Hracie deky

Dojčenské hracie deky patria medzi jedny z najobľúbenejších výrobkov, ktoré môžete dieťaťu zaobstarať. Na rozdiel od niektorých iných pomôcok je hracia deka vhodná na správny vývoj dieťaťa. Všetky pohyby vykonávané pri hre na hracej deke sú úplne nenásilné a prirodzené. Bábätko sa na deke môže voľne pohybovať a precvičovať svaly tela.

Deka je vybavená rôznymi prvkami, ktoré šuštia, pískajú atď. Súčasťou hracej deky je v mnohých prípadoch aj hrazdička. Aj tá obsahuje niekoľko hračiek, ktoré šuštia, hrkajú alebo vydávajú rôzne zvuku. Na tieto hračky dobre reaguje už veľmi malé dojča, pri náhodných pohyboch rúk do zavesených hračiek naráža a tým ich rozhojdáva. Neskôr sa ich snažia chytať, hračky stláča a tiež ochutnáva. Pokiaľ ho zavesené hračky omrzia, môžete na hrazdičku zavesiť iné neznáme hračky, ktoré dieťa opäť zaujmú.

Na deke sa dieťa snaží pretáčať na bruško, rôzne sa otáča atď. Hracia deka dokáže bábätko na nejaký čas zabaviť, môžete sa tak venovať domácnosti, starším deťom alebo sami sebe. Pri výbere hracej deky by ste sa mali zaujímať predovšetkým o zdravotnú nezávadnosť materiálov.

Hracia deka nesmie obsahovať žiadne tvrdé ani ostré predmety. Všetky prvky by mali byť dostatočne veľké, aby nedošlo k ich vdýchnutiu. A dôležitá je aj možnosť údržby, ktorú budete musieť pri tomto výrobku vykonávať pomerne často.

Porovnať ceny hracích diek

Typy

Hracie deky majú mnoho podôb. Vyberať budete medzi veľkým množstvom výrobkov, v závislosti od typu a šikovnosti dieťaťa vám hracia deka vydrží rôzne dlhú dobu.

Hracia deka

Ide o samostatnú podložku bez prídavnej hrazdičky alebo ďalších funkcií. V ponuke sú v mnohých veľkostiach alebo farebných prevedeniach. Túto variantu je možné kúpiť už pre novorodencov, väčšiu veľkosť zabaví aj lezúce dieťa.

Hracia deka s hrazdičkou

Súčasťou deky je odnímateľná hrazdička. Najmenším deťom tak môžete ponúknuť iba deku, vo chvíli, keď už začína reagovať na podmety, doplniť deku o hrazdičku.

Hracia deka s hrazdičkou a funkciou hniezda

Menej častý variant je možnosť zakúpiť hraciu deku, ktorá umožňuje postranné časti zostaviť do podoby mäkučkého hniezdočka. To vám poslúži už od prvých dní bábätka. Vďaka tomuto prevedeniu, budete môcť využívať prednosti oboch výrobkov. Hniezdočka sú veľmi obľúbené u mnohých rodičov.

Toto prevedenie navyše neobsahuje žiadne prvky, ktoré by mohli bábätko rušiť počas spánku. Vo chvíľach bdenia však môžete k hniezdočku pripevniť niekoľko prvkov, ktoré dieťa zabaví. Starším deťom je možné k hniezdočku opäť pripevniť hrazdičku s ďalšími hračkami. Akonáhle dieťa povyrastie, jednoducho hniezdočko rozložíte a vznikne vám priestrannejšia deka.

Hracia deka s mantinelom

Ide o obdobu hracej deky s hniezdčekom. Tento variant je však určený starším deťom. Hracia deka obsahuje vo väčšine prípadov mnoho zvukových častí, čo neumožňuje jej použitie u spiaceho bábätka. V tomto prípade bude podložka dieťa v spánku rušiť. Výhodou tohto prevedenia je opäť možnosť zdvihnúť postranné časti a deku tak pretvoriť na bezpečné miesto, ktoré zabráni priestor opustiť lezúcemu dieťaťu.

Hracia deka s tunelom

Súčasťou deky je tunel. Aj týchto typov nájdete v súčasnosti menšie množstvo. Tunel je možné odstrániť, obe časti sú prateľné. Niektoré varianty sú k dostaniu aj s hrazdičkou. Aj tieto deky zabavia deti po dlhšiu dobu.

Nafukovacia podložka

V súčasnej dobe sa objavuje aj tento variant. Jedná sa o menšiu nafukovaciu podložku, ktorá umožňuje napustenie vody. Vo vode potom „plávajú“ rybičky alebo iné hračky. Podložka má prevažne motivovať tréning na brušku.

Materiál

Väčšina hracích diek je vyrobená z bavlny, polyesteru alebo kombinácií niekoľkých rôznych materiálov. Výrobný materiál pri jednotlivých výrobkoch nebýva často uvedený. Dôležitejšie ako samotný materiál je jeho zdravotná nezávadnosť. Pri materiáli si tak postrážte skutočnosť, či sa jedná o certifikovaný výrobok spĺňajúci všetky bezpečnostné normy.

Deka by mala byť príjemná na dotyk, kvalitne ušitá. Všetky prvky by mali byť bezpečné aj funkčné. Veľkosť jednotlivých prvkov musí byť dostatočná, aby nemohlo dôjsť k prípadnému vdýchnutiu malých častí.

Úlohou deky je izolovať chlad podlahy. Z tohto dôvodu by mala byť v dostatočnej hrúbke. Väčšina kvalitných diek túto funkciu spĺňa, pokiaľ si však nebudete istí, je samozrejme možné pod deku umiestniť akúkoľvek ďalšiu podložku.

Tvar a veľkosť

Hracia deka môže mať tvar štvorca, obdĺžnika, oválu alebo kruhu. Obľúbený je aj tvar zvieratka alebo kvety. Najmä v prípade kruhových diek je súčasťou mäkká hrazdička.

Veľkosť je potrebné prispôsobiť vašim vlastným možnostiam. Kúpiť je možné deky vhodné do menších priestorov aj rozmernejšie deky. Podložku v podobe penového puzzle potom prispôsobíte vlastným potrebám.

Funkcia

Vzhľadom na obrovský výber je aj rôznych funkcií celý rad. Niektoré možnosti sme už spomenuli. K tým ďalším patrí napríklad:

Polohovaciu deku je možné zostaviť do polosedu. Vďaka tejto funkcii bude mať dieťa prehľad o tom, čo sa deje v jeho okolí.

Multifunkčná penová podložka poslúži ako tepelný izolátor, priestor na cvičenie s bábätkom. Na hru alebo cvičenie ju využijú všetci členovia rodiny. Podložku môžete použiť ako lehátko alebo karimatku.

Starším deťom je možné zaobstarať elektronickú podložku. Tá funguje vďaka batériám. K dostaniu sú podložky so zvukmi zvieratiek, pesničkami, básničkami atď. Podložky je možné ľahko omývať a batérie samozrejme meniť.

Deka 3v1 je špeciálna deka, ktorá okrem hrazdy obsahuje aj ďalšie hudobné prvky. Zakúpiť môžete napríklad deku s klavírom. Ten je možné demontovať a používať aj v postieľke, autosedačke či kočíku.

Hraciu deku so strieškou môžete bez obáv využívať aj počas slnečných letných dní pri pobyte vonku.

Značka

Hracie deky v mnohých podobách kúpite od značiek Tiny Love, Euro Baby, Bright Starts, Skip Hop a mnoho ďalších.

Cena

Najlacnejšie sú rôzne podložky v obyčajnej alebo elektronickej podobe určené starším deťom. Aj tieto výrobky musia byť vyrobené z kvalitných verifikovateľných materiálov a mali by byť ľahko umývateľné. Ich cena začína na cca 10 eur.

Do 40 eur je možné zaobstarať veľké množstvo rôznych podôb týchto výrobkov. Kúpiť môžete deky samostatné, s hrazdičkou aj ďalšími funkciami.

Väčšie možnosti ponúka cenové rozpätie 40 – 80 eur. Kúpiť môžete rôzne výrobky, súčasťou niektorých je aj ďalšie príslušenstvo, často sa jedná o obľúbené balóniky v praktických baleniach. Cena najdrahších diek končí okolo 120 eur.

Porovnať ceny hracích diek

Údržba

Údržba je zásadná vlastnosť, ktorú by mala hracia deka umožňovať. Deky pre dojčatá by mali byť prateľné. Tiež prídavné hračky alebo hrazdy by mali umožňovať vypranie alebo by mali byť vyrobené z dobre čistiteľných materiálov.

V prípade, že deku alebo podložku nie je možné vyprať, mala by ísť ľahko vyčistiť. Na čistenie je najvhodnejšie používať čistú vodu, používanie rôznych chemických prípravkov nie je pri týchto výrobkoch vhodné, najmä vďaka tomu, že malé deti všetko s obľubou strkajú do úst alebo veci olizujú.

Otázky a odpovede

Aké sú prednosti hracej deky?

Dojčenské hracie deky má veľký podiel na zmyslový aj motorický rozvoj dieťaťa. Nielen že bábätko alebo staršie dieťa stimuluje k hre, rozvíja však nenásilným spôsobom rôzne zmysly ako hmat, zrak aj sluch. Vďaka deke je dieťa motivované k prirodzenému pohybu, zdvíhaním nožičiek posilňuje brušné svaly, odkopávaním a posúvaním potom svaly nožičiek.

Pri pokuse dosiahnuť na hracie prvky sa postupne začína pretáčať na bok a neskôr aj bruško. Aj pobyt na bruško a pasenie koníkov je pre dojčatá nesmierne dôležité. Tento výrobok vám odporučí každý pediater. Staršie deti sa pri hre uší spoznávajú farby, tvary, veci alebo zvieratká.

Je možné kúpiť samostatnú hrazdičku?

Hrazdičku je možné kúpiť samostatne. Aj v tomto prípade je výber obrovský. Výrobným materiálom je plast alebo drevo. Pri samostatných hrazdičkách je zásadným faktorom stabilita. Hrazdu by nemalo byť možné prevrhnúť ani vtedy, že dieťa ťahá za zavesené hračky. Výhodou samostatnej hrazdičky je aj možnosť jej umiestnenia do postieľky atď.

Kedy je vhodné začať používať hrazdičku?

Na túto otázku je niekoľko uhlov pohľadov. Niekedy sa stretnete s názorom, že hrazdičku je možné používať prakticky hneď. Dieťa pozoruje zavesené predmety, čo by ho malo zabaviť. Na druhú stanu si však niektoré deti môžu iba s pozorovaním vystačiť, čo však nie je podľa niektorých odborníkov úplne vhodné.

V tomto prípade sa odporúča hrazdu používať až vo chvíli, keď sa bábätko snaží do zavesených hračiek búchať, naťahujú sa po nich, stláčajú atď., čo sa deje okolo 3 mesiace veku. Staršie deti, ktoré sa otáčajú, potom ocenia jednotlivé prvky umiestnené priamo na podložke.

Záver

Pri výbere hracej deky sa zamerajte na jej využiteľnosť. Deky určené dojčatám budete využívať cca 6 mesiacov veku. Dobu použiteľnosti zaistí napríklad možnosť prestavať deku na bazénik. Dovnútra môžete umiestniť napríklad obľúbené balóniky.

Čo sa týka farebných kombinácií, môžete vyberať medzi pestrofarebnými dekami vhodnými pre dievčatá aj chlapcov. Kúpiť je možné výrobky určené iba pre chlapcov alebo dievčatá. Okrem pestrofarebných výrobkov je možné kúpiť decentnejšie prevedenie deky, ktoré doplníte krásnou drevenou hrazdičkou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.prenasedeti.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo