Kočíky pre bábiky

Kočík pre bábiku patrí k základnému vybaveniu každého dievčatka. To, či je to vhodná hračka, zistíte až po čase. Pre niektoré dievčatká sa stanú kočíky a bábiky nepostrádateľnou záležitosťou, a budú ich sprevádzať počas celého detstva.

V tomto prípade bude treba model kočíka aj niekoľkokrát obnoviť. Niektoré dievčatká však tiahnu radšej k iným hračkám, v tomto prípade vás čaká pravdepodobne iba nákup jedného batoľacieho modelu a potom sa jednoducho prispôsobíte vkusu vašej ratolesti.

Kočíky pre bábiky sú v súčasnej dobe zastúpené v obrovskom množstve. Preč je doba, kedy trhu dominoval iba jeden model a vyberať sa mohla iba farba. Dnes je výber kočíkov pre bábiky rovnaký, ako by ste vyberali kočík pre bábätko a budete tak zohľadňovať v podstate tie isté parametre. Tie sa líšia najmä v podobe bezpečnosti a stability.

Porovnať ceny kočíkov na bábiky

Typy

Prvé, čo vás bude pri nákupe zaujímať je typ kočíka. Na výber máte niekoľko možností a nedá sa povedať, ktorý kočík bude tým vhodnejším.

Pokiaľ si nie ste istí, majú pre vás výrobcovia jednoduché riešenie v podobe 2 alebo dokonca 3 kombinácie. A nechýbajú ani špeciálne typy, medzi ktoré možno začať batoľacie kočíky v podobe chodítka, kočíky z netradičných materiálov alebo napríklad kočík pre dvojčatá.

Hlboký

Klasická verzia vhodná pre každý vek a každú bábiku. Výhodou týchto kočíkov je o niečo väčšia stabilita, nevýhodou potom horšia ovládateľnosť. Hlboký kočík je aj viac náročný na priestor.

Športové

Veľmi obľúbené sú v súčasnosti golfové kočíky, ktoré sú ľahké a skladné. Vhodnejšie je však ich obstaranie starším deťom, ktoré majú pri chôdzi 100% istotu, pretože kočíky sú skôr nestabilné. Ich použitie môže byť náročnejšie v teréne, vďaka malým kolieskam sa hodí skôr do mesta.

Trojkolesový

Trojkolesové kočíky sú najčastejšie v športovej verzii. Ich vzhľad je moderný a splní väčšie nároky malých mamičiek. Tieto kočíky sú opäť vhodnejšie väčším dievčatkám od cca 3 rokov. Výhodou trojkolesových kočíkov je väčšia možnosť voliť veľkosť koliesok. Vďaka tomu nie je problém vybrať kočík do terénu alebo mesta.

Kombinovaný

K najdrahším a medzi deťmi pravdepodobne najobľúbenejším patria kombinované kočíky, ktoré umožňujú vymeniť hlbokú korbu za športovú verziu alebo ich možno ľahko preskladať. Okrem toho ponúka veľké množstvo príslušenstva.

Bežne sa predávajú s taškou na kočík, perinku a vankúšik, cestovnú postieľku alebo napríklad prenosnú tašku pre bábiku. Tieto kočíky sú určené starším deťom a ich nákup sa vám oplatí v prípade, že bábika patrí medzi jednu z najobľúbenejších hračiek a sprevádza vaše dievčatko na každom kroku.

Špeciálna

Medzi špeciálne je možné zaradiť moderné kočíky určené dvojčatám, ale aj krásne retro modely vyrobené z prútia alebo dreva. Jedná sa predovšetkým o veľmi malé modely určené batoľatám.

Retro kočík je možné kúpiť aj väčším deťom, v tomto prípade je však vhodné nechať štýl skôr na dieťati. Zatiaľ čo pre dospelých môžu byť retro kočíky očarujúce a nevšedné podobou hračky, pre malé mamičky môžu byť naopak veľkým sklamaním.

Vek dieťaťa

Pri výbere typu kočíka je nutné zohľadniť vek dieťaťa. Iné pohybové zručnosti majú ročné deti a oveľa šikovnejšie sú 4 ročné deti. S vekom dieťaťa sa mení pochopiteľne veľkosť a výbava, ale hlavne stabilita kočíka.

Do 2 rokov veku

Najmenšie dievčatká majú kočíky vyrobené z plastu. Veku je prispôsobený aj tvar kočíka. Klasické hlboké sú viac stabilné, korba je veľmi často posadená na kolieskach, čo zabráni dieťaťu možnému pádu. Golfové kočíky majú mnohokrát podobu aktívneho chodítka.

Od 2 – 3 rokov

Tu nájdete veľké množstvo hlbokých kočíkov i klasických golfiek. Kočíky sú už mnohokrát doplnené o nejaké príslušenstvo. Golfové kočíky sú už menej stabilné a ich nákup je tak potrebné zvážiť s ohľadom na pohybové schopnosti dieťaťa.

Do 4 rokov

Tu už môžete vyberať medzi akýmkoľvek typom. Kočíky sú doplnené o mnohé príslušenstvo. V prípade starších detí je skôr ako typ vhodné zohľadniť veľkosť koliesok. Na výber máte kočíky s menšími kolesami, ktoré sú ideálne do mesta, na záhradu či do terénu sú vhodnejšie väčšie bicykle, ktoré sú opäť zastúpené vo veľkom počte.

Nad 4 roky

Najväčšia veková kategória už ponúka skôr menší výber. U týchto modelov je najdôležitejší design. Kočíky sú k dostaniu v niekoľkých verziách a určené sú 5 – 6 ročným deťom.

Rukoväť

Kočíky pre bábiku môžu mať stabilnú rukoväť, ale obľúbenou možnosťou sú aj kočíky s nastaviteľnou rukoväťou. Ich výhodou je možnosť dlhšieho používania, nevýhodou vyššia cena.

Stabilný

Pri výbere kočíka so stabilnou rukoväťou je nutné riadiť sa výškou dieťaťa. Jazda s kočíkom musí byť bezpečná a pohodlná. Najmenším deťom do 2 rokov sú určené kočíky s rukoväťou vo výške 55 – 65 cm. Dievčatká do 4 rokov môžu mať rukoväť vo výške 65 – 70 cm a najstaršie deti potom od 70 – 75 cm.

Nastaviteľná

Výhodou nastaviteľnej rukoväte je možnosť využívať kočík dlhšiu dobu. Kočíky umožňujú meniť výšku rukoväte v rozmedzí 20 – 30 cm, čo je síce lákavé, ale aj zradné.

V prípade, že kúpite pomerne veľký kočík, ktorého rukoväť umiestnite do výšky 40 cm, čo je veľkosť zodpovedajúca 2 ročnému dieťaťu, bude pre neho manipulácia značne náročná až nebezpečná. Takýto kočík môže dievčatko od používania odradiť. Aj tento parameter je tak potrebné skutočne dôkladne zvážiť.

Materiál

Kočíky sú vyrobené z rôznych materiálov. Najnižšej vekovej skupine dominujú stabilné plastové kočíky a z veľkej časti je zastúpené aj drevo, ktoré môže byť v kombinácii s textilom a prútím.

Kočíky pre staršie deti majú plastovú alebo kovovú konštrukciu a textilné prvky. Kolieska kočíkov sú vyrobené z plastu, gumy alebo tvrdenej peny. Pri kolieskach je okrem kvalitného materiálu dôležitá aj veľkosť. Každý terén zvládnete s väčšími kolieskami a do mesta vám postačia aj malé kolieska.

Funkcia

Kočíky určené starším deťom majú mnoho funkcií. Umožňujú nastaviť potrebnú výšku rukoväte. Kombinované kočíky sú polohovateľné, samozrejmosťou je možnosť sklopiť striešku.

Doplnky

Kočíky sú dostať s veľkým množstvom príslušenstvom. Bežná je taška na kočík alebo pokrývky. Milovníčky bábik potom ocenia aj možnosť umiestniť bábiku do autosedačky, cestovnej postieľky alebo ľubovoľne meniť tvar kočíka s využitím rôznych podôb nástavcov. Niektoré kočíky bývajú doplnené aj o štýlový slnečník.

Okrem týchto typov však môžete kúpiť aj krásne kočíky bez príslušenstva. Niektoré príslušenstvo je možné dokúpiť samostatne, ale pochopiteľne je tu aj možnosť ku kočíku neobstarávať už nič ďalšie.

Značka

Kvalitný výrobca je u detských hračiek zásadný. Každý rok sa objaví niekoľko nekvalitných výrobkov, pri používaní ktorých nevedomky vystavujete svoje dieťa nebezpečenstvu úrazu.

V prípade kvalitného výrobcu si trochu priplatíte, ale máte istotu, že dieťaťu nekupujete nebezpečnú hračku. K obľúbeným a kvalitným patria kočíky Bayer, Smoby, Doris, Nestor, Hauck, Teddies, Alltoys a ďalšie.

Cena

Cenu kočíka určuje výrobný materiál, veľkosť, typ kočíka aj množstvo príslušenstva. K najlacnejším patria jednoduché golfky, ktoré kúpite už za cca 15 eur. Kočíky sú designovo krásne, ale ich stabilita nie je ideálna. Veľmi lacné sú aj celoplastové kočíky pre najmenšie deti, aj tie kúpite do 15 eur.

Do 40 eur kúpite prakticky všetky kočíky určené pre najmenšie deti, ale kúpiť môžete jednoduchšiu podobu hlbokého či športového kočíka. V rozmedzí 40 – 80 eur je možné kúpiť veľké množstvo kočíkov s príslušenstvom, ale dostupné sú aj prvé kombinácie.

Od 80 – 120 eur kúpite krásne a vybavené kočíky, ktoré splnia požiadavky aj náročných klientiek. Samozrejme potom môžete naraziť aj na drahšie kočíky, investícia do nich je však viac-menej zbytočná.

Porovnať ceny kočíkov na bábiky

Údržba

Pri nákupe by vás nemal zaujímať výrobný materiál iba s ohľadom na dizajn, veľmi dôležitá je aj ľahká údržba. Kočíky sú určené predovšetkým na vonkajšie použitie a nemožno zabrániť ich väčšiemu či menšiemu zašpineniu.

Najjednoduchšiu údržbu budete mať pri plastových kočíkoch. Kočíky s textilnými prvkami by vám mali umožniť jednoduchú údržbu iba pomocou jemného saponátu, mokrej hubky alebo handričky. Kočíky môžu umožňovať aj niektoré textilné časti odňať a vyprať na šetrný program v práčke.

Otázky a odpovede

Je kočík vhodná hračka?

Možnosť povoziť bábiku by malo dostať každé dievčatko, ale kočíkom nepohrdnú ani chlapci. Najmä veľmi malé deti milujú napodobňovanie všetkých činností, ktoré vidia u rodičov a starostlivosť o mladšieho súrodenca je veľmi častá.

Z tohto dôvodu je vhodné aspoň jednoduchú verziu kočíka zaobstarať a podľa toho, ako vašu dcéru kočík zaujme, môžete prejsť na vybavenejší model.

Aká je hmotnosť kočíkov?

Najmenšie kočíky vážia okolo 2 kg, sú stabilné, napriek tomu ľahko ovládateľné. Najväčšie množstvo kočíkov majú hmotnosť v rozmedzí 2,5 – 6 kg. Najťažšie kočíky vážia niečo málo cez 6 kg, ale nájdete aj kočík s váhou okolo 10 kg.

Je možné kočíky zložiť?

Áno, túto možnosť niektoré kočíky ponúka. Pokiaľ je pre vás kladnosť dôležitá, vyberajte medzi takými, ktoré umožňujú zloženie aj rozloženie. Budete ich môcť ľahko prevážať v aute, alebo voziť MHD, ale sú aj menej náročné na domáce uskladnenie.

Pri výbere však preferujte kvalitného výrobcu. To, akým spôsobom sa kočík zloží, je vhodné pred nákupom vyskúšať, ale mnoho kočíkov ponúka jednoduchý systém, s ktorým si poradí aj staršie dieťa.

Záver

Výber kočíka je potrebné prispôsobiť veku a pohybovým schopnostiam dieťaťa. Hra s kočíkom je pre dieťa dôležitá, môže napodobňovať správanie dospelých, precvičí si jemnú motoriku a rozšíri slovnú zásobu.

Pri výbere vhodného typu zvážte miesto používania, tomu je potrebné prispôsobiť veľkosť kolies. Na výber máte aj z mnohých designov a farieb. Odporúča sa pri výbere zamerať skôr na sýtejšie farby, ktoré hneď tak nevyblednú. A v neposlednom rade je tu veľké množstvo príslušenstva, ktoré môže dievčatko pri hre využiť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.slnieckovo.sk, www.prenasedeti.sk www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo