Cyklistické tretry

Na bicykli môžete jazdiť v akejkoľvek obuvi, avšak tí, ktorí si chcú užiť efektívnu jazdu, by mali zvážiť, či by sa im neoplatila investícia do cyklistickej obuvi. Samotná jazda v cyklistických tretrách je pohodlnejšia aj bezpečnejšia.

Cyklistická obuv vám umožní použitie nášľapných pedálov, čo prináša ďalšie výhody. Vaše nohy budú v optimálnej polohe na pedáloch a zaberať tak budete aj pri pohybe pedála nahor.

Pri výbere cyklistickej obuvi hrá dôležitú úlohu podrážka. O užívateľský komfort sa postará systém zapínania cyklistických tretier. Dôležitým parametrom je aj odvetrávanie topánky na bicykel. Nemenej dôležitý je pochopiteľne dizajn, kvalitný výrobca aj zodpovedajúca cena.

Porovnať ceny treter

Typy

Pri výbere narazíte na 3 kategórie obuvi. To, do akej kategórie pri výbere zabrúsite závisí od toho, ako často bicykel používate.

  • Cestné tretry – tieto športové topánky majú úplne rovnú hladkú podrážku a je určená iba na jazdu na bicykli. Chôdza v týchto topánkach nie je nijako pohodlná. Cestné tretry sa vyznačujú veľmi dobrým odvetrávaním. Topánky sú veľmi tuhé a majú nízku hmotnosť, oproti ostatným typom sú užšie.
  • MTB tretry do terénu – topánky na horský bicykel sú doplnené o podrážku, sú teda vhodné aj na bežnú chôdzu. To oceníte najmä v teréne, keď budete potrebovať bicykel prenášať cez rôzne prekážky. Tieto topánky na bicykel majú obvykle zosilnenú špičku a pätu a vďaka výrobným materiálom sa budú aj lepšie udržiavať.
  • Rekreačné – tretry na bicykel určené pre rekreačných cyklistov sú turistické tretry, ktoré majú mäkšiu podrážku, tieto tretry na bicykel tak môžete používať aj ako bežnú obuv.

Veľkosť

Cyklistické tretry by mali sedieť pomerne tesne na nohe. Športové typy topánok majú pomerne pevnú pätu a špičku, nie je možné kupovať príliš tesné topánky. To, či sú topánky naozaj pohodlné, spoznáte iba vtedy, keď si topánky vyskúšate. Topánky na bicykel by ste mali vždy skúšať s tenkou cyklistickou ponožkou.

Ak uprednostňujete nákup cez internet, budete sa riadiť veľkostnou tabuľkou, ktorú nájdete na stránkach každého kvalitného internetového obchodu.

Podrážka

Materiál a tuhosť podrážky má zásadný vplyv na rýchlosť jazdy. Čím je podrážka tuhšia, tým bude šliapanie efektívnejšie. V topánkach s mäkšou podrážkou sa budete cítiť pohodlnejšie. Tieto topánky na bicykel sú teda vhodnejšie skôr pre rekreačných cyklistov.

  • Karbón – karbónovú podrážku nájdete najmä pri závodných topánkach. Podrážka je tuhá, prenos sily efektívny. Nevýhodou je aj vyššia obstarávacia cena.
  • Spevnená – zlatou strednou cestou sú spevnené podrážky, ktoré sú stále pomerne efektívne pre jazdu na bicykli a použiť ich môžete aj na kratšiu chôdzu.
  • Guma – najlacnejšie rekreačné topánky na bicykel majú mäkkú gumovú podrážku. Obuv ako taká je pohodlná a chôdza je možná aj na dlhšie vzdialenosti, samotná jazda však nie je toľko efektívna.

Systém zapínania

To, akým spôsobom bude možné tretru utiahnuť, závisí z veľkej časti od toho, o aký tip topánky sa jedná. Drahšia športová obuv sa spravidla uťahuje pomocou boa systému, rekreačné tretry často kombinujú šnúrky a suchý zips, ako je to pri bežnej obuvi. Kombináciu niekoľkých spôsobov však nájdete na veľkom množstve modelov, tých športových nevynímajúc.

  • Boa zapínanie – najlepším spôsobom, ako topánku utiahnuť je použitie boa kolieska. Tento systém je veľmi častý pri ďalšej športovej obuvi. Topánka na bicykel je uťahovaná veľmi efektívne a hlavne rovnomerne. Profesionálne tretry potom disponujú dvoma boa systémami.
  • Pracka s račňou – tento systém je lepší ako uťahovanie pomocou šnúrok, na druhú stranu však nie je tak efektívny ako zapínanie s využitím boa systému. Jedná sa o akúsi zlatú strednú cestu, ktorá bude vyhovovať menej náročným používateľom.
  • Šnúrky/suchý zips – najlacnejšie topánky sa spravidla zapínajú pomocou suchého zipsu a šnúrok.

Odvetrávanie

Aj tu platí to isté ako v prípade systému zapínania. Čím je topánka športovejšia, tým lepšie u nej bude riešené odvetrávanie. Najdrahšie modely majú odvetrávanie aj v podrážke.

Nášľapy/platformy

Zvoliť môžete obuv, ktorá umožňuje používať nášľapy alebo platformu. Výber záleží predovšetkým na tom, v akom teréne sa budete pohybovať. Po finančnej stránke vychádzajú obe varianty takmer na rovnako.

  • Platforma – noha je voľnejšia, kedykoľvek ju môžete jednoducho zložiť zo šlapátka, čo oceníte najmä pri jazde v náročnom teréne.
  • Nášľapy – tretry s SPD nášľapy sa do pedálov zacvaknú pomocou zámkov, noha je tak upevnená a lepšie zaberá. Nášľapy sú ideálne na jazdu po ceste, niektorí športovci ich však môžu využiť aj na jazdu terénom.

Kompatibilita

Cyklistická obuv je doplnená o otvor, do ktorého je nutné namontovať tzv. kufor. Pod týmto označením sa skrýva špeciálna zarážka, vďaka ktorej bude noha pevne uchytená a jazda bude efektívna.

Pred tým, než topánky na bicykel kúpite, sa uistite, aký typ nášľapných pedálov vlastníte. Obuv musí byť s pedálom kompatibilná, inak ich nebude možné používať. Mnoho cyklistických tretier využíva dvojdierový systém SPD. Drahšia športová obuv využíva trojdierový systém.

Značka

Veľmi kvalitnú obuv je možné kúpiť od značky Giro, Force, FLR, Van Rysel, Shimano, Northwave alebo Rockrider.

Cena

Cena obuvi na bicykel začína na cca 43 eur. Cena najdrahších môže vyšplhať až k 427 eur. Z toho vyplýva, že rekreačnú obuv kúpite cca do 86 eur. Zlatú strednú cestu tvorí cenová kategória 86 – 214 eur a športovci, ktorí jazdia pravidelne, radšej siahnu po veľmi kvalitnej obuvi, ktorých cena prevyšuje 214 eur.

Porovnať ceny treter

Údržba

Vďaka správnej údržbe zvýšite životnosť cyklistickej obuvi. Bežné nečistoty odstránite pomocou handričky, väčšie nečistoty odstránite pomocou šetrného mydla. Vodu ani mydlo však nepoužívajte na kožené topánky, tie je možné čistiť iba suchou handričkou alebo kefou.

Mokré topánky je nutné nechať voľne vyschnúť. Na vysúšanie nie je možné použiť fén, radiátor, ale nemali by sa sušiť ani na priamom slnku.

Starať sa o topánky môžete aj pomocou špeciálnych prípravkov, tie sa líšia podľa toho, z čoho sú topánky vyrobené. Každý materiál totiž vyžaduje trochu iný prípravok. Pri údržbe je vhodné dodržiavať rady výrobcu.

Otázky a odpovede

Je možné kúpiť aj zimné tretry na bicykel?

Milovníci zimnej jazdy môžu pochopiteľne kúpiť topánky na bicykel v zimnej podobe. Topánky sú väčšinou vyššie a zateplené. Táto obuv sa vám však oplatí skôr pri pravidelnom jazdení, tí, ktorí vyrážajú iba občas, môžu klasické tretry doplniť o špeciálne návleky.

Sú lepšie nášľapy alebo platformy?

Nášľapné pedále vám nohu pevne uchytia a zaberať môžete aj smerom nahor. Jazda je rýchla a efektívna. Nášľapy pred jazdou iba nastavíte, nohu s topánkou do nich jednoducho nacvaknete, čím ju dostanete do ideálnej polohy pre šliapanie.

Platforma vám však poskytne väčšiu voľnosť nôh, čo je veľmi vhodné najmä pri jazde v náročnejšom teréne. Umiestnenie nohy na platformu nie je vždy rovnaké a nohu tak budete musieť skorigovať.

Ako vyslobodiť nohu z nášľapného systému?

Túto zručnosť je najmä v prípade začiatočníkov natrénovať ešte pred tým, než na bicykli vyrazíte do terénu. Vďaka tomu predídete možnému pádu. Nohu v topánke vyšmyknete jedným naučeným pohybom, tak, že budete pätu tlačiť smerom von od kolesa. Spôsob vyšmyknutia sa odporúča trénovať tak, že budete bezpečne opretie o stenu domu alebo napríklad stĺp.

Záver

Či už patríte medzi športových alebo rekreačných turistov, nemali by ste topánky na bicykel kupovať bez vyskúšania. V kamennej predajni vám s výberom radi pomôžu, v niektorých predajniach môžete dokonca využiť zmeranie nohy a do topánok vám pomôžu vybrať aj vhodnú vložku, ktorá bude ideálna pre váš typ klenby.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.kubicasport.eu

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo