Krmivá pre psov

Správne krmivo pre psa by malo byť vyrobené z kvalitných surovín a veľmi dôležitá je aj jeho správna vyváženosť. V dostatočnom množstve by v ňom mali byť zastúpené všetky potrebné látky ako bielkoviny, vitamíny, tuky a ďalšie.

Pri výbere krmiva pre psov by ste sa mali riadiť vekom, veľkosťou plemena i celkovým zdravotným stavom vášho psa. Na trhu sú zastúpené krmivá určené šteňatám, dospelým aj starým psom, pričom vek sa v závislosti od plemena líši.

Zatiaľ čo malé plemená dospievajú vo veku 12 mesiacov, stredné psy sa považujú za dospelých v 16 a obrie plemená až v 24 mesiacoch. A naopak u malých plemien sa medzi seniorov radí psy vo veku až 9 rokov, v prípade obrích je to už v 6 rokoch veku. Stredné plemená sa do seniorského veku dostanú v 7 – 8 rokoch veku.

Porovnať ceny krmív

Typy

Na trhu sú k dostaniu granule aj konzervy pre šteňatá aj dospelé psy. Líšia sa medzi sebou pomerom surovín. Jednotlivé krmivá majú rôzny pomer zložiek aj v závislosti od veľkosti i veku plemena. Vyberať by ste tak mali podľa potrieb vášho psa.

Šteňatá

Krmivo môžete kúpiť aj novonarodeným šteňatám alebo malým šteňatám pred odstavením. Pre tie sa vyrábajú rôzne mlieka alebo mliečne kaše, ktoré je možné použiť buď ako náhradu materského mlieka alebo ako príkrm. Aj tieto krmivá sú k dostaniu pre malé aj veľké plemená a vybrať tak môžete podľa potrieb šteniatka.

Všetky krmivá pre šteňatá sú vyrobené z dobre stráviteľných surovín a líšia sa aj väčším energetickým obsahom. Tieto krmivá majú aj väčší podiel vitamínov a zložiek určených na podporu imunitného systému. Výdatné krmivo potrebujú aj gravidné alebo dojčiace sučky.

Dospelé mladé psy

Dospelým psom môžete zakúpiť krmivá v závislosti od veľkosti plemena, obvykle však bez špecifických potrieb. Ale bežne sú k dostaniu aj krmivá so zvýšeným alebo naopak zníženým obsahom energie. Menej energetické krmivá sú určené pre menej aktívne alebo kastrované psy.

Staré psy

Psí seniori majú aj svoje špeciálne potreby. Vzhľadom k horším vlastnostiam orgánov alebo kĺbov. Psí seniori by mali dostávať menej energetické krmivo, aby u nich nedochádzalo k nadmernému priberaniu na váhe.

Krmivá by mali byť dobre stráviteľné, vďaka tomu predídete nadmernému zaťažovaniu čriev. A vo väčšom množstve je v seniorských krmivách zastúpený vápnik, ktorý chráni staré psie kosti.

Konzistencia

Psa môžete kŕmiť suchým alebo vlhkým krmivom, poprípade je možné kombinovať oba druhy. Pokiaľ budete krmivo kombinovať, odporúča sa používať výrobky jedného výrobcu.

Suché

Pod pojmom suché krmivo sa ukrývajú obľúbené granule. Tie obsahujú iba 10% vody, a sú obľúbené vďaka dlhej trvanlivosti. Ich výhodou je aj nižšia obstarávacia cena, granule patria k tomu najlacnejšiemu. Psy, ktoré sú kŕmené granulami, by mali mať stály prísun k vode.

Vlhké

Medzi vlhké krmivo patria konzervy, kapsičky alebo paštéty. Vlhké krmivá obsahujú až 80% vody. Granule môžu vášmu psovi vydržať nejakú dobu v miske, vlhké krmivo je však chutnejšie a pes ním nikdy nepohrdne. Nevýhodou je však ich vyššia obstarávacia cena a častejšie sa tak kupujú takzvane na prilepšenú.

Veľkosť psa

Krmivá sa rozlišujú v závislosti od veľkosti plemena. Podľa toho kúpite krmivo uprené pre veľmi malé, malé, stredné, veľké a obrie plemená. Podstatnú úlohu zohráva aj váha psa. Pokiaľ si nebude výberom istí, môžete zakúpiť špeciálne zmesi vhodné iba pre určité plemeno.

  • Malé plemená – tieto psy majú energeticky náročnejší metabolizmus. Majú tiež zvýšené nároky na väčšie množstvo kvalitných bielkovín aj výživných látok v prepočte na 1 kg váhy. Za malé plemená sú považované psy s hmotnosťou do 10 kg
  • Väčšie plemená – krmivá pre väčšie psy sú menej energeticky náročné. K stredným plemenám sa zaraďujú psy s hmotnosťou v rozmedzí 10 – 25 kg a medzi veľké potom patria psy s hmotnosťou vyššou ako 25 kg.

Zloženie

Krmivá pre psov musia obsahovať základné zložky, chýbať nesmú tuky, cukry, bielkoviny alebo voda. Tieto zložky poskytnú vášmu psovi všetko, čo pre správny vývoj a kondíciu potrebuje.

Bielkoviny

Bielkoviny by mali byť v jednej dávke obsiahnuté aspoň 20 %. Kvalitnejšie krmivá môžu obsahovať až 40% bielkovín. V krmivách sú obsiahnuté rastlinné aj živočíšne bielkoviny.

Sacharidy

Jedná sa o zdroj rýchlej energie, tieto zložky by mali byť zastúpené v menšom množstve. Zdrojom sacharidov je v psom krmive najčastejšie ryža, pšenica, kukurica alebo zemiaky.

Vláknina

Rovnako ako u ľudí podporuje vláknina v psom krmive správnu funkciu čriev a zastúpená by mala byť v jednej dávke aspoň 4 %. V krmive nájdete vlákninu rozpustnú aj nerozpustnú.

  • Rozpustná podporuje črevnú mikroflóru a optimalizuje konzistenciu trusu.
  • Nerozpustná vláknina pohyb čriev správne stimuluje.

Tuky

Sú najväčším zdrojom energie aj nenasýtených mastných kyselín. Vďaka nim je krmivo chutnejšie a ich prednosťou je aj veľmi dobrá stráviteľnosť.

Tuky podporujú správnu funkciu obličiek a pomáhajú lepšie spracovať niektoré vitamíny. Tuky by mali byť v krmive zastúpené 9 – 20 %. Väčšie množstvo tukov by mali prijímať aktívne alebo pracovné psy, ktoré majú veľké množstvo pohybu.

Značka

Výrobcov krmív je celý rad. Spoľahnúť sa môžete na známe značky z reklám, ktoré majú už na trhu svoje meno. Medzi známejších výrobcov patrí Purina, Pedigree, Calibra, Happy Dog alebo Brit.

U menej známych značiek sa môžete spoľahnúť na recenzie užívateľov, alebo vám môže niektorú zo značiek odporučiť váš veterinár. Z ďalších značiek tak môžeme menovať napríklad Royal Canin, Acana, Bardog, Belcando, Purbello a mnoho ďalších.

Cena

Jednotlivé krmivá sú rozdelené do niekoľkých skupín, podľa kvality použitých surovín a rozdielnym zložením. K najdrahším patria super prémiové krmivá. Tie majú presne popísané zloženie a jednotlivé zložky majú najvyššiu kvalitu.

Zlatou strednou cestou sú prémiové krmivá, ktoré tiež udávajú zloženie jednotlivých surovín. Najmenej zaplatíte za tzv. economy triedu, tieto krmivá veľmi často neinformujú o detailnom zložením.

Cenu krmiva nie je možné nejako rozškatuľkovať. Pri výbere hrá zásadnú úlohu veľkosť balenia aj typ krmiva. Kúpiť tak môžete jednodávkové krmivo za niekoľko desiatok eur, alebo veľké balenie v superprémiovej kvalite za viac ako 40 eur.

Porovnať ceny krmív

Otázky a odpovede

Prečo je potrebné kupovať krmivá podľa veľkosti plemena?

Každá veľkosť má svoje špecifické nároky na pomer jednotlivých zložiek. Pokiaľ budete napríklad väčšie psy kŕmiť krmivom určeným pre malé plemená, bude dochádzať k rýchlejšiemu priberaniu na váhe. Rýchly rast môže spôsobiť aj rôzne zdravotné komplikácie predovšetkým sa jedná o vady kĺbov.

Je možné kúpiť krmivo aj pre psov so špeciálnymi potrebami?

Kúpiť môžete aj krmivá určené pre psy s alergiami alebo inými problémami. K dostaniu sú bez obilné alebo bezlepkové krmivá, označené ako Grutan free poprípade Grain free.

Kastrované psy majú aj iné nároky na stravu a kúpiť im môžete špeciálne krmivá vhodné práve pre nich. Od bežných sa líšia vyšším obsahom vitamínov a bielkovín, psovi zaisťujú väčší pocit plnosti a tým ich chránia pred nadváhou.

Čo znamená pojem barfovanie?

Barfovanie je označenie na kŕmenie psa výhradne surovou stravou. Nedá sa však predstaviť, že budete psa kŕmiť iba tým, čo vám zostane pri varení alebo čo nedôjdete počas dňa. Barfovanie je predovšetkým o zdravej výžive, všetky suroviny sú kvalitné a všetko treba správne odvážiť.

Porcia by nemala obsahovať iba mäso, zastúpené by mali byť všetky potrebné zložky a riadiť sa musíte rovnako ako v prípade kupovaných kŕmiť veľkosťou aj potrebami vášho psa.

Celá príprava krmiva je časovo náročná a najmä v začiatkoch sa budete musieť o barfovaní dozvedieť všetko potrebné. V opačnom prípade môžete vášmu psovi privodiť rôzne zdravotné komplikácie.

Záver

Pri výbere krmiva je vhodné používať stále rovnakú značku, ktorá vášmu psovi vyhovuje. Častá zmena výrobcu môže spôsobovať niektorým psom zdravotné problémy, a na novú značku si pes môže zvykať aj 14 dní.

Krmivo by malo byť ideálne podávané v menších dávkach u dospelých psov maximálne 2x denne. Vhodné je dodržiavať aj čas kŕmenia. Okrem kŕmenia sa psovi postarajte aj prísun čerstvej vody.


Zdroje: www.mall.sk, www.hej.sk, www.alza.sk, www.yoggies.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo