Pohlcovače vlhkosti (odvlhčovače)

Ak sa u vás v byte objavila pleseň, budete musieť riešiť problém, ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť. Plesne vznikajú tam, kde je vysoká vlhkosť vzduchu a nevyhne sa jej žiadna miestnosť.

Najčastejšie je pleseň problémom v kúpeľni, na toalete alebo v pivnici. Plesne sú zodpovedné za celý rad zdravotných problémov a treba s nimi účinne bojovať.

Na odstránenie plesne môžete použiť čistiace prostriedky určené na ich likvidáciu. Tieto výrobky však pomôžu iba dočasne. Preto je potrebné zamerať sa na výrobky, ktoré vám pomôžu plesniam predchádzať.

Takýmto účinným spotrebičom je odvlhčovač vzduchu, ktorý dokáže vlhkosť v byte znížiť. Pokiaľ je vlhkosť v miestnosti stabilne vyššia ako 50 %, budete ju musieť znížiť pomocou niektorého sušiča.

Porovnať ceny pohlcovačov

Ako vzniká vlhkosť?

Ako najčastejšia príčina vzniku vlhkosti je uvádzané nedostatočné vetranie a vykurovanie. Častejšie sa teda vlhkosť tvorí v zimných mesiacoch, kedy sa v domácnostiach prestáva vetrať úplne, alebo sa vetrá len príliš krátko.

Ďalej je to problém miestností, ktoré nebývajú bežne používané a kde sa kúri len tak, aby sa nepovedalo, a nevetrá vôbec.

Ako typický príklad sú potom parádne izby, ktoré môžeme poznať z návštev u starých rodičov. Ďalším problémom sú aj dvojgeneračné domy, ktoré sú obývané malým počtom užívateľov.

Plesne sa tiež hojne riešia v starších domoch, ktoré za sebou majú prestavbu alebo výmenu okien. V tomto prípade nie je použitým materiálom umožnené dýchať. Ďalej sa môžu objaviť v priestoroch, kde sa nadmerne tvorí para. Sú to predovšetkým kúpeľne a kuchyne.

Ako spoznať začínajú problémy s vlhkosťou

Vlhkosť sa zo začiatku nemusí hneď prejaviť v podobe plesní. Známkou väčšej vlhkosti sú orosené oká, zatuchnutý vzduch a tiež vlhké povrchy stien. Všeobecne sa uvádza, že odporúčaná vlhkosť v byte nemá byť menšia ako 45% a naopak vyššia ako 60%.

To akú veľkú vlhkosť vzduchu v byte máte, zmeriate pomocou vlhkomeru, ktorá je možné zakúpiť samostatne a často býva aj doplnkovou funkciou na kvalitnej meteostanici.

Suchý aj vlhký vzduch majú mnoho negatívnych dopadov na vaše zdravie, preto by ste túto skutočnosť nemali podceňovať a kvalitu vzduchu občas sledovať aj v prípade, že žiadne veľké problémy nemáte.

Vlhký vzduch je živnou pôdou pre roztoče a plesne, ktoré sa dostanú do dýchacieho ústrojenstva a spôsobujú problémy s dýchaním, alergie, astmu. Môžu mať podiel na zápale pľúc alebo zápaloch prínosových dutín, oka a vonkajšieho zvukovodu.

Suchý vzduch spôsobuje zápal nosohltana, ochorenie horných aj dolných dýchacích ciest alebo dráždivý kašeľ. Môže spôsobiť vysúšanie a podráždenie pleti aj únavu.

Vinou suchého vzduchu máte popraskané pery aj opuchnuté oči. Rodičia malých detí musia jeho vinou riešiť aj veľmi obávané a nebezpečné laryngitídy, ktoré môžu ich malé deti ohroziť aj na živote.

Typy

Odvlhčovače sú prístroje, ktoré fungujú pomocou elektrickej energie, ich spotreba však nie je nijako vysoká a možno ju prirovnať k spotrebe, ktorú má napríklad pustená televízia.

Sušiče je možné rozdeliť do dvoch skupín, častejším typom je kondenzačný sušič, druhým typom je odvlhčovač adsorpčný.

Princíp kondenzačného odvlhčovača

Vzduch je nasávaný pomocou ventilátora a prechádza cez výparník do chladiaceho systému. Týmto spôsobom je vzduch skvapalnený a steká do zásobníka na vodu alebo vďaka hadici priamo do odpadu. Ochladený a odvlhčený vzduch sa znovu ohreje v kondenzátore a vychádza z odvlhčovača späť do miestnosti.

Princíp adsorpčného odvlhčovača

Vzduch je nasávaný cez filter ventilátora, následne sa ohreje, čím sa z neho odparí vlhkosť a vychádza do miestnosti. Tieto sušiče sú vhodné do miestnosti, ktoré majú nízku teplotu vzduchu.

Parametre

Pri výbere vhodného odvlhčovača je dobré zamerať sa na najdôležitejšie parametre.

Odvlhčovacia kapacita

Odvlhčovacia kapacita určuje množstvo vody v litroch, ktoré je odvlhčovať schopný za deň vstrebať. Odvlhčovacia kapacita sa vypočítava z dvoch hodnôt teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti.

Čím je toto číslo vyššie, tým dlhšie potrvá, kým sa vám podarí miestnosť odvlhčiť. Odvlhčovače, ktoré sú na trhu dostať na bežné domáce použitie, zvládnuť odvlhčiť 10 – 40 litrov za deň. Odvlhčovače vhodné na profesionálne použitie môžu odvlhčiť aj 50 litrov vody za deň.

Objem nádoby

Voda, ktorú odvlhčovať vstrebe, steká do nádoby, ktorá je jeho súčasťou. Túto vodu budete musieť pri naplnení vylievať. Bežne dostupné odvlhčovače majú objem nádoby v rozmedzí 1,5 – 7 litrov.

V tomto prípade je najlepšie zvoliť zlatú strednú cestu a zaobstarať odvlhčovače, ktorých objem je 4 alebo 5 litrov. Menšou nádobou budete musieť častejšie vylievať, pri veľkých zase hrozí, že sa vo vode budú tvoriť plesne.

Akonáhle je nádoba plná, dôjde k automatickému vypnutiu odvlhčovača. Niektoré modely vás môžu na plnú nádržku upozorniť. Niekedy je súčasťou odvlhčovača hadica, ktorá odvlhčenú vodu odvádza priamo do odpadu.

Tieto typy sa hodia do kúpeľne alebo pivnice, pretože napríklad v obývacej miestnosti alebo spálni by ste kanál hľadali ťažko.

Veľkosť miestnosti

Odporúčanú veľkosť plochy, ktorou je odvlhčovač schopný reálne vysušiť nájdete uvedenú na jednotlivých modeloch.

Výrobcovia ale odporúčajú kúpiť o niečo výkonnejší sušič, u ktorého máte istotu, že si s veľkosťou priestoru dokáže naozaj poradiť as nadmernou vlhkosťou zatočí raz a navždy.

Vzduchový výkon

Jednotkou vzduchového výkonu je m3/h, vzduchový výkon určuje, koľko vzduchu dokáže sušičom prejsť za 1 hodinu. Kvalitné sušiče by mali vzduch prefiltrovať minimálne 2x. Pre správne určenie vzduchového výkonu treba poznať rozmer miestnosti v m³ a výsledné číslo vynásobiť dvoma.

Funkcia

Jednotlivé modely sú vybavené celým radom funkcií, ktoré síce nemajú vplyv na samotný chod prístroja, sú však praktické a umožnia vám sušič používať viacerými spôsobmi.

Vďaka displeju budete mať prehľad o tom, ako odvlhčovač pracuje a aká je v miestnosti aktuálna vlhkosť vzduchu. Moderné odvlhčovače je potom možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie cez WIFI.

Odvlhčovače s funkciou automatického vypnutia sa samy vypnú vo chvíli, keď je naplnená kapacita vnútornej nádoby na vodu, alebo ak dôjde k poklesu vlhkosti v miestnosti. Vďaka časovač môže nastaviť dobu, počas ktorej chcete, aby sušič pracoval.

Kvalitnejšie a drahšie typy vám môžu nahradiť aj čističku vzduchu. V tomto prípade zbavíte domácnosť prachu a baktérií a to hneď niekoľkými spôsobmi. Vzduch vyčistíte pomocou HEPA aktívneho uhlíkového filtra.

Baktérií vás zase zbaví UV lampa. Pokiaľ chcete ísť ešte ďalej a vyťažiť zo sušiča maximum, investujte do prístrojov, ktoré sú navyše vybavené ionizátorom. Ten vás nielen zbaví všetkého zápachu a navyše zlepšuje ióny v ovzduší a uľahčí tak dýchanie astmatikom aj alergikom.

Odvlhčovače vybavené SMART režimom majú schopnosť zvyšovať alebo znižovať výkon prístroja. Funkcia FanOnly zase umožňuje vypnúť kompresor a nechať bežať iba ventilátor. Týmto spôsobom môže sušič suplovať aj vetrák.

Značka

K najobľúbenejším typom patria výrobky značky Ceresit. Tento výrobca ponúka sušiče rôznych veľkostí. Drahšie modely sú doplnené všetkými dostupnými funkciami. Z ďalších značiek môžeme menovať výrobky Compass, Dovox, Gemstone, Orion, Den Braven.

Cena

Najlacnejší odvlhčovač môžete kúpiť za cca 60 eur, jedná sa malý typ, ktorý zvládne vysušiť miestnosť o veľkosti 15 m2. Kvalitnejšie a väčšie typy vhodné do bežných domácností možno zaobstarať do 120 eur.

Ak chcete prístroj, ktorý vám vzduch zároveň vyčistí a disponuje aj nejakými funkciami, poobzerajte sa po výrobkoch, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí 160 – 280 eur.

Výrobky, ktoré sú vhodné do veľkých priestorov a hodia sa teda skôr pre komerčné využitie, kúpite za cenu od 400 eur a viac.

Porovnať ceny pohlcovačov

Údržba

Odvlhčovače nevyžadujú žiadnu veľkú údržbu. Starostlivosť treba venovať predovšetkým nádobke na vodu. Tú treba vylievať a vyčistiť.

Občasnú výmenu bude potrebovať aj filter, ktorý ale nie je súčasťou všetkých typov. O bezproblémový chod a teda aj dlhú životnosť sa postará funkcia automatickej regulácie vlhkosti, ktorá prístroj pri dosiahnutí správnej vlhkosti vzduchu vypne.

Alternatívne riešenie

Alternatívou k odvlhčovačom môžu byť pohlcovače vlhkosti, čo sú malé a jednoduché zariadenia, ktoré je možné umiestniť do akejkoľvek miestnosti, ale aj auta.

Pohlcovače na svoju prevádzku nepotrebujú elektrickú energiu, fungujú pomocou vnútornej náplne. Tú môžu tvoriť granule alebo tablety. Granule sú umiestnené v sáčku vyrobeného zo špeciálnej tkaniny, ktorá na povrchu prepúšťa vlhkosť a bráni jej úniku späť.

Vrecká je možné používať niekoľko týždňov. Niektoré sú potom určené na opätovné použitie, tieto je možné vysušiť napríklad v mikrovlnnej rúre.

Tablety bývajú náplňou plastových nádobiek s otvormi, ktorými dovnútra prúdi vzduch. Čím väčšia má tableta kontakt so vzduchom, tým viac vlhkosti je schopná pohltiť. Voda, ktorá sa pomocou tablety odparí, odkvapkáva do malej nádobky, ktorú treba pravidelne vylievať.

Tableta vydrží cca 3 mesiace, po ktorej sa pomaly rozpúšťa. Po rozpustení je potrebné vložiť do prístroja novú tabletu. Medzi najobľúbenejšie značky týchto odparovačov patria výrobky Ceresit a Orion. Tieto značky ponúkajú oba varianty pohlcovačov.

Granulový pohlcovač vlhkosti Wenko je vhodný do automobilov, tento pohlcovač je možné po vysušení opätovne použiť. Wenko ponúka aj ďalšie varianty pohlcovačov.

Ďalšie tieto výrobky sú k dostaniu od značiek HomeLife, Den Braven, Dexter alebo napríklad Loctite.

Otázky a odpovede

Aká je hlučnosť odvlhčovača?

Hlasitosť sa u týchto prístrojov pohybuje v rozmedzí 20 – 50 dB, čo by sa dalo prirovnať k hluku, ktorý je typický pre chod chladničky. Niektorým tento hluk nevadí a sú schopní v miestnosti, v ktorej odvlhčovač beží aj spať.

Na aké miesto je najvhodnejšie odvlhčovač umiestniť?

Odvlhčovače by mali byť umiestnené ideálne v strede miestnosti, čo nie je vždy možné. Pokiaľ vám to priestory alebo vybavenie v miestnosti nedovoľuje, umiestnite ho kamkoľvek, ideálne však aspoň pol metra od steny. Sušiče potrebujú priestor na to, aby okolo nich mohol vzduch cirkulovať.

Je možné pomocou odvlhčovača sušiť bielizeň?

Táto skutočnosť je možná a doba sušenia bielizne sa dá skrátiť až na polovicu. Niektoré odvlhčovače sú aj funkciou sušenia bielizne priamo vybavené.

Zvládne odvlhčovač vysušiť viac miestností?

Áno, zvládne, musí však ísť o otvorený priestor a odvlhčovač musí dosahovať veľký výkon, aby dokázal správne fungovať vo veľkom priestore. Túto možnosť využijete najmä pri novostavbách.

Záver

K najväčším prednostiam odvlhčovačov patrí skutočnosť, že vás a vašu domácnosť zbavia vlhkosti, plesní a baktérií.

Vďaka tomu ochráni nielen váš majetok, ale predovšetkým to najcennejšie, čím je zdravie členov domácnosti. K bonusom potom patrí pokročilejšie čistenie a osvieženie vzduchu, ale aj možnosť rýchlejšieho sušenia bielizne.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo