Piknikové deky

Piknik je špecifický, ale veľmi obľúbený spôsob stolovania, ktorý je obľúbený najmä v Anglicku. Tu sa pikniky organizovali už v 18. storočí a tento spôsob stolovania si obľúbila dokonca kráľovná Viktória. Pri stolovaní budete usadení na zemi na špeciálnej kempingovej deke. Piknik môžete organizovať prakticky kdekoľvek, postačí len kúsok rovného miesta v tráve, veľký košík s obľúbeným jedlom a už spomínaná priestranná pikniková deka.

Deka na piknik má špecifické vlastnosti, vďaka ktorým ju môžete používať aj v mokrej tráve. Materiál deky je silnejší, často sú deky opatrené aj vnútornou penovou časťou. Piknikové deky nie sú primárne určené iba na organizovanie piknikov, kúpiť ich môžete aj pod označením kempingovej deky. Využiť ich môžete aj pri letnom leňošení pri vode alebo bazéne. Deku môžete vyberať aj podľa určenia, okrem univerzálnych dek sú k dostaniu modely určené pre deti. Tieto deky je možné využívať aj doma, plnia funkciu klasickej hracej detskej deky.

Porovnať ceny dek

Veľkosť

Aby bola konzumácia potravín a nápojov pohodlná, budete potrebovať dostatok priestoru. Piknikové deky sa vyrábajú v mnohých rozmeroch, na malej deke budete môcť sedieť so svojím náprotivkom, na veľkú deku vojde aj početnejšia rodina.

Najmenšie deky majú rozmer 130 x 150 cm, najväčšie potom 200 x 200 cm. Veľký výber ponúka aj veľkosť 150 x 180 cm, 180 x 210 cm alebo 130 x 170 cm. Okrem týchto veľkostí narazíte aj na iné rozmery, ktoré sa však líšia v rádoch cm.

Materiál

Výrobným materiál deky na piknik je najčastejšie fleece alebo polyester, polypropylén alebo kombinácia rôznych materiálov. Tieto materiály sú typické pre lacnejšie deky. Niektoré deky sú opatrené aj akrylovou látkou, tá sa vďaka svojej špeciálnej štruktúre ľahko čistí. Pre piknikové deky je typický skôr kratší chlp, na dotyk však ide o príjemný materiál.

Spodná časť býva veľmi často opatrená hliníkovou fóliou, ktorá neprepustí vodu a plní funkciu izolantu. Posedenie tak bude príjemné aj v chladnejšom počasí. Najlacnejšie deky majú v spodnej časti iba nepremokavú vrstvu.

Drahé deky sú vyrobené z vlny. Tento materiál sa vyznačuje dobrými termoregulačnými schopnosťami. Navyše je tento materiál priedušný, veľmi dobre odvádza pot, vlna je antibakteriálny materiál, je teda vhodná pre alergikov a malé deti.

Ďalším drahším materiálom je softshell. Ide o funkčný materiál, ktorý je vhodný aj pre chladnejšie dni. Softshellová deka vás ochráni pred chladom, vetrom aj dažďom. Softshellová deka je navyše veľmi jemná, mäkká a paropriepustná, čo znamená, že veľmi dobre odvádza telesnú vlhkosť.

Možnosti

Výhodou deky na piknik je aj jej praktickosť. Veľmi jednoducho ju môžete nielen rozložiť, ale aj opätovne zložiť. O spoľahlivé zapnutie sa postará suchý zips a ľahké prenášanie z miesta na miesto umožnia rôzne dlhé madlá.

Niektoré deky majú v rohoch gumové pútka. Vďaka nim môže deku upevniť k zemi alebo spojiť viac menších dek, čím vám vznikne skutočne veľký priestor.

Značka

Piknikové deky sú bežne k dostaniu v kamenných aj internetových obchodoch. Veľký výber ponúka značka Spokey, tu nájdete deky všetkých rozmerov. Obľúbené sú aj deky Spokey, Springos, Printwear, NILS, Carla, Cattara, Malatec a ďalších.

Cena

Kempingové deky sú pomerne cenovo dostupné. Najlacnejšiu deku ideálnu pre 2 osoby kúpite už za menej ako 11 eur. Prakticky akýkoľvek rozmer je možné kúpiť do 22 eur. Tieto lacnejšie deky tvoria iba 2 vrstvy, pričom spodná strana môže deku chrániť iba pred vlhkom pri drahších modeloch aj pred chladom. Deky s cenou od 22 – 43 eur mávajú už aj strednú penovú vrstvu, ktorá sa postará o väčšie pohodlie.

Údržba

Pri vonkajšom posedení nezabránite, aby sa deka neušpinila. Škvrny môžu vzniknúť aj po kontakte s potravinami alebo nápojmi. Preto si pri jednotlivých modeloch overte, akým spôsobom je možné deku čistiť. Vo väčšine prípadov je možné deku prať pri 30 ° C na šetrný prací program. Neodporúča sa však používať agresívne prípravky. Každá deka sa môže čistiť trochu iným spôsobom, preto vždy dodržujte odporúčania výrobcu.

Veľmi dôležité je však nechať deku po vypraní riadne vyschnúť. V opačnom prípade môže vlhká zložená a uskladnená deka ľahko zatuchnúť.

Porovnať ceny dek

Otázky a odpovede

Akú vybrať farbu?

Deku na piknik budete pochopiteľne vyberať aj podľa vzhľadu. Dôležité je však myslieť aj na praktickú stránku veci a vyberať deku vo farbách, ktoré príliš nepriťahujú hmyz. Podľa rôznych štúdií je najmenej vhodná deka s veľkým množstvom žltej farby. Hmyz viac láka aj oranžová, červená, tyrkysová a čierna. Najmenej atraktívna je pre lietajúci hmyz modrá, zelená, fialová a biela. Zdanlivo dlhšie čisté budú tmavšie deky.

V čom sú lepšie drahšie deky?

Kempingové deky sa nelíšia nielen veľkosťou, ale aj cenou. Pomerne veľký cenový rozdiel je typický aj pre deky rovnakých veľkostí. Rozdiel v cene je daný výrobným materiálom. Drahšie deky majú obvykle trojvrstvovú štruktúru, ktorá sa postará o vaše maximálne pohodlie. Prostrednú vrstvu tvorí niekoľkomilimetrová vrstva peny, posedenie tak bude komfortné aj na nerovnom a tvrdom povrchu.

Je možné použiť aj klasickú deku?

Tí, ktorí organizujú piknik naozaj príležitostne v letných dňoch, môžu na túto činnosť použiť prakticky akúkoľvek deku. V skorších dobách, kedy nebolo možné špeciálne kempingové deky, by ste ani inú možnosť nemalo.

Najväčšou prednosťou deky na piknik je práve spodná ochranná vrstva, ktorá ochráni deku pred vlhkom aj ušpinením. Alumíniová vrstva plní aj funkciu izolantu. Piknikovú deku môžete ľahko zložiť a prenášať vďaka popruhom. Niektoré deky majú na tento účel priamo našité puzdro.

Záver

Kempingová deka je praktická pomôcka, ktorú môžete využívať rôznymi spôsobmi. Nie je určená iba na organizovanie piknikov, poslúži vám aj ako deka na opaľovanie, svoje využitie má aj ako odpočinková deka na vonkajšie leňošenie a praktická je aj v prípade malých detí. Tie môžu na deke tráviť čas v prítomnosti rodičov aj v bezpečí detskej ohrádky.

Veľa menších diek je k dostaniu v detskom dizajne. Piknikovú deku vyberajte podľa frekvencie používania. Pre príležitostné používanie si vystačíte s lacnou dekou, pokiaľ budete deku používať pravidelne, vyplatí sa naopak investícia do drahšej deky.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo