Cyklistické nohavice

Tí, ktorí pravidelne a radi jazdia na bicykli, dobre vedia, že pre správny pôžitok z jazdy nie je vhodné podceniť správne oblečenie. Práve cyklistické nohavice im majú potrebný komfort a pohodlie poskytnúť. Súčasťou týchto nohavíc je špeciálna vložka, vďaka ktorej vás nebude pri jazde nič tlačiť. Antibakteriálna vložka má odlišný tvar v prípade dámskych a pánskych nohavíc. Cyklistické nohavice sa nosia na holom tele, pokiaľ by ste používali spodnú bielizeň, nebudú nohavice plniť svoju funkciu správne.

Pri výbere cyklistických nohavíc hrá tak ako pri každom oblečení veľkosť. Vybrať môžete aj správne prevedenie, ktoré závisí od počasia. Najdôležitejšie je zvoliť správny materiál a šírku vložky. A zásadnú úlohu zohráva aj kvalitný výrobca.

Porovnať ceny nohavíc

Typy

Cyklistické nohavice majú mnoho podôb. Cyklistika je šport, ktorý je možné vykonávať takmer celoročne, a práve počasie je pri výbere nohavíc úplne zásadné.

Krátke elastické nohavice

Práve krátke nohavice vedú v pomyselnom rebríčku obľúbenosti. Krátke nohavice sú dostupné v dvojakom prevedení.

 • Bez trakov – pre menej náročných cyklistov sú vhodné práve tieto jednoduché nohavice.
 • S trakmi – tento typ je vhodný pre skutočných športovcov, ktorí v sedle trávia pravidelne dlhšiu dobu. Vďaka šlam nohavice správne držia na tele a vy tak nebude počas jazdy ničím rušenie. Vďaka strihu budete mať chránený aj chrbát, nemusíte sa obávať prechladnutia.

Voľné nohavice

Opäť sa jedná o krátke nohavice vhodné do teplejších dní. Obľúbené sú najmä pri jazde na horskom bicykli. Nohavice sa často skladajú z dvoch častí. Prvú časť tvoria vnútorné elastické nohavice s typickou vložkou. Druhú časť potom tvoria voľné kraťasy, ktoré je možné používať aj pri bežnom nosení.

Niektoré voľné nohavice však vložku nemajú a kúpiť ju teda musíte samostatne. Vložená môže byť na voľno, alebo ju možno prichytiť pomocou cvokov. Naraziť však môžete aj na nohavice, ktoré majú vložku prišitú napevno.

Dlhé nohavice

Ak vás od jazdy na bicykli neodradí ani chladnejšie počasie, môžete si zaobstarať aj dlhé nohavice. Sú dostupné v klasickej dlhej veľkosti aj ¾ prevedení.

Tieto nohavice sa líšia mierou zateplenia. Najlacnejšie nohavice sú vyrobené z rovnakých materiálov ako letná verzia nohavíc. Tie drahšie už majú rôznu podobu zateplenia. V prípade najkvalitnejších nohavíc sú použité rôzne membrány proti vetru alebo vode.

Zateplené nohavice sú obvykle rozdelené na:

 • Slabo hrejivé – sú vhodné na obdobie jar/jeseň.
 • Stredne hrejivé – možno ich použiť na jar, na jeseň aj v miernej zime.
 • Silne hrejivé – najkvalitnejšie nohavice so silnou gramážou. Sú často vyrobené zo zdvojeného materiálu a majú membránu v oblasti intímnych partií aj kolien.

Veľkosť

Pri výbere nohavíc je zásadné vybrať tú správnu veľkosť. Cyklistické nohavice sú k dostaniu vo veľkosti XS – XXXL. Vyberať môžete medzi pánskym a dámskym prevedení.

V závislosti na tom, komu sú nohavice určené, sa líši tvar vložky. Preto je skôr vhodné vyhnúť sa pri výbere značenia unisex. Značenie by malo byť rovnaké ako v prípade bežného oblečenia, cyklistické nohavice však nie sú práve lacná záležitosť a je teda na mieste pred kúpou nohavice radšej vyskúšať.

Kvalita prevedenia

Pri nohaviciach by ste sa mali zamerať na kvalitu prevedenia a strih. V prípade strihu je dôležité, z koľkých častí sú nohavice zložené. Všeobecné pravidlo hovorí, že z čím väčšieho počtu dielov sú nohavice ušité, tým lepšia je aj ich kvalita.

 • Kvalita švov – kvalitným cyklistickým nohaviciam nechýbajú ploché švy alebo lepené spoje, ktoré sú pohodlné, pri jazde nijako nevadí a nedrú.
 • Zakončenie nohavíc – čo sa týka zakončenia, máte na výber z dvoch možností. To, ktorú možnosť si vyberiete, závisí predovšetkým od vkusu každého.
 • Zips – vďaka zipsu bude obliekanie nohavíc o niečo jednoduchšie a rýchlejšie.
 • Pružný lem – je súčasťou lacnejších aj drahších nohavíc. To, ako ľahko sa budú nohavice obliekať je dané prevedením aj výrobcom.

Antibakteriálna vložka

Najdôležitejšou časťou cyklistických nohavíc je vložka. Kvalita vložky má zásadný vplyv na pohodlie počas jazdy. Vložka zabraňuje vzniku zaparenín i otlakov a postará sa o prietok krvi. Najmä počas dlhšej jazdy dochádza pomerne často k menšiemu prietoku krvi.

Tento problém sa týka mäkkých tkanív, ktoré sa nachádzajú pred lonovou sponou. Vložka nohavíc je prispôsobená tak, aby sa za jazdy predišlo aj týmto problémom. Vďaka antibakteriálnej úprave predídete možnému vzniku kožných chorôb i zaparenín.

Samotná vložka sa líši v závislosti od určenia nohavíc tvarom, ale aj výškou.

 • Nižšia výstelka – je určená závodným cyklistom a všetkým, ktorí si potrpia na pravidelné a dlhé vychádzky.
 • Vyššia výstelka – uspokojí nároky rekreačných cyklistov.

Značka

Prvým výrobcom cyklistických nohavíc je značka Assos. Táto značka ponúka skôr drahšie, ale jedny z najkvalitnejších nohavíc vôbec.

Ďalšie veľmi kvalitné nohavice sú k dostaniu aj od značiek Gore, Etape, BBB, Force, Castelli, Sensor, Fox, Craft alebo Maloja. Kvalitných výrobcov je pochopiteľne viac, ich výrobky nájdete v špecializovaných predajniach a spoznáte ich aj podľa vyššej ceny.

Cena

Najlacnejšie nohavice určené rekreačným cyklistom sú k dostaniu za menej ako 40 eur. Zastúpené sú nohavice v detskom, dámskom aj pánskom prevedení.

Pri cyklistických nohaviciach platí priama úmera, čím viac do nohavíc investujete, tým väčšiu kvalitu nakoniec dostanete. Za zlatú strednú cestu je možné považovať nohavice s cenou okolo 120 eur. Za najkvalitnejšie a prakticky nezničiteľné nohavice dáte aj viac ako 240 eur.

Porovnať ceny nohavíc

Údržba

Ako sme už spomínali, cyklistické nohavice sa nosia vždy naostro. Správna údržba je tak úplne zásadná. Nohavice by ste mali prať po každom použití, vždy dodržujte odporúčania výrobcu ohľadom spôsoby a teploty vody.

Všeobecne sa odporúča nohavice prať obrátené naruby. Pre dlhšiu výdrž je vhodné nohavice vkladať do špeciálnej tašky vhodné na pranie jemnej bielizne.

Otázky a odpovede

Je lepšie voliť elastické alebo voľné nohavice?

To, akú verziu nohavíc uprednostníte, záleží na vkuse, ale aj na tom, kam na bicykli vyrážate. Športovcom sú určené skôr elastické nohavice.

Pokiaľ bicykel využívate ako dopravný prostriedok po meste, na cestu do zamestnania alebo školy, môžu pre vás byť z hľadiska dizajnu vhodnejšie voľné nohavice. Tie sa na prvý pohľad príliš nelíšia od bežných nohavíc a využiť môžete aj vrecká.

Čo by nemalo chýbať?

Cyklistické nohavice sa vyrábajú v mnohých dizajnoch a farebných prevedeniach. Prednosťou niektorých nohavíc sú reflexné prvky, vďaka ktorým budete vidieť za každého počasia. Reflečné prvky sa najčastejšie nachádza na stehnách aj bokoch. Ak vás zaujmú nohavice bez týchto prvkov, voľte výrazné farby. Vhodná je ružová, oranžová a žltá.

Z čoho je cyklovložka vyrobená?

Každý výrobca používa pri výrobe trochu iné technológie a materiály. Za univerzálnu je možné označiť vložku s gélovým jadrom. Tieto vložky sú ideálne pre všetky typy jazdy.

V prípade niektorých vložiek je jadro silikónové. Tento materiál lepšie tlmí otrasy. Niektorí výrobcovia používania aj špeciálnu penu s rôznou hustotou. Hustota 90 kg/m² je ideálna pre 4 hodinovú jazdu.

Záver

Cyklistické nohavice sú základným vybavením každého cyklistu. K dostaniu je však oveľa väčší výber oblečenia a doplnkov. Pri výbere cyklistických nohavíc hrá zásadnú úlohu výrobca, ktorý vám zaručí kvalitu materiálov aj precízne prevedenie. Avšak ani výrobca vám nezaručí, že vám nohavice ideálne sadnú, preto je vhodné toto oblečenie pred nákupom vyskúšať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.trenujeme.sk, www.endorphinrepublic.sk, www.rogelli.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo