Domčeky pre bábiky

Domček pre bábiky je hračka, ktorá poteší snáď každé dievčatko a zaujať môže aj mnoho chlapcov. Tieto krásne hračky je možné kúpiť v mnohých podobách prakticky v každom hračkárstve. Mnohí svoj výber podriaďujú obstarávacej cene, avšak pri výbere domčeka je vhodné vedieť, čo všetko vám môže táto hračka ponúknuť a aké domčeky sú na trhu na zohnanie.

Pri výbere domčeka je nutné vziať do úvahy niekoľko parametrov. Tým hlavným je vek dieťaťa, ktorému domček kupujete. Prvé domčeky sú určené deťom vo veku okolo 3 rokov. Domček môžete kúpiť ako samostatnú hračku, alebo ako príslušenstvo k obľúbenej bábike, ktorú už máte doma. V mnohých prípadoch je však bábika priamo súčasťou domčeka.

Na výrobu domčekov sa používajú rôzne materiály, v najväčšom zastúpení sú domčeky z plastu a dreva, ale je možné ich kúpiť aj domček z textilu alebo kartónu. Rozdielna je aj veľkosť hračky. Veľké domčeky majú svoje pevné miesto v detskej alebo obývačke. Menšie skladacie domčeky je možné využiť aj pri hraní vonku, alebo ich môžete jednoducho prevážať.

Domček pre bábiky musí byť bezpečný, pozornosť venujte konštrukcii, skontrolujte veľkosť odnímateľných častí. Pri výbere by ste mali vždy preferovať certifikovanú hračku prevereného výrobcu.

Porovnať ceny domčekov

Typy

Domčeky pre bábiky je možné rozdeliť viacerými spôsobmi. Do skupín ich môžete rozdeliť podľa výrobného materiálu alebo podľa umiestnenia domčeka. Domček pre bábiky je k dostaniu v niekoľkých podobách, voliť môžete medzi pevnými aj skladacími variantmi. Poslednou možnosťou je rozdeliť domčeky podľa typu konštrukcie.

Otvorené domčeky – sú tvorené iba obvodovou konštrukciou a často aj strechou. Tie však nemusia byť súčasťou domčeka zakaždým. Otvorené varianty ponúkajú veľmi dobrý prístup a sú vhodné aj pre hru viacerých detí.

 • Polouzavreté domčeky – ponúka prístup iba z prednej, alebo prednej aj bočných strán. Vďaka stenám nebudú z domčeka vypadávať doplnky a bábiky budú mať potrebnú oporu. Vzhľadom na obmedzený prístup si však s takýmto domčekom vyhrá menej detí naraz.
 • Uzatvárateľné domčeky – domček má realistickú podobu klasického domu. Nechýbajú všetky steny, okná ani dvere. Predná strana domčeka je otvárateľná. Po otvorení sa uzatvárateľný domček premení na variant s polouzavretou konštrukciou. Výhodou je možnosť všetko vybavenie uzavrieť a ponechať na jednom mieste. Domček je možné ľahšie prenášať a vo chvíli, keď sa s ním nebude nikto hrať, sa dovnútra nebude prášiť.

Materiál

Pri výbere domčekov pre bábiky najčastejšie narazíte na domčeky vyrobené z dreva alebo plastu.

 • Drevo – drevené domčeky patria k tým najobľúbenejším. Najväčšou výhodou dreva je veľká stabilita a možnosť dokúpiť veľké množstvo príslušenstva. Drevené domčeky mávajú spravidla väčší rozmer a počítať musíte s jeho vyššou obstarávacou cenou.
 • Plast – druhými najobľúbenejšími sú domčeky z plastu. Výhodou je predovšetkým ich lepšia prenositeľnosť. Plastové domčeky sú výrazne ľahšie ak dostaniu aj v cestovnej podobe. Aj v tomto prípade je možné k plastovým domčekom prikupovať rôzne doplnky a ich súčasťou môžu byť aj doplnkové svetelné alebo zvukové funkcie.
 • Kombinácia – k dostaniu sú aj domčeky vyrobené v kombinácii materiálov, Jedná sa o kombináciu dreva a plastu alebo je hlavný materiál doplnený o textilné prvky.
 • Kartón – domček vyrobený z kartónu v obchode s hračkami nekúpite. Túto variantu si však môžete vyrobiť doma presne podľa vašich predstáv. Výhodou je čas, ktorý výrobou domčeka strávite, nevýhodou je jeho obmedzená životnosť.

Možnosti

Domčeky pre bábiky môžu byť doplnené o nejaké funkcie. Niektoré z nich ponúkajú aj lacnejšie varianty, iné sú súčasťou drahších modelov.

Možnosť meniť vnútorné vybavenie – nábytok a rôzne vybavenie je možné podľa ľubovôle premieňať. To umožňuje úplne alebo aspoň čiastočne meniť vzhľad domčeka. Hra je tak zábavnejšia a vedie aj k rozvoju fantázie a priestorového videnia.

 • Možnosť zloženia – ponúka predovšetkým menšie cestovné podoby domčekov pre bábiky. Skladacie domčeky sú veľmi obľúbené práve pre svoju variabilitu.
 • Zvukové a svetelné efekty – tieto funkcie najčastejšie ponúkajú drahšie varianty domčekov pre bábiky Barbie. Neoddeliteľnou súčasťou týchto domčekov je rôzny počet batérií.

Veľkosť

Domčeky pre bábiky môžu byť malé alebo naopak skutočne rozmerné. Veľkosť výrazným spôsobom ovplyvní aj obstarávaciu cenu. Rozmery sa podpisujú aj na hmotnosti a ovplyvnia aj celkovú stabilitu a nosnosť domčeka.

 • Malé – výhodou menších domčekov je nielen nižšia obstarávacia cena, ale aj väčšia skladnosť a lepšia prenosnosť. Najmenšie domčeky majú výšku menšiu ako 20 cm a zmestia sa aj do poličky. Neponúka však toľko možností k hre.
 • Stredná – medzi stredné patria domčeky s výškou okolo 50 cm. Takto veľké domčeky je možné ešte premiestňovať, ale postaviť ich už budete musieť na zem. So stredne veľkým domčekom sa môžu vyhrať aj 2-3 deti.
 • Veľké – najväčšie domčeky môžu na výšku merať viac ako 1 meter. V ich prípade máte k dispozícii skutočne veľké množstvo príslušenstva. Domčeky sú veľmi stabilné, ale aj ťažké. V ich prípade im budete musieť vymedziť pevné miesto v izbe.

Značka

Výrobcov domčekov pre bábiky je celý rad. Tie kvalitné spoznáte podľa certifikácie, ktorá zaručuje, že domček spĺňa všetky bezpečnostné normy. To by malo byť v prípade detských hračiek úplnou samozrejmosťou. Medzi jedny z najobľúbenejších drevených variantov patria domčeky značky EcoToys, Legler, Woody, Little Dutch alebo Simba. Plastové domčeky ponúka Mattel, Smoby, ISO, Zapf Creation, Aga4Kids a ďalšie.

Cena

Nevýhodou domčekov pre bábiky je vyššia obstarávacia cena. Tú ešte zvýši príslušenstvo, ktoré môžete k domčeku dokúpiť. Na druhú stranu je domček pre bábiky hračka, ktorá hneď tak neomrzí a vaše dieťa môže správne zvolený domček zabaviť aj na niekoľko rokov. Drevené varianty sú prakticky nerozbitné a je možné ich výhodne predať alebo posunúť ďalej, či už v rodine alebo v okruhu známych.

Za lacnejšie možno považovať domčeky s cenou do 20 eur. Za túto cenu kúpite menšie plastové verzie s pomerne malým počtom doplnkov. Kvalitnejšie a prepracovanejšie domčeky vyjdú na 40 eur. Aj v tomto prípade sa jedná o plastový variant. Cena drevených domčekov začína na cca 80 eur a šplhať môže aj 427 eur.

Porovnať ceny domčekov

Otázky a odpovede

Aké vybavenie môže domček pre bábiky ponúknuť?

Pri výbere narazíte na domčeky s príslušenstvom aj bez príslušenstva. Záleží iba na vás, akej variante dáte pri výbere prednosť. Najčastejším príslušenstvom bývajú bábiky. Tiež ich počet sa s jednotlivými variantmi líši.

Niektoré domčeky obsahujú iba jednu bábiku, súčasťou iných môže byť celá rodina. Ďalším bežným príslušenstvom je nábytok alebo menšie domáce vybavenie. Tiež pri výbere príslušenstva zohľadnite vek dieťaťa. Pre najmenšie deti môžu byť malé časti veľmi nebezpečné.

Čo ďalej môže domček pre bábiky ponúknuť?

Domček pre bábiky je hračka, ktorá toho môže ponúknuť skutočne veľa. Záleží pochopiteľne na obstarávacej cene. Najlacnejšie domčeky sú iba jednoduchou konštrukciou, tie drahšie umožnia otvárať a zatvárať dvere a okná. Súčasťou niektorých domčekov môže byť výťah a najdrahšie varianty disponujú aj svetelnými alebo zvukovými prvkami.

Je domček pre bábiky dobrou hračkou?

Domčeky pre bábiky sú veľmi obľúbené. Tieto hračky môžu vašej dcére vydržať aj niekoľko rokov. Domček pre bábiky bude jednoducho rásť s dieťaťom. Najmenším deťom veľmi dobre poslúži menej vybavené domčeky, tým starším môžete postupne prikupovať celý rad ďalšieho príslušenstva. Jednotlivé prvky je možné rôzne skladať, kombinovať a presúvať, čo napomáha k rozvoju priestorového videnia i predstavivosti. Pri hraní si dievčatká taktiež trénujú drobnú motoriku.

Záver

Domček pre bábiky je veľmi obľúbenou hračkou, ktorá však často predstavuje väčšiu investíciu. Domček tak nikdy nevyberajte bez rozmyslu, v ideálnom prípade je vhodné domček vyberať priamo s dieťaťom. Pokiaľ budete domček kupovať ako prekvapenie, mali by ste presne vedieť, aké bábiky sú u vašej ratolesti tými najobľúbenejšími. Všetky obľúbené bábiky by sa mali do domčeka zmestiť a do hry sa zapojiť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo