Podprsenky

Najobľúbenejšie typy podprseniek

Podprsenka je časť oblečenia, ktoré by nemalo chýbať v šatníku žiadnej ženy alebo dievčatá. Nie každá žena však venuje výberu podprsenky dostatočnú pozornosť. Dobre padnúci model však zásadne ovplyvní vzhľad a má nemalý podiel aj na zdravotnom stave ženy. Najmä ženy s veľkými prsiami budú potrebovať podprsenku, ktorá im poskytne potrebnú oporu a zabráni tak možnej bolesti chrbta.

Pri výbere podprsenky hrá hlavnú rolu veľkosť a tvar. Podprsenku môžete kúpiť na internetových obchodoch, kde sú zastúpené aj veľmi známe značky. Tie vám umožňujú nevyhovujúci tovar vrátiť bez nutnosti platiť poštovné. Naozaj kvalitné podprsenky však na internete nekúpite.

Najlepší výrobcovia špecializujú svoj tovar iba do kamenných predajní, kde si môžete jednotlivé kúsky vyskúšať. Jediné odporúčanie ako vybrať správnu podprsenku totiž nie je. Aby ste mali istotu, že vám daný model skutočne padne, musíte ho vyskúšať vo všetkých možných pozíciách.

Porovnať ceny podprseniek

Typy

Podprsenky majú mnoho podôb, na trhu sú zastúpené 3 rôznymi typmi. Najväčší podiel tvoria povedzme klasické podprsenky vhodné na bežné nosenie. Aktívnym ženám by potom v šatníku nemali chýbať športové podprsenky a nastávajúce mamičky alebo ženy po pôrode sa nezaobídu bez dojčiacej podprsenky.

Klasická

Tieto podprsenky sú k dostaniu v mnohých rôznych podobách. Kúpiť môžete podprsenku s kosticami, bez kostíc, vystuženú, nevystuženú, Push –up, s ramienkami, bez ramienok, zmenšujúcu, čipkovú, bezšvovú alebo erotickú. Okrem klasických podprseniek v čiernej a bielej farbe je k dostaniu mnoho ďalších farieb alebo vzorov. Klasická podprsenka je vhodná na bežné nosenie.

Športové

Všetky ženy, ktoré sa venujú akejkoľvek športovej aktivite doma, vonku alebo v posilňovni sa nezaobídu bez športovej podprsenky. Športovú podprsenku si musíte vždy vyberať podľa náročnosti fyzickej aktivity.

Športové podprsenky sa delia na podprsenky s ľahkou, strednou a silnou oporou.

  • Ľahká podprsenka – je vhodná na menej náročné cvičenia. Využijete ju pri prechádzkach, pri cvičení jogy a praktická je aj na bežné nosenie.
  • Stredná opora – táto podprsenka už prsia viac pritiahne k telu a tým rozloží ich váhu. Svoje využitie majú pri jazde na bicykli, in-line korčuliach. Vziať ju môžete na lyže. Majiteľky väčších pŕs môžu tieto podprsenky nosiť aj pri bežných aktivitách.
  • Silná opora – podprsenky vhodné pri náročných športových aktivitách. Podprsenka prsiam obmedzí pohyb až o 70%. Sú vhodné pre ženy, ktoré behajú, cvičia zumbu, aerobic atď. Ak sú vaše prsia veľké, odporúča sa veľmi pohodlná podprsenka s prekríženými ramienkami.

Nalepovacie

Nalepovacie alebo tiež neviditeľné podprsenky sú ideálne vo chvíli, keď obliekate šaty alebo tričko bez ramienok as hlbokým výstrihom. Často sa jedná o silikónové nalepovacie podprsenky, ktoré tvoria iba košíčky a spodnú časť. Podprsenku je možné nosiť cca 4 – 6 hodín, vydrží až 30 nosení. Samozrejme záleží na zvolenej značke a kvalite, lacné podprsenky majú oveľa kratšiu životnosť.

Dojčiace

Na konci tehotenstva budete určite zháňať dojčiacu podprsenku, ktorá je opäť špecifická. Dojčiaca podprsenka by nikdy nemala mať kostice. Vhodné je, pokiaľ je horná časť košíčka elastická, podprsenka sa tak môže veľmi dobre prispôsobiť tvaru prsníka.

Okrem toho majú dojčiace podprsenky ramienka s rýchloupínacím mechanizmom, veľmi rýchlo môžete košíček zložiť a ihneď ste pripravené bábätko nadojčiť. Vo chvíli, keď zložíte hornú časť košíčka, mala by prsník držať vnútorná podšívka alebo aspoň bočná výstuha. Vďaka nej sa úplne neodhalíte a prsník zostane v rovnakej pozícii.

Dojčiace podprsenky môžu mať v zadnej časti až 6 radov zapínania. Nosiť ich môžete už ku koncu tehotenstva, kedy sa nemusíte cítiť príjemne vo vašej pôvodnej podprsenke, ale vaše prsia ešte nie sú toľko naliate. Súčasťou dojčiacej podprsenky bývajú po pôrode dojčiace vložky. Tie zabránia možnému pretekaniu mlieka. Dojčiace podprsenky sa odporúča skúšať priamo s týmito vložkami. Zistíte tak, či je pre vložku v podprsenke dostatok miesta.

Bezprostredne po pôrode bývajú prsia veľmi naliate a bolestivé a bez podprsenky sa nezaobídete ani v noci. Tu prichádzajú na rad veľmi pohodlné bezšvíkové podprsenky, ktoré nikde netlačia, avšak aj tieto modely držia prsia v správnej pozícii a vytvarujú vám zvodný dekolt.

Veľkosť

Veľkosť je pri výbere podprsenky tým najdôležitejším, avšak práve tento parameter vyberá mnoho žien zle. Mnohé ženy sa pri voľbe veľkosti podceňujú a vyberajú najmä modely väčších obvodov.

Pre zmeranie správnej veľkosti vám stačí iba krajčírsky meter, ktorým zmeriate obvod pod prsiami a cez prsia.

Cez prsia

Tento obvod určuje veľkosť konkrétne hĺbku košíčkov. Obvod by ste mali merať vždy v oblečenej podprsenke. Merať by ste mali cez bradavky, čo je miesto, kde sú prsia najplnšie. V tomto prípade by nemal meter byť nijako výrazne utiahnutý, mal by byť iba napnutý.

Správnu veľkosť košíčkov môžete zistiť 2 spôsobmi:

  1. Riadiť sa budete tabuľkou výrobcu a vyberiete veľkosť košíčkov podľa tabuľky výrobcu. Tento spôsob je oveľa častejší a u jednotlivých predajcov sa s ním stretnete častejšie.
  2. Správnu veľkosť košíčkov zistíte tak, že od nameranej hodnoty obvodu cez prsia odčítate nameranú hodnotu obvodu pod prsiami. Výsledok vám potom povie, akú veľkosť košíčka potrebujete. Tento spôsob sa používa skôr ojedinele. Aj tu vám s výberom pomôže tabuľka od výrobcu.

Pod prsiami

Je rozmer, ktorý drvivá väčšina žien meria zle alebo k nameranej hodnote pridáva centimetre. Tento obvod sa stará o to, aby podprsenka prsia dobre držala.

Pri správne stanovenom obvode nebude podprsenka tesná ani voľná. Obvod pod prsiami nikdy nezmeriate samotné, potrebovať budete ochotného asistenta. Meria sa opäť pri oblečenej podprsenke, avšak vaše ruky by mali byť zdvihnuté hore. Vami zvolený asistent potom zmeria obvod pod prsiami.

Od výsledku by ste mali vždy niekoľko centimetrov odčítať. Ak napríklad nameriate 64 cm, budete potrebovať podprsenku veľkosti 60. V prípade, keď nameriate 86 – 90 cm, budete potrebovať obvod podprsenky 80.

Strih

Vo chvíli, keď vyberiete správnu veľkosť podprsenky, ešte nemáte vyhrané. Veľmi dôležitý je totiž aj strih. Každá žena má prsia trochu iná a každé tak sadne iný tvar. Výber strihu závisí od pevnosti pŕs a okrem výsledného vzhľadu má podiel aj na zdravotnom stave. Vo chvíli, keď vám podprsenka naozaj padne, predídete možné bolesti chrbta, čo je problém najmä žien s veľkým poprsím.

Tvar podprsenky udáva výstuž, zohľadniť však musíte aj tvar poprsia. Ženy s mäkšími prsiami by mali voliť podprsenku s vyšším stredom. Tá udrží prsia na mieste aj pri predklone. Ak máte pevné prsia, môžete kúpiť aj podprsenku s nízkym stredom.

  • Vystužená – jednoznačne najobľúbenejší typ, ktorý je k dostaniu vo veľkostiach A – H. Výstuž sa postará o správnu pozíciu pŕs. Vystužená podprsenka sa postará o zvodný a plný dekolt.
  • Push-up – tieto podprsenky uvítajú ženy s malým poprsím. Push-up podprsenka prsia zväčší až o 1 veľkosť.
  • S kosticami – tieto podprsenky sú opäť určené najmä pre majiteľky väčších pŕs.
  • Bez kostíc – podprsenky bez vystuženia ocenia naopak ženy s malými prsiami.

Okrem týchto základných tvarov sú k dostaniu polové, balkónové, 3D spacery, Braletky, Bardot, Plunge a iné. Všetky sú k dostaniu vystužené aj nevystužené.

Značka

Podprsenka je oblečenie, ktoré kúpite prakticky v akomkoľvek obchode alebo stánku. Tu nájdete menej kvalitné modely, ktoré môžu a nemusia splniť vaše predstavy. Ak si môžete dovoliť skutočne kvalitný výrobok, vyberajte medzi značkami Calvin Klein, Astratex, Dorina, Bellinda, Blancheporte, Anita Care, adidas, Reebok a ďalšie.

Cena

Cena je daná najmä miestom nákupu a značkou výrobcu. Podprsenku môžete kúpiť za 9 eur alebo za cca 129 eur. Záleží na vašich finančných možnostiach a požiadavkách.

Oveľa kvalitnejšie sú pochopiteľne značkové výrobky, ktoré však nie sú všetkým dostupné najmä v prípade, keď budete potrebovať viac kusov alebo máte v rodine ženy či dievčatá vo väčšom zastúpení. Aj tu tak platí pravidlo, že či už kupujete lacnú alebo drahú podprsenku, mali by ste si ju vždy vyskúšať.

Porovnať ceny podprseniek

Otázky a odpovede

Akú podprsenku vybrať pre ženy plných tvarov?

Ani ženy plných tvar neprídu pri výbere podprsenky skrátka. Najmä v špecializovaných predajniach je veľký výber od veľkosti 60 B – 120 D, či 90 K. Okrem podprseniek bežného vzhľadu, sú pre nich krásne dizajnové kúsky, ktoré potešia osoby oboch pohlaví.

Najmä niektoré podprsenky s ozdobnými páskami vyniknú na ženách plných tvarov oveľa lepšie ako v prípade štíhlejších zákazníčok. Veľmi dobre vyzerajú aj podprsenky, ktoré majú hornú časť zdobenú čipkou a tylom. Ťažké prsia potrebujú podporu v podobe kostíc alebo podporného bočného dielu, širšie by mali byť aj ramienka.

Ako vybrať podprsenku na základe obvodu pod prsiami?

Tomuto problému sme sa už venovali v odseku veľkosť. Vzhľadom na to, že tu drvivá žien chybuje, je vhodné túto problematiku rozobrať. Mnoho žien meria obvod pod prsiami zle. Po prvé sa merajú samotné a za druhé k výsledku pridávajú ďalšie centimetre. Obvod pod prsiami by mala vždy merať druhá osoba a od výsledku by ste mali naopak odčítať.

Nemusíte sa báť, že kúpite tesnú podprsenku, každý model vám umožnuje rezervu až 5 cm, pričom musíte počítať s tým, že počas nosenia sa podprsenka ešte natiahne. Vďaka menšej podprsenke budú vaše prsia dobre podoprené. Žena s obvodom pod prsiami 65 – 70, bude potrebovať podprsenku veľkosti 60. Pri obvode 71 – 75 to bude veľkosť 65, obvod 76 – 80 vyžaduje veľkosť 70. Takto by bolo možné postupovať ďalej.

Aké zvoliť ramienka?

Ramienka podprsenky ovplyvňuje veľkosť košíčka. Čím je košíček väčší, tým širšie bývajú aj ramienka. Túto vlastnosť mávajú najmä podprsenky kvalitných značiek, v prípade lacných podprseniek môžete naraziť aj na tenké ramienka v kombinácii s veľkým košíčkom. V tomto prípade sa môžu ramienka zarezávať do ramien. Ani toto však nie je pravidlo, ktoré platí 100% u všetkých žien. Veľmi dôležité je podprsenku pred nákupom vyskúšať.

Záver

Podprsenky majú mnoho podôb, veľkostí a strihov. Pri výbere hrá hlavnú rolu dobre zvolená veľkosť. Veľmi dôležitý je najmä nameraný obvod pod prsiami. Aby ste vybrali správnu veľkosť, je nutné od nameranej hodnoty odčítať minimálne 5 cm.

Zapnutá podprsenka sa nesmie v chrbtovej časti nikam posúvať. Skontrolovať môžete aj to, o koľko cm ju môžete natiahnuť. Po natiahnutí by mal byť maximálne priestor pre 2 prsty. Košíčky musia dobre sedieť pri predklone aj ďalších pohyboch. Aj majiteľky malých pŕs by mali preferovať podprsenku so širšími ramienkami.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.vip-pradlo.cz, www.lanotte.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo