Čítačky čiarových kódov

Pomocou čítačky čiarových kódov môžete veľmi ľahko identifikovať všetky produkty označené čiarovými kódmi. Následne sú dáta z kódu prenesené do počítača alebo iného zariadenia. Tieto prístroje v bežnom živote pravdepodobne nevyužijete, čítačky sú však neoceniteľné pre každého majiteľa podniku, obchodu, prepravcu atď. Vďaka možnosti čiarový kód naskenovať bude zadávanie všetkých produktov oveľa rýchlejšie, než keby ste museli kódy zadávať ručne.

Čítačka čiarových kódov načíta kódy EAN, jedná sa o medzinárodný číselný kód. Na týchto kódoch je vyznačená informácia o dodávateľovi a ďalšie dôležité údaje. Čítačka pracuje na podobnom princípe ako skener, nasníma obrazovú podobu kódu a prevedie ho do digitálnej podoby. Čítačku je možné nainštalovať aj do smartfónu, táto manipulácia je však ťažšia a nevýhodou je aj rýchlejšie vybíjanie batérie. Ak vlastníte obchod alebo podnik je oveľa praktickejšie zaobstarať čítačku v podobe samostatného zariadenia.

Pred výberom čítačky si ujasnite, či pre vás bude praktickejšia bezdrôtová alebo drôtová čítačka. Obe varianty majú svoje pre a proti. Pri výbere zohráva úlohu typ kódov, ktoré čítačka načíta aj intenzita používania. Pri menej častom používaní si vystačíte s lacnejšou čítačkou, pri intenzívnom používaní budete potrebovať vysoko kvalitné zariadenie.

Porovnať ceny čítačiek čiarových kódov

Typy

Čítačky čiarových kódov je možné rozdeliť podľa spôsobu prepojenia s počítačom na bezdrôtové, ktoré využívajú prenos pomocou Wi-Fi alebo Bluetooth a drôtové, ktoré sú s počítačom prepojené pomocou USB kábla.

Bezdrôtová

Je ideálny tam, kde budete musieť kódy načítať vo väčšej vzdialenosti od počítača. Jednotlivé čítačky môžu fungovať aj vo vzdialenosti desiatok metrov. Kódy sa budú nahrávať do vnútornej pamäte zariadenia. Bezdrôtové čítačky však nemajú automatický mód, pre načítanie kódu je teda nutné stláčať príslušné tlačidlá. Pri bezdrôtovom zariadení budete musieť kontrolovať stav batérie.

Drôtová

Práca s drôtovou čítačkou je veľmi jednoduchá a rýchla, pretože čítačka disponuje automatickým módom. Vďaka tomu stačí čítačku ich kódu priblížiť, po tom, čo zariadenie kód rozpozná, dôjde k jeho automatickému zapnutiu a načítaniu kódu.

Nemusíte stláčať žiadne ďalšie spúšťacie tlačidlá. Drôtová čítačka je praktická v miestach, kde treba načítať veľké množstvo kódov. Počítať však musíte s tým, že vás bude limitovať napájací kábel, ktorý vám neumožní načítať vzdialenejšie kódy. Káblové čítačky sa k počítaču pripevňujú pomocou USB kábla.

Technológia čítacieho zariadenia

Čítačky čiarových kódov využívajú rôzne technológie čítacieho zariadenia. Podľa toho ich možno rozdeliť do niekoľkých skupín.

Laserová

Táto technológia umožňuje načítať usporiadanie čiernych a bielych čiar. Výhodou je nízka obstarávacia cena a jednoduché používanie. Tieto čítačky fungujú predovšetkým s dobre čitateľnými kódmi, načítanie kódov je o niečo pomalšie. Čítačky tak nie sú vhodné do náročnejších prevádzok.

CCD

Sú známe aj ako LED čítačky. Na skenovanie využívajú čítačky veľké množstvo svetelných senzorov, ktoré sú umiestnené v rade. Tieto čítačky nemajú interný svetelný zdroj, a pre správne načítanie kódu musia byť umiestnené v jeho tesnej blízkosti.

2D

Pracuje na podobnom princípe ako čítačka lineárna. Je schopná načítať kód aj zo strany. Tieto čítačky bývajú označované ako všesmerové a patria k tým najspoľahlivejším. Práca je tak jednoduchšia a efektívnejšia. Tieto čítačky obstoja aj v náročných prevádzkach. 2D čítačky sú schopné načítať aj QR kódy.

Dizajn

Čítačky čiarových kódov sú ďalej zastúpené v dvoch podobách. Voliť môžete medzi ručnou alebo stolnou čítačkou.

  • Ručné – malé a ľahko prenosné zariadenie s rukoväťou je doplnené aj spínacie tlačidlo.
  • Stacionárne – pripevňujú sa na pracovnú plochu ak videniu sú predovšetkým vo veľkých obchodoch.
  • Mobilný terminál – zariadenie, ktoré vie viac ako načítať čiarové kódy. Mobilný terminál môže svojim vzhľadom pripomínať mobilný telefón, býva vybavený ďalšími funkciami. Súčasťou terminálu môže byť fotoaparát, GPS alebo dotykový displej. Ten je možné využiť na načítanie podpisu. Toto zariadenie je v dnešnej dobe bežne k videniu u prepravcov balíkov a obľúbené je aj v skladoch.

Značka

K známym výrobcom čítačiek patrí Motorola, Honeywell, Virtuos, Newland, Maxxo, Zebex, Zebra, Datalogic a ďalšie.

Cena

Najlacnejšie káblové ručné snímače môžete kúpiť od 43 – 64 eur. Tieto čítačky sú úplne dostačujúce pre malé obchody. Snímacia vzdialenosť je do 50 cm od kódu a súčasťou väčšiny čítačiek je aj stojan.

Od 86 eur sú k dostaniu ručné drôtové čítačky, ktoré disponujú 2D technológiou a sú schopné načítať aj QR kódy. K dostaniu sú aj prvé bezdrôtové ručné čítačky. Od 171 eur sú potom k dostaniu stolné čítačky ak najdrahším patria mobilné terminály, za ktoré môžete zaplatiť viac ako 427 eur.

Porovnať ceny čítačiek čiarových kódov

Otázky a odpovede

Čo všetko je obsiahnuté v čiarovom kóde?

V tomto kóde nájdete všetky dôležité informácie o danom produkte. Všetky čísla aj písmená sú zakódované do rôzne dlhých a širokých pruhov. Okrem výrobcu to býva cena, dátum výroby aj spotreby, hmotnosť a mnoho ďalšieho. Čiarové kódy sú jednotlivým produktom prideľované medzinárodnou inštitúciou.

Čo je PLU kód?

Ide o kód, ktorý má vyhľadať cenu tovaru. V obchode sa PLU kódy používajú pri nebalenom tovare, napríklad pečiva, ovocia alebo zeleniny. Tento tovar sa bežne zváži pri pokladni a PLU kód potom zadá pokladničné ručne podľa zoznamu alebo naspamäť.

Načítajú čítačky všetky kódy spoľahlivo?

Nie každá čítačka je schopná načítať všetky kódy správne. Na vine nie je ani tak samotné zariadenie ako kódy samotné. Problémy môžu spôsobiť zle čitateľné kódy, niektorým čítačkám môže robiť problém veľkosť kódu. Stretnúť sa môžete s kódmi, ktoré majú nedostatočné okraje, chýbajúce čiary, ale problémy môže spôsobiť aj nálepka nalepená cez časť kódu.

Záver

Vďaka čítačkám čiarových kódov sa veľmi zjednodušilo odosielanie aj prijímanie rôznych produktov, čo ocenia nielen veľké firmy, ale aj drobnejší podnikatelia. Čítačka vám umožní produkt počas chvíle naskenovať a potom už budete mať prístup ku všetkým dôležitým informáciám. Čítačky majú svoje opodstatnenie v obchodoch, logistických i prepravných spoločnostiach av mnohých ďalších odvetviach.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo