Bluetooth reproduktory

Bluetooth reproduktor, ale aj bezdrôtový, prenosný alebo párty reproduktor. Pod všetkými týmito označeniami nájdete jeden výrobok. Jeho najväčšou výhodou je práve absencia kábla, ktorá vám umožní používať reproduktor, kdekoľvek budete chcieť. Vďaka tomu rastie jeho obľuba najmä u mladších ročníkov. Potešiť však môžu prakticky kohokoľvek.

Pri výbere reproduktorov sa zamerajte na niekoľko dôležitých parametrov. Tým najdôležitejším je výkon a veľkosť. Zohľadniť by ste mali spôsob ovládania, ktoré je z veľkej časti danej funkciami reproduktora. Zaujímať vás bude pochopiteľne zvuk a nemenej dôležitá je výdrž batérie. Kvalitu určuje značka a podstatnú úlohu hrá tiež cena.

Porovnať ceny bluetooth reproduktorov

Typy

Bezdrôtové reproduktory prenáša zvuk pomocou bluetooth alebo WI-FI. To, ktorý spôsob využijete, závisí aj od typu a vzhľadu.

Bluetooth

Touto technológiou je vybavená väčšina reproduktorov. Pomocou bluetooth reproduktor jednoducho spárujete s mobilným telefónom alebo iným zariadením.

Výhodou je v tomto prípade nižšia obstarávacia cena a nevýhodou menšie dosah. Reproduktor by mal byť od mobilného telefónu vo vzdialenosti do 10 metrov.

WI-FI

Tieto reproduktory sú vhodnejšie pre domáce použitie, kedy budete využívať WI-FI signál a to bezdrôtovo, ale aj pomocou kábla. Kvalita zvuku je v tomto prípade lepšie, obstarávacia cena vyššia.

späť na obsah ↑

Veľkosť

Bluetooth reproduktory sa značne líšia svojou veľkosťou. Malé reproduktory sú ľahko prenosné a nie je problém vziať je aj na dlhšie túru, alebo ich používať vonku, kedy budete tráviť voľné chvíľky napríklad na záhrade.

Veľké reproduktory sú stabilne umiestnené najčastejšie v obývacích či študentských izbách. A najobľúbenejšie sú stredne veľké reproduktory, ktoré majú dostatočný výkon, a používať ich môžete kdekoľvek.

späť na obsah ↑

Výkon

Veľkosť výkonu je daná veľkosťou reproduktora. Malé modely nebudú nikdy tak výkonné ako veľké reproduktory. Výkon malých prenosných reproduktorov sa najčastejšie pohybuje od 10 – 50 W.

 • Do 10 W – tento výkon ponúka malé kompaktné reproduktory, zvuk je v tomto prípade horšie.
 • Od 10 – 40 W – stredná veľkosť má už pomerne dobrý výkon. Dobrý zvuk ponúka výšky i basy.
 • Nad 40 W – najvýkonnejší a najväčší reproduktory vám poskytnúť veľmi kvalitný zvuk

Pokiaľ zvolíte veľké domáce reproduktory, môžete kúpiť modely s výkonom v rozmedzí 200 – 500 W.

späť na obsah ↑

Zvuk

Bluetooth reproduktory ponúka zvuk v rôznej kvalite. V prípade, že kúpite väčšiu veľkosť, ktorá vás naláka nízkou cenou, nebude kvalita zvuku nijako extra dobrá. Reproduktor vám skôr než kvalitný zvuk poskytne väčšiu hlasitosť.

Lacné reproduktory sú typické vysokými silnými basy, ktoré prebijú všetko ostatné. Kvalitnejšie reproduktory však nesiaha len na basy a aj v prípade veľkej hlasitosti oceníte aj kvalitný vokály. Najlepšie počúvanie si doprajete pomocou veľkých a výkonných párty reproduktorov.

Kvalitu počúvaní však určuje aj vzdialenosť reproduktora od mobilného telefónu. Vzdialenosť býva väčšinou 10 – 15 metrov.

späť na obsah ↑

Batérie

Životnosť batérií je cca 5 – 20 hodín. Životnosť batérie nie je v tomto prípade daná veľkosťou reproduktora, aj malé modely môžu mať životnosť až 20 hodín. Tu záleží na konkrétnom výrobku.

Životnosť batérie je však ošemetná parameter. Výdrž batérie je spravidla testovaná na 50% hlasitosť. Ak budete hudbu počúvať hlasnejšie, než na akú bol testovaný, bude životnosť batérie nižšia. S maximálnou hlasitosťou tak môžete životnosť skrátiť aj o polovicu.

späť na obsah ↑

Odolnosť

Pri prenosných reproduktorov by vás mala zaujímať tiež odolnosť. Ak budete reproduktory používať tiež vonku, je vhodnejšie vyberať odolnejší pogumované alebo inak opláštené modely.

Vonkajšie reproduktory majú väčšinou odolnosť IP67 alebo IP68. Toto krytie značí, že je reproduktor úplne odolný proti vniknutiu prachu a odolá aj pôsobeniu vody. Domáce reproduktory však takúto odolnosť nemajú, tu je odolnosť väčšinou IP 54, poškodiť ich môže aj drobnejšie dážď. Pri vonkajšom používaní tak musíte byť viac opatrní.

späť na obsah ↑

Funkcia

Reproduktory ponúka ďalšie prídavné funkcie. Ich počet sa zvyšuje s celkovou veľkosťou reproduktora. Ovládanie bezdrôtových reproduktorov je veľmi jednoduché. Všetko je možné pomocou tlačidiel, u tohto typu spravidla nenájdete LCD displej, môžu ho mať len niektoré drahšie reproduktory.

V tomto prípade však nie je displej dôležitý, pretože bezdrôtový reproduktor budete ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Prítomnosť displeja je skôr na škodu, pretože znižuje životnosť batérie. O pripojenie na bluetooth vás reproduktory informujú iba pomocou rôzne farebné diódy.

Okrem bežných základných funkcií, ktorými sú vybavené všetky reproduktory, máte k dispozícii aj niekoľko funkcií prídavných. Pred výberom si jednotlivé funkcie overte, pretože s ich počtom rastie i obstarávacia cena. Je však zbytočné platiť za funkcie, ktoré ani nevyužijete.

 • Indikátor batérie – praktická funkcia, vďaka ktorej budete mať vždy prehľad o stave batérie.
 • Hlasový asistent – reproduktor je možné ovládať hlasom a to vďaka Google Assistant
 • Prijímanie hovorov – aby ste mohli hovory prijímať, musí byť súčasťou reproduktora tiež mikrofón.
 • Podsvietenie – túto funkciu má veľké množstvo reproduktorov. Podsvietenie je funkcia na efekt, nevýhodou je však rýchlejšia vybíjanie batérie. Niektoré reproduktory nie sú vybavené iba jednou farbou a pri počúvaní si tak užijete doslova farebnú šou.

Vonkajšie reproduktory majú aj funkciu plávanie, čo znamená, že ak spadnú napríklad do bazéna, nepotopí sa, ale budú plávať po vode.

späť na obsah ↑

Značka

Lacný bezdrôtový reproduktor pochybné značky vám spravidla kvalitné počúvanie hudby neumožní. Stále sú síce k zohnaniu reproduktory obstojné veľkosti, ktorých cena je podozrivo nízka, ak však nechcete prísť o kvalitný zvuk, kúpe takéhoto výrobku sa vyhnite oblúkom.

Vždy radšej spoliehajte na kvalitné výrobky, ich cena bude vyššia, ale počúvanie bude príjemný a výdrž batérie dostačujúca. Podľa mnohých užívateľských recenzií si veľmi dobre vedú reproduktory značky Sony, ktoré poskytnú bezproblémový počúvanie aj u lacnejších výrobkov. K ďalším obľúbeným patrí reproduktor JBL, BOSE, Niceboy, Logitech alebo LAmax.

späť na obsah ↑

Cena

Cena týchto výrobkov v prípade kvalitného výrobcu začína na 20 EUR. Ide o menej výkonné typy, ktoré vás kvalitou zvuku príliš neuchváti. Väčšiu radosť z počúvania budete mať vďaka výrobkom strednej cenovej kategórie, ktorá sa pohybuje od 60 – 120 EUR.

Veľkostne sú reproduktory kompaktné, vziať ich môžete kamkoľvek, zvuk bude dostatočne kvalitné a batérie vám umožní niekoľkohodinový počúvanie. Pokiaľ chcete kúpiť veľký a výkonný reproduktor, bude cena v rozmedzí 120 – 280 EUR. Nájsť môžete pochopiteľne aj drahšie alebo naopak lacnejší model.

Porovnať ceny bluetooth reproduktorov

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Je možné bluetooth reproduktory používať vonku?

Von môžete prakticky akýkoľvek reproduktor. Ak však budete hudbu vonku počúvať pravidelne, zvoľte taký model, ktorý je na pobyt vonku prispôsobený.

Vonkajší reproduktor je často z dôvodu zvýšenia odolnosti pogumovaný alebo je doplnený o dodatočný oplet. Na druhú stranu reproduktory určené výhradne na domáce používanie, nevyžadujú žiadne tieto prvky a sú skôr viac dizajnové.

Ako je možné reproduktor spárovať s mobilným telefónom alebo tabletom?

Keďže sa jedná o bluetooth reproduktor môžete ho jednoducho spárovať pomocou bluetooth. To však nie je jediná možnosť. Niektoré reproduktory sú vybavené ďalšími výstupy, vďaka ktorým je možné pripojenie slúchadiel, sterea atď.

Celkom bežný je 3,5 Jack vstup, USB VŠUP, vstup pre flash disk alebo NFC. Ak reproduktor podporuje NFC, bude jeho ovládanie veľmi jednoduché. V tomto prípade stačí len telefón k reproduktoru priložiť a telefón sa automaticky spáruje sám.

Prečo kúpiť bluetooth reproduktor?

Dôvodov, prečo si tento reproduktor zaobstarať je hneď niekoľko. Tou hlavnou je bezpochyby prenosnosť a skladnosť. Reproduktor môžete vziať prakticky kamkoľvek a počúvanie hudby alebo rádia si užiť všade, kde je dostupná služba bluetooth.

Niektoré reproduktory môžu fungovať aj ako PowerBank a ľahko vám tak aspoň čiastočne oživí batériu mobilného telefónu, či iného zariadenia.

Oproti bežným domácim reproduktorom sú oveľa odolnejšie a nevadí im ani dážď. Na druhú stranu však nájdete aj niekoľko nevýhod. Tou prvou je vyššia nákupná cena, ktorá je daná bezdrôtovou technológiou. Druhou nevýhodou je životnosť batérie. Jej výdrž znižuje hlasitý počúvanie, ale aj chladné počasie.

späť na obsah ↑

Záver

Pri výbere bluetooth reproduktora sa nezameriavajte v prvom rade na cenu. Najzásadnejšie otázkou je, kde budete reproduktor najčastejšie používať. Podľa toho budete vyberať veľkosť.

Spôsob používania ovplyvní aj jeho samotný vzhľad. Reproduktory určené na vonkajšie použitie musí byť oveľa odolnejšie ako tie, ktoré sa budú využívať len doma.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk