Korzety

Korzety patria do šatníka ženy už po tisícročia, preto sa nemusíte báť, zaradiť tenko kúsok ani do toho svojho. V minulých rokoch bol korzet zo šatníkov vďaka modernej dobe vytlačený, dnes sa tam však pozvoľna vracia. Korzet patrí medzi spodnú bielizeň, ktorá vám umožní vypustiť z hlavy všedné starosti.

Vďaka korzetu budete môcť myslieť iba sama na seba, budete sa môcť cítiť nielen pohodlne, ale aj zvodne, elegantne a slávnostne. Pochopiteľne aj dnešné korzety majú sťahovaciu funkciu, poradia si s nedokonalosťami ženského tela a dopomôžu vám aspoň na chvíľu k dokonalej postave.

Ak sa rozhodnete korzet zaobstarať, musíte presne vedieť, za akým účelom ho budete chcieť nosiť. Korzet môže byť súčasťou bežného oblečenia, nosiť ho môžete ako luxusnú aj bežnú spodnú bielizeň. Najdôležitejšie je potom vybrať správnu veľkosť korzetu. Súčasťou korzetu sú kostice, ktoré sa vyrábajú z rôznych materiálov.

Porovnať ceny korzetov

Typy

Korzety majú mnoho podôb, kúpiť ich môžete v prevedení s ramienkami aj bez ramienok. Súčasťou korzetu môžu a nemusia byť podväzky. V základe sa korzety delia podľa strihu a to na variant cez prsia a pod prsia.

  • Pod prsia – korzet je možné nosiť v kombinácii s obľúbenou podprsenkou
  • Cez prsia – v tomto prípade nahradí korzet podprsenku. Voliť môžete medzi korzety s kosticami aj bez kostíc.

Ďalej sa potom korzety rozdeľujú podľa udalosti. Voliť môžete medzi korzetom spoločenským, tvarujúcim, vhodným na každodenné nosenie, erotickým a svadobným. Dobre zvolený korzet by mal dokázať ukryť nedokonalosti tela, medzi ktoré patria nežiaduce faldy na chrbte či vystúpené brucho.

  • Bielizňové korzety – tieto korzety sa nosia pod šatami alebo iným oblečením.
  • Spoločenské – korzet je možné už nosiť namiesto trička či blúzky. Veľmi často sú súčasťou týchto korzetov podväzky, ktoré môžete podľa potreby odopnúť. Tieto korzety bývajú bohato zdobené, čo sa odráža na ich vyššej obstarávacej cene.

Veľkosť

Korzety sa vyrábajú v bežných konfekčných veľkostiach, túto spodnú bielizeň tak nemusí zdobiť iba štíhle ženské telo. Naopak, niektorí výrobcovia ponúkajú korzety aj vo veľkosti 5 – 6 XL.

Pred tým, než pôjdete korzet vyberať, je vhodné poznať veľkosť pása, bokov aj poprsia.

  • Obvod pása – merať by ste mali tesne nad pupkom. Pri meraní nezaťahujte bruško ani nezadržujte dych.
  • Obvod bokov – merať budete v najširšom mieste, teda cez bedrá. Štát by ste mali s nohami pri sebe.
  • Obvod poprsia – obvod by mal byť meraný cez najplnšiu časť poprsia a cez lopatky.

Akonáhle budete svoje miery poznať, môžete vychádzať z veľkostných tabuliek. Pokiaľ budete na hrane dvoch veľkostí, mali by ste postupovať nasledovne. Ženy, ktoré netrápia nadbytočné kilogramy a obvod ich trupu je pevne daný stavbou kostí, budú musieť siahnuť po väčšej veľkosti. V prípade žien s nejakým kilogramom navyše sa odporúča zvoliť korzet menšej veľkosti. Podkožný tuk je možné pomerne ľahko stiahnuť.

Kostice

Neoddeliteľnou súčasťou korzetov sú kostice. Na ich výrobu sa používajú rôzne materiály, ktoré určujú pohodlie pri nosení aj životnosť korzetu.

  • Plastové kostice – sú vhodné pre tých, ktorí s korzetom začínajú, pretože toľko netvarujú a sú vďaka tomu pohodlnejšie. Na druhú stranu korzet s plastovými kosticami nemusí vykúzliť vysnívanú siluetu. Počítať musíte aj s ich kratšou životnosťou.
  • Špirálová kostica – vytvarovať pás dokážu špirálové kostice, ktoré sú považované za zlatú strednú cestu. Tieto kostice sa najlepšie prispôsobia vášmu trupu.
  • Oceľové kostice – najviac vašu postavu vytvaruje korzet s oceľovými kosticami. Tieto korzety nemusia byť pohodlné pri dlhodobom nosení, ale sú najkvalitnejšie a majú najdlhšiu životnosť. Korzet s oceľovými kosticami ukryje vystúpené bruško a schová aj nedokonalosti chrbta.

Materiál

Na výrobu korzetov sa používajú rôzne materiály. Voľba materiálu je skôr otázkou vkusu. Jednotlivé materiály sa líšia aj v tom, pri akej príležitosti budete korzet nosiť. Bežnými materiálmi sú čipka, brokát, koža, zamat, satén či taft.

Na výrobu lacnejších korzetov sa používajú aj umelé materiály napríklad polyamid a polyester. Výhodou týchto materiálov je vysoká odolnosť, pevnosť i stálofarebnosť.

Zapínanie

Korzety sa zapínajú rôznymi spôsobmi. Veľmi často potom ponúka kombináciu spôsobov. Zapínanie môže byť umiestnené v prednej aj zadnej časti. Korzet je možné zapnúť pomocou šnurovania, zipsu aj háčikov. Výhodou šnurovania je, že ho môžete veľmi ľahko upravovať.

Značka

Korzety kúpite v každom značkovom obchode, ktorý ponúka dámsku spodnú bielizeň. Korzety spadajú medzi luxusné a mnohokrát aj veľmi vyzývavé prádlo a mnohí tak môžu mať s návštevou obchodu problém a radšej nakupujú korzet prostredníctvom internetu. Ak však chcete mať úplnú istotu, že vám korzet dokonale padne a jeho nosenie bude príjemné, je oveľa lepšie korzet pred nákupom vyskúšať. V predajniach nájdete korzety značiek Avanua, LingaDore, Madonna, 7-Heaven, Marie Jo, Chilirose, či Obsessive.

Cena

Jedinou vecou, ktorá by mohla proti korzetom hovoriť, je vyššia obstarávacia cena. Investícia do korzetu sa však určite oplatí, pretože jeho nosenie bude určite vítaným spestrením nielen pre ženy, ale korzet na vašom tele poteší aj vášho partnera. Cenu korzetu určuje z veľkej časti príležitosť, pri ktorej korzet oblečiete a výrobný materiál. Za dámsky korzet môžete zaplatiť od cca 26 – 129 eur.

Porovnať ceny korzetov

Údržba

Korzety sú špecifickou bielizňou a pri ich údržbe je nutné striktne dodržiavať odporúčania výrobcu. Niektoré korzety je možné prať v práčke na šetrný prací program. Vždy perte bez použitia aviváže.

Niektoré korzety sa potom bijú zásadne v ruke a to veľmi šetrne bez zbytočného stláčania. Odporúča sa ho jemne vytierať hubkou vo vlažnej vode. Schnúť by mal vždy na vzduchu. Tento kúsok bielizne sa nikdy nežehlí, pretože teplom by mohlo dôjsť k deformácii kostíc.

Otázky a odpovede

Sú podväzky súčasťou každého korzetu?

Podväzky sú pri korzetoch veľmi časté, je však pochopiteľne možné kúpiť korzet bez podväzkov. Podväzky môžu byť odrábacie aj na pevno prišité. Veľmi často je možné korzet kúpiť v kombinácii s pančuchami, nohavičkami aj podväzkovým pásom.

V akom poradí sa korzet oblieka?

Najprv treba obliecť pančuchy, nasledujú nohavičky a na koniec korzet s podväzkami alebo podväzkový pás, ktorý je nutné zapnúť pod nohavičky. Vďaka tomu bude možné nohavičky normálne stiahnuť, čo ocenia ženy aj muži.

Aké je základné pravidlo pri výbere korzetu?

Pri výbere korzetov cez prsia je najdôležitejšie zvoliť správnu veľkosť košíčkov. V tomto prípade nie je dôležité, či má žena útlu alebo plnšiu postavu. Súčasťou korzetu môžu byť kostice, k dostaniu sú tiež korzety bez kostíc alebo tie s push-up efektom. S výberom správnej veľkosti sa nebojte nechať si poradiť.

Záver

Korzet alebo šnurovačku nosili ženy už pred tisíc rokmi. Úlohou korzetu bolo zvýrazniť útly ženský pás a vyzdvihnúť prednosti poprsia. Obľuba šnurovačiek sa do módy vracia vo vlnách. V dnešnej dobe obľuba korzetov opäť rastie, na čo trh pochopiteľne reaguje a ponuka modelov je skutočne veľká. Korzety sú k dostaniu v mnohých podobách, líšia sa strihom, vzhľadom aj dizajnom. Okrem vzhľadu je najdôležitejšie vybrať správnu veľkosť, ktorá dokonale zvýrazní sexy krivky vášho tela.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo