Cyklistické dresy

V šatníku žiadneho vášnivého cyklistu by nemal chýbať cyklistický dres. Dresy na koleso nie sú len estetickými kúskami oblečenia, oveľa dôležitejšia je ich správna funkčnosť. Cyklistika je aktívny šport, pri ktorom sa zapotíte. Úlohou dresov je pot od tela odvádzať a udržiavať telo cyklistu po celú jazdu v suchu. Na výrobu dresov sa preto používajú priedušné a rýchloschnúce materiály. Cyklistické dresy sú výnimočné aj svojim strihom. Ten je prispôsobený práve jazde na kolese. Dresy k telu dokonale priľnú a pri jazde nebudete mať odkrytý chrbát ani inú časť tela.

V obchodoch sú cyklistické dresy k dostaniu v mnohých podobách. Tak, ako pri každom oblečení je najdôležitejšie zvoliť tú správnu veľkosť. Dres by ste však mali vyberať aj podľa podmienok, v ktorých budete pravidelne jazdiť. Podľa poveternostných podmienok sa dresy delia na letné aj zimné. Pri výbere si všímajte celkové prevedenie, kvalitnejšie dresy mávajú ploché švy a nechýba im ani niekoľko praktických prvkov.

Porovnať ceny dresov

Typy

Cyklistický dres by vám mal zaistiť komfortné podmienky pre jazdu za každého počasia. Vďaka tomu budete v suchu pri jazde v letných dňoch, v zime vás potom dres ochráni pred chladom aj vetrom.

Letné dresy

V horúcich letných dňoch vám urobí najlepšiu službu cyklistický dres s krátkym rukávom alebo bez rukávov. Letné dresy sú vyrobené z veľmi ľahkých a priedušných látok. Z dôvodu maximálnej priedušnosti majú letné dresy viac sieťovaných prvkov.

Zimné dresy

Do chladnejších jesenných aj zimných dní sú určené cyklistické dresy s dlhým rukávom. Zimné dresy sa najviac odlišujú mierou zateplenia, vyrábajú sa v niekoľkých rôznych gramážach. Čím je gramáž látky vyššia, tým lepšie vás dres pred chladom ochráni. Do teplejších dní je možné vyraziť v drese bez zateplenia, v chladnejších dňoch viac oceníte dresy s membránou.

Dresy na koleso nie sú väčšinou nepremokavé, avšak pred vetrom vás lepšie ochránia dres s ochranou proti vetru, ktorú môžete nájsť napríklad pod označením Windstopper. Jednotliví výrobcovia však môžu mať pre túto funkciu viac rôznych názvov. Zimné cyklistické dresy sa bežne nosia ako druhá vrstva.

Veľkosť

Najdôležitejšie je vybrať dokonale padnúci dres. Cestný dres by mal k telu dobre priliehať, pri jazde na horskom bicykli sú vhodnejšie dresy voľnejšieho strihu. S výberom správnej veľkosti vám môžu pomôcť veľkostné tabuľky výrobcov. Oveľa lepšie je však dres pred nákupom vyskúšať.

Materiál

Úlohou dresu na koleso je postarať sa o váš komfortný pocit. Preto sa na ich výrobu používajú rôzne kvalitné funkčné materiály. Najčastejšie to býva polyester, čo je materiál, ktorý nenasakuje vlhkosť a veľmi rýchlo schne. Medzi ďalšie používané syntetické materiály patrí lycra, nylon alebo spandex. Veľmi častá je aj kombinácia niekoľkých materiálov.

Na výrobu drahších dresov sa používa merino vlna, čo je prírodný materiál s výnimočnými termoregulačnými schopnosťami. Dresy z merina môžete nosiť celoročne, v lete vás dres ochladí, v zime zahreje.

Doplnky

Cyklistické dresy ponúkajú niekoľko praktických doplnkov, ktoré môžete za jazdy využívať.

  • Vrecko – nachádza sa v zadnej predĺženej časti dresu. Do vrecka si môžete odložiť náhradné tričko, návleky alebo akúkoľvek inú drobnosť. Pri výbere konkrétneho dresu sa zaujímajte aj o prevedenie a kvalitu tejto časti. Niektoré vrecká môžu byť vyrobené iba z ľahkej sieťoviny, iné môžu byť naopak opatrené uzatvárateľným zipsom.
  • Silikónový pásik – zabraňuje vychádzaniu dresu smerom nahor a tým ochráni váš chrbát.
  • Zipsy – praktickým prvkom sú aj zipsy, ktoré vám uľahčia obliekanie a vyzliekanie. Pokiaľ sa za jazdy viac zahrejete, budete môcť teplo lepšie vyvetrať. Dresy môžu byť opatrené krátkymi aj dlhými zipsami po celej dĺžke.
  • Reflexné prvky – postarajú sa o vaše bezpečie pri jazde za zlého počasia alebo tmy. Reflexné prvky by nemali chýbať predovšetkým na tmavších dresoch.

Značka

Dresy na koleso sa delia aj podľa určenia. Svoje dresy majú muži, ženy aj deti. Dámske dresy sa líšia strihom aj farebnosťou. Detské dresy je možné zakúpiť deťom od veku cca 2 rokov. Vyberať môžete zo stoviek rôznych značiek, menovať môžeme napríklad Bonavelo, adidas, Alpine Pro, Biemme alebo Crussis. Od týchto výrobcov môžete kúpiť aj ďalšie oblečenie na koleso v podobe cyklistických nohavíc rôznych dĺžok, viest alebo búnd.

Cena

Cenové rozpätie cyklistických dresov je pomerne veľké. Iné nároky na kvalitu materiálu majú rekreační cyklisti, iné profesionáli. Najlacnejšie dresy je možné kúpiť za cenu do 22 eur, za túto cenu môžu dres kúpiť ženy, muži aj deti. Kvalitnejšie dresy priliehavého i voľného strihu stoja od 35 – 64 eur. Za dres v mimoriadnej kvalite môžete zaplatiť viac ako 129 eur.

Porovnať ceny dresov

Otázky a odpovede

Aký je najobľúbenejší cyklistický dres?

Najviac univerzálnym a tým aj najobľúbenejším je dres s krátkym rukávom. Tieto dresy je možné využívať prakticky celoročne. V lete vyrazíte v samostatnom drese, v chladnejších dňoch ho môžete kombinovať s návlekmi, ktoré natiahnete na holé ruky.

Aké funkcie by mal cyklistický dres plniť?

Cyklistický dres musí byť priedušný, aby dobre odvádzal pot od tela a udržal vás po celý čas v suchu. V zime vás musí ochrániť pred vetrom aj chladom. Strih dresy musí byť prispôsobený posedu, ktorý na bicykli zaujmete. Dres vás v žiadnom prípade nesmie obmedzovať v pohybe, naopak by mal byť dokonale pohodlný. Vďaka dresu by ste mali byť na kolesu dobre vidieť, kvalitnému dresu nebudú chýbať ani reflexné prvky.

Kedy sa hodí voľný a kedy priliehavý dres?

Cyklistické dresy sú často rozdelené do dvoch hlavných skupín, a to na klasické a MTB. Klasické alebo cestné dresy sú priliehavé a pri ich výrobe sa myslí na čo najväčšiu aerodynamiku. Na výrobu závodných a výkonných dresov sa používajú ľahšie materiály.

Rekreačným cyklistom, milovníkom horských bicyklov či freeridu potom budú viac vyhovovať voľnejšie dresy, ktoré vzhľadom pripomínajú civilné tričko. Avšak aj na výrobu týchto dresov sa používajú kvalitné funkčné materiály. Voľnejším dresom obvykle chýba typické zadné vrecko. Tieto dresy sú vyrobené zo silnejších a tuhších materiálov.

Záver

Cyklistický dres sa postará o vaše pohodlie a bezpečnosť na ceste. V drese budete nielen dobre vyzerať, ale tento kúsok látky sa postará, aby ste sa pri jazde zbytočne nepotili alebo vám počas jazdy nebola naopak zima. Vďaka týmto praktickým vlastnostiam budete môcť na bicykli vyrážať prakticky za akéhokoľvek počasia.

Dres na koleso by ste nemali vyberať iba podľa veľkosti, hoci je tento parameter tým prakticky najdôležitejším. Zvážiť by ste mali aj to, v akom počasí budete na kolesu jazdiť, aký štýl jazdy preferujete a zamerať by ste sa mali aj na samotnú kvalitu materiálu alebo celkové prevedenie dresu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo