Bikiny

Bikiny sú veľmi obľúbené dvojdielne plavky pre ženy. Bikiny je možné kúpiť rovnako ako klasická spodná bielizeň v mnohých veľkostiach i tvaroch. Vybrať môžete ideálny tvar horného aj spodného dielu. Obe časti môžete kúpiť v rovnakom štýle, alebo plavky naopak rôzne kombinovať. V prípade bikín máte naozaj celý rad možností.

Bikiny sú plavky, ktoré sú známe stovky rokov, prvé zmienky o dvojdielnych plavkách sú už z roku 1 400 pnl. Plavky typu bikín sa používali v antickom Grécku. Moderné bikiny potom vynašli Francúzi a prvé plavky boli predstavené na módnej prehliadke v Paríži v roku 1946. Tu vzbudili plavky veľký rozruch a stali sa terčom kritiky. Do módy sa dostali vďaka herečke Brigitte Bardot v roku 1957. Práve tieto plavky mala slávna Brigitte vo filme A boh stvoril ženu.

Vybrať správne bikiny nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pokiaľ chcete, aby vám plavky naozaj sadli a aby ste sa v nich cítila pohodlne, nemala by vás zaujímať cena a celkový vzhľad. Pri výbere bikín je najdôležitejší typ postavy. Potom sa môžete zamerať na výrobný materiál a pochopiteľne aj design.

Porovnať ceny bikín

Typy

Bikiny sú plavky mnohých podôb. Podľa strihu sa bikiny rozdeľujú nasledovne.

  • String bikiny – spodná aj horná plaviek tvoria úzke pružné pásiky. Tými je obšitá plavková tkanina. Tieto pásky predovšetkým umožňujú zaväzovanie horného dielu a časté sú aj v okolí pása. String bikiny mávajú najčastejšie trojuholníkový tvar. Známe sú aj pod označením šnúrkovej bikiny.
  • Bralette bikiny – vrchná časť má trojuholníkový tvar, širšie ramienka a tradičné viazanie za krkom. Tenty typ plaviek ponúka dobrú oporu pre prsia.
  • Tankiny – sú plavky, ktoré tvoria klasický spodný diel. Horná časť je predĺžená a čiastočne alebo úplne zakrýva brucho. Veľmi často sú tankiny tvorené 3 časťami. Použiť ich môžete ako nohavičky a podprsenku, nohavičky a predĺženú hornú časť, alebo je možné využiť všetky 3 diely zároveň. Tieto plavky sú v súčasnosti veľmi obľúbené, pretože kryjú aj rôzne nedokonalosti ženského tela.
  • Mikrokiny – naopak minimum látky ponúka tento typ bikín, ktoré sú dobrou voľbou pre odvážnejšie ženy. U týchto bikín môžete očakávať iba veľmi malú oporu pŕs a sú tak vhodné skôr pre ženy s menším poprsím.
  • V – kiny – spodný diel bikín svojim strihom pripomína písmeno V.
  • T – back – bikiny tvoria spodný diel typu tangá. V zadnej časti tvoria plavky iba úzke gumy, ktoré svojím tvarom pripomínajú písmeno T.
  • Retro bikiny – sú známe aj pod označením vintage bikiny a spájajú prvky retro aj moderných bikín. Typický je pre nich spodný diel s vysokým pásom. Retro bikiny obvykle ponúknu dobrú oporu pre prsia.
  • Bandeau bikiny – hornú časť tvorí pruh látky. V tomto prípade nebudete mať k dispozícii ramienka. Bikiny sú vďaka tomu vhodné pre ženy s menším poprsím, pretože poskytujú skôr menšiu oporu.

Tvar postavy

Pri výbere akýchkoľvek plaviek je dôležité zohľadniť typ postavy. Typ postavy nijako nesúvisí s hmotnosťou, štíhle aj plnoštíhle ženy majú rôzne tvary postáv, ktoré sa jednoducho rozdeľujú nasledovne.

Typ postavy jablko

Ženy s týmto typom postavy sú širšie v oblasti bokov a ramien. Krivku bokov tak môžete zdôrazniť vzorovaným spodným dielom, veľmi vhodné je napríklad bočné zaväzovanie. Na zoštíhlenie hornej časti sa odporúčajú hlboké výstrihy.

Za vhodné sa považujú aj bikiny typu tankiny s vyšším pásom. Tieto plavky dokážu postavu sploštiť aj spevniť.

Typ postavy hruška

Typ postavy hruška či trojuholník majú ženy s postavou pripomínajúce písmeno A. Pre tento typ postavy sú typické širšie boky, malé prsia a úzke ramená. Tu je vhodné zamerať sa predovšetkým na hornú časť tela, ktoré pomôžu hlboké výstrihy, podprsenky s košíčkami, zaväzovanie za krkom aj výrazné vzory. Naopak dolná časť plaviek by mala byť ideálne jednofarebná, veľmi vhodné sú lichotivé tmavé farby, ktoré zoštíhlia boky aj silnejšie stehná.

Typ postavy presýpacie hodiny

Ženy s touto postavou majú väčšie prsia a úzky pás. Tejto postave pristanú prakticky akékoľvek plavky, siahnuť môžete aj po sexy bikinách. Záleží iba na vás, ktorú časť si budete priať zvýrazniť viac. Odporúča sa voliť plavky s rovnako ladeným spodným aj horným dielom.

Typ postavy obdĺžnik

Ženy s rovnou siluetou a minimálnym rozdielom medzi poprsím, bokmi a pásom. Tu sa odporúča voliť bikiny, ktoré zvýrazňujú prsia aj boky. Veľmi vhodné sú trojuholníkové topy a spodná časť so šnurovaním či výrazným vykrojením na bokoch.

Atletická postava

Atletická postava alebo tiež tvar obráteného trojuholníka je označenie pre ženy so širokými ramenami a úzkymi bokmi aj pásom. Tu je vhodné siahnuť po vzorovanom spodnom diele, ktorý dokáže pritiahnuť pozornosť. Ideálne sú aj plavky s riaseným spodným dielom. Spodný diel môže mať podobu nohavičiek, šortiek a vhodné sú aj tangá. Horná časť by mala byť tvorená skôr jednoduchším topom. Široké ramená dokážu zúžiť horné diely s polstrovanými košíčkami.

Materiál

Bikiny sa vyrábajú z rôznych materiálov. Pri výbere týchto plaviek by ste mali zohľadniť miesto, kde budete plavky bežne nosiť. Každé prostredie má na materiál trochu iné nároky. Na výrobu plaviek sa predtým používali materiály ako polyester, polyamid či polyuretán.

Dnešné moderné bikiny môžu byť vyrobené aj z bavlny, neoprénu, lycry, elastenu, nylonu či ďalších materiálov. Veľmi často sa potom jedná o kombináciu rôznych materiálov. Najčastejšie však ide o kombináciu polyester x elasten alebo polyamid x elasten. Tieto materiály zaistia, že plavky budú robustné, elastické a rýchloschnúce.

Materiál spravidla určuje samotný výrobca a kúpiť môžete aj takmer priehľadné plavky, alebo také, ktoré sú vyrobené z tkanín prepúšťajúcich UV slnečné žiarenie.

Značka

Bikiny sú plavky, ktoré ponúka celý rad viac či menej známych výrobcov. Medzi obľúbené výrobcovia bielizne aj plaviek patria napríklad Astratex, obľúbené sú bikiny Roxy, Marko, Madora, Etna, Lorin či Adidas. V obchodoch nájdete aj mnoho neznačkových modelov. V tomto prípade nie je značka zase taká dôležitá, záleží skôr na vašom štýle a potrebách. Značkové plavky vám budú dobre slúžiť dlhšiu dobu, tie neznačkové môžete častejšie obmieňať.

Cena

Aj cena v tomto prípade súvisí so značkou aj kvalitou materiálu. Neznačkové bikiny vás môžu vyjsť na 9 – 22 eur. Cena značkových potom začína na cca 22 eur a šplhať môže k 86 eur.

Porovnať ceny bikín

Údržba

Potom, čo si nové plavky prinesiete domov je vhodné ich vyprať. Spôsob údržby by mal byť zdvihnutý na štítku. Prvé pranie nemusí nutne prebiehať v práčke, bikiny môžete vyprať vo vlažnej vode ručne. Plavky by sa nemali zbytočne žmýkať, pripevňovať štipce alebo sušiť na prudkom slnku. Na zachovanie farieb sa odporúča čas od času plavky vyprať v octovej vode, koncentrácia octu však nesmie byť príliš vysoká.

Otázky a odpovede

Akú spodnú časť môžu bikiny mať?

Spodná časť plaviek môže mať podobu klasických nohavičiek, veľmi často s podobou písmena V. Pre odvážnych sú na zohnanie spodnej časti tangá a športovo či hanblivejšie ženy môžu kúpiť spodný diel v podobe šortiek. Spodný diel môžete kúpiť samostatne a podľa chuti ho kombinovať s vrchnou časťou plaviek.

Aký je rozdiel medzi klasickými a športovými bikinami?

Športové bikiny poskytujú dokonalú oporu ženskému poprsiu. Plavky udržia prsia na svojom mieste pri akejkoľvek športovej aktivite. V pokoji si tak môžete užiť nielen vodné, ale aj plážové športy. Spodný diel tvoria nohavičky klasického strihu, ale veľmi často tu si môžete obliecť šortky. Klasické bikiny majú iný strih a poskytujú o niečo menšiu oporu pŕs. Vo väčšej miere je braný ohľad na pekný dizajn.

Ako vybrať bikiny podľa poprsia?

Každá žena má trochu iný tvar poprsia. Aj na to výrobcovia myslia a ponúkajú mnoho variantov horných dielov. Pre asymetrické poprsie sa hodia napríklad bikiny s push-up efektom, rôzne nerovnosti dokážu vyriešiť aj vypchávky. Ženy so široko usadeným poprsím budú potrebovať prsia pritiahnuť k sebe.

V ich prípade sú vhodné bikiny s kosticami a tvarom písmena C. Pre menej pevné a ťažké prsia sú ideálne bikiny s kosticami a tvarom písmena U. Menšie poprsie bude vyzerať atraktívne v hornom diele doplnenom o volániky či zaväzovanie. Vhodné sú bikiny s trojuholníkovým tvarom alebo podprsenky typu bandeau. Ženy s plným a okrúhlym poprsím si môžu dovoliť prakticky akúkoľvek podobu horného dielu.

Záver

Aby bikiny splnili všetko, čo od nich očakávate, je dôležité zvoliť správny strih. Vďaka tomu môžu plavky dokonale potrhnúť prakticky akúkoľvek postavu. Nielen štíhle ženy s dokonalou postavou sa budú pri letnom slnení cítiť sebavedome. Hoci bikiny obvykle netvoria príliš veľa látky, môžu skryť nedokonalosti a vyzdvihnú prednosti každého ženského tela. Ženám s telom v tvare hrušky alebo trojuholníka pristanú bikiny s výrazným horným a jednoduchým spodným dielom.

Ženy s postavou v tvare obráteného trojuholníka by mali naopak voliť bikiny s jednoduchým horným a výraznejším spodným dielom. Ženy s typom postavy jablko budú potrebovať bikiny, ktoré zakryjú väčšiu časť postavy. V ich prípade sú dobrou voľbou bikiny – tankiny. Ženy s telom v tvare obdĺžnika sa skôr chlapčenskou postavou, zvýraznia svoje prednosti v plavkách s push-up efektom. Vhodné sú pre nich plavky s väčšími výkrojmi či volánikmi. Prakticky akúkoľvek podobu bikín na seba môžu obliecť ženy s postavou typu presýpacej hodiny.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.trisport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo