Čítačky čipových kariet

Čítačka čipových kariet je zariadenie, ktoré vám umožní využívať všetky výhody eObčianky. Elektronický občiansky preukaz by mali mať doma všetci, ktorí požiadali o výmenu existujúceho občianskeho preukazu po 1. júli 2018. Súčasťou týchto nových preukazov je aj kontaktný elektronický čip, ktorý môže poskytnúť majiteľovi občianky množstvo praktických výhod. Preto, aby ste mohli využívať všetky výhody eObčanky si však budete musieť zaobstarať aj čítačku čipových kariet.

Vďaka čítačke a eObčance budete môcť z pohodlia domova vybavovať rôzne doklady, bez zdĺhavého pobytu na úradoch. Budete mať otvorený prístup k mnohým službám vo verejnej správe, môžete vytvárať certifikáty aj elektronický podpis atď. Všetky benefity, ktoré eObčanka ponúka je vhodné pred obstaraním čítačky preštudovať.

Čítačka čipových kariet je veľmi dôležité zariadenie, u ktorého veľmi záleží na tom, kde prístroj zaobstaráte. Rozhodne sa vám nemusí vyplatiť nákup podozrivo lacnej čítačky. Vždy sa zamerajte na poctivého výrobcu, u ktorého si môžete overiť, že čítačka spĺňa normu ISO/IEC 7816. Zariadenie ďalej musí podporovať komunikačný štandard PC/SC a CCID protokol. Strážiť budete musieť kompatibilitu s počítačom, ku ktorému budete čítačku pripájať.

Porovnať ceny čítačiek čipových kariet

Typy

Externá čítačka kariet sa s ďalším zariadením spáruje pomocou USB konektora alebo môžete zvoliť bezdrôtovú podobu. Jednotlivé modely sa celkom podstatne cenovo líšia, funkčnosť jednotlivých modelov je však úplne rovnaká. Cenový rozdiel je daný značkou, vzhľadom a zabezpečením čítačky.

Lacné čítačky nie sú vybavené displejom ani klávesnicou, heslo pre prihlásenie budete môcť zadať iba na počítači. Súčasťou drahších zariadení je už displej a klávesnica. Pre obsluhu čítačky nebudete potrebovať počítač, všetko môžete zadávať priamo. Výhodou drahších čítačiek je tak väčšie zabezpečenie.

Bezdrôtové čítačky je možné pomocou bluetooth spárovať so smartfónom. Pri tejto čítačke nebudete musieť do počítača inštalovať žiadne potrebné programy.

Aktivácia

EObčanku si môžete aktivovať hneď pri prevzatí nového dokladu. Stačí si zvoliť bezpečnostné kódy, o aktiváciu sa potom postará úradník, ktorý vám doklad odovzdá.

  • BOK – kód, ktorý je nutný pre dodatočnú identifikáciu, zadávať ho budete priamo na úrade. Dĺžka kódu je v rozmedzí 4 – 10 čísel.

Pre aktivovanie elektronických funkcií je nutné nastaviť ďalšie 2 kódy:

  • IOK – identifikačný kód, ktorým sa budete prihlasovať, funguje podobne ako PIN pri bankovej karte
  • DOK – deblokačný kód, pomocou ktorého môžete v prípade potreby odblokovať zle zadaný IOK kód.

Doma si potom budete musieť do počítača nainštalovať aplikáciu eObčianky. Potom už môžete elektronický občiansky preukaz používať.

Značka

Výrobca je v prípade čítačky čipových kariet veľmi dôležitý. Vždy voľte preverenú značku, kvalitná čítačka musí spĺňať normu ISO 7816, podporovať CCID a komunikačný štandard PC/SC. A nakoniec je nutné, aby bola čítačka kompatibilná s operačným systémom tabletu alebo počítača. Všetky tieto parametre spĺňajú čítačky YENKEE, Nedis, Akasa, Connect IT alebo napríklad Promag.

Cena

Zaobstarať čítačku čipových kariet nie je príliš nákladné, tie najlacnejšie čítačky bez klávesnice kúpite za cca 6 – 15 eur. Čítačku pripojíte pomocou USB kábla k počítaču a do otvoru vložíte občiansky preukaz, bankovú kartu alebo SMART kartu.

Čítačky s cenou vyššou ako 22 eur majú väčšie možnosti. Tie najdrahšie môžete používať aj na overovanie elektronického podpisu.

Porovnať ceny čítačiek čipových kariet

Otázky a odpovede

Je nutné vždy aktivovať elektronický čip na občianskom preukaze?

Táto aktivácia povinná nie je. Pokiaľ nebudete chcieť čip aktivovať, môžete občiansky preukaz používať ako naďalej. Všetky potrebné záležitosti budete môcť vybavovať na patričných úradoch, kde budete svoju totožnosť preukazovať občianskym preukazom. Čip na novom občianskom preukaze bude neaktívny až do doby, kedy sa ho rozhodnete sami aktivovať.

Je možné aktívny čip opäť deaktivovať?

Aktívny elektronický čip je možné deaktivovať. V prípade, keď sa pre deaktiváciu rozhodnete, nebude možné vziať tento krok späť. Ak budete mať o online služby záujem, budete si musieť znova požiadať o nový občiansky preukaz. Deaktivácia čipu sa tak odporúča iba v prípade, keď budete riešiť stratu alebo odcudzenie občianskeho preukazu.

Je používanie elektronickej občianky bezpečné?

Bezpečnosť oObčianky je garantované Ministerstvom vnútra. Občiansky preukaz s aktivovaným čipom nemôže byť zneužitý ani v prípade, keď sa váš preukaz dostane do rúk inej osoby. Preto, aby bolo možné s občianskym preukazom pracovať, je nutné poznať aj vaše prihlasovacie údaje. Scudzenie eObčianky je úplne rovnaké, ako keby ste prišli o starý preukaz bez čipu.

Záver

Čítačku čipových kariet môžete využívať pri internetovom bankovníctve, najčastejšie sa o nej však hovorí v súvislosti s eObčankou. Vďaka elektronickému občianskemu preukazu môžete z pohodlia domova komunikovať s mnohými úradmi.

Pomocou eObčanky vybavíte daňové priznanie, môžete požiadať o výpis zo živnostenského alebo trestného registra. Zistíte bodový stav, vybavíte eRecept. Komunikovať môžete s ďalšími inštitúciami ako napríklad ČSSZ, katastrom nehnuteľností atď. Do budúcnosti sa plánuje výhody eObčiansky ďalej rozširovať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo