Antiparazitika pre psov

Antiparazitiká dokážu vášho psa ochrániť pred rôznymi parazitmi. Medzi tie najznámejšie patria kliešte, blchy, komáre, všenky, vši aj muchy. Antiparazitiká obsahujú látky, ktoré tieto parazity odpudia alebo priamo zahubia. Každé antiparazitikum však obsahuje iné látky a je teda vhodné zistiť si o konkrétnom prípravku čo možno najviac informácií.

Antiparazitiká sú prípravky, ktoré kúpite v špecializovaných predajniach, drogériách aj lekárňach. Pri výbere konkrétneho produktu sa budete musieť riadiť vekom, veľkosťou aj zdravotným stavom vášho psa. Jednotlivé produkty sú účinné iba proti niektorým parazitom a líšia sa aj dobou účinnosti. Niektoré prípravky sa používajú ako prevencia, ale k dostaniu sú aj antiparazitiká s liečivou účinnosťou.

Porovnať ceny antiparazitík

Typy

Antiparazitiká majú viac podôb a na trhu sú rozdelené podľa toho, akým spôsobom sa aplikujú. Ďalej sa prípravky líšia svojím určením, zatiaľ čo niektoré prípravky sú určené na boj proti vonkajším parazitom, iné pomôžu v boji proti parazitom vnútorným.

Anatiparazitika proti vonkajším parazitom

Najznámejšími vonkajšími parazitmi sú blchy, ktoré sa živia krvou. Veľmi nebezpečné sú kliešte, ktoré bývajú prenášačmi boreliózy, ale aj iných nebezpečných infekcií. Ďalším nepríjemným parazitom je svrab, ktorý spôsobuje svrbenie. Nadmerné lupiny spôsobujú menej známy dravčíci. Pôvodcom prašiviny je trudík.

Antiparazitné obojky

Tieto prípravky sú tými vôbec najobľúbenejšími. Obojky obsahujú účinnú látku, ktorá je postupne uvoľňovaná do kože. Obojky vo väčšine prípadov zahubia blchy a kliešte. Niektoré obojky sú vodeodolné a účinnosť obojku nie je pri kúpaní psa nijako narušená. Výhodou obojkov je dlhá doba účinnosti, ktorá sa odvíja od zloženia.

  • Obojok s chemickým zložením – najdlhšia účinnosť majú obojky s chemickým zložením, ktoré vydržia väčšinou 6 – 8 mesiacov.
  • Obojok s prírodným zložením – možno ich použiť aj u gravidných alebo dojčiacich súk, šteniat alebo malých psích plemien. Tieto obojky sú bezpečné aj pre psy trpiace alergiami alebo inými zdravotnými problémami. Účinnosť obojkov býva väčšinou okolo 3 mesiacov.
  • Ultrazvukové obojky – aj tieto obojky majú prírodné zloženie a na ničenie využívajú ultrazvukovú technológiu. Aj tieto obojky sú úplne bezpečné pre šteňatá, gravidné i dojčiace sučky. Ultrazvukové obojky nevadia ostatným zvieratám ani deťom.

Avšak aj antiparazitné obojky majú niekoľko nevýhod. Niekomu môže byť nepríjemný zápach, ktorý je pre obojky typický. Obojky všeobecne nie sú vhodné do domácností s deťmi.

Pipety

Pipeta je lokálne antiparazitikum, ktoré treba aplikovať priamo na kožu psa. Pipety môžu psa ochrániť pred blchami, kliešťami, komármi, ale aj bodavým hmyzom. Antiparazitiká vo forme pipety majú kratšiu dobu účinnosti, obvykle budú psa chrániť niekoľko týždňov, potom je nutné aplikáciu opakovať.

Pipety spravidla nie sú vhodné pre psy s hmotnosťou menej ako 1,5 kg. Ďalšou nevýhodou je skutočnosť, že tieto antiparazitiká nie sú vodeodolné.

Spreje

Spreje sú skôr doplnkovým antiparazitikom. Tieto prípravky parazitmi neodpudzujú, ničí tie, ktoré sa v psej srsti nachádzajú. Preto sa veľmi často používajú aj ošetrenia pelechov, automobilov aj iných miest, na ktorých sa pes často vyskytuje. Výhodou spreja je ľahká aplikácia, nevýhodou krátkodobý účinok.

Šampóny

Antiparazitný šampón z psieho kožuchu odstráni blchy, vši aj iný hmyz. K psej srsti sú šampóny veľmi šetrné a používať ich môžete dlhodobo. Po aplikácii šampónu bude pes voňať, avšak jedná sa opäť skôr o doplnkovú ochranu.

Vnútorné parazity

Najbežnejším vnútorným parazitom je škrkavka, ktorá spôsobuje zvracanie, hnačku aj horúčku. Vnútornú stratu krvi spôsobia machovcami, krvavá hnačka môžu spôsobiť tenkohlavci. Bežným parazitom je pásomnica.

Proti týmto škodcom môžete bojovať pomocou voľne dostupných tabliet. Vhodný prípravok vám však môže predpísať veterinár.

Doba účinnosti

Antiparazitiká sa líšia dobou účinnosti. Niektoré prípravky sú jednorazové, iné účinkujú krátkodobo, ale kúpiť môžete aj prípravky, ktoré budú vášho maznáčika chrániť po celú sezónu. Práve vďaka dlhej účinnosti sú najobľúbenejšie obojky pre psov. Krátkodobé použitie je typické pre šampóny a spreje.

Veľkosť psa

Antiparazitné prípravky sú rozdelené aj podľa veľkosti psa. Na každom prípravku nájdete informáciu, pre aké veľké psie plemeno je vhodný. Najviac pozornosti pri výbere musia výberu venovať majitelia malých psov s hmotnosťou menej ako 2 kg. Pre takto malých psov môže byť množstvo účinných látok príliš vysoké, čo môže byť pre jeho zdravie dokonca nebezpečné.

Vek psa

Dôležitým parametrom je aj starí psa. Nie každé antiparazitikum je možné aplikovať šteňatám, pozor musíte dať aj u gravidných alebo dojčiacich súk. Pre dospelých aj starších psov sú antiparazitiká bezpečné a používať ich môžete bez obmedzenia. Napriek tomu je vhodné po aplikácii antiparazitika psa niekoľko dní pozorovať. U citlivých psov sa môžu objaviť alergické reakcie. Ak sa vám bude zdať čokoľvek v neporiadku, treba antiparazitikum odstrániť a poradiť sa s veterinárom.

Značka

Jednotlivé antiparazitné prípravky obsahujú rôzne účinné látky. Zloženie preparátu určuje samotný výrobca. Antiparazitika na trh dodáva mnoho výrobcov. Medzi obľúbené patria obojky Beaphar, Sergeants, Arpalit alebo Dr.Pet. Antiparazitné pipety kúpite od Alfa Vita a Trixie. Väčšina značiek ponúka viac rôznych druhov antiparazitík.

Cena

Antiparazitné prípravky pre psov možno zaobstarať za cenu od cca 3 – 43 eur. Cenu určuje typ prípravku. Lacnejšie bývajú spreje a pipety s kratšou dobou pôsobnosti. Najviac zaplatíte za antiparazitné obojky. U nich je cena kompenzovaná dlhou dobou pôsobenia.

Porovnať ceny antiparazitík

Otázky a odpovede

Sú antiparazitiká skutočne účinné?

V tomto prípade sa nemožno na 100% spoľahlivosť prípravkov spoľahnúť. To sa bohužiaľ týka aj skutočne kvalitných značkových prípravkov. Preto je vhodné psa pravidelne kontrolovať, aby ste mali istotu, že sa v psom kožuchu nenachádza žiadny nebezpečný kliešť.

Sú antiparazitiká pre psy bezpečné aj pre ďalšie zvieratá?

Niektoré antiparazitiká môžu byť pre iné zvieratá toxické. Tu by mali spozorniť tí, ktorí okrem psa chovajú mačky, králiky atď. Všetko potrebné o konkrétnom prípravku vyčítate z letáku.

Je možné antiparazitiká kombinovať?

Kombinácia prípravkov je veľmi bežná a často sa aj odporúča. Kombinovať môžete antiparazitné obojky, spreje aj kvapky. Vďaka tejto kombinácii budete účinne bojovať proti veľkému množstvu parazitov.

Záver

Antiparazitiká sú voľne dostupné prípravky, ktoré kúpite na rôznych miestach. Vyberať môžete z viacerých druhov to, ktoré vám bude vyhovovať najviac. Aby bola účinnosť prípravku čo najväčšia, treba ho aplikovať včas. Prípravky proti parazitom sa odporúča aplikovať v priebehu marca.

V tejto dobe sú už vonkajšie teploty väčšinou nad nulou a vyliezať začínajú nielen kliešte, ale aj iní parazity. Napriek tomu, že je účinnosť jednotlivých prípravkov naozaj vysoká, nie je možné sa na ne spoľahnúť na 100%. Preto nezabudnite psa pravidelne kontrolovať.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.elektricke-obojky.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo