosti. Ide o vysoko účinné zariadenie, ktoré nevyžaduje výmenu filtra ani čistenie. Tieto typy spoznáte podľa označenia AIRFREE.

Vodný filter

Filtre zachytávajú prach a roztoče, ktoré sa potom usadzujú v nádobe s vodou. Vodné filtre fungujú aj ako zvlhčovač vzduchu. Nevýhodou vodných filtrov je, že majú len približne 50-70% účinnosť, takže sa neodporúčajú alergikom.

Sú tiež náročnejšie na údržbu, pretože kvôli prítomnosti vody sa musia pravidelne čistiť, aby sa zabránilo usadzovaniu vodného kameňa. Vďaka prítomnosti vody pôsobia ako zvlhčovač vzduchu.

Ďalšie filtre a technológie

Základom čističky je hlavný filter a niekoľko ďalších filtrov a podporných technológií. Mnohé čističky vzduchu sú vybavené ionizačnými alebo UV lampami. Medzi ďalšie možné filtre patrí predfilter, uhlíkový filter, antibakteriálny filter, formaldehydový filter alebo dokonca katalytický filter. K dispozícii sú typy, ktoré môžu mať až 7 filtrov.

Ionizácia vzduchu

Ionizáciu ponúka veľké množstvo čističiek vzduchu. Ide o funkciu, ktorá využíva elektrický výboj na ionizáciu vzduchu. Počas ionizácie sa zo vzduchu odstraňujú škodlivé kladné ióny, zatiaľ čo zdraviu prospešné záporné ióny zostávajú. Viac iónov má pozitívny vplyv na dýchanie a ľudskú psychiku.

UV lampa

UV lampa pomáha ničiť vírusy a baktérie a má schopnosť dezinfikovať vzduch.

Predfilter

Dokáže zachytiť väčšie prachové častice, vlasy a chlpy. Predfilter slúži aj ako ochrana ostatných filtrov. Zvyšuje životnosť ostatných filtrov. Predfilter je vo väčšine prípadov umývateľný.

Uhlíkový filter

Uhlíkový filter absorbuje pachy a toxíny.

Katalytický filter

Dokáže rozkladať amoniak, benzén a iné nebezpečné látky. Často sa kombinuje s formaldehydovým filtrom, ktorý dokáže rozložiť aj tie najmenšie častice toxických látok.

Antibakteriálny filter

Antibakteriálny filter ničí baktérie a má schopnosť ničiť plesne. Zachytáva aj veľmi malé prachové častice a mikroorganizmy.

Vzdušná sila

Vzduchový výkon určuje minimálny výkon, ktorý budete potrebovať pre veľkosť čisteného priestoru. Môžete použiť veľkosť miestnosti v m² alebo môžete vypočítať požadovaný výkon.

Vzduchový výkon môžete vypočítať pomocou vzorca: plocha podlahy v m² x výška stropu. Výsledkom je výkon čističky v m³/h. Ak ste alergik, odporúča sa plochu vynásobiť 4. Pre týchto ľudí by mala mať čistička vyšší výkon.

Snímač kvality vzduchu

Každá čistička obsahuje snímač kvality vzduchu. Zisťuje kvalitu vzduchu v okolí a podľa toho upravuje svoj výkon. Niektoré moderné čističky však majú samostatný snímač vzduchu, takže ho môžete umiestniť kdekoľvek v miestnosti. Takto bude vzduch dokonale čistý v celej miestnosti, nielen v bezprostrednej blízkosti čističky.

Umiestnenie

Čističky vzduchu sú vybavené rôznymi rukoväťami alebo kolieskami. Je to z dôvodu ľahšieho pohybu. Čo sa týka umiestnenia, čistička by mala byť umiestnená aspoň 1 meter od steny. Tým sa zefektívni cirkulácia vzduchu. Ideálne je umiestniť čističku na vyvýšenú pozíciu, buď na stôl, alebo na policu.

Odporúča sa tiež nasmerovať čističku do otvoreného priestoru. Je tiež dôležité, aby čistička pracovala v uzavretom priestore. Ak teda v miestnosti pracuje, zbytočne nevetrajte a nenechávajte otvorené dvere. Čistička by nemala stáť v blízkosti zdroja tepla.

Hluk

Čistička je zariadenie, ktoré môže pracovať niekoľko hodín alebo nepretržite. Z tohto dôvodu by malo ísť o tichý spotrebič. V prípade čističky sa však nemusíte obávať hluku, tieto spotrebiče pracujú takmer bezhlučne, len keď je potrebný väčší výkon, čistička môže na obmedzený čas vydávať slabý bzučivý zvuk.

Spotreba

Spotrebu v tomto prípade možno prirovnať k bežnej žiarovke. Ide teda o ekologické zariadenia, ktoré nemajú veľký vplyv na spotrebu elektrickej energie.

Funkcie

Jednotlivé modely môžu mať obmedzený počet funkcií.

  • Regulácia výkonu – umožňuje znížiť výkon. Môžete ho použiť napríklad v noci alebo v čase, keď nie ste v miestnosti a prach toľko nevíri.
  • Detekcia nečistôt – pomocou detekcie nečistôt čistička monitoruje kvalitu vzduchu a následne prispôsobuje svoj výkon znečisteniu.
  • Časovač – umožňuje nastaviť čas, počas ktorého má byť čistička v prevádzke.
  • Diaľkové ovládanie – uľahčuje ovládanie.

Značka

Čističku si môžete kúpiť od mnohých výrobcov, vyberte si naozaj kvalitných výrobcov, ktorí vám poskytnú prípadný servis a umožnia vám kúpiť náhradné filtre. Obzvlášť obľúbené sú čističky značky Ionic-Care. Ďalej sú tu výrobky od spoločností Philips, Concept, Xiaomi, Airbi, Sencor, Winix, Boneco, Beurer a mnohých ďalších.

Cena

Čistička bude pri správnom používaní slúžiť mnoho rokov. Jeho získanie nie je obzvlášť nákladné. Veľmi kvalitné čističky sa dajú kúpiť za približne 140 eur.

V cenovom rozpätí 140 – 240 eur si môže vybrať vhodnú čističku každý nenáročný používateľ. Cena moderných čističiek v kombinácii so zvlhčovačom alebo odvlhčovačom môže stáť aj viac ako 400 eur.

Porovnanie cien čističiek

Údržba

Niektoré čističky majú umývateľné filtre. Vďaka tomu je samostatná údržba veľmi jednoduchá. Stačí prístroj rozobrať, umyť filter a nechať ho dôkladne vyschnúť. Potom všetko zložte späť a čističku môžete opäť používať.

Ak čistička túto možnosť nemá, môžete sa vyhnúť kúpe nových filtrov. Preto musíte počítať s tým, že filtre budete musieť kupovať opakovane. Ak dávate prednosť tomuto typu zariadenia, mali by ste uprednostniť čističku vybavenú snímačom znečistenia filtra.

V takom prípade vás upozorní na potrebu výmeny a vy nebudete meniť filter zbytočne skoro alebo neskoro.

Otázky a odpovede

Čím sa zvlhčovač líši od čističky?

Zvlhčovače sú zariadenia, ktoré nečistia vzduch. Využijete ich najmä v zime, keď sa v miestnosti toľko nevetrá a vzduch je taký suchý, že dráždi sliznice a oči. K dispozícii sú však aj čističky vzduchu so zvlhčovačom.

Majú snímače prachu, teploty a vlhkosti. Môžete ho používať len na čistenie vzduchu alebo v kombinácii so zvlhčovačom. K dispozícii sú aj čističky vzduchu s odvlhčovačom.

Prečo by som si mal kúpiť čističku s ionizátorom?

Molekuly vzduchu obsahujú kladné aj záporné ióny. Pozitívne ióny sú škodlivé pre ľudské zdravie, môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním, vyvolať pocit únavy, bolesti hlavy, ovplyvniť koncentráciu alebo problémy so spánkom.

Na druhej strane, záporné ióny sú prospešné pre ľudské zdravie. Uľahčujú dýchanie, zlepšujú okysličenie krvi, zvyšujú výkonnosť a znižujú únavu. Okrem toho spomaľujú proces starnutia buniek a zabezpečujú celkovú fyzickú a duševnú pohodu.

Záver

Čistička vzduchu je vhodná do každej domácnosti, môžete ju používať celoročne alebo len v rôznych obdobiach. Zlepší život všetkým členom domácnosti a je nevyhnutný najmä pre alergikov a astmatikov. Je k dispozícii v mnohých rôznych verziách a prevedeniach.

Vďaka tomu nenaruší vzhľad žiadnej miestnosti. Najčastejšie ho nájdete v bielej farbe, ale môžete si vybrať aj rôzne farebné modely.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.nay.sk, www.prealergikov.sk, www.aerium.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo